Paradise Lost- Medusa (2017)

Μάλλον είναι η σύζυγος …τραγουδάει και στο an eternity of lies είναι μέλος και σε ένα gothic συγκρότητα …με κάθε επιφύλαξη. Με πρόλαβες !

Χαχα ναι κατάλαβα είναι τραγουδίστρια στους Tapping The Vein :wink:

Αυτό …νομίζω έχει πει ότι τον είχε επηρεάσει ώστε το PLX να είναι τόσο ατμοσφαιρικό . Στη συνέχεια όμως πρέπει να πάτησε πόδι χαχα

1 Like

Μιας και λες για το No Passage… είχα πει στην αρχή για το εισαγωγικό lead ότι μου θυμίζει λίγο το Zombie Ritual με αυτό το ανατολίτικο στυλ, και πέφτω πάνω σε μια κριτική στο metal archives και λέει ο τύπος "The mysterious and magic guitar sounds of ‘‘No Passage for the Dead’’ have almost an Arabian soundscape and contrast the particularly low growls."
Δεν είδα κανέναν άλλον να το αναφέρει, αλλά ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος :stuck_out_tongue:

1 Like

Στην εν λόγω κριτική ο τύπος του δίνει 95% και απέχει μίλια από το να θεωρηθεί οπαδός ,εδώ δεν ξέρει ότι το frozen illusion είναι από το lost paradise:stuck_out_tongue:

Το παρατήρησα, είδες έχουμε και νέους οπαδούς, μόνο θετικό το βλέπω.

Μη παίξουνε και σε κανένα gazi music hall όταν έρθουν …Ποιος τον ακούει τον quintom μετά ;

Ευτυχώς μάλλον δεν θα είναι Ελλάδα γιατί θα ερχόταν απέξω σαν άλλη Λουκά :stuck_out_tongue:

1 Like

Σωστος, τo Blood and Chaos ειναι το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο και εμενα που το γρεζι η εστω τα γκοθαδικα καθαρα μαλλον θα κολλαγαν καλυτερα.

Κανένα sugarcoating και δεν είναι τίμιο να παίρνεις εμένα και να με κάνεις σημαία για τις αντιρρήσεις σου, δεν έχω συναισθηματικό συμφέρον να χρυσώσω τίποτα, είμαι τελείως ουδέτερος στο θέμα και άκουσα μετά από τόση κουβέντα να δω τι γίνεται επιτέλους και είπα ειλικρινέστατα την γνώμη μου. Εσύ στο τέλος συμπεραίνεις ότι υπερασπίζομαι το μέταλ, να το κίνητρο… Μάλλον έχεις ήδη σχηματισμένη άποψη και ό,τι και να πει ο οποιοσδήποτε θα καταλήξεις σε αυτό το επιχείρημα, δεν σε πολυνοιάζει να δεις αν μιλάω ειλικρινά, σε νοιάζει να μην βγει από πάνω αυτό το αίσχος που βγάλανε οι Λοστ!

Τόσες παράγραφοι για να μας πεις ότι δεν γουστάρεις βοθρέ φωνητικά στους Λοστ, εντάξει, τίποτα καινούργιο δεν είπες όμως, το είπες, το ξαναείπες, δεν σου άρεσε ούτε το Lost Paradise, γιατί να σου αρέσουν τώρα; Δεν ξέρεις ότι σε κόσμο αρέσει το Lost Paradise; Τι θα κάνει τώρα; Θα πει ότι δεν του αρέσουν τα φωνητικά γιατί σύμφωνα με εσένα είναι αντικειμενικά σκατά;

Χρησιμοποίησα μόνο την λέξη “grower”. Ούτε πολυσύνθετο είπα, ούτε εκλεπτυσμένο(!!) και ούτε δύσκολο (εκτός αν ζορίζει κάποιους το ντουμ ντεθ) και δεν είναι και τίποτα από όλα αυτά. Grower είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψες και ακριβώς αυτό καταλαβαίνω ότι είναι αυτά τα κομμάτια. Πράγματι, 5 κομμάτια άκουσα και αυτό είναι το συμπέρασμα που έβγαλα με την εμπειρία μου και διαβάζοντας σχόλια ανθρώπων που τον έχουν λιώσει τον δίσκο. Μη μου λες για φανμποϊσμούς πάντως, ξέρω πάρα πολύ καλά τι είναι ο οπαδός, τα έχω γράψει, με έχουν βρίσει και έχω μιλήσει ξεκάθαρα για ΟΠΑΔΙΚΟ 8 που θα γίνει ψύχραιμο 7άρι (keep this in mind), που εσύ δεν το ανέχεσαι γιατί δεν σου αρέσουν “τέτοια” και κωλοτουμπιάσανε οι PL. Δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους όλα όμως, ε;

Strawman και μεγάλη αγένεια γενικώς να μας λες με τόση σιγουριά ότι είμαστε είτε ανειλικρινείς με τον εαυτό μας ή με σένα για τον λόγο που έχουμε κάποιες απόψεις. Γενικώς δες την παράγραφο αυτή, τίγκα σε “ΑΝ” και “ΑΝ” είναι και δεν δεχόμαστε όλοι αυτές τις υποθέσεις έτσι αβίαστα για κάθε περίπτωση, σαν κανόνα.

Ο μεταλλάς. Δεν είναι γίδι, είναι απλώς ο χειρότερος φαν. Δεν καταδιώκεται αλλά κλαίγεται σαν την Βούρτση, απλά είναι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ, μπορεί να είναι ακόμα και έξυπνος αλλά είναι κολλημένος με το ΜΕΤΑΛ και δεν μπορεί να κάνει σώφρονα συζήτηση. Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης. Τον απέναντί σου τον έχεις ήδη σταμπαρισμένο σαν ΜΕΤΑΛΛΑ και επομένως δεν συζητάς, απλώς κηρύττεις τις θέσεις σου, δεν παίζει να έχει δίκιο στο θέμα ο μεταλλάς τώρα.

Πότε; Ποιος; Πού; Καταλαβαίνεις πόσο εκνευριστικό είναι να μου πουλάς strawman, ειδικά σε μένα σε αυτό το θέμα που έχω γράψει στο περιοδικό που έβαλε το 10 στους Lost ότι τι θα γίνει επιτέλους με αυτό το θέμα της πριμοδότησης αγαπημένων μπαντών; 6-7 δεν είπα για τον μέσο οπαδό Λοστ; 8άρι ΟΠΑΔΙΚΟ δεν είπα; Δεν είμαι σαφής; Εσύ απλώς δεν ανέχεσαι καν το 7άρι γιατί ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ τα φωνητικά αυτά, που το αρμόδιο κοινό (που ακούει ΤΕΤΟΙΑ) σου λέει ότι είναι μια χαρά, δεν ξύνουν όλων τα αυτιά, τι να κάνουμε τώρα; Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Εσύ δεν εξανίστασαι για την υποκειμενικότητα της τέχνης; Γιατί τόση επιμονή τώρα για αυτό;

Δεκτόν, εμένα αντιθέτως, ακριβώς το ανάποδο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ στο Tragic Idol, εκτός από το ότι οι PL βγάλανε καλό δίσκο, ω, έχουμε θέμα κύριοι, βγάλανε καλό δίσκο στο στυλ που τους αγάπησα, ΔΕΚΑ!!! Το 7άρι θα πει πρωτοκλασάτο, δεν είναι β’ εθνική, δεν είναι ερασιτεχνισμοί, αλλά δεν είναι σπουδαίο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟΠ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (είσαι οπαδός του ντουμ ντεθ; ε, μάλλον θα είναι, οπαδικό 8άρι…).

Μίνιμουμ 7αράκια δεν είναι αποκλειστικότητα των μεταλλάδων. Παίρνουν και άλλοι λόγω ονόματος μίνιμουμ πρωτοκλασάτο βαθμό και σε άλλα μέσα και είδη. Φανμπόηδες, διπλωμάτες και κότες κριτικοί υπάρχουν σε κάθε μέσο, για κάθε τέχνη. Αλλά όχι, οι μεταλλάδες είναι οι ξεροκέφαλοι.

Κατά τα άλλα εδώ και πέντε χρόνια έχω γράψει το κείμενο ότι πρέπει να κοπούν τα 7-8-9 σαν καραμέλες, τι μου τα λες εμένα και μου δείχνεις τα αμπελοχώραφά μου; Επειδή το έγραψα σημαίνει ότι δεν μπορώ να βάλω 7 σε αυτόν τον δίσκο (που είναι βαθμός της πρώτης εντύπωσης αλλά εμμένω στην τριπλή βαθμολογία που έδωσα προηγουμένως που δεν είχα ακούσει νότα); Επειδή ακριβώς έχω γράψει αυτό το κείμενο, για αυτό το θεωρώ ιερή μου δέσμευση να παίρνω τους βαθμούς στα σοβαρά και να προσέχω να μην κάνω αυτό που κράζω. Ε, είπα ό,τι επιχείρημα έχω, καταλήγεις, “ε, είσαι μεταλλάς, για αυτό!”. Τι να απαντήσω τώρα σε αυτό;

Είμαι. Αλλά είμαι και σοβαρός άνθρωπος θέλω να πιστεύω. Και κλείνω τον κύκλο, ότι αυτός ο δίσκος δεν είναι σκουπίδι, ίσα-ίσα με αυτά που άκουσα και διάβασα θεωρώ ότι οι οπαδοί αυτού του στυλ είναι λογικό να γουστάρουν. Το πόσο θα ξεφουσκώσει (ή φουσκώσει) θα το δούμε με τον καιρό πάντως και οι δύο, γνώμη μου είναι ότι κάτω από 6 δεν πέφτει αυτό. Στο προσωπικό γαμηστερόμετρο του καθενός ας γράψει και 0 και 11, δεν με μέλλει.

Αυτιά, μου άρεσε πάντως η πρώτη παράγραφός σου, έβγαλε πόνο και αγάπη.

4 Likes

Τριαροτεσσαρι και πολυ του ειναι.

1 Like

:slight_smile:
Παντελή, μήπως έχουμε το άλλο άκρο εδώ πέρα από μεριάς σου, τον κακό βαθμό της εκδίκησης του πληγωμένου οπαδού, σαν το 0/100 στο Into the Pandemonium που έλεγα;

Να δείς, πώς λέγεται αυτό…πως το λένε ρε γαμώτο…πως το λένε, πώς το λένε…Πως τον λεν, πως τον λεν τον ποταμό; Ιλισσό, Ιλισσόοοοοοοο

1 Like

Τον μπάζωσαν κι αυτόν, πάει το τραγούδι… :joy:

Ερωτευμένος σχιζοφρενής θα έλεγα εγώ. Και εγώ πχ με τους metallica και το βλακ αλμπουμ και τα λοαδ/ρελοαδ το ίδιο ένιωσα, αλλά το παληκάρι δεν έχει καθόλου εμπάθεια να μας καταλάβει και εμάς, μόνο η δικιά του απογοήτευση μετράει, εμείς είμαστε μαλάκες μεταλλάδες απλά και όλα τελειώνουν εκεί.

1 Like

Το πρώτο παίρνει καρδούλα, το άλλο μανιφέστο κατά των ξεροκέφαλων μεταλλάδων.

Ψυχραιμία και συνέπεια!

1 Like

Μιλάμε ξεπουλήσαμε https://en.wikipedia.org/wiki/Medusa_(Paradise_Lost_album)

Ετοιμοι για Παρανταις Λοστ της Αμερικης!

1 Like

Τρένο πάει… Ελλάδα αραγε πούλησε τίποτα;

Χλωμό αν και όταν έρθουν ελλάδα για τη προώθηση του , θα το ξέρουν και οι πέτρες. Οι iced earth και οι maiden πουλάνε πάντως όχι και ότι οι pl θα πρέπει να έχουν παράπονο …το εξοχικό τους είμαστε …αλλά η βασική κατοικία τους είναι η κεντρική ευρώπη