Paradise Lost

Παιδιά αυτά που λέτε για έλειψη εμπνευσης είναι καθαρά υποκειμενικά . Για εμένα Greg Mackintosh και έλειψη έμπευσης είναι δύο πράγματα που αλληλοαναιρούνται και μιλάω για το σύνολο των δίσκων των λοστ αλλά και των vallenfyre

Κατι ψυλλιαστηκαμε απο το νικνεημ :wink:!

χαχα…δεν κρύβεται όντως:blush:

Φυσικα και ειναι υποκειμενικα, αλλα μεχρι ενα βαθμο. Το οτι ο Greg εχει ακομα καλες ιδεες, δε σημαινει οτι δεν επαναλαμβανεται. Η εμπνευση σε ενα δισκο των Paradise Lost εχει πολλες παραμετρους, και δεν ειναι μονο οι κιθαριστικες ιδεες του Greg. Ειναι επισης η ενορχηστρωση, ειναι ο ηχος που διαλεγουν να εχουν (οσο τελειο και μοντερνο ΜΕΤΑΛ ηχο ειχαν στο Tragic Idol, αλλα τοσο απιστευτα αναχρονιστικο και βαρετο ηχο ειχαν στο Plague Within) και το σημαντικοτερο απο ολα, ειναι οι φωνητικες μελωδιες του Nick Holmes. Οι οποιες δυστυχως τα τελευταια χρονια ωχριουν.

Δυο ενδεικτικα παραδειγματα του πως ενα ουτε καν απο τα τοπ 2-3 τραγουδια των εκαστοτε δισκων γινεται πανεμορφο λογω των φωνητικων μελωδιων του Holmes και ανεβαινει ενα επιπεδο. Πρωτο το πανεμορφο Unreachable και σημεια οπως το “Then you’ll see, tears won’t wash this away, Memories of the years that started the pain” αλλα και ολο το τραγουδι. Ή για παραδειγμα το Living With Scars και το "To live again, Taken by the ones we force, Without a solitary, season, It’s like solace from the shade. Ουτε λογος για τις φωνητικες μελωδιες στο Tragic Idol, στο In This We Dwell και το πανεμορφο Fear Of Impending Hell. Σορρυ αλλα προσωπικα δε βρισκω τετοιες ομορφες στιγμες στο Plague Within, με πολυ λιγες εξαιρεσεις (το υπεροχο Return To The Sun ας πουμε).

Κατά την γνώμη μου οι καλύτερες φωνητικές μελωδίες του τελευταίου δίσκου δεν είναι στο δίσκο. Fear of Silence

Δεν ξέρω εάν το αντιληφθήκατε αλλά στο plague το βάρος έπεσε εσκεμένα στα μπρούταλ φωνητικά. Το beneath και flesh είναι δυο τέτοια χαρακτηριστικα τραγούδια του δίσκου . (προφανώς για αυτό το Fear of Silence έμεινε εκτός. Συνεπως είναι απολύτως λογικό οι φωνητικές μελωδίες να είναι περιορισμένες. Παρεπιπτόντως μια και λέμε για επανάληψη, θα ήθελα να μου πείτε πότε ήταν η τελευταία φορά που οι λοστ βγάλανε τραγούδια σαν τα δύο προαναφερθέντα (beneath και flesh) ;

Ευτυχως ειχαμε ζησει 25 χρονια χωρις τετοια τραγουδια. Το μονο που αντιληφθηκα εγω προσωπικα ειναι οτι στο Plague Within το βαρος επεσε στο image, στον ηχο και στο περιτυλιγμα, παρα στη μουσικη και στη συνθεση.

Για να είμαι εντελώς ειλικρινής λατρεύω το Beneath…με έχει σημαδέψει για προσωπικούς λόγους. Αντίθετα το Flesh μου έβγαζε από την αρχή την αίσθηση του επιτηδευμενου και όχι δεν είναι οι Paradise Lost αυτό το πράγμα.

Θα συμφωνησω μαζι σου στα οτι ειναι λατρεια οι φωνητικες γραμμες που ανεφερες και ειδικα στο Unreachable και εννοειται στο Fear Of Impending Hell.

Στο The Plague Within εκαναν μια πιο brutal στροφη αλλα με τον σωστο τροπο, εγω το λατρευω και μου αρεσουν τρελα οι εναλλαγες μεταξυ brutal και καθαρων φωνητικων του Holmes. Ενω στον δισκο των Bloodbath μου φαινοταν πολυ επιπεδη η φωνη του, μονοτονη και καπως κουραστικη που τραγουδαγε μονο με growling στο The Plague Within με τις εναλλαγες και την μουσικαρα του Greg δουλεψε αψογα για εμενα.

Heavy! Θα το λατρέψει ο @QuintomScenario!

1 Like

Πραγματικα ακουγεται πολυ αισχρο. Δεν καταλαβαινεις και πολλα, εκτος απο το οτι δυστυχως θα ακουσουμε μαλλον κατι πολυ αναχρονιστικο και μη πρωτοτυπο. Κριμα… πανε κι αυτοι.

As you have all gathered we have been busy recording the new album at Orgone Studios. And we can finally announce that it’s going to be called: Medusa
“The new album will be slower, sludgier and more doom filled than ever before. Eight riff laden monster tracks of sheer Northern misery.” - Greg

1 Like

Επιτέλους !! Αυτά είναι !

8 μακροσυρτα τραγουδια απο Paradise Lost εν ετει 2017? Πανε να βγαλουν χειροτερο αλμπουμ κι απο το προηγουμενο, και θα τους παραδεχθω αν το καταφερουν, αφου δεν το θεωρουσα πιθανο.

1 Like

Το βλέπω για νέο Shades of God! Επικό 10αρι δηλαδή!

Πάντως για host νο2 δεν το βλέπω :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ε όχι, ευτυχώς περάσανε οι μέρες που την είδαν Depeche Mode…

1 Like

Δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η μεγαλύτερη διάρκεια των τραγουδιών.Σε ότι αφορά το sludge ήχο ίσως το μπλουζάκι των καφροντουμάδων που φοράει ο γρηγόρης αποτελεί ένδειξη για τις όποιες επιρροές ίσως έχει το medusa. Αν…υποθέσουμε ότι θα έχουμε ένα δίσκο γεμάτο beneath μια χαρά θα περάσουμε !!! οι περισσότεροι τουλαχιστον

fixxxed

Πιστεύω ότι ειδικά ο @QuintomScenario θα κάνει τατου το εξώφυλλο πριν κυκλοφορήσει!
Αν πάντως έχει 8 Beneath…ίσως με κάποιες αλλαγές ναι μια χαρά θα περάσουμε…

3 Likes