Paradise Lost- Medusa (2017)

Οχι, δεν εννοουσα αυτο. Οταν βαζω 1/10 στο Medusa, δεν το βαζω ΜΟΝΟ επειδη εχουν βγαλει αλμπουμαρες στο παρελθον. Του βαζω 1/10 γιατι για τοσο θεωρω οτι ειναι. Θεωρω πως αξιζουν 2 τραγουδια απο τα 8, τα υπολοιπα ειτε υπηρχαν ειτε δεν υπηρχαν μου κανει το ιδιο, και ακομα και τα δυο τραγουδια δεν τα βρισκω και αριστουργηματα. Μπορει να ειμαι λιγο συναισθηματικα αρνητικος και να επρεπε να του βαλω 2/10 για τα δικα μου γουστα και κριτηρια, αλλα τωρα οκ… ειτε 1 του βαλω ειτε 2 δεν εχει μεγαλη διαφορα.

ΥΓ1. Σου εβαλα κι ενα υστερογραφο στο προηγουμενο μου ποστ, απλα το γραφω εδω για να το δεις αν δεν το ειδες ηδη.
ΥΓ2. Ναι, εχει ενδιαφερον η αυτολογοκρισια, και προσπαθω να μην την κανω ποτέ, γιατι πολυ απλα βρισκω πολυ πιο ειλικρινη την αποψη μου οπως τη γραφω. Καπου εδω κολλαει και η κλιμακα που χρησιμοποιουν οι μεταλλαδες για βαθμολογιες δισκων οπως την περιεγραψε ΑΨΟΓΑ ο Παντελης σε κουβεντα που ειχαμε, αλλα θα αφησω τον ιδιο αν θελει να την γραψει.

3 Likes

Για το υστερόγραφο, ΟΚ. Απλά διαφωνούμε εντελώς. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Στάνταρ: πόσο καλό είναι κάτι και τι επίπεδα έχουν πιάσει οι ίδιοι στο παρελθόν.
Φιλοσοφία: απρόβλεπτοι και ανήσυχοι καλλιτεχνικά, εδώ κάνουν πισωγύρισμα και στην περίπτωση του Holmes ανειλικρινής κωλοτούμπα.

Βαθμολογία στο 1 ή 2 είναι συναισθηματική και προσωπική. Χωρίς να έχω ακούσει νότα, ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί χειρότεροι δίσκοι εκεί έξω, με σκατά παραγωγές, σκατά φωνητικά (ακόμα πιο σκατά), σκατά όλα. Μιλάει προφανώς η οπαδική απογοήτευση και οργή.

Ασχέτως όλων, @pantelis79 , είτε δημόσια, είτε πριβέ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα μου πεις την κλίμακα που χρησιμοποιούν οι μεταλλάδες!

1 Like

Βλέπω αντιδράσεις στο Ίντερνετ , και views/likes/dislikes στο youtube σε κάθε νέο τραγούδι που σηκώνει επίσημα η nuclear blast και προβλέπω το επόμενο paradise lost να είναι ακόμα πιο σάπιο, κάτι σαν lost paradise Ν.2 και να πονάνε μερικά ευαίσθητα αυτάκια που θέλουν electronics και “σκότος” :smiley::joy:Αντιδράσεις των φανς από το icon και μετά κάνουν το medusa ακόμα πιο απολαυστικό.

Οχι, οχι, οχι, οχι και τελος, οχι. Βαθμολογια 1 ή 2 απλα σημαινει αυτο που εγραψα παραπανω. Οτι βρισκω τον δισκο πολυ χειροτερο απο το St. Anger για παραδειγμα. Οτι δεν ακουγεται. Οτι πολυ απλα, θεωρω το συγκεκριμενο πονημα των Paradise Lost κατι που ειτε υπηρχε ειτε οχι, δε θα μου εκανε διαφορα. Μην επιμενεις, ειδικα εφοσον δεν εχεις ακουσει το δισκο. Επειδη εσυ εχεις ως core belief την εγγενη αντικειμενικοτητα στη μουσικη, δεν το κανει και αληθεια. Οπως εγραψες πολυ σωστα, απλα διαφωνουμε.

2 Likes

Δεν ξερω αν εχεις μικροσκοπικο πουλι και τα γραφεις αυτα, αλλα υπαρχουν και ιατρικες συγχρονες μεθοδοι αν θελεις επιμηκυνση. Δε χρειαζεται να ηδονιζεσαι με αντιδρασεις ανθρωπων στο internet, ουτε να μιλας για ευαισθητα αυτακια, επειδη δεν καταλαβαινεις αλλα μουσικα ειδη. Συμφωνουμε σε κατι παντως, μακαρι να βγαλουν ακομα πιο σκουπιδι δισκο οι Paradise Lost, να φτασουν στον απολυτο πατο.

2 Likes

@Vic θα τη γραψω, δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο, κρατα μικρο καλαθι.

3 Likes

Δεν είναι θέμα του τι πιστεύω εγώ. Θα στο θέσω αλλιώς:

  1. Πιστεύεις ότι πιάσανε πάτο οι PL; Πιστεύεις ότι δεν μπορούν χειρότερα; Μετά τι θα βάλεις; -2; Και πιστεύεις ότι αυτό το πράγμα είναι ο πάτος της μουσικής; Γιατί εκεί βρισκόμαστε.

  2. Όταν λέω “προσωπική” βαθμολόγηση δεν το λέω για κακό. Το 1-2 εκφράζει έντονα μια έντονη δυσαρέσκεια και αποτυπώνει αυτό που θέλεις να πεις. Εδώ μέσα καταλαβαινόμαστε, γνωριζόμαστε κλπ, δεν τρέχει τίποτα. Όταν μιλάω για βαθμούς κλπ προφανώς μιλάω σοβαράγια το πώς περιμένω να συνεννοηθώ με κόσμο πέραν του οπαδικού πόιντ που έχει ο καθένας να κάνει. Αν πχ δεν αυτολογοκρινόσουν σε ένα περιοδικό και του έβαζες 1, εγώ θα έλεγα ότι θα επικοινωνουσες μόνο την αλήθεια σου, κανονικά θέλουμε να επικοινωνούμε τι είναι ο κάθε δίσκος για τον κόσμο, όχι για μας (ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ εννοείται, απλά όχι μόνο).

Ο Bernard Doe έβαλε 0/100 στο Into the Pandemonium, δίσκος σταθμός (πρώτοι θα συμφωνήσουν οι PL) - για μένα ΓΑΜΩ, επικοινωνεί την αηδία του σε αυτό το είδος και την απόλυτη απογοήτευσή του για το τι “κατήντησαν” οι Celtic Frost. Από την άλλη, για όλον τον υπόλοιπο κόσμο, η κριτική του ήταν μια πανάστοχη μαλακία και μισή.

Μην μπλέκουμε τα προσωπικά με το δημόσιο λόγο και για το θέμα που λέω εγώ με τις βαθμολογίες. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το 1 ή 2/10 ξαναλέω είναι προσωπική βαθμολογία, μας είπες τι έγραψε το γαμηστερόμετρό σου. Μπορεί στα επόμενα να μην ξεκουνάει από το 0 και όλα καλά.

Αυτά, νομίζω το εξάντλησα το θέμα από την μεριά μου. Καλή συνέχεια :slight_smile:

2 Likes

Έχεις πολύ μεγάλη πλάκα. Ο δίσκος αρέσει πολύ έξω από τον μικρόκοσμο αυτού του τοπικ όπου 1-2 τύποι, μάλλον αγέννητοι όταν οι p.l. Κυκλοφορούσαν τους πρώτους δίσκους τους, την έχουν δει μεγάλοι κριτικοί και το έχουν κουράσει το θέμα όσο δεν πάει με …σουρεαλιστικά ποστ για maiden, Metallica, Celtic frost και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Αν και δε θα επρεπε να παιζει ρολο, γεννηθηκα το 1981. Σιγουρα αν επαιζε καποιο ρολο η ηλικια βεβαια, τοτε μαλλον αρνητικο θα ηταν να ειμαι ακομα μεγαλυτερος και να ακουω μονο την death/doom περιοδο των Paradise Lost, αλλα ο καθενας οπως τη βρισκει.

Εξω απο τον μικροκοσμο σου, ο κοσμος ακουει και Justin Bieber, αρα ας υπερασπιστουμε και την αντικειμενικα καλη του ποιοτητα ε?

2 Likes

Διχασμενοι και ολοι αυτοι απο οτι φαινεται. Καποιοι λενε οτι το Medusa ειναι καλο, καποιοι λενε οτι δε θα φτασουν ποτε τα 90ς τους (συμπεριλαμβανομενου του Host), αλλοι λενε οτι γουσταρουν μονο τα μεταλ αλμπουμς τους, αλλοι λενε οτι τα γουσταρουν ολα, αλλοι οτι τους γουσταρουν μεχρι και το In Requiem περιπου.

Ενας θεος λεει οτι εφαγε τρελη απογοητευση στην συναυλια στο Ροδον για την προωθηση του Believe In Nothing, να μας πει κι εμας ποτε συνεβη αυτη, αφου δεν ηρθαν στην Ελλαδα σε αυτην την περιοδεια…

3 Likes

χαχαχα θεός…

Ναι και εγώ το είδα χαχα. …νομίζω άλλωστε ότι η συγκεκριμένη περιοδεία πήγε πολύ χάλια .

Δεν είναι τυχαίο ότι δεν πέρασαν από Ελλάδα για τους 2 δίσκους που έβγαλαν από την EMI.

9/10 λέει ο γελοίος :stuck_out_tongue:

Medusa is a rich work of musicianship. It both instrumentally and intellectually provokes enchantment and mystery. Medusa is a work of art that sincerely captures the gift of music, and its ability to lure one in with magic and wisdom. This record marks a proud achievement for that of Paradise Lost, for it isn’t just one of the band’s best works, but one of this year’s most unique releases. Medusa’s emotions, ideas, and technicality present an ethereal work that is both spiritual and magnificent.

κουφός θα είναι…

Του έσκασε η nuclear 10 χιλιάρικα και τα είπε …ο ξεφτίλας

Αφου δεν τους αξιζαμε τοτε, λογικο ειναι.
Μεταλ Ιντζεξιον :joy:

1 Like

Το μεταλ injection είναι ένα δεκάδες site που έχουν γραψει πολύ καλές κριτικές. Όλοι μαλάκες πια ; mass hypnosis :stuck_out_tongue:

Αμα δεν συμφωνεί ο quintom τις κόβουν κανονικά τις κριτικές, εδώ κάτι παίχτηκε και του ξέφυγε, διαδώστε το πριν το κατεβάσουν!!!

1 Like

Συμφωνείτε με τη βαθμολογία του metalinjection ή απλώς την παραθέτετε για να κάνουμε πλάκα; Εντάξει, το συγκεκριμένο site λέγεται metalinjection και προφανώς απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν να διαβάσουν συγκεκριμένα πράγματα. Τους τα δίνει το site, οπότε όλοι είναι χαρούμενοι.

Γενικώς, όσον αφορά στη βαθμολόγηση metal δίσκων από μεταλλάδικα sites/περιοδικά και μεταλλάδες οπαδούς, το πράγμα μπορεί να κωδικοποιηθεί κάπως έτσι ως προς το τι σημαίνει πραγματικά:

  • Δεν υπάρχει βαθμολογία κάτω από 5. Το 5 σημαίνει 0. 5=0. Αρκεί μια μπάντα να παίζει metal για να πάρει το 5, δε χρειάζεται τίποτα άλλο.
  • Το 6 σημαίνει σκατά. Επιπέδου 2-3 σε μια κανονική βαθμολόγηση. Είναι ντροπή να βάλουμε βαθμολογία 2-3 όμως, οπότε βάζουμε 6.
  • Το 7 σημαίνει κακό προς μέτριο.
  • Το 8 σημαίνει μέτριο προς ΟΚ.
  • Το 9 σημαίνει ΟΚ προς καλό.
  • Και 10 είναι συνήθως τα μισά albums κάθε μπάντας, οπότε το “10” δεν έχει κανένα ιδιαίτερο νόημα. 10 το Somewhere In Time, 10 και το Fear Of The Dark. Είναι σαν το “Α” που βάζανε παλιά οι δάσκαλοι στο δημοτικό σχολείο, εγώ με αυτό το καθεστώς ήμουν.
  • Βαθμοί 1-4 μόνο σε μη metal δίσκους, σε αυτούς που έφυγαν από το μαντρί δηλαδή, καθώς επίσης και σε αυτούς των οποίων είμαστε haters, με εύκολους στόχους όπως Metallica, Paradise Lost κλπ.
  • Όταν δεις βαθμό κάτω από 5, σημαίνει ότι μάλλον η μπάντα έκανε στροφή στον ήχο και δε σημαίνει κάτι για την ποιότητα του δίσκου. Φαντάζομαι με κάτω από 5 βαθμολογούνται το Load, το Host, το Souvenirs των Gathering κλπ.
  • Χαμηλές βαθμολογίες, αλλά πάνω από 5, ας πούμε επιπέδου του 7, μπορούν να μπούνε προειδοποιητικά σε κάποιες μπάντες που παρεκκλίνουν λίγο από τον ήχο τους, μήπως και συνετιστούν στον επόμενο δίσκο τους. Φαντάζομαι μόλις οι Popeth λχ ξεκίνησαν να φεύγουν λίγο από τον αρχικό τους ήχο, έπεσαν τίποτα 7άρια, μέχρι που τώρα που παίζουν prog με καθαρά φωνητικά πολλοί τους έχουν ξεγράψει εντελώς (κι ας γαμάνε οι δίσκοι τους όλοι).

Επομένως, το 9/10 του metalinjection προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα :slight_smile:. Εσάς παιδιά τι σας λέει; Ότι ο δίσκος απέχει μόλις 1/10 από το να είναι αριστούργημα;

Πείτε κι εσείς τη γνώμη σας!

8 Likes

Πες και για αυτό το site που δεν έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις
http://theobelisk.net/obelisk/tag/paradise-lost-medusa/. Σε ότι αφορά τη γνώμη μου έχω γράψει αρκετα και έπεται συνέχεια