Paradise Lost- Medusa (2017)

Ποιός τις μετράει τις απόψεις? Να το ξέρουμε να το λέμε απο δώ και πέρα.

αν θες να σου εξηγησω πως λειτουργει το ιμπακτ και το γκελ μπορω να στο εξηγησω αλλα εδω εσυ δεν δεχεσαι το ποσο τεραστιο ειναι απο ολες τις αποψεις το Black album , εδω θα συνεννοηθουμε ;

1 Like

Ξέρεις πόσες απόψεις θεωρούν το black ένα γλυκό τεράστιο πόπ γλυφιτζούρι ? Και εμένα μ άρεσε, δεν το θεωρώ μνημείο του μέταλ, ξερνάνε δέκα κατσίκια όταν κάποιος το λέει αυτό. Επίσης από ανθρώπους που δεν μπορούν να ακούσουν μπρούταλ φωνητικά δεν μπορώ να δεχτώ σοβαρά την άποψη τους για το μέταλ γενικότερα, πόσο μάλλον για άλμπουμς με μπρούταλ φωνητικά, καμία βαρύτητα στο “σύνολο των απόψεων” του υποσυνόλου του γενικού συνόλου, ω υπερσύνολο.

Σοβαρά τώρα, τα γούστα της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ πλειοψηφίας της ανθρωπότητας τα ξέρεις πάνω κάτω με μια λέξη λέγεται pop, μπήκαν στη σούπα της πόπ και οι μετάλλικα κάποια στιγμή με το μπλάκ αλμπουμ. ΚΑΙ? Απέκτησε βαρύτητα η άποψη του κάθε άσχετου ξαφνικά επειδή τ άρεσε το “never-neverland” ενώ πρίν που έβριζε ή του ήταν αδιάφορο ότι είχε σχέση με μέταλ δεν είχε βαρύτητα? Τι θα γινόταν δλδ αν το μπλακ άλμπουμ δεν είχε βγεί? Θα χανόταν η έμπνευση από τους υπόλοιπους? Μόνο οι μετάλλικα επωφελήθηκαν στο μέγιστο και τα τσακάλια που μυρίστηκαν ότι από το μέταλ θα βγάλουν φράγκα, τα υπόλοιπα είναι παπαριές ναχαμε να λέγαμε. Δεν τα λέω εγώ, έχουν γραφτεί στην ιστορία, απλά την αναπαράγω.

το τι εχει γραφτει στη ιστορια μπορεις απλα να πας και να την ξαναδιαβασεις.

Και το τι ειναι η δικη μου αποψη για την μουσικη στην κανω πασα για να παιξεις με τα μπρουταλ φωνητικα σου .

Χαιρομαι που με ξερεις απο παλια και επισης ξερεις απο καλλιτεχνια. Ανοιξε κανα βιβλιο τεχνης (ακομα και μουσικης , γιατι τετοια ειναι) και μολις καταλαβεις την πρωτη παραγραφο , ελα να τα ξαναπουμε.

Αααα τα κειμηλια του μετσαλ και δεν ξερω και εγω ποιου αλλου μουσικου ιδιωματος στα χαριζω

Εγινεεεεεεε, το υπερκειμήλιο του μέταλ το βλάκ άλμπουμ τι να το κάνω? Εκεί που ξέρω δεν χωράει,

Σας κράζει όλο το φόρουμ όταν έχετε άδικο και υπερβάλλετε, αλλά θέλετε να μείνετε true στις σάπιες απόψεις σας πεταμένοι και οι δύο και μας τα κάνετε τσουρέκια. Καλά κάνετε, να δέχεστε και τα υπόλοιπα στραβώματα του καθένα όμως, αλλιώς πολύ εύκολα το γυρνάμε σε μπρούταλ που δεν σας αρέσει, ντουέτο της κακιάς ώρας.

1 Like

Ότι είμαι ντουέτο με το @QuintomScenario τιμή μου είναι .

Πάρε και την καρδούλα σου για το κοπλιμέντο.

1 Like

Οσο τρολαρισμα φαινεται σε μερικους οτι ο fulcizombie Βαζει πρωτο το Gothic και μετα την Μεδουσα, αλλο τοσο μπορει να φανει σε καποιον οτι καποιος αλλος βαζει πρωτο το Host και τοπ 5 το ΒΙΝ.

Disclaimer: δεν συμφωνω με κανεναν, ειμαι παιδι της Draconian περιοδου οποτε κανενα αλμπουμ ποτε δεν μπορει να εκθρονισει το Draconian απο το 1 και το Icon απο το 2 για εμενα, αλλα αυτο ειναι και το γαματο με αυτην την μπαντα, Gothic o ενας, Host ο αλλος, Draconian εγω κ.ο.κ. Αλλα μαλακιες λεω, ας τσακωθουμε για καμια 500αρια ποστ για το αν πεθανανε, αν ο Γρηγορης εχει ψυχολογικα που ειπε να παιξει ντεθ η αν στερεψε η εμπνευση και παιζουν safe. Μαλακια που διεκοψα αυτην την τοσο ενδιαφερουσα κουβεντα.

4 Likes

Καλά αυτό αποτελεί γενικότερο φαινόμενο στη μουσική. Δεν είναι ούτε προνόμιο κάποιων λίγων συγκροτημάτων, ούτε της ροκ μουσικής μόνο.

3 Likes

Διαφωνω, ΕΙΝΑΙ προνομιο καποιων λιγων συγκροτηματων και οι χαμαιλεοντες ΠιΕλΟ ειναι ενα απο αυτα.

2 Likes

Δεν ξερω αν με ειρωνευεσεαι αλλα ειναι λιγες οι μπαντες που με τοσες αλλαγες στο στυλ εχουν σε καθε περιοδο τους οπαδους. Φυσικα δεν ειναι αποκλειστικοτητα αλλα σε καποιες μπαντες ειναι πιο εντονο απο καποιες αλλες.

Για εμένα είναι το τραγούδι που ξεχωρίζει από το album. Έχει τη “μαγεία” των PL εν έτει 2017 και είναι αντάξιο της ιστορίας τους. Τα brutal φωνητικά ταιριάζουν και δεν το χαλάνε όπως πχ με το “Fearless Sky” που απογειώνεται στο σημείο με τα καθαρά φωνητικά και το PL-Sabbath riff από πίσω.

2 Likes

Διαφωνώ …θεωρώ πως το fearless είναι κομμένο και ραμμένο για μπρούταλ φωνητικά. όπως και τα δύο επόμενα.

Ειναι οντως πολυ καλο κομματι το ομωνυμο, μου θυμιζει σε δομη και υφος το Over the Madness.

Γιατι να ειρωνευομαι εσενα απαντωντας στον @bostonflesh :slight_smile:; Καθολου δεν ειρωμευομαι, το εννοω μεχρι κεραιας. Φοβεροι χαμαιλεοντες και, οπως το λες, με οπαδους για καθε φαση τους.

4 Likes

οι λοστ ειναι απο τις μπαντες που εχω δει περισσοτερες φορες live, αλλά όταν γύρισαν στα σκληρά, εγώ είχα μεγαλώσει κ παραμαλακώσει κ χάθηκε η επαφή κ η μπάλα. λέτε πολλά κ ενδιαφέροντα, με κάποια συμφωνώ, με άλλα όχι. ένα δεν έχετε σχολιάσει φίλοι, την συνέντευξη του χομς στο ροκινhttp://www.rocking.gr/interviews/Paradise-Lost-Nick-Holmes/30821 με την οποια στεναχωρήθηκα ομολογώ. ο τύπος σχεδόν λέει “παίζουμε πάλι μεταλ για να πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ, τι τα θες, τα πειράματα δεν πουλάνε”. το οποίο είναι μεν αληθινό, αλλά κλείνει νομίζω κ τη συζήτηση του “γιατί το γυρίσανε”, “κάπου το πάνε” κτλ. είναι κρίμα, μου φάνηκε σαν να λέει "δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να αναμασάμε το μεταλ που αποκηρύξαμε. χωρίς να κατηγορώ όσους τους αρέσουν οι σημερινές γκαρίλες του χομς…

4 Likes

Τα εξηγώ τόσο καιρό, πριν την συνέντευξη η οποία είναι πολύ καλή.

Εγω παντως προσωπικα οσο σκουπιδι και να βρισκω το Medusa (που το βρισκω οσο σκουπιδι παει), δεν εχω κανενα προβλημα με αυτην την αποψη. Αφου αυτα σου αρεσουν να ακους, καλα κανεις και το εκθειαζεις. Δε με ενοχλουν καν οι “ιεροσυλιες” τυπου “καλυτερο αλμπουμ των PL απο το Gothic μεχρι και σημερα”, γιατι πολυ απλα οπως εξηγησες, γουσταρεις αυτην την περιοδο των Paradise Lost περισσοτερο. Στη μουσικη δεν υπαρχει καμια ιεροσυλια.

Τωρα το επιχειρημα περι χιλιαδων που συμφωνουν μαζι σου, δεν ξερω γιατι να το αναφερεις. Κι εγω μπορω να σου βρω κυριολεκτικα δισεκατομμυρια που λατρευουν Taylor Swift ή Lady Gaga, αρα λογικα αυτες οι δυο εβγαλαν καλυτερα αλμπουμς απο τους Paradise Lost (το οποιο βεβαια ειναι αληθεια, δεν ειναι τοσο δυσκολο να ξεπερασεις το 1/10 του Medusa, αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο). Οπως και να χει, ακομα και να βρισκεις χιλιαδες οπως λες που να γουσταρουν το Medusa (για ολα τα αλμπουμς υπαρχει κοινο, και για τα αριστουργηματα, και για τα μετρια, και για τα αθλια), συγγνωμη, αλλα ΟΧΙ, δε βρισκεις χιλιαδες που να λενε οτι ειναι καλυτερο απο το Icon και το Draconian Times. Δεν υπαρχουν 1000 ατομα στον πλανητη που να το θεωρουν αυτο.

Παλιοτερα προκαλουσε χαμο με καλο τροπο, τωρα πλεον δυστυχως με αρνητικο τροπο.

Επειδη ξερω οτι αναφερεσαι σε μενα, δε σου εχω δωσει το δικαιωμα να με λες πεταμενο. Αυτη η προσβολη φυσικα προερχομενη απο σενα, ειναι ιση με το μηδεν, και την γραφω στα παλια μου τα παπουτσια. Σε συμβουλευω ομως να πας να δεις κανεναν ψυχολογο, γιατι τοσοι εφιαλτες δε δικαιολογουνται, ποσο μαλλον μια τυχαια Κυριακη μεσημερακι που θα επρεπε να εισαι ανετος και να πινεις το φραπεδακι σου, ακουγοντας το αγαπημενο σου τυχαιο σκουπιδι που εβγαλε μια απο τις εκατονταδες αταλαντες μπαντες που ακους και ηδονιζεσαι με το ποσο ξεχωριστος εισαι που σου αρεσουν πραγματα που δεν αρεσουν σε κανεναν αλλον. Γι αυτο την επομενη φορα, πριν γραψεις τετοια κακογουστα ποστς, προσπαθησε να ηρεμησεις με το αγαπημενο σου φιλετακι απο σκατα, και ασε μας εμας να ακουμε σουβλακια και γυρο τριτης διαλογης, δεν εχουμε προβλημα με αυτο. Τωρα, το αν σου γινονται τσουρεκια επειδη διαβαζεις αποψεις με τις οποιες διαφωνεις στο ιντερνετ, πρεπει επισης να το κοιταξεις. Πως γινεται τσουρεκι κατι που δεν εχεις βεβαια, αυτο δεν το καταλαβαινω.

Δεν περιμεναμε το 2017 για να τα καταλαβουμε αυτα, οι Paradise Lost προσπαθουν να πιασουν την “καλη” εδω και πανω απο 20 χρονια, ηδη απο τις εποχες Draconian Times, οπως κανει και καθε μπαντα αλλωστε. Απλα οταν ειδαν οτι δεν την πιανουν την καλη με το πολυ ιδιαιτερο εσωστρεφες υφος τους και τους στιχους με τα βαθια νοηματα, αρχισαν σιγα σιγα να κανουν ολα αυτα που λες, και η στροφη προς το εμπορικο μεταλ που δε θα πουλησει μεν στον τυχαιο οπαδο της Ριαννα που βγαινει παραλιακη καθε βραδυ τα καλοκαιρια, αλλα θα πουλησει στο 90% των φανς του σκληρου ηχου, εγινε αρχης γενομενης με το In Requiem, και την επιστροφη σε πιο παλιες φορμες. Μην τα γραφουμε ομως αυτα εδω μεσα, νευριαζουν οι φανμποηδες αν τολμησεις να αναφερεις οτι οι P.Lo θελουν να μπορουν να πληρωνουν λογαριασμους παρολο που δεν εγιναν ποτε J.Lo.

2 Likes

Σοβαρά από το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Ναι πες μας κ μας που δεν ξερουμε γραμματα

Το έχει πει και παλιότερα, όχι ακριβώς όπως το λέει ο montechristo αλλά έμμεσα.

2 Likes