Paradise Lost- Medusa (2017)

http://rockpages.gr/el/kritikes/cd/item/paradise-lost-medusa

έλα μωρέ τώρα με την “κουράδα” να πούμε

Κανείς δεν είπε το μέδουσα “κουράδα”…“ηχητική κουράδα” ναι :stuck_out_tongue:

1 Like

Μόνο με εξυπνάδες μπορείτε να κρυφτήτε πλέον από την βαριά σκιά του Medusa :sunglasses:
…το medusa με εξαίρεση τα blood n chaos και longest winter (αμφότερα εξαιρετικά δείγματα κλασικής lost φόρμουλας) ξεφεύγουν σε μεγάλο βαθμό από τα συνηθισμένα. Επιπλέον ευχάριστες εκπλήξεις: Παραγωγή απίστευτη δεν περίμενα ποτέ να ακούσω νέους λοστ με τέτοιο ήχο … και ένας νεος drummer αποκάλυψη. Πλην των δύο προαναφερθέντων τραγουδιών ο δίσκος είναι grower.

Ακόμα περιμένουμε να αλλάξεις το παιδί!

1 Like

Εγώ πάντως πλάκα κάνω στον Shadowking. Το “Medusa” (όπως και το προηγούμενο) είναι ένας δίσκος που είναι μακρυά από τα ακούσματά μου οπότε δεν μπήκα καν στη διαδικασία να συμμετάσχω στην συζήτηση.

2 Likes

Σας γλεντάμε όπως και να έχει… “από τους δίσκους της χρονιάς” και δεν τα λέω εγώ ε;
Για μένα αυτή τη στιγμή είναι ανώτερο από το Plague Within

Σιγά το κατόρθωμα :stuck_out_tongue:

Εσύ να ακούσεις το hardwired που είναι ο καλύτερος δίσκος των tallica τα τελευταία 20 χρόνια (αυτό και εάν είναι κατόρθωμα:stuck_out_tongue:)

1 Like

Easy come easy go.

Αφού σας αρέσει παιδιά , καλή διασκέδαση!

Ε ναι αμα το λεει και το rockpages.gr, τοτε πρεπει να ειναι αληθεια!
Για μενα αυτη τη στιγμη ειναι κατωτερο κι απο το Lost Paradise

Περιοδεία για τη προώθηση medusa σετ λιστ χθες στη Γερμανία :

Blood and Chaos

Remembrance

From the Gallows

One Second

Tragic Idol

Medusa

No Hope in Sight

Shadowkings

Eternal

Forever Failure

Faith Divides Us - Death Unites Us

An Eternity of Lies

The Longest Winter

Encore:

Fearless Sky

Embers Fire

The Last Time

1 Like

Nα και η κριτική από το Straight On Music. Πολύ καλός και όσο το δυνατόν αντικειμενικός ο αρθρογράφος. Ούτε διθυράμβους, ούτε ισοπέδωση.

http://straightonmusic.com/2017/09/paradise-lost-medusa-review/

Ανακεφαλαιώνοντας, το ‘Medusa’ δεν αποτελεί μια από τις μνημειώδεις κυκλοφορίες των Lost. Είναι ένας δίσκος αρκετά δεμένος, στο στυλ που υπηρετούν πολύ καλά οι Βρετανοί και που το ενισχύει ακόμα περισσότερο η παραγωγή του (Jaime Gomez Arellano / Ghost, Cathedral, Ulver κλπ). Κάποιες ωραίες ιδέες, που δεν έχω ακόμα αποφασίσει αν με παραπάνω ακροάσεις θα «μεγαλώσουν» ακόμα πιο πολύ, χωρίς να με ενθουσιάζουν ώστε να προβώ σε διθυράμβους που γράφονται σε διεθνή μέσα. Σε γενικές γραμμές οι Paradise Lost έδωσαν έναν αξιοπρεπή δίσκο, με κάποια καλά κομμάτια, και το ερώτημα είναι πόση βενζίνη έχει το ρεζερβουάρ τους για μελλοντικές κυκλοφορίες.

2 Likes

Και όμως αυτή η κριτική είναι από τις πλέον επιφανειακές. Το ότι κρατάει ίσες αποστάσεις - και καλά κάνει -δεν σημαίνει ότι το έψαξε και πολύ.

Ναι ρε γαμωτο αυτές οι κριτικές είναι σαν να το άκουσαν μια φορά ας πούμε… απλά πρέπει να πει την γνώμη του αλλά να μην στεναχωρησει και τον οπαδό.

Μα το λέει και ο ίδιος : δεν ξέρω να θα μου αρέσουν πολύ ή λίγο μετα πολλές ακροάσεις…τεσπά για εμένα ο δίσκος όλο και ωριμάζει . Εκτιμώ ότι θα έχει σημαντική αντοχή στο χρόνο. Όσο για το εάν θα έχουν καυσιμο οι λοστ για το μέλλον (όπως λέει η κριτική.): εδώ σου λέει ο γρηγόρης έγραψε ταυτοχρονα δύο δίσκους (vallenfyre και λοστ) οι οποίοι - να μη τι αλλο -απολαμβάνουν πολύ θετικής αποδοχής .Άρα το πηγάδι της έμπνευσης δεν στερεύει (ασε που από ότι καταλαβαίνω ετοιμάζει και άλλο ένα διαφορετικό πρότζεκτ …αναρωτιέμαι πως να είναι…) .Το μόνο που φοβαμαι είναι η κουραση από τις περιοδείες, ώστε να πουν αυτό ήταν πήξαμε …(ούτε μα το σκεφοτμαι δεν θέλω βεβαια!)

Εχουμε περασει πλεον στο σταδιο που οι φανμποηδες οχι απλα διαβαζουν μονο τις θετικες κριτικες, αλλα πλεον δε δεχονται ΟΥΤΕ ΚΑΝ τις μετριες κριτικες. Ειτε αριστουργημα, ειτε αυτος που τα εγραψε δεν ξερει τι του γινεται.

Ναι τρελο το πηγαδι της εμπνευσης… δε στερευει ποτε, κριμα που ομως αντι για φρεσκο νερακι μεσα στο πηγαδι, εχουμε σκατα και λασπη

@lostparadise ακόμα περιμένουμε να αλλάξεις το παιδί :heart_eyes:!

1 Like

Στάζει η βρύση λέμε

Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο οι haterz να περιμένουν με αγωνία να διαβάσουν ποστ φανμποηδων για να τους πικαρουν…

1 Like

Ένα μήνα μετά από τότε που το άκουσα θεωρώ ότι το medusa στο 8 +. Σε επίπεδο πάνω κάτω με ότι βγήκε από το requiem και μετά. Όμως …πιστέυω ότι με το medusa έγινε μια ψιλοτομη στον ήχο των λοστ . Θεωρώ ότι επιτέλους πέτυχαν να έχουν ένα πραγματικά πιο οργανικό, φυσικό ήχο ο οποίος σε συνδυασμό με το πιο χύμα παίξιμο τα μπρούταλ φωνητικά και τις - πιο heavy δεν γίνεται κιθάρες- παρουσιάζει κάτι πολύ διαφορετικό το οποίο εκτιμώ ότι θα έχει πολύ μεγάλη αντοχή στο χρόνο.
ΥΓ δεν αλλάζω παιδιά , δεν φτιάχνω βρύσες …κανά πότισμα που και που :stuck_out_tongue: