Paradise Lost

To Σάββατο παίζουν Γαλλία ίσως …αν και δεν το νομίζω …να παίξουν κανένα καινούργιο.
Αυτή τη φορά λέω πάντως να κρατηθώ (λέμε τώρα…) και να τον ακούσω old school το δίσκο δηλαδή ούτε νότα μέχρι να τον αγοράσω. Όπως είχε γίνει με drac times, icon (εκτός από τα promo video της εποχής), one second, host (μετά άρχισαν δειλα τα mp3 μέχρι να φτάσουμε στη σημερινή γνωστή κατάσταση)

Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν νομίζω να αντέξω στον πειρασμό να το ακούσω πριν βγει…

Πράγματι δύσκολο διότι και να μην θέλεις θα σε πριζώσουν εδω πέρα…ωραίο το link πάντοτε πίστευα (χωρίς να το ξέρω) ότι γούσταρε danzig


αρρώστια

Το “πειραματικος ηχος” ειναι φραση την οποια χρησιμοποιησες εσυ, και αρα διαφωνεις με κατι που ορισες εσυ.

Απο κει και περα, το να εξελισσεις τη μουσικη σου μπορει να σημαινει πολλα πραγματα, απο το να πας σε πιο ελαφρυ ηχο, μεχρι το να πας σε πιο βαρυ ηχο, μεχρι το να αλλαζεις το υφος και την πολυπλοκοτητα των συνθεσεων σου, μεχρι 1002 αλλα πραγματα. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι (εμενα μου αρεσει, εσενα οχι), το Host ειναι σε ενα μουσικο υφος ως συνολο (με τον ηχο, τις συνθεσεις, τους στιχους, τα εγχορδα) που ΔΕΝ ΕΙΧΕ ξανακουστει απο κανεναν μεχρι τοτε. ΚΑ ΝΕ ΝΑΝ. Το αν ειχε επιδραση ωστε να παιξουν αλλες μπαντες ετσι (δεν ειχε καμια σχεδον) και το αν υπαρχουν κι αλλα συγκροτηματα ή καλλιτεχνες που ανηκουν στο ιδιο μουσικο ιδιωμα με το Host ειναι μια αλλη κουβεντα, η οποια προσωπικα ουτε με ενδιαφερει, ουτε με αγγιζει. Αυτα ειναι για τους δηθεν συντακτες μουσικων περιοδικων που θα ηθελαν να ζουν στο παραλληλο συμπαν του High Fidelity και να φτιαχνουν ανουσιες λιστες απο το πρωι ως το βραδυ.

Εγω το μονο που ξερω οτι ειναι απο τη μπαντα που ΕΓΩ γουσταρα και γουσταρω προσωπικα, το 1999 ακουσα ενα πραγμα που μετα απο καποιες ακροασεις με εκανε να νιωθω τελεια, με εκανε να νιωθω οτι μπορω να το ακουσω 5 φορες σερι, και που ακομα και 18 χρονια μετα το ακουω πολυ ευχαριστως χωρις να μου φαινεται οτι δεν ειχε αντοχη στο χρονο. Και χωρις να βαρεθω ουτε ενα δευτερολεπτο, πολυ σημαντικο αυτο.

Κανεναν δεν ποναει και καθολου το οτι Gothic ορισε ενα μουσικο ειδος και ηταν ο πρωτος δισκος που εκανε τους Paradise Lost τεραστια μπαντα. Γιατι να πονεσει? Δεν χρειαζεται να μειωνουμε εναν δισκο για να ανεβαζουμε καποιον αλλον. Το γιατι νιωθεις την αναγκη να μειωσεις το Host εσυ προσωπικα για να ανεβασεις τις τωρινες τους δουλειες, ειναι ενα θεμα που δεν το καταλαβαινω ομολογω. Εγω προσωπικα παραδεχομαι και το Gothic, και το Icon, και το Draconian Times, και το One Second, και το Host, και ακομα και μερικες απο τις επομενες δουλειες τους, που δεν ηταν τοσο πρωτοποριακες και κορυφαιες στο χωρο του gothic metal, gothic rock, dark rock ή οπως διαολο θελει να το πει κανεις, αλλα ηταν τιμιες δουλειες μετα απο πολλους υπεροχους δισκους.

Απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα προσωπικο το τι προτιμαει ο καθενας. Εγω και 200 φορες να μου εκθειασεις τη σχολη που εφτιαξαν με το Shades Of God ας πουμε, δεν προκειται ξαφνικα να αρχισει να μου αρεσει αυτος ο δισκος. Τον εβαλα και χθες να τον ακουσω, και απλα βαρεθηκα τη ζωη μου, δε πα να τους αντιγραψανε 100 μπαντες. Τι να το κανω αμα αυτες οι 100 μπαντες δεν ακουγονται?

Νομίζω ότι λίγο πολύ σε όλους μας αρέσει αυτός ο δίσκος αλλά διαφωνώ κάθετα με αυτό

Depeche Mode, Duran Duran κλπ.

Φυσικά και έχει στοιχεία Paradise Lost ο δίσκος, πως θα μπορούσε να μην έχει άλλωστε, και ίσως με κανονικές κιθάρες ακουγόταν πιο καθαρά, αλλά ο ήχος και ακόμα και οι φωνητικές μελωδίες, τα μπλιμπλίκια κτλ. είναι εντελώς έξω από αυτό που ξέραμε μέχρι τότε.

Ήταν σίγουρα ένα τολμηρό βήμα, θα μπορούσαν να συνέχιζαν το ήχο του One Second σε κάτι άλλο ίσως και να γίνονταν τεράστιοι, αλλά επέλεξαν το δύσκολο δρόμο, εκ του αποτελέσματος,
που δυστυχώς τους πήγε πολύ πίσω.

1 Like

Και τι με αυτό;

Στο “Towards…” υπάρχουν σαφέστατα στοιχεία doom και ατμόσφαιρας μέσα σε μακροσκελείς death metal συνθέσεις (μιλάω για “Symphonaire…” και “Vast Choirs”).

Επίσης υπήρχαν και άλλες μπάντες σε επίπεδο underground που κινούνταν σε τέτοιους ήχους όπως οι NECRO SCHIZMA.

Προφανώς δεν εννοώ ότι οποιοδήποτε παράδειγμα από αυτά που ανέφερα είναι ανώτερο του “Gothic”, η αναφορά ήταν μόνο και μόνο για πω ότι ε, υπήρχαν και κάποιοι άλλοι που έπαιζαν κάπως έτσι εκείνη την εποχή.

Το “Gothic” ήταν αυτό που όρισε το δικό του υπο-είδος, σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς νομίζω. Φυσικά κατ’ εμέ το υπο-είδος αυτό έδωσε αργότερα δίσκους αρκετά ανώτερους.

Σε κάθε περίπτωση, για μένα, αυτό που έδωσε το “Gothic” περισσότερο απ’ οτιδήποτε άλλο, ήταν οι συγκεκριμένες κιθάρες με τις αρμονίες τους. Αυτό ναι, κανένας άλλος (που να ξέρω εγώ) δεν το είχε κάνει τότε.

[quote=“lostparadise, post:1820, topic:3675, full:true”]Συφωνουν όλοι ότι το μπαμ εγινε με το γκοθικ, το οποίο βγήκε την ίδια χρονιά με το blessed are the sick και clandestine αν καταλαβαίνεις τι εννοώ
[/quote]
Όχι, δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω.

Εννοείς ότι τα “Blessed…”, “Clandestine” είναι κάποιου τύπου ανώριμοι δίσκοι και το “Gothic” κάτι εκλεπτυσμένο; Ειδικά για το πρώτο, δαφωνώ κάθετα, άλλωστε οι MORBID ANGEL έκαναν ήδη πρωτοποριακά πράγματα από εποχές “Abominations of Desolation”.

Για μένα το death metal το '91 ήταν ξεκάθαρα σχηματοποιημένο και είχε πάρει ήδη ωραιότατες διακλαδώσεις, υπήρχε το “Spiritual Healing”, το “The Key” των NOCTURNUS, υπήρχε το “War Master”, ακόμα και το “Soulside Journey” θα είχε θεωρηθεί μνημείο αν είχε άλλη λογική στην παραγωγή.

Πραγματικα βρισκω πολυ διασκεδαστικο το γεγονος οτι υπαρχει κοσμος που θεωρει οτι το Host ταιριαζει μουσικα με οποιονδηποτε δισκο των Duran Duran ή των Depeche Mode.

Τι εννοεις τους πηγε πισω? Καλλιτεχνικα τους πηγε στο υψιστο σημειο, εμπορικα ναι, τους πηγε πισω… και πηγαν στην Century Media που σκοτωνει καθε artistic integrity, για να πουλανε στους metsal και να κανουν περιοδειες προωθησης του Draconian Times MMXI, και αλλα τετοια… ασε με τωρα βραδιατικα να πουμε με το οτι τους πηγε και πισω.

Γενικα το Host ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ηταν κινηση με 100% καλλιτεχνικη ακεραιοτητα, υπερτιμιος δισκος, που ακομα και μεχρι περυσι ο Mackintosh και ο Holmes αναφερονται σε αυτον με τα καλυτερα λογια (φετος δεν ξερω, γιατι μαλλον ειναι λιγο σχιζοφρενεις, δεν εξηγειται αλλιως το να παιζουν αυτα που παιζουν). Χιλιες φορες να βλεπω καλλιτεχνες να κανουν κινησεις με αρχιδια, κι ας γκρινιαζει και το 90% των “οπαδων τους”, παρα να βλεπω να κερδιζουν νεες ορδες οπαδων επειδη παιζουν αυτα που επαιζαν πριν 25 χρονια απλα σε φτηνη απομιμηση.

1 Like

Εμπορικά τους πήγε πίσω και το ένιωσαν στο πετσί τους , είναι μπάντα που αξίζει να είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο και όχι να παίζουν οι Opeth (τυχαίο όνομα) από πάνω .
Ξέρεις τι θα ήταν πραγματικά τίμιο; Να συνέχιζαν σε αυτό το στυλ και όχι σιγά σιγά να το γυρίσουν . Αλλά έχω πει πολλές φορές ότι πρέπει να ζήσουν και κάπως, να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους οπότε κάπως πρέπει να ευχαριστήσουν και τους οπαδούς.
Επίσης διατηρώ μια επιφύλαξη για την τιμιότητα της κίνησης, γιατί αν η Century Media κάνει όλα αυτά που λες η EMI που είναι πολύ μεγαλύτερο όνομα δεν θα τους πίεσε;

Η ΕΜΙ τους πιεσε με το Believe In Nothing, και για αυτο το λογο ο Μακιντος εχει αποκηρυξει αυτο το αλμπουμ, παρολο που για μενα τα κομματια ειναι εντελως μα εντελως Paradise Lost στην ψυχη. Αλλα επειδη τους εβαλαν χερι με την παραγωγη και την προωθηση, αλλα και με το εξωφυλλο, τους εχει μεινει πικρη γευση απο την εποχη εκεινη και το κραζουν και οι ιδιοι σαν αλμπουμ. Αντιθετα στο Host νομιζω ειχαν πολυ μεγαλη καλλιτεχνικη ελευθερια, και μαλιστα επρεπε να επαναλαβουν 30 φορες οτι το Host ΕΧΕΙ κιθαρες, απλα ειναι παραμορφωμενες με τον ηχο που ακους. Και γενικοτερα εχει μια βρωμια το Host που δεν την βρισκεις σε αλλα συγκροτηματα του ιδιωματος εκεινου.

Εγω δεν ζηταω να συνεχισουν στο ιδιο υφος ρε συ. Και εκεινο κοντρα θα ηταν σε οτι πρεσβευουν. Αλλωστε σε πιο σκληρες φορμες γυρισαν ηδη απο το Symbol Of Life και ποσο μαλλον με τα επομενα 3-4. Ομως σε καθε αλμπουμ ολο και καποιον νεωτερισμο εβρισκες ή μια προσπαθεια για να εχουν διαφορετικο ηχο. Απλα πλεον το ξεφτιλισαν για μενα προσωπικα, ειλικρινα μου φαινεται λες και εχουν χασει το μυαλο τους πλεον.

Δεν μπορείς, δυστυχώς, να περιμένεις νεωτερισμούς μετά από 30 χρόνια και 15 δίσκους. Τώρα το πάνε συνεχώς προς τα πίσω. Για μένα μετράει η έμπνευση πάνω από το ύφος, σε ότι έχουν παίξει υπάρχει έμπνευση, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. Θα δούμε που θα κάτσει αυτό. Χωρίς να τρελαίνομαι με την ιδέα του brutal death/doom metal ανυπομονώ να ακούσω το νέο δίσκο.

Τέλος οι ντεπεσογκοθιές οριστικά δηλαδή :sweat:;

1 Like

Εδώ και πολλά χρόνια!

Η βάση πάντως για το νέο δίσκο είναι το beneath διότι τους άρεσε πολύ σαν κομμάτι και λειτούργησε πολύ καλά live. Σε ότι με αφορά δεν μπορώ να βρω κάτι το δυσοίωνο, ίσα ίσα θεωρώ ότι η φόρμουλα αυτή ενδέχεται να τους ταιριάζει γάντι. Μη κολλάτε στα φωνητικά το κυρίαρχο στοιχείο θα είναι το ντουμ στοιχείο που θα διαπνέει ολο το δίσκο

Για μένα είναι το κύριο αρνητικό στοιχείο .
Η ντουμιλα δεν με χαλάει καθόλου και τα leads συνήθως είναι πάρα πολύ ωραία . Μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι άλλες φωνητικές μελωδίες του Χολμς και ο συνδυασμός των φωνητικών.

Θα περιμένουμε να ακούσουμε . Ας μην είμαστε σε φάση "ακόμα δεν τον είδαμε , Γιάννη τον βαφτισαμε ".

1 Like

Όχι πολύ απλά εννοώ ότι το gothic βγήκε την ίδια χρονιά με τους δύο δίσκους που διαμόρφωσαν τον αμερικάνικο και ευρωπαικό ήχο (στο death) κατά την ταπεινή άποψη μου πάντα.
Δηλαδή ξεφύγαν από τα όρια του death (με ώριμο και εντελώς κατασταλαγμένο ήχο) τη στιγμή που το ιδίωμα αυτό ήταν ακόμη υπό διαμόρφωση ή τέλος πάντων δεν είχε κορεστεί σε καμία περίπτωση. Ήταν δηλαδή μπροστά από την εποχή τότε …ενώ τα κομμάτια του εν λόγω δίσκου παρουσιάζουν μία ιδιαίτερη αντοχή στο χρόνο (ενδεχομένως λόγω της αμεσότητας των συνθέσεων κάτι από το οποίο πάσχει εάν μεγάλο μέρος της doom gothic σκηνής αλλά αυτό καθαρά προσωπική μου άποψη).

Άσχετο : Εξακολουθώ να θεωρώ το σύνολο της δισκογραφίας ιδιαίτερα εύπεπτο και άμεσο (που ίσως οφείλεται στις punk καταβολές του mackintosh και γενικά της less is more νοοτροπίας)
Αυτά

Συμφωνώ με εξαιρέσεις τα Shades και το πρώτο, ίσως και το Plague να είναι δυσκολότερο σε σχέση με τα προηγούμενα. Όχι από θέμα τεχνικής αλλά περισσότερο ήχου.

Συμφωνω 100% οτι το Shades Of God και το Lost Paradise ειναι οι λιγοτερο αμεσοι δισκοι τους και αυτοι που χρειαζονται τις περισσοτερες ακροασεις για να τους αφομοιωσεις πληρως. Το The Plague Within οχι τοσο, απλα ισως θελει να του δωσεις τον χρονο του περισσοτερο απο τις προηγουμενες κυκλοφοριες. Αν το Medusa εχει λογικη και κλινει προς το Shades Of God ισως αυτη την φορα τα κομματια να ειναι λιγοτερο αμεσα και πιο growers.

Μα το είπε ξεκάθαρα σε συνέντευξη ότι θα είναι grower τα κομμάτια. Πάντως φέτος κλεινουν 20 έτη από τη κυκλοφορία του one second . Το κόβω να κάνουν κανένα επετειακό show θα είναι σουπερ. Τόσες κομματάρες

Έτσι για την τρολλια… Θα τα πουν με brutal φωνητικά ;