Paradise Lost- Medusa (2017)

Αξιοπρεπέστατος δίσκος, δε με ταρακούνησε όσο το Tragic Idol, πάραυτα θα ακουστεί όσο του αξίζει, αρκετά δηλαδή.

ΑΡα ειμαστε και οι δυο ορθοι

3 Likes

Να μου το θυμηθείς στο τέλος θα το εκτιμήσεις περισσότερο το Medusa… Όχι περισσότερο από το Host αλλά περισσότερο από την αρχή.

Πιο πιθανό να το εκτιμήσει ακόμα λιγότερο.

2 Likes

Φυσικά και δεν παίρνω στα σοβαρά το hammer …ειδικά μετά την εν λόγω κριτική άκου 8ράκι ;;;σοβαρά τώρα; Πάντως quintom νομίζω ότι είσαι πιο fanboy από τους υπόλοιπους από εμάς (shadowking, εμένα κλπ) : κάνεις σαν να σου ανήκει η μπάντα και το γεγονός ότι ξέφυγε μουσικά- από αυτό που εσύ θεωρείς ότι πρέπει να παίζουν -σου έχει κοστίσει …
Σιγά και εγώ έπαθα αρνητικό σοκ με το host όταν βγήκε (παρότι το αγόρασα την ίδια ημέρα που κυκλοφόρησε) αλλά οκ το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα και αυτό διότι είπα το εξής απλό : η μπάντα είναι ΤΟΣΟ ΑΛΛΟΥ αυτή τη στιγμή, τι νόημα έχει να χτυπιέμαι γιατί δεν βγάζουν ένα ακόμη drac times, ένα icon ή έστω ένα one second ; Το ίδιο σου προτείνω να κάνεις και εσύ διότι η μπάντα είναι ΤΟΣΟ ΑΛΛΟΥ σχέση με εποχές host/BIN/one second που πραγματικά δεν έχει νόημα να το συζητάμε .
Δεν μας ρωτήσανε τι να παίξουν το 1999 δεν θα το κάνουν ούτε το 2017 . όπως και να έχει κερδισμένοι βγήκαμε και τότε και τώρα

Δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση στα τελευταία 100 post αλλά έχω να πω οτι το blood & chaos με την προσέγγιση και τον ήχο του bin θα γ@μ@γε.Μ αυτά τα φωνητικά είναι για το recycle bin επιεικώς…

2 Likes

ΠΕΣΤΑ! Πραγματικα, οι κιθαρες και η δομη σε αυτο το τραγουδι ειναι τοσο μα τοσο BIN… και τα φωνητικα το κανουν ακριβως οπως ειπες, για τον καδο απορριματων.

Φανμποης μπορει να ημουν πριν παμπολλα χρονια @lostparadise (που δεν ημουν, ποτέ δεν αποθεωνα οτι και να εκαναν) , ποσες φορες πρεπει να γραψω οτι η μπαντα μπορει να κανει οτι γουσταρει και να παιξει οτι μουσικη θελει για να καταλαβεις οτι οχι μονο δε μου ανηκει αλλα δεν εχω καμια μα καμια απαιτηση, ελπιδα, προσδοκια ή οτιδηποτε αλλο παρεμφερες πλεον απο τη μπαντα?

Το οτι με ξενερωσαν απειρα με τις μουσικες (και μη) κινησεις τους εδω και περιπου 7-8 χρονια (απορω πως εβγαλαν τη δισκαρα Tragic Idol, δε φαινοταν με την καμια να πηγαινει εκει το πραγμα) σημαινει οτι ειμαι ακριβως το αντιθετο του φανμποη πλεον βασικα ε.

Ειναι γνωστό οτι το BIN εχει το καλύτερο ηχο απο δισκο των λοστ. Αξεπεραστη προσεγγιση που μονο το st anger μπορει να το κοιταξει στα ματια

Τι ακριβως σε χαλαει στον ηχο του ΒΙΝ, ετσι απο περιεργεια…

οτι το στανγκερ εχει καλυτερο ηχο.

Η αλήθεια είναι πως μου είναι ακατανόητο. Επίσης και ειδικά μετά το remix του sell it δεν περίμενα να υπάρχουν αντιρρήσεις για τον ήχο του ΒΙΝ. Το gone δεν είναι στο ΒΙΝ είναι βside όπως προφανώς αποφάσισε η ΕΜΙ. Σύγκρινε το με τη παραγωγή του symbol καμία σχέση

  1. Υποκειμενικο αυτο για το αν αναδεικνυει τις συνθεσεις. Για μενα και για τον EarthRocker, ενας ηχος α λα ΒΙΝ θα αναδεικνυε την συνθεση του Blood And Chaos. Γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις?

  2. Οσο περισσοτερα μπλιμπλικια εχουν οι PL, τοσο καλυτερα για μενα. Αρα κι αυτο υποκειμενικο. Τιποτα περιττο στο ΒΙΝ.

  3. Τι παει να πει σολο της λιτοτητας? Σαν το παρακατω ας πουμε? Ενα απο τα καλυτερα σολο που εχει γραψει ο Γκρεγκ στη ζωη του? (μπορω να βαλω κι αλλες σολαρες απο ολο το ΒΙΝ και τα B-sides να ξερεις)

1 Like

σφαγή. Καλά το 8άρι στο χάμμερ είναι ο τρόπος να το κράξουν με το γάντι αφού κανονικά σε όλα δίνει 10άρια η αρχιρουβίτσα. Και 5 στο rage, γελάμε. Αν και τα 2 είναι blast. Επίσης, όντας blast, κάτω απο 8 να εκπλαγείτε αν δείτε πουθενά στα περιοδικά. 9-10άρια θα πέσουν μπόλικα.

Πάντως ο κόσμος αναλώνεται στους λόστ και δεν ασχολείτε με άλλα.

οπως με τι ; τιμο τολκκι ; :stuck_out_tongue: (πλακα κανω , ετσι :wink:

Καταρχάς, δεν είναι η ¨ρουβίτσα" που λες ότι έκανε τη κριτική είναι ένας καινούργιος που δεν το ξέρω. Κράξιμο χωρίς να έχει γράψει μισό αρνητικό σχόλιο ; δεν νομίζω …θα έγραφε κάτι…Δεν κατάλαβα στο thread των λοστ δεν είμαστε; με τι να ασχοληθούμε με leprous ?

Αυτό το 5 στο καινούριο Rage είναι για μούντζες πραγματικά… πρέπει να μάθουμε ποιος το έβαλε για να τον λιντσάρουμε :stuck_out_tongue:

Μα να δεις και τη κριτική του medusa όλα καλά όλα ωραία εξαιρετικά τραγούδια, η φωνή του holmes γαμάτη,οι κιθάρες τα leads γαμάτα, το medusa ήρθε για να μείνει για πάντα και τελικά…8 ε άσε με !
Αν τα παίρνανε χροντρα από τη blast δεν νομίζω με τέτοια κριτική να το τσιγκουνευόταν το 9 ούτε και φυσικά θα έβαζε 5 στο rage και 7 στο accept !

Εντάξει είναι πάρα πολύ καλός βαθμός για το Medusa το 8, το Rage δεν είναι για κανένα λόγο για κάτω από 7. Τώρα για το Accept, δεν το έχω ακούσει αλλά ψυχανεμίζομαι ότι θα είναι κατώτερο από το Blind Rage, θα δούμε όμως. Αλλά ναι δεν είναι βαθμοί αυτοί για να πεις ότι τα παίρνουν από την Nuclear Blast. Αλλά ξέρουμε ότι το αφεντικό εκεί έχει κόλλημα με τους Lost (από τα λίγα θετικά που μπορώ να του βρω)

Το 8 είναι γενικά πάρα πολύ καλός βαθμός, όχι απλά για το Medusa.

4 Likes

Κοίτα, μεγάλος φαν των pl δεν είμαι τα βασικά ξέρω (πάντα τους mdb προτιμούσα απ την τριάδα). Απλά την πρώτη φορά που άκουσα το δίσκο ενώ μέχρι εκείνο το τραγούδι μου είχε φανεί σχετικά αδιάφορος σ αυτό το σημείο πραγματικά εκνευρίστηκα. Τόσο ωραία μελωδία να θάβεται μ αυτο το τρόπο.

1 Like