Paradise Lost- Medusa (2017)

Δεν νομίζω ότι θα συνεννοηθείς. Δεν είναι Γιάννης, είναι όμως Γιαννάκης. Δεν είναι αριστούργημα, είναι όμως εξαιρετικό.

Και στο rateyourmusic και στο metal archives και εδώ μέσα έχουμε διαβάσει φοβερά πράγματα πάντως. Και το Μaster of Puppets να έβγαινε αυτή τη στιγμή πάλι θα είχε πάρει χαμηλούς βαθμούς.

1 Like

ICON/DRACONIAN/ONE SECOND : ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑTA
TRAGIC IDOL/FAITH/PLAGUE : ΕΞΑΙΡΕΤΙΚOI ΔΙΣΚΟΙ
βοηθάει ;

ό,τι λέει ο @matia . Ειδικά στα bold

Mα το να απομονώσεις την μαλακία ενός ατόμου (πχ το διάσημο 0% του UltraBoris στο Puppets) και να λες ότι “το άρκαϊβς γράφει μαλακίες” δεν μου κάνει για σωστή χρήση του site (που έχει απείρως μικρότερο δείγμα από το rym). Ο κόσμος έχει και άσχετους και σχετικότατους, έχει και παθιασμένους μη ψύχραιμους (αρνητικά ή θετικά προσκείμενους), έχει και casual τυπάκια που δεν το πολυσκέφτονται, έχει και αποψάρες γαμάτες. Αν θέλει κανείς πραγματικά να αποκτήσει μια ΠΙΟ σφαιρική αντίληψη, πρέπει να κουραστεί λίιιγο παραπάνω να διαβάσει, να φιλτράρει, να συμπεράνει. Εν προκειμένω συμπεραίνεται με αρκετή ασφάλεια ότι οι Metallica έχουν πολλούς φανμπόηδες και πολλούς haters αλλά στα 5 πρώτα οι δεύτεροι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για να ρίξουν τα υψηλά ποσοστά.

Εγώ βλέπω τα 5 πρώτα να είναι εμφατικά τα καλύτερα στην συλλογική συνείδηση και αυτά που έχει ασχοληθεί περισσότερο ο κόσμος (πενταψήφιος αριθμός) και από κοντά το St. Anger ως προς αυτό (προφανώς αρνητικά).

Επαναλαμβάνω, ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και ΣΤΟΙΧΕΙΑ παίρνεις, όχι την αντικειμενική αλήθεια σε πέτρινες πλάκες.

Αριστούργημα: 9 (τοπ του είδους του)
Εξαιρετικό: 8 (τοπ της χρονιάς)
ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ: 10
Πρωτοκλασάτο αλλά όχι σπουδαίο/εξαιρετικό: 7

Και προσωπικά ενθαρρύνω και τα επίθετα: γεμάτο οχτάρι, κούφιο 8άρι (θα ξεφουσκώσει σα να λέμε), οπαδικό 8άρι, κλπ, όσο πιο κατατοπιστική η περιγραφή, τόσο καλύτερο. Δεν είναι μαθηματικά, τρόπος για να επικοινωνούμε τις αλήθειες μας είναι.

Χωρίς να έχω ακούσει νότα, μόνο από ανάγνωση σχολίων εδώ και στο εξωτερικό, το Medusa το κόβω για οπαδικό (του μεταλλά φαν τους) 7.5-8άρι. 6-7 για τον μέσο οπαδό τους (που σημαίνει μπορεί να έχει και 2-3 κομματάρες για αυτόν) και κάτω από 6 για τους πιο λάιτ οπαδούς τους. ΕΚΤΙΜΗΣΗ ήταν αυτό, δεν έχω ακούσει νότα. Σίγουρα διχαστικός δίσκος πάντως.

4 Likes

Πες τα ρε πούστη @Vic γαμώτο!

2 Likes

Μιλας για συγκρότημα όμως που έχει σίγουρα δύο-και απ’ότι φαίνεται - και τρία διαφορετικά στρατόπεδα οπαδών

Vic σε αγαπώ . Να’χα 2 καρδιές που λέει και ένα άσμα .

1 Like

Ναι, φυσικά, άλλωστε τρεις βαθμούς έδωσα στο τέλος. Όλες οι μεγάλες μπάντες το έχουν αυτό: παθιασμένους λάτρεις, πιο casual ή οπαδούς συγκεκριμένων δίσκων, παθιασμένους haters και όλα τα ενδιάμεσα.

Οι μπάντες που έχουν και εμφατικά διαφορετικές εποχές μουσικές (π.χ Paradise Lost ή Savatage ή Metallica ή Entombed πχ) θα υπάρχει το έξτρα έλεμεντ αυτό μαζί με το από πάνω. Όποιος ενδιαφέρεται για σφαιρικές αντιλήψεις ή αυτό που εγώ πιστεύω ως αντικειμενική προσέγγιση της αλήθειας πρέπει να τα ξέρει όλα αυτά και να τα προσέχει όταν κοιτάει αποψάρες και βαθμούς κλπ.

1 Like

Χαχαχα, να το θυμάσαι αυτό την επόμενη φορά που θα σχολιάσω τους Metallica! :stuck_out_tongue:

1 Like

Μα δεν απομόνωσα τίποτα, απλά είπα ότι έχουμε διαβάσει φοβερά πράγματα, θέλει τέχνη το να ξεχωρίζεις να διαβάζεις κριτικές. Ειδικά στο internet όπου ο καθένας μπορεί να έχει και διαφορετικούς λογαριασμούς και εν τέλει να είναι ένα κοινό τρολλ.
Τέσπα μην το πάμε τόσο μακριά, είπα από την αρχή ότι γενικά υπάρχει θετική ανταπόκριση, αυτό ψυχανεμίζομαι εγώ τουλάχιστον.[quote=“Vic, post:866, topic:60398”]
Χωρίς να έχω ακούσει νότα, μόνο από ανάγνωση σχολίων εδώ και στο εξωτερικό, το Medusa το κόβω για οπαδικό (του μεταλλά φαν τους) 7.5-8άρι. 6-7 για τον μέσο οπαδό τους (που σημαίνει μπορεί να έχει και 2-3 κομματάρες για αυτόν) και κάτω από 6 για τους πιο λάιτ οπαδούς τους. ΕΚΤΙΜΗΣΗ ήταν αυτό, δεν έχω ακούσει νότα. Σίγουρα διχαστικός δίσκος πάντως.
[/quote]

κάπως έτσι πάντως έχουν τα πράγματα… αλλά άκου και καμιά νότα να μας πεις την γνώμη σου ή απλά δεν ασχολείσαι;

1 Like

Μου έχεις εξηγήσει τι και πως όμορφα και ωραία. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την διαφορετική άποψη . Σου έχω ζητήσει και συγνώμη αν έχω γίνει επιθετικός απέναντι σου νομίζω ότι το έχουμε λύσει .
Εδώ και πάρα πολλά ποστ γράφεις μαγικά , υπέροχα . Είμαι φανμποης σου . Θα αγαπήσω μέχρι και τις πιο γλαφυρες περιγραφές σου και θα δικαιολογώ και σε σένα την όποια χοντράδα έχεις κάνει . :smile:

Και για τους Lost πάλι μαγικά τα γράφεις .

2 Likes

Ρε συ, το paypal μου βγάζει λάθος το ημέηλ σου, ξαναστείλε!

3 Likes

Οk καταλαβαίνω τι εννοείς. Απορία: Υπάρχουν δίσκοι των Lost που να είναι λίγο πιο κάτω από την κατηγορία εξαιρετικός?

15 δίσκους έχουν βγάλει. Στην περίπτωση ας πούμε που oι 12 δίσκοι είναι όλοι είτε εξαιρετικοί είτε αριστουργήματα, με μόλις 3 δίσκους λιγότερο καλούς μιλάμε για ΤΡΟΜΕΡΗ δισκογραφία που πατάει κάτω μέχρι και τους Iron Maiden.

1 Like

Αστεία, αστεία ο δίσκος βγάζει σε ορισμένα σημεία μια επιθετικότητα που δεν περίμενα να ακούσω από τους λοστ ποτέ

Αμα εισαι φαν, για εσενα μπορει να πατανε και τους Μεηντεν, γιατι οχι?

Για εμενα πχ οι Summoning δεν εχουν βγαλει ποτε τιποτα κατω απο 8 ΠΟΤΕ ομως. Φυσικα δεν ειναι ουτε αντικειμενικη αποψη, ουτε αυτο τους κανει πιο σημαντικους απο τους Μεηντεν, απλα εχουν κουμπωσει τελεια στο μουσικο μου αισθητηριο, γι’αυτο και η μουσικη ειναι κατα 90% υποκειμενικη υποθεση.

3 Likes

μη σου πω και τους μανογορ

1 Like

Πληρώνεις σε είδος , δεν χρειάζεται.

1 Like

Aυτό ακούστηκε χυδαίο!

1 Like

Ήταν χυδαίο

1 Like