Paradise Lost- Medusa (2017)

Γενικά ο Holmes είναι καλός εδώ, και όταν τραγουδάει καθαρά το κάνει γιατί υπάρχει λόγος και έχει έμπνευση για φωνητικές μελωδίες.

1 Like

είναι κάπως δύστροπος σε σχέση με αυτά που μας έχουν συνηθίσει…

1 Like

Ναι συμφωνω, απλα δεν βρηκα πολλες catchy lead που να μου κινησουν το ενδιαφερον στην πολυ πεταχτη ακροαση που εκανα, αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν ειναι καλος, γι’αυτο επιφυλασσομαι.

Δεν έχει πολλές αλλά σε κάθε τραγούδι θα βρεις και από μια χαρακτηριστική, κι εγώ με την πρώτη την ίδια γνώμη είχα.

Πάντως το γεγονός οτι πρόκειται για το πλεον δυσκολο δισκο- οπως ολοι φαίνεται να συμφωνουν - μπορεί να σημαίνει κ περισσότερο αντοχή στο χρόνο ,αφου ενδεχεται να ανακαλυπτεις πράγματα μετα τη παροδο πολλων ακροάσεων

Πολύ πιθανό, και το Shades… δεν ήταν ο πιο εύκολος δίσκος αλλά έμεινε στην ιστορία. Πάντως με την κουβέντα το ξαναέβαλα τώρα.

1 Like

Εδώ κ καιρό ακούω τα 3 πρώτα…

Το Fearless Sky είναι γαμάτο απλά. 8:30 λεπτά περνάνε εύκολα. Το Gods Of Ancient εκεί μετά το 3:30 απογειώνεται , το From The Gallows θα ήταν εύκολα στο Shades… αλλά δεν είναι και από τα καλύτερα του δίσκου. Αυτά εννοείς;

Χαχα, όχι ρε. Τα 3 πρώτα άλμπουμ, τον δίσκο τον περιμένω να μου έρθει.

Α μπαίνεις στο σωστό mood! Οκ, τσάμπα την “ανάλυση” :stuck_out_tongue:

Ε ναι ρε χαμένε, σπόιλερ αλέρτ…

Έλα δεν έδωσα πολλές λεπτομέρειες, σιγά επειδή το ένα μπαίνει με blastbeats και φωνητικά αλα Abbath και μετά μια δισολία αλά Mercyful Fate και…

ούτε καν

1 Like

Οκ μια κ μοναδική φορα το ακουσα …το αιμα κ χάος εννοείται. Χωρις αμφιβολία ειναι ενα ευκολοακουστο λαιβ κομματι το οποιο παιγμενο ζωντανα θα ειναι ακομη καλύτερο. Δεν ειναι και as i die αλλα rockαρει ωραία. Βλεπουμε…

Εμένα μου θυμίζει έντονα Hollenthon, και τα φωνητικά και η σύνθεση. Καλό κομμάτι πάντως για hit του δίσκου :sunglasses:

Κακο βιντεο, για ενα κακο τραγουδι. Ωραιο ριφφακι, αλλα η συνθεση δεν εχει και τιποτα το ιδιαιτερο, και τα φωνητικα του Χολμς δυστυχως απαραδεκτα, και οι κραυγες που βγαζει στον τελευταιο στιχο καθε verse ειναι για να γελας δυστυχως.

2 Likes

Τα φωνητικά του Holmes είναι από οκ ως καλά στον δίσκο. Νομίζω ότι έχουν γραφτεί αρκετές υπερβολές σε αυτό το νημα για αυτό το θέμα. Και σίγουρα είναι καλύτερα από το Plague. Και στα καθαρά είναι μια χαρά και σαν φωνητικές γραμμές όπως στο δεύτερο μισό του fearless sky, στο winter, στα medusa και blood and chaos αλλά και στα shrines και symbolic. Δεν βρίσκω κάτι κακό για να υπάρχει τόση μιρλα.
Στα brutal ακούγεται καλυτερα σε αυτό το δίσκο ίσως λόγω και της μουντής παραγωγής που δίνει έναν περισσότερο όγκο σε σχέση με το Plague.
Τώρα αν το ζήτημα είναι ότι στα 46 του το ξαναγύρισε στα παλιά, αυτο δεν εγινε αποτομα ετσι;…Plague, Bloodbath, συν του ότι στα lives τα τελευταία χρόνια παίζουν κομμάτια όπως πχ το eternal και το gothic, πριν το Plague γινόταν αυτό.
Το αρνητικό και εδώ θα συμφωνήσω με τον Quintom, είναι οι κραυγές που βγάζει και οι οποίες και αρκετές είναι στο δισκο και παντελώς αχρείαστες στην πλειοψηφία τους. Πχ όταν πρωτοακουσα το winter δεν έβρισκα το λόγο γιατί ουρλιαζει στον τελευταίο στίχο, δεν κολλάει…

Για τα καθαρα το ειπαμε ηδη αρκετες φορες, οτι το ποσο καλα ειναι, ειναι ακομα πιο εκνευριστικο (για μενα προσωπικα), γιατι μου δειχνει οτι αυτος ο δισκος θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερος με καθαρα φωνητικα (αν και το προβλημα ειναι ΚΑΙ τα τραγουδια βασικα).

Για τις κραυγες, τα ειπες κι εσυ. Υπερβολες δεν υπαρχουν, μονο διαφορετικες αποψεις. Δε χρειαζεται να συμφωνουμε για τα φωνητικα του Χολμς. Οσο παραδοξο σου φαινεται να τα βρισκουμε μερικοι απο μας τοσο απαραδεκτα, σκεψου οτι τοσο παραδοξο μας φαινεται εμας να λεει καποιος οτι αυτα τα φωνητικα ειναι “καλα”. Ειναι απλα μια διαφορα αποψεων.

2 Likes

Τωρά να πω απο πίσω μου ακούγεται λίγο “μελωδια” απο το hallowed land ή είναι η ιδέα μου ?

Ως προς το τελευταίο θα διαφωνησω διοτι το συγκεκριμένο κομμάτι χρειαζοταν τη κορυφωση που δινει η κραυγή

Ποτέ πάντως δεν περίμενα να καταβάλω προσπάθεια για να ακούσω άλμπουμ των λοστ…
Δεν ξέρω ακόμα τι άποψη θα σχηματίσω στο τέλος,αλλά προς το παρόν κάνω αγώνα…

3 Likes