Paradise Lost

Το διόρθωσαν πάντως :wink:

30 χρονια υπαρξης λεει για τους Paradise Lost, μια πολυ ξεχωριστη μπαντα. Μεχρι περιπου πριν 5 χρονια αποτελουσε σιγουρα μια απο τις 3 πιο αγαπημενες μου μπαντες διαχρονικα, αλλα η μουσικη τους (και οχι μονο) πορεια σε αυτο το διαστημα δε με εκφραζει πλεον σχεδον καθολου, οποτε δυστυχως θα ξανασυναντηθουμε μονο αν επιστρεψουν στον δρομο που κατασκευαζαν επι δεκαετιες πηγαινοντας μπροστα, και οχι πισω. Τωρα ποιος ακριβως αποφασισε το οτι η 26η Μαρτιου ειναι η ημερομηνια δημιουργιας τους δεν το γνωριζω, αλλα αφου ετσι λενε, ας τους τιμησω με ενα απο τα πιο ξεχωριστα τραγουδια τους:

2 Likes

Ετοιμαζόμαστε για Λημόρρις εδώ :sunglasses:.

1 Like

remastered και το Believe In Nothing

σαπιο ακουγεται

Έχωσα ένα Medusa να γουστάρω, τι τραγική περίοδος ήταν αυτή για μια από τις αγαπημένες μου μπάντες;! Ευτυχώς τους πέρασε!

:joy::joy::joy:

Τελεια περιοδος ηταν τοτε, οτι εκαναν ηταν χρυσο. Σοβαρα, σου αρεσουν τα τυμπανα στο remastered? Αθλιος ηχος. Το Mouth απο μονο του ειναι καλυτερο απο ολοκληρο το Medusa.

2 Likes

Δεν μου άρεσε ο ήχος γενικά, νομίζω το κανονικό ήταν πιο ζωντανό.

Πάντως πέρα από την πλάκα, 3 τραγούδια τυχαία έβαλα από το Medusa, το ομώνυμο, το Longest Winter και το Fearless Sky, πραγματικά κλάσεις ανώτερα από το Mouth, και μόνο που ακούς τις lead του Γρηγόρη κλαις.

Edit και τώρα ένα Until The Grave… οκ πραγματικά άλλο επίπεδο!

Δεν το αλλαξαν τοσο, οκ λιγο πιο μπροστα οι κιθαρες και το rhythm section, λιγο περισσοτερο crunch στην ρυθμικη, λιγο πιο πισω τα φωνητικα, οχι τιποτα το τραγικο. Διαλεξαν και το πιο κιθαριστικο κομματι του δισκου βεβαια, να δουμε σε κανα Fader πχ μπορει να εχει μεγαλυτερη διαφορα

τουλάχιστον έφτιαξε το εξώφυλο

Mouth απο τα all time favorite Paradise Lost τραγουδια για μενα, με στιχαρες και ριφφαρα και γαματο groove. Σορρυ αλλα τιποτα απο οτι εχουν βγαλει μετα το 2010 μπορει να το ξεπερασει για μενα, δεν τιθεται καν θεμα δηλαδη. Το νεο εξωφυλλο ειναι οντως πιο ωραιο, αλλα και λιγο αδιαφορο.

Ακόμη και ένα τυπικό/αδιάφορο όπως αυτό , είναι πολύ καλύτερο από το original
Το mouth κομματάρα από τις λίγες, εννοείται προτιμώ τα πιο πρόσφατα . Τελικά όμως μιλάμε για τόσο διαφορετικό ήχο που δεν νομίζω ότι έχει νόημα πια… τι να συγκρίνεις δηλαδή ? το beneath με το mouth ?

Mouth >>> Beneath Broken Earth

2 Likes

ούτε για αστείο!
αλλά όντως μιλάμε για εντελώς άλλη φάση

Αγαπημενο κομματι το Fader μαλλον απο το BiN αλλα ειναι τοσο μακρια μουσικα με το BBE που δεν μπορω να τα συγκρινω, αλλη φαση εντελως.

Βασικα γι’αυτο τους γουσταρω μαλλον τοσο τους Λοστ. Γιατι εχουν και Fader και BBE.

Ναι, απλά το (ψιλομέτριο) Fader ήταν δική τους πατέντα, ενώ το (πολύ καλό) ΒΒΕ πατέντα άλλων.

Δηλαδή το BBE πόσο out of place θα το θεωρούσες εάν ήταν στο shades of god ; ή στο gothic (δεν γίνεται χρονικά να άκουγαν mdb όταν έβγαλαν αυτά)

Σιγα μωρε την πρωτοτυπια του Fader (το οποιο αγαπαω σαν κομματι μην παρεξηγηθω).

Απο την αλλη δεν βλεπω γιατι σκαλωνετε οτι το ΒΒΕ ειναι MDB? Πιο κοντα σε πρωιμους Lost ειναι παρα MDB (που ειναι ετσι και αλλιως κοντα φυσικα), αλλα ολη αυτη η κουβεντα περι κλεψιας μου φαινεται ανουσια.

Τώρα άμα είναι να λέμε ότι το ΒΒΕ είναι κομμάτι που ταιριάζει σε πρώιμους Lost και θα έμπαινε άνετα στη ροή του “Gothic”, σίγουρα δεν είμαι εγώ ο σκαλωμένος.

Το ΒΒΕ είναι ξεκάθαρα στο λυρικό funeral doom/death που καθιέρωσαν οι MDB και σεδόν καθόλου στο τdeath metal/into the pandemonium/sisters of mercy μείγμα των PL. Ακόμα και τα leads ελάχιστα θυμίζουν Mackintosh. Και γενικά LOST με MDB είναι όσο κοντά είναι το “Kill Em All” με το “Show No Mercy”.

Γενικά δεν πιστεύω ότι οι PL με το Beneath ήθελαν να βγάλουν ένα MDB κομμάτι σώνει και καλά. Απλά επειδή το χουν δει “underground metal” στα γεράματα και το funeral (που σχεδόν πάντα θα έχει τις αναφορές του στους MDB) έχει κάνει ένα μικρό come back τα τελευταία χρόνια είπαν να το δοκιμάσουν. Καλό βγήκε, τους βγάζω το καπέλο για το συγκεκριμένο, αλλά πατέντα άλλων παραμένει.

1 Like

Fader κομματαρα και αρκετά πρωτότυπο ως μίγμα μουσικής Paradise Lost και alternative rock της εποχής. Θυμίζω ότι μιλάμε για 2000. Άλλες μπάντες που έγιναν τεράστιες στο χώρο του alternative rock έπαιξαν όπως οι PL σε τραγούδια σαν το Fader πολύ αργότερα.

1 Like