Paradise Lost- Medusa (2017)

Νομίζω όλες οι μπάντες το λένε αυτό, δεν υπάρχει κάτι να τους προσαψουμε σε αυτό

Το εχουν πει κι αλλοι…παιζει παπαδες παντως το πιτσιρικι

Ναι είναι καλύτερος από τον άλλον τον μισθοφόρο

4 Likes

Ξέρεις είναι πολύ εύκολο απλά να τα παρατήσεις και να πιάσεις μια κανονική δουλειά, αλλά αν θέλεις να δεις λεφτά μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις έτσι και αλλιώς, χαχα (σ.σ εδώ ξεκαρδίζεται για ώρα μόνος του). Δεν υπάρχουν πλέον φράγκα σε αυτή τη δουλειά πια, χαχα (σ.σ. συνεχίζει).

Χμμ, σίγουρα δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να βρίσκεται επί σκηνής στα 50 του. Καμιά φορά όταν ήμουν 20-25 πετύχαινα στα αεροδρόμια άλλους μουσικούς στην ηλικία που είμαι τώρα (σ.σ. 46 για την ακρίβεια), και δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ακόμα το παλεύουν. Αλλά φτάνεις σε ένα σημείο που απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, χαχα! Να σου πω την αλήθεια δεν υπάρχει τίποτα άλλο για εμάς να κάνουμε. Δεν έχουμε πάει πανεπιστήμιο, δεν έχουμε κάνει τίποτα, μόνο ταξιτζήδες θα μπορούσαμε να γίνουμε ή ντελιβεράδες στην καλύτερη των περιπτώσεων, χαχα.

Με τα παραπάνω, εμένα μου βγάζει “θα τα είχα παρατήσει, αλλά πρέπει να αποπληρώσω το δάνειο”

2 Likes

Kαι πρακτικα, αφου τα νουμερα αυτο δειχνουν. Τωρα οκ, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει για τα κινητρα των Paradise Lost και τις αποφασεις που παιρνουν ως μπαντα, αλλα και το παρελθον, και η πορεια τους, και οι δηλωσεις τους, δειχνουν οτι πλεον κανουν οτι τους λεει η δισκογραφικη εταιρια σε μεγαλο ποσοστο, αλλα και το οτι εχουν επαναπαυθει. Καλα κανουν, απλα για μενα δε συναδει αυτη η επαναπαυση με ποιοτικη καλλιτεχνικη δημιουργια.

2 Likes

Όλες οι μπάντες που βρίσκονται σε μια εταιρεία κάνουν και υποχωρήσεις άλλα και έχουν ως στόχο ένα καλύτερο συμβόλαιο, πιστεύω πως και οι lost είναι μια από αυτές, το λέει ξεκάθαρα “φύγαμε από την century media γιατί η nuclear blast μας έδωσε καλύτερο συμβόλαιο”. Δεν υπάρχει πλέον ρομαντισμός ούτε και πολλά φράγκα. Ίσα ίσα που ο άνθρωπος μια χαρά τα λέει, αλλά δεν λέει ότι το γυρίσαμε σε αυτό το στυλ γιατί το είπε η εταιρεία. Μπορούμε να το υποθέσουμε, αλλά και έτσι να είναι προσωπικά βρίσκω ενδιαφέρον και σε αυτόν τον δίσκο. Ξανά λέω 4-5 από τα 8 είναι πολύ καλά κομμάτια.

1 Like

Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά για το άλμπουμ δεν λέει κάτι. Απλά αναφέρει ότι συνεχίζει με την μουσική όπως συνεχίζουν όλοι όσοι δεν έχουν ασχοληθεί με κάτι άλλο. Άλλο αυτό κ άλλο αυτό που είπες προηγουμένως… . Αν εσύ το πήρες έτσι να το δεχτώ, απλά δεν σημαινει ότι αυτό εννοούσε ο Χομς ή ότι πρέπει να το βάλεις σαν γενικό πόρισμα. Χωρίς καμία διάθεση σύγκρουσης όλα αυτά έτσι?

1 Like

Εγώ νομίζω είναι απλά κυνικός Άγγλος, που θέλει να αυτοσαρκαστεί λίγο και που λέει και κάτι που ίσως να μην θεωρούταν και τόσο politically correct σε ένα ελληνικό μέσο (αυτό περί επαγγελμάτων)

Και εν τέλει δεν με ενοχλεί όταν κάποιοι μουσικοί λένε αυτό που οι περισσότεροι σκέφτονται.

Δεν είναι κακό, η πραγματικότητα είναι. Ούτε σημαίνει απαραίτητα πως επειδή το κάνουν από ανάγκη δεν το διασκεδάζουν κιόλας.

5 Likes

δεν είναι safe να παίξεις όπως στο medusa , είναι ρίσκο

ισχύει απόλυτα όπως φαίνεται και στην πράξη . Αλλά για να περιοδεύσεις θέλεις δίσκο τις περισσότερες φορές. Που με τη σειρά του σημαίνει ότι έχεις αν δεν έχεις έμπνευση κάτσε γράψε μουσική . Το οποίο είναι κακό

εγώ το εισπράττω ακριβώς όπως το είπε. Η μουσική είναι το επάγγελμα του, αυτό ξέρει να κάνει και από αυτό ζει . Thank you captain obvious δλδ . Ας πεθάνει της πείνας κι ας μείνει απλήρωτο το δάνειο για να ευχαριστηθούμε εμείς επειδή πιστεύουμε ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο

Δεν θα το έλεγα ακριβώς ρίσκο, γιατί ήδη είχαν στρώσει τον δρόμο της επιστροφής σχεδόν για μια δεκαετία αλλά ακόμα πιο ξεκάθαρα από τον προηγούμενο δίσκο. Ρίσκο για μένα θα ήταν η επιστροφή σε ήχους Host και τέτοια. Έχουν αρχίσει και χτίζουν ξανά ένα όνομα στο μεταλ, που κακά τα ψέματα, το είχαν χάσει με τις πειραματικές τους δουλειές.
Θέλω να πω ότι ο στόχος τους πλέον είναι το μεταλ κοινό, το οποίο βεβαίως είναι περιορισμένο, δεν παίζουν doom/death για να χεστούν στα φράγκα αλλά για να επιβιώσουν.

4 Likes

Είναι εξαιρετική. Αφήνουν πίσω τους τον “μοντέρνο” downtuned ήχο του plague within , αν και ευτυχώς ούτε εκεί το είχαν παρακάνει , και παρουσιάζουν έναν παλιομοδίτικο death ήχο στις κιθάρες πραγματικό ηχητικό τοίχο που θυμίζει το gothic .

2 Likes

Θυμάμαι να λέει ο χολμς στο metal hammer καπου στο 2002 σε μια συνέντευξη ότι οι PL δεν θέλουν να γίνουν σαν τους maiden δλδ ένα συγκρότημα που πηγαίνει κόντρα στην ροή του χρόνου και δεν αποδέχεται ουσιαστικά ότι πρέπει να βάλουν ένα τέλος στην διαδρομή τους μιας και ηλικιακά δεν τους παίρνει άλλο (πετούσε σπόντες για χρήματα γενικά)

Διαφωνώ και το έχω ξαναπεί η δυνατότητες τους να παίξουν πιασάρικο μελωδικό μεταλ τύπου draconian/icon με ολίγη από one second είναι χιλιοαποδεδειγμένη.Δες για παράδειγμα το blood and chaos. Αυτό το στιλ μουσικής πουλάει πολύ περισσότερο - μα πολύ περισσότερο- από τραγούδια τύπου fearless skies. Εάν ο στόχος ήταν αποκλειστικά και μόνο το χρήμα, δεν θα είχε νόημα να βγάλουν το medusa. Μία διαφορά όμως : άλλο δεν παίζω με αποκλειστικό στόχο το χρήμα (αλλά κάνω σε μεγάλο βαθμό και τη καύλα μου όπως ο mackintosh) και άλλο κάνω εμπορική αυτοκτονία !

1 Like

Εν έτη 2017 όμως και μετά από τόσα άλμπουμς αυτή την παλιομοδίτικη παραγωγή και γενικά το πως ακουγεται ο δίσκος το λες πισωγύρισμα, όχι εξέλιξη ή έστω αλλαγή ύφους, κατεύθυνσης της μπάντας. Το Gothic βγήκε το 1991, το να λέει κάποιος ότι 26 χρόνια μετά και ειδικά αυτή η μπάντα που τόσα έχει αλλάξει στον ηχο της και τοσα εχει προσφερει καλλιτεχικα όλα αυτά τα χρόνια ότι έγραψε ένα δίσκο που φέρνει στο μακρινο παρελθον δεν είναι και ότι καλύτερο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια…

3 Likes

Εάν ακούσεις το gothic και το medusa - back to back θα δεις πολύ μεγάλες διαφορές μη τρελαθούμε κιόλας

Τραγούδια όπως το gods of ancient , from the gallows και no passage for the dead είναι βγαλμένα κατευθείαν από την εποχή του gothic. Εντωμεταξύ στις metal ομάδες του Facebook που είμαι μέλος, με χιλιάδες μέλη και οι περισσότεροι κάποιας ηλικίας , έχουν όλοι πάθει την πλάκα τους με το άλμπουμ.

Εννοείται πως έχουν την δυνατότητα να παίξουν πιασάρικο μεταλ, δεν ξέρω αν έχουν την έμπνευση ή το κέφι να το παίξουν. Επίσης θα ήταν και δίκοπο μαχαίρι κάθε σύγκριση με τα Icon & Draconian Times θα τους χαντάκωνε. Επίσης δεν ξέρω από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι πουλάει αυτό το είδος, νομίζω ότι το gothic metal είναι είδος υπό εξαφάνιση.

Φυσικά ο νέος δίσκος έχει στοιχεία από το Gothic όμως σε καμιά περίπτωση δεν είναι κόπια του.

πλην όμως δεν είναι μόνο αυτα τα τραγούδια, είναι και το medusa, longest winter, blood and chaos (τρία από τα οκτω) τα οποία σαφως και δεν θα είχαν θέση στο gothic. Αυτό από μόνο του αρκεί για να μη μιλάμε απλά για ένα gothic part.2

Φυσικά δεν είναι κόπια. Θα ήταν πιο νορμαλ διάδοχος του gothic από το shades of God πάντως. Όσο για το gothic metal μοδιτσα ήταν, των φρικτών nineties, και πάει μας τελείωσε.

Ναι σίγουρα θα ήταν πιο λογική εξέλιξη σε σχέση με το Shades…