Paradise Lost- Medusa (2017)

Είναι οι ίδιοι που τους παράτησαν από το one second , host και μετά ;

1 Like

Μόδα την έκαναν οι λοστ …και μετά την άφησαν ήδη από τα 90ς

Έχεις αφήσει την κριτική σου στο 1/4 άντε πες μας και για τα υπόλοιπα ντεεε :stuck_out_tongue:

έχεις δίκιο δεν έχω προλάβει ακόμη:stuck_out_tongue: τρέλο ΣΚ. Πιστεύω μέχρι άυριο να έχω τελείώσει !

Σε γενικές γραμμές, ευχαριστημένος;

Εγώ πάντως τους είχα ψιλό παρατήσει από το shades of God (τρελή απογοήτευση αυτό άλμπουμ μόνο και μόνο επειδή ήταν διάδοχος του κολοσσού gothic) , αν και είχα αγοράσει το icon , και επανήλθα με το death unites us . Καμία αίσθηση δεν μου έκανε ούτε η gothic metal φάση τους (όχι ότι την συχαινομουνα κι’ολας απλώς ούτε κρύο , ούτε ζέστη) ούτε φυσικά η dark pop φάση τους (δεν μου αρέσει η pop μουσική) .

1 Like

Ε καλά εννοείται …πολύ ευχαριστήμενος. Κοίταξε, κρατάνε το ενδιαφέρον ζεστό. Τι να βγάζανε ένα ακόμη tragic/faith ; κάνανε κάτι διαφορετικό σε σχέση με αυτά που κάνουν τα τελευταία 25 χρόνια. το οποίο πιστεύω εκ πρώτης όψεως ότι θα έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο…Δεν ξέρω με αυτό που έχεις πει εάν έχει κλείσει ένας κύκλος ή εάν άνοιξε ένας κύκλος…ξέρεις κατα βάση doom με διάφορες παραλαγές κλπ.

2 Likes

Εμένα πάντως με τραβάει ο δίσκος να τον ακούσω, έκανα μια παύση για το καινούριο Accept και τώρα το ακούω σχεδόν κάθε μέρα, γι αυτό και λέω ότι είναι grower. Αυτό με τον κύκλο τώρα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε με αυτούς που έχουμε μπλέξει, αλλά φαίνεται πως τους αρέσει αυτό που κάνουν οπότε ίσως και να έχεις δίκιο.

1 Like

Αυτό εννοώ σε ιντριγκάρει να τον ακούσεις ξανά !

Troll confirmed!!!

Όπως και να χει πάντως ούτε μια στο εκατομμύριο δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ένα μέτριο doom/death album από ένα “μεγάλο” όνομα είναι, . nothin more nothin less. Γιατί κάποιος να πάθει πλάκα με κάτι μέτριο? Αν έβαζαν και λίγο black μέσα τότε ίσως να πάθαινε κάποιος πλάκα ακόμη και με την μετριότητα που το διακατέχει.

Αν μπεις στην σελίδα τους στο fb ή ακόμα και κάτω από τα βίντεο των κομματιών στο youtube, υπάρχουν αρκετά αποθεωτικά σχόλια, δεν θα έλεγα ότι δεν ισχύει αυτό που λέει.

Οι περισσότερες επίσης κριτικές (σε ποστόσο 85%) είναι από 8 και πάνω. Ελάχιστοι μιλάνε για μέτριότητα και οι περισσότεροι από αυτούς είναι εδω μέσα !

1 Like

Σοβαρευτείτε λίγο ρε, δεν είμαι ο quintom, ξέρω πολύ καλά τι ακούω και δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Τα ίδια και τα ίδια χιλιοπαιγμένα μέτρια πράγματα δεν αποκτάνε αξία επειδή τα έπαιξαν οι PL, είπαμε δεν είναι άθλιο με την καμία αλλά όχι και αποθέωση. Αποθέωση επειδή άλλαξαν τον ήχο τους και έπαιξαν κάτι αντισυμβατικό για αυτούς το καταλαβαίνω, όχι όμως οτι αυτό που έβγαλαν είναι για αποθέωση. Για την βαθμολογία ας μη μιλάμε σας παρακαλώ, μου λέτε ότι 10-20 άτομα του έβαλαν 8, ως δια μαγείας όλοι αυτοί δουλεύουν για κάποιο μέσο. Την ίδια βαρύτητα έχει το 8 του επαγγελματία reviewer με του οποιουδήποτε μεταλλά, fan ή όχι των PL δεν έχει σημασία. Φέρε μου εκατό χιλιάδες 8ρια και θα πάω να βγάλω τη μαρμελάδα από τα αυτιά μου ΑΥΡΙΟ. Ασε που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, όπως είπα και πρίν, το 8ρι το παίρνουν πολύ περισσότερο για την κίνηση του να παίξουν έτσι παρά για τό τι βγήκε σαν αποτέλεσμα. Και το δικαιολογώ εν μέρη γιατί και εγώ γούσταρα που άλλαξαν λίγο τη μανιέρα της κλαψομουνίασης. Αλλά σαν αποτέλεσμα μουσικά είναι μέτριο με κάποιες καλές/πολύ καλές στιγμές. Επ ουδενί δεν θεωρείται καλή στιγμή το blood and chaos πχ, σιγά τα αυγά δλδ.

Δεν είσαι ο quintom αλλά και εμείς δεν ξεκινήσαμε να ακούμε μουσική χθές …το blood and chaos είναι εξαιρετικό κομμάτι

Όλες οι κουβέντες έχουν νόημα (και το πιο καμένο τόπικ) αρκεί να μην έχουν σκοπό να τσιτώσουν τον απέναντι, τον “βλάκα”. Αυτό πάει σε όλους και για όλα τα θέματα.

Για την γενική αντίδραση του κόσμου, για να έχει κανείς μια σφαιρική αντίληψη και όχι μόνο τον μικρόκοσμό του ή των οπαδών: Στη σελίδα μιας μπάντας στο FB είναι δεδομένο ότι η πλειοψηφία θα λέει πολύ καλά λόγια και κάποιοι λίγοι θα λένε πολύ κακά λόγια και σπάνια θα βρεις μετριοπαθείς δηλώσεις. Καλή αρχή είναι το rateyourmusic γιατί ακριβώς έχει τουλάχιστον εκατοντάδες απόψεις και μπορείς να δεις με μια ματιά ιεραρχικά πού κινείται ο κόσμος. Ακόμα καλύτερα αν είσαι καμμένος της μεταλλοκουβέντας και γυρνάς στα φόρα και τα FB και προσλαμβάνεις κλίμα και επιχειρήματα.

Κατά τα άλλα η αίσθηση που έχω εγώ είναι ότι οι μεταλλάδες οπαδοί PL είναι γενικά ευχαριστημένοι και οι μετά Icon οπαδοί τους όχι και τόσο, αλλά επειδή δεν με αφορά το θέμα πραγματικά (Icon οπαδός και όχι Paradise Lost οπαδός είμαι θα έλεγα) δεν επιμένω. Κρίμα τα μπινελίκια εκατέρωθεν πάντως, είχε υπάρξει μια βελτίωσις.

4 Likes

Εξαιρετική αντιγραφή της μανιέρας τους εδώ και 15 χρόνια, άρτια εκτελεσμένο, προσφέρει μια από τα ίδια, δεν είναι κακό αυτό σαν γεγονός, μας αρέσουν τα ίδια αν είναι καλοπαιγμένα, αλλά δεν είναι και για αποθέωση. Σαν αποτέλεσμα μέτριο, πολύ καλύτερο από το “κακό”, χειρότερο από το “πολύ καλό” . Εξαιρετικό, αριστούργημα κλπ όχι, σόρρυ αλλά αν ήταν θα το ξέραμε ήδη ώς είθισται να γίνεται με τα αριστουργήματα.

3 Likes

Μα δεν μίλησε κανείς για αριστούργημα, ούτε περιμένουμε από αυτούς πλέον κάτι τέτοιο, φαίνεται όμως ότι υπάρχει σχετικά θετική ανταπόκριση. Kαι στο rateyourmusic πχ παίρνει 3,38/5 από 178 ανθρώπους. Οκ μια χαρά.

εντάξει μια χαρά είμαστε ακόμα, δεν είχε και τόοοσα μπινελίκια πια :stuck_out_tongue:

Αυτό. ποιος μίλησε για αριστούργημα ; εάν έδωσα τέτοια εντύπωση κακώς. Λέω απλώς ότι ακούγοντας το δίσκο περνάω πάρα πολύ καλά αυτή τη στιγμή. τι άλλο να ζητήσω ; άλλο το εξαιρετικό άλλο το αριστούργημα.

Το rateyourmusic πάντως , στην περίπτωση πχ των Metallica είναι ένα ανέκδοτο.

Γιατί ανέκδοτο; Την αλήθεια χιλιάδων ατόμων παρουσιάζει.

Και δεν λέω πουθενά ότι είναι ευαγγέλιο, μια καλή αρχή για να έχεις σφαιρική αντίληψη είπα.
Το Load και το Reload έχουν χαμηλή βαθμολογία, προκλητικά χαμηλότερη για τους οπαδούς τους αλλά αν κάνει κανείς τον κόπο να ρίξει μια ματιά στις βαθμολογίες τους και τα reviews θα δει γλαφυρά τα δύο στρατόπεδα και γιατί το θάβουν και θα πάρει μια εικόνα του διχασμού που αναμφισβήτητα προκαλεί ο δίσκος.

Δεν υπάρχει ΕΝΑ resource για να προσεγγίσεις αυτό που εγώ πιστεύω ότι υπάρχει, την αντικειμενική αλήθεια (που φυσικά δεν είναι καθόλου απαραίτητο να ταυτίζεται με την προσωπική αλήθεια του καθενός) - αλλά σίγουρα είναι ένα από αυτά το rateyourmusic.

1 Like