Paradise Lost- Medusa (2017)

Το νου σου με ποιο θα ξεκινησεις :wink:

Ας πούμε δεν έτυχε ποτέ :Ρ

δεν προσπαθω να περασω την γνωμη μου ως κατι απολυτο.
Ισα ισα που εγω βλεπω απο σενα τετοια προσπαθεια.

(τον Καζαντζιδη τον εκτιμας ή ειναι σκουπιδι επειδη δεν εχεις λιωσει σε λαικα ασματα :wink: . Επειδη κανουμε πλακα για τα παλια των Lost, δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσουν.
Μηπως να εχω και εγω την ιδια γνωμη για αλλα πραγματα που κανεις πιο εντονα πλακα εσυ ; Δεν νομιζω.

Σου εξηγω οτι απο μενα κυκλοφορουσαν εκεινα τα βινυλια . Εγω τα αγορασα . τι δεν παιρνεις χαμπαρι , αληθεια ;

Οτι μου αρεσουν τα επομενα περισσοτερο ή τελος παντων μπορω πλεον να ακουσω εκεινα πιο ευχαριστα απο τα 2-3 πρωτα τους, ειναι παραλογο ; Σοβαρα τωρα ; Σε καναμε σωματοφυλακα της ντουμοντεθιλας ;
Η λογικη σου λεει λοιπον οτι απλα 25 χρονια περιμενες με καθε νεα κυκλοφορια των Lost να γυρισουν σε εκεινο τον ηχο και καθε φορα , ελεγες μμμφφφφφφ , οχι ρε γαμωτο νεξτ ταιμ + οτι δεν μπορεις να εκτιμησεις τα οποια διαφορετικα εκαναν επειδη δεν ακουγες αλλα αντιστοιχα πραγματα οταν τα ενσωματασαν στον ηχο τους οι Lost.

Σε οοοοοολο αυτο που λεμε , αν εβαζες ενα αλλά μεσα και ηθελες να καταλαβεις γιατι πραγματικα δεν αρεσει σε καποιους αυτο που κανουν , θα μιλαγαμε πιο ουσιαστικα . Σιγουρα ΔΕν ειναι επειδη καποιος το 2017 δεν ακουει τα ντουμοντεθ των Lost με την ιδια λαχταρα που θα ακουσε μεταγενεστερες δουλειες. Ξεκολλαμε απο αυτο και παμε παρακατω.
Στα αυτια μου δεν παιζουν καλο ντουμοντεθ , δεν εχω προβλημα που παιζουν αυτο το ειδος μουσικης .
Ειναι τοσο απλο .

Διατριβη στην μουσικη τωρα ; παιρνουμε πτυχιο με τις ακροασεις και μετα δινουμε και εξετασεις ;

Αληθεια δεν μου κανει εντυπωση οταν με τετοιο τροπο αντιμετωπισης του διαφορετικου , θα εχεις απαντησεις οπως του @QuintomScenario.

1 Like

Μπράβο Μήτσο κέρδισες χρυσούν ορολόγιον!

Σεβαστόν

ότι να ναι

ότι να ναι pt. 2, λίγο καλύτερο από το πρώτο σαν το Keepers ένα πράγμα.
αλλά σοβαρά υπήρχε εποχή που ήθελα να το γυρίσουν στο doom/death, τώρα ποτέ δεν είπα ότι τρελαίνομαι με αυτή τους την στροφή, αλλά κάνω προσπάθειες να μου αρέσει. Και βρίσκω ενδιαφέροντα πράγματα.

Είδες πουθενά ΡΕ ΣΤΟΚΕ (σορρυ αλλά το ζητάει ο οργανισμός σου) να σου ζητάω τα ρέστα γιατί δεν σου αρέσει ο γαμωδίσκος;;; Καλά κάνεις και δεν σου αρέσει και μπράβο σου και μαγκιά σου και γαμάς να πούμε!! Τι άλλο θέλεις να σου πω;;;

ότι να ναι pt. 3, τι το ήθελες το part 3 κι εσύ;

be my guest

Στου Νικολάκη την ποδιά σφάζονται παληκάρια … :smiley:

5 Likes

Εγώ πάντως που γούσταρα ντοομντεθ και ουσιαστικά “μεγάλωσα” εκτός από MDB και με lost μέχρι και το icon βαριά βαριά, ξενέρωσα με το άλμπουμ, προφανώς όχι λόγω φωνητικών αλλά λόγω συνθέσεων και γενικής αμπαλοσύνης στο σύνολο. Αυτού του είδους τα φωνητικά προφανώς δεν σώνουν κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ κομμάτι από μόνα τους, ενώ τα μελωδικά/καθαρά μπορεί να το κάνουν αυτό. Εδώ όμως οι συνθέσεις είναι αμπαλαέα μια προς μια, και όσες είναι ας πούμε εμπνευσμένες δεν δένουν σχεδόν καθόλου με αυτού του είδους την προσέγγιση στα φωνητικά. Αν τα έσπαγε το άλμπουμ θα ήμουν ο πρώτος που θα έκραζα drenie και quintom (βασικά τους έκραζα από πρίν :P) αν και δεν νομίζω και εκείνοι να είχαν πρόβλημα με τα φωνητικά αν το άλμπουμ πραγματικά τα έσπαγε.

Επιμένω πάντως ότι όσοι δεν έχουν ακούσει ή ασχοληθεί με MDB ας αφήσουν το medusa στην ησυχία της doomdeath αποτυχίας του και ας ακούσουν τους masters του είδους, δε ξέρετε τι χάνετε :slight_smile:

2 Likes

Πείτε ότι θέλετε για τον νέο δίσκο.
Το μονο σίγουρο είναι ότι δεν ακολούθησαν την εύκολη οδό και απλά έκαναν αυτό που γούσταραν να κάνουν. Και για αυτο υπαρχουν αυτες οι αντιδρασεις και οι διαφοροποιησεις στις αποψεις.
Και μάλλον ανήκω στην μειοψηφία αλλά για μένα τα οποία προβλήματα σε αυτόν τον δίσκο δεν αφορουν τόσο τον Χολμς αλλα τον Greg…ο οποίος δεν φαίνεται να είχε την έμπνευση στο γράψιμο των κομματιών, ριφς, σολος που θα θέλαμε ή θα περιμέναμε να έχει.

Ποτέ δεν μου έκαναν τόσο κουκου, πάντα προτιμούσα τους Lost γιατί είναι πιο πιασάρικοι και πάντα γούσταρα που την έψαχναν για άλλα πράγματα.
@pao1979 σχεδόν συμφωνώ, όχι ότι δεν υπάρχει έμπνευση αλλά τα κομμάτια δεν είναι τέλεια, δλδ δεν υπάρχει 10άρι κομμάτι μέσα στον δίσκο. Υπάρχουν μέχρι πολύ καλά ( Medusa, Until The Grave, Longest Winter, Fearless Sky αισίως και το Gods Of Ancient), καλά (Blood and Chaos) και λιγότερο καλά (Νot Passage…, From The Gallows).
To From The Gallows βέβαια θα μπορούσε να ήταν μέσα στο Shades…

Επειδή και οι MDB την έψαχναν συχνά με άλλα πράγματα, εξαρτάται τι άκουσες. Ανά περιόδους είχαν μεγάλες διαφορές από άλμπουμ σε άλμπουμ οπότε μπορεί να πέτυχες καφρίλα, μαυρίλα, experimental κλπ. Τα πιο χαρακτηριστικά μεν αλλά πιασάρικα δε, μπορεί να πείς ότι είναι τα άλμπουμ των 00’ς , The Dreadful Hours και Songs of Darkness, Words of Light με το επόμενο A Line Of Deathless Kings να είναι ακομη πιο πιασάρικο, αν μπορεί να πεί κανείς κάτι τέτοιο για τους MDB. Αν πάς πρίν το 2000 υπάρχει περισσότερη ομορφιά βέβαια αλλά λίγο πιο raw.
Εγώ απλά επιμένω να αναφέρω MDB γιατί τους Lost τους θεωρούσα την αδελφή ψυχή των MDB τότε, τα παλιά χρόνια. Μετά έφυγαν μεν από το είδος αλλά με αφορμή το plagues (το Beneath Broken Earth με την παραγωγή και το ύφος του είναι σαν bside του Songs Of Darkness , το οποίο είναι τεράστιο κοπλιμέντο) θεώρησα οτι ίσως επέστρεφαν θριαμβευτικά σε αυτόν το ήχο από τον οποίο γεννήθηκαν.

Καλά κάνεις και τα λες γιατί στα 00s δεν ασχολήθηκα μαζί τους καθόλου σχεδόν.

Προφανώς ο δισκος ειναι δύστροπος και θελει πολλες ακροάσεις (χειμερινές κατα κυριο λόγο) . Το να θεωρησω οτι ο γρηγορης εγραψε μετρια τραγουδια μου φαινεται δυσκολο. Θα δειξει .εχω πεισμωσει θα τον ακουσω 1η Σεπτεμβρη οπως πρέπει
. Ειμαι μεγαλος fan των Bride απλα οι λοστ ειναι πιο αμεσοι, πιο rocκ κ ως εκ τουτου τους ακουω πολυ περισσότερο.

Μλκ τα κάφρικα φωνητικά του είναι απάλευτα σε αυτόν τον δίσκο, είναι σαν κακομοίρικα, όχι σαν μίζερα, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Είναι σα ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ.

2 Likes

Ξεκίνησα να ακούω PL για πρώτη φορά φέτος εξ’ αιτίας αυτού του thread :smile: Καρδούλες σε όλους!

3 Likes

δεν σας φταιει κανεις που εισασταν αμπαλοι τοσα χρονια :stuck_out_tongue:

Ποτε δεν ειναι αργα , ξεκινηστε με τα καλα , ουτε καν με τα πιο πειραματικα.

2 Likes

Μάθετε μπαλίτσα απ τον γκιγκαντα…

2 Likes

Μπορει μια χαρα το ειδα στη Μαλακασα πριν ενα μήνα. Παμε παρακάτω

1 Like

Ετσι …καλη δυναμη :blush:

1 Like

Μα δεν έγραψε κομμάτια που να τα δικαιολογούν ή να τα αναδεικνύουν ας πούμε ή να κολλάνε γενικότερα. Τόσο αταίριαστα με τα κομμάτια brutal φωνητικά δύσκολο έως ακατόρθωτο να σταθούν μόνα τους ώστε να μη σου χτυπάνε τόσο πολύ άσχημα. Στο Beneath Broken Earth γιατί κολλάνε τόσο πολύ που δεν γίνεται να φανταστείς το κομμάτι χωρίς αυτά? Άκου οποιοδήποτε κομμάτι από το songs of darkness πχ που περιέχει μερικά από τα πιο κάφρικα φωνητικά των mdb αλλά είναι τόσο πολύ δουλεμένα μέσα στο κάθε κομμάτι που γίνονται αναπόσπαστο μέρος του. Αν τα άκουγες σε ένα κομμάτι αταίριαστα θα ξέρναγες μαζί και εσύ :stuck_out_tongue:

4 Likes

και ο στρατός κάνει άσκηση με ονομασία “μέδουσα” ρε μλκες με τον Αιγυπτιακό στρατό . Συνεννοημένοι όλοι :laughing:

2 Likes