Paradise Lost

τι πας και βαζεις τετοιες photo? φέτος δε θα μπορέσω να τους δω :x
η 2η πιιο αγαπημένη μου μπάντα ever. μόνο το Lost Paradise και το Belive in nothing είναι λιγο πιο κάτω απο τα standard που έχουν βάλει και στις 2 εποχές τους. Θεωρώ Icon ,Gothic,Draconian Times την αγία τριάδα τους με το το πρώτο ως το απόλυτο P.L. αλμπουμ, το δεύτερο μόνο με κοσμογονία συγκρίνεται και το Draconian το top τους σε όλα τα επίπεδα (καλλιτεχνικά, εμπορικά, επιδραση κτλ.).
One Second,Paradise Lost και In Requiem έπονται και απλά πιστοποιούν πόσο τεράστια μπάντα είναι και γιατί συνεχίζουν να κάθονται στο θρόνο του ατμοσφαιρικού χώρου εδώ και χρόνια χωρίς να τους κουνάει κανείς Στην πορεία ολο και κάποιοι διεκδίκησαν την πρωτοκαθεδρία αλλά πάντα με ευθύνη των Lost. Ειδικά τα χρόνια του host όπου έκαναν την μεγάλη στροφή στον ήχο τους. Ευτυχώς μας έδωσαν μεγάλο δίσκο και τότε και ευτυχώς που απέτυχαν εμπορικά, για να φτάσουν στο σημείο να μας δώσουν τα τελευταία 2 αριστουργήματά τους.
τέλος…!!! δεν είμαι αντικειμενικός καθόλου, οι Lost μου άλλαξαν τα μυαλά όταν πρωτοακουσα τη δισκογραφία τους και γνωρίζω οτι έχουν αλλάξει τον τρόπο σκέψης και οπτικής, για τη μουσική, σε πολύ κόσμο. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο credit που μπορεί να τους δώσει κάποιος.

Παρατηρώ σ’αυτό το poll σαφέστατη προτίμηση για την εποχή Icon-Draconian Times, κάτι που δε μου κάνει εντύπωση φυσικά, μια που τότε οι Lost πέτυχαν να γίνουν ένα απο τα μεγαλύτερα ονόματα της metal σκηνής… ενώ πιο πριν, με το Gothic, είχαν κάνει κάτι που κανένα συγκρότημα στο χώρο του ακραίου Doom/Death δεν είχε καταφέρει… Δημιούργησαν ένα ολόκληρο μουσικό είδος, παντρεύοντας το ακραίο metal με το gothic…

Ωστόσο εγώ λέω να βάλω την ψήφο μου στο One Second :slight_smile: . Για κάποιους μπορεί να ήταν η αρχή της στροφής των Lost σε πιο mainstream ήχους, αλλά κατά τη γνώμη μου ο δίσκος αυτός κάθε άλλο παρά mainstream ήταν. Τουλάχιστον όχι περισσότερο mainstream απο το εύπεπτο αδερφάκι του Icon, το Draconian Times! (το οποίο βέβαια δε παύω να το θεωρώ δισκάρα, δεύτερο αγαπημένο μου…). Στο One Second οι Lost πειραματίζονται τόσο όσο δεν είχαν απο την εποχή του Gothic, και το αποτέλεσμα είναι ένας απο τους περισσότερο “progressive” δίσκους του gothic metal χώρου της δεκαετίας του 90… Μια εποχή που το gothic metal, μη το ξεχνάμε, είχε γίνει κάπως “της μόδας” και οι Lost ήταν εύκολο να ακολουθήσουν την πεπατημένη του Draconian Times…
Έτσι το One Second είναι μια μίξη metal, gothic, rock και electronica, με καταπληκτική ατμόσφαιρα και τεράστια γκάμα φωνητικών απο τον Nick Holmes, ενώ τα μικρής διάρκειας τραγούδια (όπως συνηθίζουν οι Lost) είναι γεμάτα πειραματισμούς, αν προσέξετε.

Ψήφος στο One Second λοιπόν!!!:stuck_out_tongue:

Δισκαρα το One Second για μενα ειναι το 2ο πιο αγαπημενο απο Λοστ. Και το I Disappear ανα περιοδους ειναι σιγουρα το πιο αγαπημενο μου κομματι. Λιωμα!

ισως η μονη μπαντα που δε μπορω να πω κακο λογο για δισκο τους. αν και δεν ειναι στις αγαπημενες μου (μιλαω για τοπ 10), ειναι τεραστια μαγκια να βγαζεις 11 διαφορετικα αλμπουμς και να ειναι ολα για το ειδος τους απο πολυ καλα εως επη.

Τρελλή μπαντάρα, γνήσιοι εκπρόσωποι της θλίψης. Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να τους δώ Live λόγω οικονομικών:( . Αγαπημένος δίσκος το Gothic. A, παρεπιπτόντως πάλι δισκάρα έβγαλαν. Το τελευταίο σπέρνει κανονικά.:slight_smile:

καλα, εισαι τρελος γκαντεμης δηλαδη. εχουν πανω απο 10 χρονια να παιξουν 2 κομματια απο το gothic στο ιδιο live και το κανουν σε αυτο το τουρ.:-s

εμενα αγαπημενο μαλλον το icon. η αγια τριαδα παντως παραμενουν τα Icon, Draconian Times και Symbol Of Life που το θεωρω απιστευτα τρελη δισκαρα.

όντως, είναι δισκάρα. Σκοτεινό industrialοειδές (στην ατμόσφαιρα) metal του 21ου αιώνα. Αν και τον πρώτο καιρό δεν είχα ξετρελαθεί θυμάμαι. Πάντως ελπίζω και το επόμενο τους άλμπουμ οι Lost να κάνουν κάτι διαφορετικό. Τους έχω συνηθίσει να αλλάζουν, δε θα ήθελα να ακολουθήσουν έναν καθορισμένο πλέον δρόμο.

Γιατι ποιος δεν το θεωρει δισκαρα? :-k :slight_smile:

Γνωρισα χθες μια κοπελα που ισχυριζεται οτι ακουσει gothic metal και λεει οτι ακουσει συγκροτηματα οπως Kamelot, Epica και Nightwish…Γυρναω κι εγω ο αμπαλος οσων αφορα την gothic και την ρωταω: Paradise Lost ακους? Και μου λεει: “Ποιοι ειναι αυτοι?”. :lol: :lol: :lol:

Το Symbol Of Life εχει κομματαρες μεσα!

Pray Nightfall, Mystify, No Celebration, Self-Obsessed και βαλε! Αν ελειπαν και οι nu ακυριλες Perfect Mask, Channel For The Pain θα ηταν ακομα καλυτερο…

νταξει τι να πρωτοπεις!!!
gothic shades of god icon draconian και one second!!!το καθενα εχει τη χαρη του!!!
προς ChrisP. ποιοι ειναι για σενα οι καλυτεροι του gothic metal???

sweetness δυστυχως δεν το παιξανε την κυριακη,αλλα ευτυχισαμε και το ακουσαμε στην προτελευταια τους συναυλια!!! “we’re gonna play a b-side now…!!!” απλα χαθηκε για 4 λεπτα ο χρονος!!εκεινη επισης την περιοδο παιζανε και colossal rains,αλλα απογοητευτηκανε απο τις αντιδρασεις του κοινου,και δεν το παιξανε ξανα!παιχτε το ελλαδα να γουσταρουμε!!!

οπως προειπε και καποιος, η τελευταια μεγαλη μπαντα της αγγλιας!!!
ταπεινα respect

να προσθεσουμε οτι παρολο ακινητος στα λαιβ ο holmes, ξεστωμει μερικες απο τις καλιτερες ατακες ever!!!
απλα θεος!!!και ξερει να αποστομωνει και ελληνες δημοσιογραφισκους της πλακας!!!

Κι όμως υπάρχουν χαχαχααα :lol: Και δεν είναι λίγοι… Η μάστιγα της άγνοιας (ή της ημιμάθειας) είναι επικίνδυνη και απλώνει τα πλοκάμια της παντού… :stuck_out_tongue:

Για το άλλο τι να πεις? Που λένε κάποιοι/ες (μικρά σε ηλικία κατά κύριο λόγο, αλλά έστω…) οτι τους αρέσουν οι ΗΙΜ για παράδειγμα, αλλά άμα τους βάλεις Sisters of Mercy και τους πεις “αν δεν υπήρχαν οι κύριοι, οι ΗΙΜ και όλοι σαν αυτούς ούτε στα όνειρα τους δε θα έβγαζαν αυτή τη μουσική” θα σου πουν “δε συγκρίνονται, πολύ καλύτεροι οι ΗΙΜ” ή κάτι τέτοια τρελά… Ώιμε!!!

Pity The Sadness
http://www.youtube.com/watch?v=IizZ99IDleI

Never For The Damned
http://www.youtube.com/watch?v=etJYi6qC9ho

Requiem
http://www.youtube.com/watch?v=AjoiF8w87YI

PARADISE LOST ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!

Φοβερή μπάντα. Κιθάρες που πραγματικά θρηνούν. Αγαπημένα αλμπουμ:
!) Draconian Times
2)In Requiem
3)Icon

Να σημειωσω πως το host,παρολο που το στυλ του ειναι πολυ διαφορετικο απτα αλλα ειναι δισκαρα

το καλύτερο κομμάτι όλων των εποχών, απλά

και με ανεση στις μεγαλυτερες μπαντες των 90’ς:

άλλες εποχες…

Οι Tiamat. Οι πιο αγαπημενοι θα ελεγα καλυτερα…