Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ποιος είπε ότι δε μ’αρέσουν τα ξενύχτια;;; Για ρώτα και καναν άλλον!!! :stuck_out_tongue:

Αχαχαχ, χάζεψε!

Αλοε, δινεις εξετασεις σε λιγο καιρο…

Για μαζεψου!

Ναι μπαμπά :oops: Διάλειμμα κάνω :blink: :oops:

Kαλα, πηγαν οι Peppers στη Σερβια???

Τι αλλο θα δουνε τα ματια μας σε αυτη τη χωρα…

Nα βαλω πολλ Klaus Meine vs Mark Shelton ή θα φαω κραξιμο;

Βάλε,βάλε…

:lol: :stuck_out_tongue:

Έκπληκτοι δηλώνουν Αμερικανοί αστρονόμοι από την ανακάλυψη ενός τεράστιου κενού στο Σύμπαν. Η κοσμική τρύπα, με διάμετρο ένα δισ. έτη φωτός, δεν περιέχει καθόλου γαλαξίες, αδέσποτα άστρα ή μαύρες τρύπες, ενώ απουσιάζει ακόμα και η μυστηριώδης σκοτεινή ύλη.

Οι αστρονόμοι γνωρίζουν εδώ και χρόνια ότι υπάρχουν περιοχές στο Σύμπαν που στερούνται ύλης. Ωστόσο αυτό που ανακάλυψαν τώρα οι ερευνητές του Πανεπιστημίου της Μινεσότα, χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικά είδη αστρονομικών παρατηρήσεων, είναι πολύ μεγαλύτερο από οποιοδήποτε κενό είχε βρεθεί μέχρι σήμερα.

«Είναι 1.000 φορές μεγαλύτερο σε όγκο από αυτό που θα περιμέναμε να βρούμε σε όρους ενός τυπικού κενού», δήλωσε ο καθηγητής Αστρονομίας Λόρενς Ρούντνικ, συγγραφέας του άρθρου που θα δημοσιευθεί στο Astrophysical Journal.

O Ρούντνικ εξέταζε ένα τμήμα του ουρανού χρησιμοποιώντας δεδομένα από το αμερικανικό Εθνικό Παρατηρητήριο Ραδιοαστρονομίας, που σαρώνει ένα μεγάλο τμήμα του ουρανού. Αντιλήφθηκε ότι μια μεγάλή περιοχή, περίπου 5 με 10 δισ. έτη φωτός από τη Γη, ήταν πρακτικά άδεια.

Η αναπάντητη ανακάλυψη επιβεβαιώθηκε με ανάλυση της κοσμικής ακτινοβολίας μικροκυμάτων υποβάθρου, του αμυδρού «απόηχου» της ακτινοβολίας από τη Μεγάλη Έκρηξη που γέννησε το Σύμπαν.

«Αυτό που βρήκαμε δεν είναι φυσιολογικό, βασιζόμενοι είτε σε μελέτες παρατηρήσεων ή σε υπολογιστικές προσομοιώσεις της εξέλιξης του Σύμπαντος σε μεγάλη κλίμακα», αναφέρει ανακοίνωση των ερευνητών.

Οι αστρονόμοι εκτιμούν ότι στο κενό δεν υπάρχει σκοτεινή ύλη, η οποία δεν μπορεί να παρατηρηθεί άμεσα αλλά γίνεται συνήθως αντιληπτή από τη βαρυτική της δύναμη.

Όπως εξηγούν οι ερευνητές, οι κοσμικές «τρύπες» δημιουργούνται συνήθως όταν η βαρύτητα περιοχών με μεγάλη πυκνότητα ύλης έλκει υλικό από πιο αραιές περιοχές και τις αδειάζει.

Η συγκεκριμένη τρύπα βρίσκεται στην κατεύθυνση του αστερισμού του Ηριδανού, νοτιοδυτικά του Ωρίωνα.

Βαλτε Νετ. Εχει εικόνες απο ελικόπτερο στην πελοπόννησο

Μόλις τελείωσε

8O 8O 8O Λέγε, πότε κ πως θα πάμε… :lol: :lol:

Περίμενε λίγο, τώρα επεκτείνουν τη νέα γραμμή Μετρό!!!:stuck_out_tongue:

Στο διαλο γμω την οτενετ,ολη μερα ειχαν πεσει oι γραμμες DSL στη μιση Θεσσαλονικη.
Τωρα εφτιαξε.

Τους πήρα και τους την είπα στην οτενέτ γιατί μου λεγαν ότι είναι θέμα του ΟΤΕ, ενώ με φόρθνετ έμπαινε κανονικά. Αυτός εκεί να επιμένει… Ζώα.

Kαι εδώ μια από τα ίδια…

εγω παλι φορθνετ εχω αλλα δεν μ το καψανε … γκαντεμδες:p

Δηλαδη ειχε σε ολη την Ελλαδα προβλημα η οτενετ?
Η Forthnet οντως εμπαινε κανονικα,μου το ειπανε και αλλα παιδια,ενω οσοι ειχαν οτενετ ειχε πεσει.
Μεχρι το απογευμα δεν μπορουσα να παρω και τηλεφωνο απο το σταθερο,εκει που πατουσα το νουμερο εβγαζε στο ασχετο τονο απασχολημενου.
Αργησαν,αλλα το διορθωσαν τουλαχιστον.

edit : Παπαρια διορθωσαν.Ενω το εγραφα αυτο,ξαναεπεσε για καμια ωρα.Αναπηροι.

Έχω φοιτητική οtenet αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα…και μου κάνει εντύπωση γτ κι ένας γνωστός έχει οtenet λίγο παρακάτω από το σπίτι μου και δε μπορούσε να μπει…

me 2

Αν και αυτό είναι αμελητέα ποσότητα σε σχέση με τα όσα θλιβερά συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες

Παιδια και μενα η συνδεση (οτενετ) ειχε προβλημα μεχρι τις 2 το πρωι που τελικα μπορεσα να συνδεθω. Το ιδιο επαθε και ενας φιλος στον Πειραια.

KAI ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ!!!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ Κ …

μου λειψατε ζουζουνια !!! σματσ σμουτσ

Kαλώς μας γύρισες Ρίτσα…:slight_smile: