Paradise Lost

Μάλλον τα έμπλεξαν με τον 15ο δίσκο…χαχα. Πάντως το ότι θεωρείς κάποιους δίσκους (όποιοι και εάν είναι αυτοί) καλύτερους από έναν δίσκο (όποιος και εάν είναι αυτός) που δεν έχεις ακούσει τίποτα με ξεπερνάει πραγματικά !

Δε χρειαζεται καν να ακουσω το Medusa για να ξερω οτι θα ειναι στα 3 χειροτερα αλμπουμς των Paradise Lost μαζι με Lost Paradise και Plague Within.

Σεβαστή η ¨άποψη" σου για το δίσκο που δεν έχεις ακούσει ακόμη. Απλά μη νομίζεις ότι διαφέρεις και πολύ από οσους έσπευσαν να θάψουν το host πριν κυκλοφορήσει όταν ενημερώθηκαν ότι θα είναι …ακόμη πιο light σε σχέση με το one second

Με τη διαφορα οτι τοτε μιλουσαμε για κατι νεο και διαφορετικο, τωρα μιλαμε για τον ορισμο του παρωχημενου και αναχρονιστικου, και να εισαι σιγουρος οτι αν ΔΕΝ ειναι κατι απο τα δυο, θα βγω να πω οτι εγραψα τεραστια μαλακια. Κατι μου λεει ομως πως δε θα χρειαστει. Ειναι εμφανης η κατευθυνση στην οποια κινουνται.

Επισης, η μουσικη του host δεν ειναι ευπεπτη, θελει πολλες ακροασεις και θελει να συνηθισει το αυτι καποιου μη μυημενου σε τετοιους ηχους, ωστε να μπορεσει να εκτιμησει το μεγαλειο του οσον αφορα τον συναισθηματικο παραγοντα. Δεν υπαρχει κατι το πολυπλοκο και κατι το μαγικο στον τωρινο ηχο των Paradise Lost, τα εχουμε ακουσει εκατονταδες φορες κι απο τους ιδιους και απο αλλους.

Και τα Χοστ τα ειχαμε ακουσει απο τους Ντιπες, αλλα δεν ελεγες τιποτα τοτε νιμου!

Ρε ασε τα προβοκατοριλικια. Δε σου πανε. Ουδεμια σχεση η μουσικη στο Host με τη μουσικη των Depeche Mode σε οποιοδηποτε αλμπουμ τους. Το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι ανηκουν στο ιδιο ιδιωμα, κι αυτο με λιγο streching.

Ελπιζω δηλαδη να το γραφεις για τρολλαρισμα και προβοκατοριλικι, γιατι αν το πιστευεις θα εισαι πολυ ασχετος με μουσικη και δε σε εχω για ασχετο, ειδικα οταν ετρεχες στο Κανερικατ για να δεις συναυλιαρα και εγω μιλουσα επι 2 ωρες στο αυτοκινητο με μηνυματα με την σχιζοφρενη Τουρκαλιτσα…

1 Like

Μλκ τι επος ειχα δει τοτε… κι απο δευτερη σειρα. Ακομα δεν εχω ξανανοικιασει απο Χερτς! Καλη ηταν η Τουρκαλα! Εφερες και εξαδα ντονατ (χωρις ς) μετα. Δικαιος.

Btw τα αντανακλαστικα σου ηθελα να τσεκαρω. Λειτουργουν αψογα, ουτε λεπτο δεν αφησες να περασει!

2 Likes

τοκ τοκ

1 Like

Το νεο φορουμ πεταει παραθυρακι! Να τωρα πεταξε αλλο ενα οτι μου απαντησε ο σκληρος χεβιμεταλλας που τολμησε καποιος να γραψει για αλλο ειδος μουσικης οτι ειναι σοβαρο και συνθετο! Η Τουρκαλα ηταν μαλλον η πιο ομορφη κοπελα που δεν πηδηξα! Χαχαχαχαχα

Εχει δικιο εν μερει εδω, οσο κι ακουγεται “καπως”. Ξερανε απο τετοια οι μεταλλαδες μωρε; Απλα ειναι κλασσικος προβατοκατορας γουοναμπι!

Δεν καταλαβα, γιατι προβοκατορας εν προκειμενω ρε μαν? Εγραψα κατι τραβηγμενο και δεν το καταλαβα? Ειναι λαθος να πουμε οτι η πλειοψηφια των Paradise Lost fans μεχρι εκεινο το σημειο δεν ειχαν ακουσει ποτε στη ζωη τους electronica ή synth pop? Εδω βρε παπαρα μεχρι κι εγω οταν βγηκε το Host και το ακουσει 5 φορες δεν καταλαβαινα γιατι γυρισαν τον ηχο τους σε αυτο το πραγμα, παρολο που ημουν ηδη μεγαλος φαν των Depeche Mode και αλλων συγκροτηματων με παρεμφερη ηχο. Χρειαστηκε παρα πολλες ακροασεις για να το απορροφησω σαν δισκο και να καταλαβω τι αριστουργημα ειχαν δημιουργησει.

Είσαι επιπόλαιος όσο δε πάει όμως…το quote το έκανα για να σου υπενθυμίσω ότι αυτό που γράφεις ισχύει και για σένα, αυτοαναιρείσαι αν δεν το κατάλαβες. Εκτός κι αν θεωρείς τον εαυτό σου μυημένο στο death/doom ή doom/death που πρεσβεύουν οι Paradise Lost των δίσκων που δεν σ αρέσουν…

Μην λεμε τα ιδια γαμω τη μπαναγια μου.

Εχω ακουσει πολυ περισσοτερο doom/death απο οσο μπορεις καν να φανταστεις. Δεν υπαρχει κατι πολυσυνθετο, ουτε κατι που δεν εχουμε ακουσει 100 φορες ηδη σε αυτα που επαιζαν οι Paradise Lost στο Plague Within, και ειμαι σιγουρος πως το ιδιο θα ισχυει και στο καινουριο, αλλα δηλωσα ηδη οτι αν ΔΕΝ ειναι ετσι, θα βγω και θα το πω.

Δεν καταλαβαινω γιατι νομιζεις πως με ενδιαφερει το να κατσω να σε πεισω οτι εχω αρκετη επαφη με τον σκληρο ηχο ωστε να απορριπτω τετοιους δισκους. Δεν εχω αυτοαναιρεθει ουτε μια φορα, αλλα αν κοιμασαι καλυτερα τα βραδια μπορεις να το πιστευεις.

Προφανώς όταν βγήκε το Host όλοι πάθαμε σοκ, εγώ δεν αγόρασα τον δίσκο τότε γιατί θεώρησα την στροφή μούφα και δεν ήταν μόνο η μουσική αλλά και το πακέτο όλο (βλ. φωτογραφίες, ντύσιμο, κουρεματάκι) μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηθίσω και είναι γεγονός ότι δεν άκουγα Depeche Mode. Ίσα ίσα που μετά το One Second άρχισα να ψάχνομαι στον gothic rock ήχο και περίμενα μια τέτοια στροφή παρά αυτήν την elctro pop. Ευτυχώς για όλους μας το πήραν χαμπάρι γρήγορα και άρχισαν αμέσως να το γυρνάνε.
Κατά τα άλλα @QuintomScenario όσο και να προσπαθείς να μας πείσεις για το αντίθετο η γνώμη σου δεν έχει καμιά σημασία για το νέο δίσκο από την στιγμή που θεωρείς κομμάτια από το Gothic ή το Shades αδιάφορα ή μέτρια. Σέβομαι ότι δεν σου αρέσει ο ήχος αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω καθόλου. Και από την στιγμή που έχεις ήδη αποφασίσει ότι δεν σε ενδιαφέρει αυτή η στροφή δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε παραπάνω.

Εγω προσωπικά διαφωνώ μετα περί “πειραματικού ήχου” του χοστ. Το ότι δεν ακουγανε οι μεταλλάδες τέτοιες μουσικές δεν σημαίνει ότι ήταν και κάτι πρωτοπόρο. Το να μαλακώνεις τον ήχο σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι γίνεσαι και προοδευτικός. Όταν όμως μπλέξανε τις επιρροές από darkwave με death μεταλ, ε ναι κανένας δεν έπαιζε τότε έτσι , κανένας ! Χαρακτηριστικό είναι ότι δεν έβρισκαν εταιρεία να κυκλοφορήσει το gothic επειδή κανείς δεν καταλάβαινε τι έπαιζαν. Όταν ανακατέψανε το κλασσικό μεταλ με sisters of mercy δημιουργήσανε σχολή και υποιδίωμα στο μεταλ. Ιδιαίτερα προοδευτικός ήχος ήταν και στο One second το οποίο εκτός των άλλων θα μπορούσε να έχει και πάνω από οκτω singles σε ένα παράλληλο σύμπαν. Με το host ήταν ξεκάθαρο τι παίζανε, είχε ξαναπαιχτεί δεν δημιούργησαν καμία σχολή. Σαν τους σημερινούς opeth ένα πράγμα : όσο ποιοτικό και εάν είναι δεν εφήυρε ένα νέο ήχο. Το ξέρω ότι πονάει ορισμένους αλλά ο θεμέλιος λιθος του πειραματισμού των λοστ είναι ο δεύτερος δίσκος τους.

1 Like

Ε ναι ρε φίλε, δηλαδή ακούς το Shattered και λες τι είναι αυτό που με βρήκε; Η απόλυτη ισορροπία μεταξύ μεταλ και Sisters Of Mercy.

Kαι σκέψου ότι μιλάμε για το έτος 1991 ! Εποχή που ακόμη το death μόλις και που ξεκινούσε. Και εκεί που παραδοσιακός μεταλάς δεν μπορούσε να χωνέψει τι μουσική παιζουν οι deicide οι ντεθάδες παιζανε ο ένας πιο γρήγορα από τον άλλον και μιλάγανε αυστήρά είτε για σπλάτερ ή για διαόλους με τα ανάλογα εξώφυλα πάρε ένα gothic και ένα shades με εκλεπτυσμένη και γενικώς αλλού αισθητική και θρηνητικές μελωδίες κλπ. Πριν καν αρχίζει το death να λαμβάνει μορφή οι λοστ ξεφύγανε από αυτό…Το ίδιο κάνανε και με το λεγόμενο gothic metal βέβαια …

[quote=“lostparadise, post:1816, topic:3675, full:true”]
Όταν όμως μπλέξανε τις επιρροές από darkwave με death μεταλ, ε ναι κανένας δεν έπαιζε τότε έτσι , κανένας ![/quote]
CELTIC FROST, TIAMAT (“A Winter Shadow” 7’’), MY DYING BRIDE (“Towards The Sinister” demo), με μια πρώτη σκέψη.

Χωρίς να αμφισβητώ ότι το μπαμ έγινε με το “Gothic”.

Επίσης, δεν πολυ-ισχύουν αυτά που γράφεις για το death metal του '91.

Οκ για τους φροστ πράγματι είχαν χρόνια πριν το into the pandemonium με εμφανείς επιρροές από christian death. Συφωνουν όλοι ότι το μπαμ εγινε με το γκοθικ, το οποίο βγήκε την ίδια χρονιά με το blessed are the sick και clandestine αν καταλαβαίνεις τι εννοώ

Morbid Existense & Paradise Lost demo βγήκαν το 88, Frozen Illusion το 89…το Towards… βγήκε το 90