Paradise Lost- Medusa (2017)

Είδα και εγώ νέα ποστς στο νήμα και λέω ώπα έχουμε νέα…αλλα μπα…:unamused:
Κάποιος να βγάλει τα δύο κομμάτια ρε, από την Παρασκευή έπρεπε να τα εχουμε

Πω πω ελπιζω να μην το εχουν σκοτωσει το Sell It To The World αφου ειναι τελειο ακριβως οπως ειναι…

Ελπίζω να έχει αντρικά brutal φωνητικά ώστε να απογειωθεί το άσμα
:stuck_out_tongue:

Fixxxed

1 Like

Ρε παιδί μουσε χαλάει να το κάνουν λίγο πιο αρχιδάτο ; με περισσότερες κιθάρες ένα μπρούταλ ξέσπασμα στο τέλος και ένα λυτρωτικό μακροσκελές lead ;;

Αρχιδατο ειναι αυτο που περιγραφεις ή απλα μια μαλακια και μιση? Ναι με χαλαει να το πειραξουν με τον οποιονδηποτε τροπο, ειτε το κανουν death metal ειτε το κανουν electronica, γιατι ειναι τελειο οπως ειναι. Και γιατι βρισκω τις επαναηχογραφησεις παλιων τραγουδιων ξεφτιλα. Το μονο αλμπουμ για το οποιο θα υπηρχε λογος να το επαναηχογραφησουν ειναι το πρωτο τους, κι αυτο γιατι ο ηχος του ειναι πραγματικα εντελως σκατ, και τα φωνητικα του Χολμς σε αυτο το αλμπουμ δεν πιανονται καν σαν φωνητικα, ειναι αναρθρες κραυγες και γρυλλισματα. Για αυτο και δεν γκρινιαξα για το Frozen Illusion αλλωστε.

Ολες οι αλλαγες που φανταζεσαι για το Sell It To The World μου φαινονται αισχρες. :disappointed_relieved:

1 Like

Δεν τους άρεσε η παραγωγή στο BIN οπότε ίσως να το έχουν αλλάξει λίγο αλλά λογικά θα έχει καλύτερο ήχο.

Δεν εχουν τοσο θεμα με τον ηχο του BIN (ο οποιος παρεμπιτοντως ειναι γαματος) αλλα με το οτι τους εβαλε χερι η ΕΜΙ. Και για αυτο εχουν αποκηρυξει το BIN, ουσιαστικα αν ειχαν βγαλει το BIN σχεδον αυτουσιο οπως ειναι αλλα με αλλη εταιρια, δε θα ειχαν κανενα θεμα μαζι του.

Απο κει και περα, ειδικα το Sell It To The World, το εχω ακουσει τερμα ενταση σε live-αδικο και μου εδωσε τα μπαλακια μου στο χερι η ηχακλα που ακουσα. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει καλυτερο ηχο η επαναηχογραφηση, mark my words.

Ήταν κάπως flat ο ήχος του BIN, το συγκεκριμένο κομμάτι ωστόσο λόγω του φοβερού μπάσου αλλά και επειδή ήταν και το πιο heavy του δίσκου ξεχώριζε.
Δεν μπορώ να περιμένω να το ακούσω με αρχιδάτα φωνητικά full metal όπως του αξίζει. Α! και χωρίς μπλιμπλίκια!!!

Δηλαδή γουστάρουν το ΒΙΝ -το οποίο είναι σε μεγάλο βαθμό προιον πίεσης της πολυεθνικής - απλά δεν γουστάρουν που τους πίεσε η ΕΜΙ ;;;Τα θέλεις και τα γράφεις ;; ο δίσκος ενώ έχει καλά τραγούδια και κάποια εξαιρετικά κομμάτια, έχει και πολλά μέτρια (τα περισσότερα για δίσκο λοστ) + αχρείαστα μπλιμπίλια. Εννοείται πως με μία καλύτερη παραγωγή θα είχε καλύτερη τύχη. Ο εν λόγω δίσκος παρόλιγο να τους τελειώσει σαν συγκρότημα, ο mackintosh έχει δηλώσει ότι για αυτόν δεν υφίσταται αυτός ο δίσκος, τι να γουστάρουν;

Ναι γαμαει ο ηχος του ΒΙΝ, το ακουσαμε και αυτο. Παραγωγη ροκ μπαντας του σωρου γιατι η ΕΜΙ ηθελε airtime στο MTV, κατα τα αλλα το Plague ειναι ο χειροτερος δισκος εβερ και τα μπρουταλ του χολμς γελοια.

Ναι οκ, ξερω, δεν πρεπει να ταιζω το τρολλ, αλλα εχει και η αντοχη τα ορια της.

It is a doom metal album I’d say, but each song took its own twists and turns. There’s lots of different harmony lines and Hammond organs going on there

Άντε ρε Σεπτέμβρη, αργείς;

Δεν υπαρχει κανενα τρολλ, ευτυχως υπαρχουν και αλλοι χωροι στο ιντερνετ εκτος του rocking.gr και εχω βρει δεκαδες κοσμο που συμφωνει μαζι μου σε ολα τα παραπανω.

ΠΟΙΟΤΙΚΑ ο ηχος του ΒΙΝ γαμαει ναι. Το αν σου αρεσει εσενα, ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα. Αφου δε σου αρεσει, μπορεις να τον προσπερασεις και να μην τον ακους, ειναι ΤΟΣΟ απλο. Απο οτι φαινεται δεν αρεσει ουτε στους ιδιους τους Paradise Lost, για αυτο και τον προσπερνανε και οι ιδιοι, και δεν τους αρεσει επειδη τους πιεσαν να εχουν αυτον τον ηχο.

Κατα τα αλλα, οσον αφορα και συνθεσεις και τον ηχο, μακαρι να μπορουσαν να γραφουν ακομα τραγουδαρες οπως το Mouth, το Leave This Alone, το Gone, το Sway, το Sell It To The World, το World Pretending και το Illuminating, αλλα δυστυχως δε μπορουν, για αυτο το εριξαν στην ευκολη λυση και την παρελθοντολαγνεια.

Ο ηχος δεν ειναι “αντικειμενικα” καλος η κακος, ο ηχος προσαρμοζεται στο συγκροτημα για τον οποιο φτιαχνεται. Η Καλη παραγωγη εξαρταται απο το υλικο και το υφος/ατμοσφαιρα που θελει η ιδια μπαντα να δωσει στην μουσικη της, γι’αυτο η παραγωγη του Gathering Wilderness γαμαει ενω με “αντικειμενικα” κριτηρια θα μπορουσε να θεωρηθει κακη. Υπο αυτην την σκοπια λοιπον η παραγωγη τον ΒΙΝ ειναι για τον πουτσο και το γεγονος οτι το λεει και η ιδια η μπαντα το υπογραμμιζει, αφου προφανως δεχτηκαν πιεση να νερωσουν τον ηχο τους μπας και παιξει το MTV κανα Mouth. Ειναι για τον πουτσο γιατι δεν ταιριαζει ουτε στο υλικο, ουτε στην μπαντα ουτε στο κοινο το οποιο απευθυνεται.

Απο συνθεσεις εχει καλες το ΒΙΝ, δεν διαφωνω.

Επισης τα “επιχειρηματα” τυπου “αμα δεν σου αρεσει μην το ακους” δεν ισχυουν μονο για εμενα αλλα και για αυτους που μας εχουν πρηξει τα παπαρια ποσο κακο ειναι το PW και ποσο πισογυρισμα και ποσο γτπ τα φωνητικα του Χολμς. Λεω τωρα.

Οχι, ο ηχος ειναι ποιοτικα αντικειμενικα καλος, γιατι ολα ακουγονται κρυσταλλινα, πεντακαθαρα, και δυνατα, χωρις προβληματα, και αυτος ειναι ο ηχος τον οποιον ηθελαν καποιοι σε αυτον τον δισκο (ειτε ειναι οι Paradise Lost ειτε ηταν ο John Fryer που εκανε την παραγωγη). Εγω προσωπικα που δεν εχω κανενα προβλημα με αυτον τον ηχο και τον γουσταρω παρα πολυ, βρισκω αστεια τα “να λειπουν τα μπλιμπλικια” και ολα τα αλλα που γραφονται απο χεβι μετσαλ οπαδους.

Ο ηχος του Plague Within επισης αντικειμενικα γαμαει και ειναι ποιοτικα πολυ καλος. Και ειναι ο ηχος που ηθελε να εχει η μπαντα σε αυτη τη φαση της ζωης της. Για να σου δειξω τι ακριβως κανεις που διαφερει απο αυτο που λεω εγω για το Plague Within, εγω δεν ειπα ποτε οτι η παραγωγη του PW ειναι για τον πουτσο και δεν ταιριαζει στο υλικο, στην μπαντα, και στο κοινο το οποιο απευθυνεται. ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μενα, ταιριαζει σε ολα αυτα. Το προβλημα που εχω εγω με το PW (και παρα πολλοι αλλοι) ειναι οι συνθεσεις (οπως εχω ξαναγραψει λιγο πιο πανω), η φωνη του Χολμς που ναι, τη βρισκω γελοια, συγγνωμη αν σε ενοχλει να το διαβαζεις, και η κατευθυνση μιας μπαντας που παντοτε ηταν πρωτοποριακη, ενω τωρα ειναι αναχρονιστικη.

Ολα αυτα που γραφεις εσυ για το ΒΙΝ ειναι επιχειρηματα που τα ανακαλυπτεις προκειμενου να το μειωσεις, επειδη εισαι λιγο χεβιμετσαλ, τι να κανουμε τωρα. Μια χαρα ταιριαζει ο ηχος του ΒΙΝ στο υλικο του, και μια χαρα ποιοτικος ειναι, και αν εστιαζεις στο συναισθημα που βγαζουν και στις συνθεσεις που γραφουν οι Paradise Lost, μια χαρα μπορεις να λατρεψεις το ΒΙΝ και να το αγαπησεις και να το ακους συνεχεια, οπως κανω κι εγω, και οπως εκανε καθε φαν των Paradise Lost πισω στο μακρινο 2001 τοτε που τα συζητουσαμε στα επισημα φορουμς τους. Δεν ειναι το καλυτερο τους αλμπουμ, αλλα δεν ειναι και για κραξιμο.

Το αν η ΕΜΙ ηθελε να ακουγεται το Mouth στο MTV ειναι ενα εντελως διαφορετικο ζητημα, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με τη μπαντα και με τα τραγουδια αυτα καθε αυτα. Και αν διαβασεις τις εκατονταδες συνεντευξεις του Mackintosh στις οποιες εχει κραξει το ΒΙΝ, αυτο στο οποιο εστιαζει παντοτε ειναι πως ειναι στο μυαλο του συνδεδεμενο με μια εποχη που τον κανει να αισθανεται μιζερια λογω της πιεσης που δεχθηκαν, με αποτελεσμα να εχει αποκηρυξει το αλμπουμ ως συνολο και τη φαση που περνουσε η μπαντα, αλλα οχι τα τραγουδια τα ιδια.

Εκτος αν εσυ ακουγοντας το BIN και το SOL βρισκεις τοσο τεραστιες διαφορες στο μουσικο υφος φυσικα. Τα μπλιμπλικια στο BIN ειναι αισχρα δηλαδη, αλλα στο SOL δε μας ενοχλουν?!!? Φοβερη λογικη.

Εσύ που δεν είσαι χεβιμέτσαλ αλλά ακούς μέτσαλ γιατί προσπαθείς να μειώσεις ότι είναι χεβιμέτσαλ? Η παράκρουση που έχεις πάθει δεν παλεύεται, είσαι η Λουκά του μέταλ χωρίς όμως να ακούς μέταλ, πώς στο πούτσο το έχεις καταφέρει αυτό δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. Θές να σπάσεις τα αρχίδια μας ή να σπάσεις το κατεστημένο του μέταλ που μόνο εσύ βλέπεις? Το πρώτο το έχεις καταφέρει πάντως.
Μήπως νομίζεις πώς “ότι δεν σου αρέσει σε κάνει πιο δυνατό” ? Παρανοϊκή πρόταση ε? Εξηγεί όμως τη παρανοϊκή αυτοπεποίθηση που έχεις. Στο κεφάλι σου μπορεί να κάνει κλίκ, εκτός του κεφαλιού σου κάνει ΚΛΟΝΚ όμως.

Θα σου αποδειξω ποσο λαθος κανεις και ποσο ακυρο ειναι το ποστ σου, και η για μια ακομα φορα πολυ σημαντικη συνεισφορα σου στην κουβεντα.

In Requiem (2007) - αρκετα μετσαλ
Faith Divides Us (2009) - παρα πολυ μετσαλ
Tragic Idol (2012) - οσο μετσαλ παει βασικα

Τρια αλμπουμ που τα βρισκω απο παρα παρα πολυ καλα, εως εξαιρετικα, τα οποια οχι απλα δεν προσπαθω να μειωσω, αλλα συνηθως προσπαθω να ανυψωσω (ειδικα το FDUDU που τρωει για μενα αδικαιολογητο και αναιτιο κραξιμο).

Μπορεις να αποχωρησεις τωρα.

Μην ασχολείστε με τον κουίντομ που ξαναανακάλυψε το μεταλ με το νέο μετάλλικα, που προφανώς είναι πολύ πρωτοποριακό… . Το καταλάβαμε ότι δεν σου αρέσουν τα μπρούταλ φωνητικά, σπάσε μας τα αρχίδια ακόμη λίγο.

Μισο γιατι μπλεκεις καποια πραγματα.

Δεν ειπα πουθενα οτι δεν μου αρεσει σαν δισκος συνολικα το ΒΙΝ, για τον ηχο του μιλησα καθαρα, γι’αυτο λεγατε πιο πανω.

Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσει γιατι εχει μπλιμπλικια. Στο κατω κατω το Host και το Symbol πιο πολλα μπλιμπλικια εχουν και μου αρεσουν πιο πολυ.

Η παραγωγη ειναι φουλ εμπορικη και καλογυαλισμενη αυτο λεμε. Σε συνθεσεις οπως ειναι το Fader πχ αν οι κιθαρες και το rythm section ηταν λιγο πιο μπροστα θα μπορουσε να σταθει πολυ ομορφα σε οποιον δισκο θελει, ετσι οπως ειναι ειναι ποπ-ροκ.

Το ΒΙΝ και το SOL εχουν αρκετα μεγαλες διαφορες στο στυλ (κυριως τα περισσοτερα industrial στοιχεια του SOL) αλλα η πραγματικα μεγαλη διαφορα ειναι η παραγωγη.

Η παραγωγή του SOL είναι υπερπαραγωγή και φυσικά τα κομμάτια σαν σύνολο είναι καλύτερα. Εννοείται πως ούτε εμένα με χαλάνε τα μπλιμπλικια απλά φαίνεται πως οι ίδιοι την ξεπέρασαν αυτή τη φάση και είναι ξεκάθαρο ότι γουστάρουν αυτό που παίζουν. Στα συν ότι ακόμα και αν δεν σου αρέσει το Plague Within δεν μπορείς να πεις ξεκάθαρα ότι είναι ακριβώς σαν τον τάδε δίσκο. Θα δείτε που και το καινούριο θα είναι πάλι κάτι εντελώς διαφορετικό αλλά και τόσο paradise lost.