Paradise Lost

Μαζί σου! Τους τα λέω αλλά δεν ακούν! Καταλαβαίνω βέβαια κι αυτό που λέει ο @QuintomScenario αλλά μια χαρά δίσκος είναι το Plague, μην τα ξαναλέμε. Ή αποδεχόμαστε ότι δεν μπορούν να ανακαλύψουν ξανά τον τροχό και παίζουν πιο safe και πάμε παρακάτω ή δεν ακούμε τους νέους δίσκους τους και ψάχνουμε κάτι παρεμφερές με αυτό που έκαναν. Αν το βρείτε πείτε το και σε μένα, αλλά να μην είναι c(l)opy/paste γιατί δεν θα δώσω σημασία να το ξέρετε.

Να πω ότι διαφωνώ θα πω ψέματα.

2 Likes

Gothic και Shades Of God γελανε χοντρα με κατι Host και Believe In Nothing παντως.

Και το Believe In Nothing ειναι συμπαθητικο, το Host οχι, αν ημουν φρεσκο-χωρισμενος Αγγλουρας με χρονια καταθλιψη και αρεσκομουν στην ηλεκτρονικη μουσικη μπορει και να μου αρεσε. Δεν ειμαι ομως και μου αρεσει το The Plague Within παρα πολυ και μαλιστα η συναυλια που ηρθαν στην προωθηση του ηταν μακραν η καλυτερη συναυλια Paradise Lost που εχω δει.

Σε σένα δεν μπορώ να την πω δυστυχώς…

Το “Believe in nothing” είναι μια λίγο πιο safe συνέχεια, αλλά δε φτάνει τη θεόρατη έμπνευση του “Host”. Θα νομίζει κανείς ότι τρολάρω… Εγώ κοντεύω να πάθω κατάθλιψη στο κωλοΒερολίνο, αλλά το 1999 ήμουν μια χαρά - φοιτητής. Και παρόλα αυτά το λάτρεψα, ίσως γιατί είναι αντικειμενικά κορυφαίο. :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ουτε εγω στην λεω ρε συ, γουστα ειναι αυτα απλα διαφωνουμε καθετως…

“My opinion is just a point of view
And your position is the other side”

που τραγουδαει και ο Ray της καρδιας μας…

3 Likes

Ξέρω ότι δε μου τη λες, απλώς εννοώ ότι “θα ήθελα να στην πω για να το κουράσουμε λίγο, αλλά είσαι αγαπητός οπότε δεν το κάνω”.

Για το “Host” υπερβάλλω λίγο, δεν το ακούω και κάθε μέρα. Όταν βγήκε έφαγε μεγαλύτερο κράξιμο κι από όσο είχε φάει (επίσης άδικα) το “Load”. Εντάξει, άλλες εποχές. Το έκραζε ο Χρονόπουλος (έτυχε να το συζητήσουμε προσφάτως που τον γνώρισα, δεν τον κατηγορώ) και τους έλεγε πουλημένους, αλλά για τους Πυξ-Λαξ της Αγγλίας (τους Anathema ντε!) έβρισκε δικαιολογίες, ότι το κάνουν τάχα από καλλιτεχνική άποψη.

Εγώ πάντα θα λέω ότι οι PL είχαν περισσότερα να χάσουν (τους μεταλλάδες οπαδούς τους) από το να κερδίσουν (τους - ποιους; - οπαδούς της ηλεκτρονικής μουσικής), παρόλα αυτά είχαν τα αρχίδια να πειραματιστούν. Υπάρχει έμπνευση και τραγουδοποιϊα και κάποιοι από τους καλύτερους στίχους του Holmes (εντάξει, αυτός σχεδόν πάντα καλά γράφει). Ακόμα και με τις κιθάρες περασμένες από 100 φίλτρα κάνει μπαμ ότι οι τύποι το είχαν.

Μετά άρχισε η σταδιακή επαναφορά στο metal που κορυφώθηκε με το ομώνυμο του 2005 (άνετα πεντάδα) και το “In requiem”. Και μετά άρχισε να στερεύει η έμπνευση, όπως συμβαίνει σε όλους ανεξαιρέτως με τα χρόνια και το κρύβουν επιμελώς με το να βαράνε περισσότερο.

Θεωρώ τους Paradise Lost ότι καλύτερο έβγαλε η Αγγλία (στο metal) μετά την εποχή των Maiden και είμαι πολύ ευγνώμων για όσα (μου) προσέφεραν από το 1993 μέχρι το 2007. Πλέον δε θα πάρω άλλο, εκτός αν γίνει κανένα θαύμα και επιστρέψουν στην “κανονικότητα”, όπως την ορίζουν τα δικά μου αυτιά. :slight_smile:

3 Likes

Τι ωραια που τα λετε!!

1 Like


έτσι ξεκαυλώνει ο αρχηγός

1 Like

Γελαμε με το Shades Of God, οσο γινεται δηλαδη οταν δεν κλαιμε απο το ποσο δεν ακουγεται.

Host δισκαρα τρελη, ειτε εισαι Αγγλος με καταθλιψη, ειτε Ουζμπεκος σε LSD, ειτε ευτυχισμενος Νεοζηλανδος, ειτε ακρωτηριασμενη Δομινικανα.

Ευτυχώς έχει αυτό και κάνει την ακρόασή του ανεκτή…:wink:

Ένα ban στον κύριο παρακαλώ…

Χα! Δε σε ειχα για μπατσο εσενα!

Θεούλης

Αν εισαι Μολδαβος η’ Ρωσος; Με ενδιαφερει για τις συγκεκριμενες εθνικοτητες, πες αν μπορεις.

2 Likes

Γελάμε όπως γελάς με το Shades of God… απιστε!!!

Αιρετικος και περηφανος! Θρησκειες στη μουσικη και κειμηλια και ιερα κειμενα και αλλα τετοια δε χωρανε :stuck_out_tongue:

δεν χωρανε αλλα και εσυ να μην τα πιανεις στο στομα σου ! :stuck_out_tongue:

Γιατι οχι? Τελος παντων, το επερχομενο αλμπουμ θα ειναι το 15ο. Δεν περιμενα ποτε οταν ξεκινησα να ακουω Paradise Lost οτι θα εφταναν τοσα αλμπουμ, ασχετα αν ειχαν παντα τον ιδιο ρυθμο κυκλοφοριας (δηλαδη 2-3 χρονια το μαξιμουμ μεταξυ αλμπουμ).

Για μενα αυτο ειναι μαλλον και το προβλημα εμπνευσης. Εχουν μπει παρα πολλες μπαντες σε αυτο το λουκι στο παρελθον (ή και ακομα) και μου φαινεται οτι το 2 χρονια ειναι πολυ συντομο χρονικο διαστημα για να εφαρμοζεται σχεδον ΣΕ ΚΑΘΕ κυκλοφορια. Να δουμε τι θα ακουσουμε… παντως οι προσδοκιες μου ειναι στον πατο, και πολυ φοβαμαι οτι θα απογοητευθω ακομα κι ετσι.

1 Like

Η πλάκα είναι ότι κάποτε έλεγαν ότι δεν ήθελαν να γίνουν σαν τους Maiden, δηλαδή να είναι τόσα χρόνια συγκρότημα. Άλλη μια κωλοτούμπα…αλλα είναι λατρείες ρε γαμωτο

Ε μα δεν πηραν απο το παραδειγμα των Ντριμ Θιατερ που βγαζουν δισκους καθε δυο χρονια με την εμπνευση να ξεχειλιζει!!