Paradise Lost- Medusa (2017)

Στον τόλκκι βρήκαν δουλειά φιλοι και όχι άδικα θέλω να πιστεύω. Ντάξ, μπορεί και καλύτερα, αλλά είναι λόγω ασθένειας και θα στρώσει. Οχι δεν έννοω Τόλκκι άλλα τα “δεύτερα” ονόματα, που πολλάκις, αγνοούνται. Καλη ώρα είδα και “Eclipse” έξω και τους κουρασμένους αλλα κλασσικούς europe, λχ, τους είχαν.
Σε power metal δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αποθεωνονται οι Dynazty. Ο τραγουδιστής είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.
Below ή Mirror σε doom κτλ. Ο προβολέας πέφτει πάντα στους “κάθε lost”.
Επίσης κάτι Ελληνικά 9-10άρια, που είναι και τι κάνουν, όχι οτι δεν αξίζουν, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι εκει έξω με περιοδίες και καριέρα ? Αν ήταν τόσο σούπερ γαμάτα ?

2 Likes

Συμφωνώ στα περισσότερα αλλά όχι για τα ελληνικά γκρουπ

Είναι πολλοί οι παράγοντες εξάλλου για όλα όσα έθεσες

μερικά περιοδεύουν προφανώς επειδή τα “σκάνε”. Αλλα αυτό δείχνει εναν “Χ” επαγγελματισμό, οτι έχουν ένα στόχο.
Δε σημαίνει οτι αν είσαι μπάντα που δεν την ενδιαφέρει, η δεν μπορεί να περιοδεύσει, δεν θα βγάλει εναν πιθανά πολύ ωραίο δίσκο, απλά είναι περίεργο. Και πάλι λέω δεν κράζω κάποια γκρούπ, απλά θα περίμενες οτι το καραμπινάτα καλό θα πάει. Δυστηχώς μετράνε πιο πολύ κοννέ και γνωριμίες και φυσικά τα φράγκα.
Δλδ οι Dynazty, και οι κάθε Dynazty, ξεκινάνε χαμηλά, αλλά βλέπεις και ενα επίπεδο δουλειάς που πέφτει, αξιοθαύμαστο. Αν με χάλασε κάτι στο νέο lost, για να γυρίσουμε στο θέμα, είναι οτι με πρόχειρο τρόπο επαναλαμβάνει έναν ήχο “shades/gothic” κτλ, και αυτό για καποιο δυσνόητο λόγω, ξαφνικά όλοι το βλέπουν σαν κατι “φοβερό” που έλεγε κι ο μακαρίτης ο μπονάτσος. Πισωγύρισμα είναι και όχι το καλύτερο δυνατό, αλλά… δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις, κιόλας. Τι να κάνουν, να τα παρατήσουν ? Να μην πάνε στην Blast ? Απλά έτσι χάνεται η πιθανότητα να ανακαλύψεις κάτι άλλο. Εβλεπα σήμερα άτομο σε δισκάδικο να ζητάει το νέο των ΤΑΔΕ. (ΓΝΩΣΤΗ ΜΠΑΝΤΑ) να του λέει ο καταστηματάρχης, οχι ακόμα, αλλα ξέρεις είναι ψιλομούφα…(τιμια απάντηση) και ο άλλος άμεριμνα να ζητάει να του το κρατήσουν σε βινυλιο. ΔΛΔ λογική θα το πάρω και ας είναι και μούφα. Σαφώς, αν σου αρέσει μια μπάντα αξίζει να έχεις τα πάντα, αλλά εχουμε φτάσει να “συλλέγουμε” και να μην ακούμε στο τέλος. Να κλείνουμε τ αυτιά μας και να ακούμε με τα μάτια, και σαφώς δεν βγάζω ούτε τον εαυτό μου απ έξω. Προβληματίστηκα πρέπει να πω. Φυσικά πλέον οι περισσότεροι στριμάρουν ή κατεβάζουν και μπορεί κανείς ανέξοδα και άκοπα να ακούσει κάτι και να κρίνει, αλλά απο όσο βλέπω δεν ασχολείται και πολύς κόσμος. Ακολουθιέται ή πεπατημένη, το popular κτλ. Η το πολύ obscure, επειδή είναι λέει cult και ας είναι πολλές φορές “κακό”. Τελωσπάντων. Γούστα είναι αυτά.

2 Likes

Για να περιοδεύσεις θέλει θυσίες που δεν μπορούν να κάνουν όλοι στην Ελλάδα

ούτε ζουν από αυτό οι περισσότεροι

1 Like

Σαφώς. Εν το μεταξύ, ακουγά πριν λίγο ενα sample απο sons of apollo. Ενα προγκ στην inside out με JSS. Βσκ ο οποίος στα σότο βγήκε και είπε οτι πουλήσανε αγγούρια και μπήκαν μέσα (ήταν βεβαια ψιλο-μετρια προς κακά) και αποθεωτικά σχόλια επείδη είναι ο portnoy. μαιντανός. Υπόγραψε και το γίο του πορτνού, καλός παίχτης μέν, κακή μπάντα ΔΕ. Ο ορισμός του νεποτισμού. Οι κόρη και οι γιοί του Harris περιοδευαν με maiden όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο αλλά λόγω συγγένειας…
Δυστυχώς πρέπει να πω οτι σήμερα που το ξανάκουγα το medusa παρεπιπτόντως, δεν με κράταγε και ιδιαίτερα. Τα leads ίσως γιατι οι φωνιτικές μελωδίες… δεν.

1 Like

Ισχύουν αυτά δυστυχώς

είναι λίγο “μασωνεία” το όλο σκηνικό

Μπάντες δίνουν λεφτά στον headliner ή "να στηρίξουμε το δικό μας παιδί " κλπ

Το Medusa θα το ακούσω όταν ο καιρός είναι κατάλληλος, τώρα δεν μπορώ

1 Like

Βέβαια είναι λίγο άδικο αυτή τη στιγμή να περιμένεις από τους Lost και τους κάθε Lost να ανακαλύψουν κάτι φρέσκο . Ανακάλυψαν πολλές φορές όταν μπορούσαν τον εαυτό τους, πήραν τα μεγαλύτερα ρίσκα που έχει πάρει μπάντα και τώρα απλά επέστρεψαν σε αυτά που οι ίδιοι ανακάλυψαν πριν 25 χρόνια. Και βγήκαν ξεκάθαρα οι άνθρωποι και είπαν πως θα ακούγεται ο δίσκος, δεν πούλησαν φούμαρα. Τώρα το αν αρέσουν τα κομμάτια ή όχι αυτό είναι άλλη ιστορία.

4 Likes

Κοίτα όμως η αλήθεια είναι ότι πολλοί από εδώ μέσα που δεν γουστάρουν το medusa δεν γουστάρουν καθόλου το shades of god ή στη καλύτερη έχουν πάρα πολύ καιρό να το νιώσουν και - φυσικά - καλά κάνουν. Άλλωστε οι περισσότεροι οπαδοί των λοστ είναι είτε του ήχου draconian/icon είτε one second/symbol of life λογικό να ξενερώσουν με τις νοσταλγίες του mackintosh.
Όταν ο άλλος όμως θάβει το medusa λες και υπήρχε περίπτωση να του αρέσει ε τότε υπάρχει θέμα …

Γιατί να μην υπήρχε περίπτωση να του αρέσει ;

Επειδή πχ πλέον μετά από 25 χρόνια δεν θα βάλει να νιώσει το Gothic όπως όταν το πρωτοακουσε ή όταν ήταν 15 χρονών ;

Νομίζω ότι αυτό που δεν σου αρέσει από κάποιους το κάνεις εσύ από την ανάποδη .

Δηλαδή πως να στο εξηγήσω … λέει κάποιος την χοντράδα του ή την αλήθεια του . Και αντί να προσπαθήσεις να δεις και αυτήν την λογική , αποφασίζεις ότι δεν εκτιμά κάποιος το Gothic ή το shades , επειδή μετά από τόσες παραμέτρους που έχουν βάλει στη μουσική τους , εκτιμά και του αρέσει πλέον το πάντρεμα αυτών και όχι το ένα μόνο μονοπάτι .

Από αγάπη για την μπάντα βγαίνει η οποία “γκρίνια”. Γιατί να χρειαστεί να μειώσει ο ένας τον άλλον ή ακόμα και τις πιο “πειραματικές” δουλειές του συγκροτήματος , για να δείξει ότι η νέα προσπάθεια αξίζει ;

Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ με τον @shadowking69 σε κάτι . Απλά δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τις 2 τελευταίες δουλειές τους όσο έχω απολαύσει όλες τις προηγούμενες ( πλην του lost paradise ).

2 Likes

Υπαρχει θεμα οταν ενας ανθρωπος ακουει ενα δισκο, και τον κραζει επειδη τον βρισκει απαισιο? Τι μας λες… τι θα επρεπε να κανουμε δηλαδη, να πουμε ψεμματα οτι μας αρεσε για να μη χαλασουμε τη ζαχαρενια του ευαισθητουλη Νικ Χολμς?

Εγω απο την αλλη αναρωτιεμαι γνησια, το πως γινεται να χαλιεσαι που στο Μεταλ Χαμμερ εβαλαν 8 σε ενα δισκο που δεν εχεις καν ακουσει… Ποσο μαλλον οταν ο δισκος ειναι του 3-4 στα 10. Αρχοντες ειναι με το 8αρακι τους!

1 Like

Καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο @lostparadise, από την στιγμή που και ο @QuintomScenario και ο @drenie δεν θεωρούν τα Gothic και Shades και τόσο καλά πως θα τους αρέσει το καινούριο που είναι στο ίδιο στυλ. Δεκτό. Δεν τους κατηγορώ.

1 Like

Η λογική μου ήταν ότι από την αρχή σου λέει ο άλλος δεν έχω διάθεση να ακούσω τέτοια μουσική και ειδικά από λοστ που τους έχω ικανούς για άλλα. Απολύτως σεβαστό αλλά αν πχ είχαμε όλοι μάζι ενα μεταλ/ροκ περιοδικό τύπου …terrorizer (λέμα τώρα !) θα τους έβαζες να γράψουν τη κριτική του medusa ; Δεν νομίζω … Καλα για το 8ρακι εκανα κ (λιγο) πλακα ετσι ; Σε ότι αφορά τη κριτική προς τον ευαισθητούλη holmes (πολύ γέλασα) νομίζω ότι τόσα χρόνια θα έχει πάθει πλήρη ανοσία για το τι λένε οι οπαδοί (ήδη από την εποχή του icon μη σου πω)

Όχι φυσικά! Όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να βάζει 5 στο καινούριο Rage (ξέρω έχω κολλήσει αλλά δεν μου έκατσε καθόλου καλά) πρέπει να είναι εντελώς άκυρος με την μουσική τους.

το shades ειναι δισκαρα και περισσοτερο του γουστου απο οτι το Gothic αλλα μιλαμε για δισκους που βγηκαν το 91 και το 92. Δεν ξερω γιατι επιμενεις για κατι που δεν ισχυει.

Δεν τα εχεις ακουσει μονο εσυ σου ξαναλεω , δεν εντυπωσιασαν μονο εσενα ή τουλαχιστον μονο τους ανθρωπους που τους αρεσει το μεδουσα. Υπαρχουν και ανθρωποι που ακουσαν απειρες φορες και τα gothic, shades Και το icon και εκτιμησαν και λατρεψαν και τα επομενα τους , ομως τα φωνητικα του Χολμς , στη τωρινη δουλεια τους φαινονται αψυχα, επι τουτου και βλεπουν οτι ειναι μια μετρια ή και κακη δουλεια.
Που ειναι το προβλημα δηλαδη στο να δουμε οτι κατι εκαναν στραβα και εκεινοι ;
Αν εσυ που αγαπας την μπαντα θες να δωσεις ευκαιριες πολυ καλα κανεις και πιθανον να σε ανταμειψει μια τετοια διαδικασια και να βρεις πραγματα που θα σου αρεσουν , αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι μια μετρια προσπαθεια στο συνολο της.

Ουτε να σου σπασω τα αρχιδια θελω , ουτε τιποτα . Θα μπορουσαμε να βρουμε και πραγματα να συμφωνησουμε αν δεν σηκωνεις την σημαια “lost ειναι οτι θελουν κανουν , ολα ειναι ωραια” . Το οτι βρισκουμε πραγματα να μας αρεσουν και να μας “μιλανε” , δεν σημαινει οτι ειναι και καλα-αψογα (γνωμη μου , παντα , ετσι ; )

1 Like

Αυτό που λέμε κι εγώ και ο @lostparadise είναι ότι αλλιώς θα εκτιμήσει τον δίσκο κάποιος που γουστάρει αυτές τις 2 δουλειές και αλλιώς κάποιος που εξ αρχής δεν ενθουσιάζεται με αυτόν τον ήχο. Δικαίωμα σου είναι να μην σου αρέσει αλλά δεν βλέπω τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό που λέμε.

1 Like

Δεν διαβαζεις τι γραφω ή απλα απαντας ετσι για να απαντησεις ;

Λεμε οτι ειδικα το shades κυκλοφορουσε στο σπιτι , σχεδον απο την πρωτη μερα μαζι με το EP του As I Die , που ηταν Breakthrough Και περιμεναμε σαν παιδακια την επομενη δουλεια τους με μεγαλη ανυπομονησια . Μας εδωσαν διαμαντια , δειχνοντας και οι ιδιοι να πηγαινουν παρακατω και πηγαιναμε και εμεις μαζι τους.

Η προσπαθεια να ασκουστει ο Χολμς στα 45 του , οπως στα 20 του , φαινεται σε καποιους τζουφιο.
Διικαιωμα σου να σου αρεσει αλλα δεν βλεπω τι δεν καταλαβαινεις σε αυτο που λεμε.

ΥΓ. δεν ξερω αν το σχολιο πιο πανω πηγαινε σε μενα ή στον @QuintomScenario αλλα ναι θα την εδινες την κριτικη του μεδουσα σε τετοιους ακροατες , για να γραφτει και κριτικη με ενστασεις , οπως εχει γινει παρα πολλες φορες στο συγκεκριμενο περιοδικο.

2 Likes

Πω πω ώρες ώρες είσαι για φάπες μωρέ αδελφάκι μου.

ΝΑΙ ΚΑΙ? και στο δικό μου σπίτι κυκλοφορούσαν δίσκοι του Καζαντζίδη τι πάει να πει αυτό; Σου λέω ξεκάθαρα ότι ξέρω πολύ καλά ότι ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΛΟΣΤ, τα πριν το Icon, άρα πως θα εκτιμήσεις το νέο δίσκο που είναι ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΦΟΣ! Δεν σε κατηγορώ αλλά μην προσπαθείς να μου περάσεις την γνώμη σου σαν κάτι που είναι απόλυτο.

Μας το είπες, το καταλάβαμε, πάμε παρακάτω; [quote=“drenie, post:377, topic:60398”]
ΥΓ. δεν ξερω αν το σχολιο πιο πανω πηγαινε σε μενα ή στον @QuintomScenario αλλα ναι θα την εδινες την κριτικη του μεδουσα σε τετοιους ακροατες , για να γραφτει και κριτικη με ενστασεις , οπως εχει γινει παρα πολλες φορες στο συγκεκριμενο περιοδικο.
[/quote]

Θα την έδινα μόνο αν την έδινα και σε άλλους. Αν ήταν να υπάρχει μια κριτική του δίσκου αυτή θα πήγαινε σε άνθρωπο που γνωρίζει τον ήχο και του αρέσει, έτσι ώστε αν είναι να του βάλει μηδέν να μπορεί να το αιτιολογήσει.

1 Like

Το κλείσιμο του φόρουμ τους από τους ίδιους, είναι ένδειξη για το αντίθετο.

Μεγάλες μπάντες, μεγάλα πάθη, εγώ αυτό λέω μόνο :slight_smile:!

4 Likes

Έχει πλάκα αυτή η μανούρα με το νέο δίσκο γιατί μάλλον ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να ακούσω σοβαρά για πρώτη φορά Paradise Lost :sunglasses:

3 Likes

Δεν ακούς Paradise Lost;;; Περάστε έξω κύριε :stuck_out_tongue: