Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

12 ώρες και αρκετά λεπτά μετά…
άσπρη νύχτα πάντως δεν είδαμε…:frowning:

Μακάρι να δούμε κάτι καλύτερο σήμερα!
Καλημερούδια σε όλους!!! :slight_smile:

Οι ξύπνιοι ακόμη να πάνε για ύπνο σιγά σιγά…
ωχ… ναι… και εγώ…:-s

Οι μούμιες που βρίσκονται στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο βρίσκουν επιτέλους τη θέση που τους αξίζει. Μέσα σε ένα χρόνο θα έχει ολοκληρωθεί η ανακαίνιση αιθουσών του μουσείου, οι οποίες θα φιλοξενήσουν μόνιμη έκθεση αιγυπτιακών και ανατολικών αρχαιοτήτων.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Το Βήμα, η Ελλάδα διαθέτει μία από τις εντυπωσιακότερες συλλογές αιγυπτιακών και ανατολικών αρχαιοτήτων, μιας και τα έργα τέχνης που την αποτελούν προέρχονται από δύο ιδιωτικές συλλογές που δωρίθηκαν στο Μουσείο.

Πρόκειται για τις συλλογές δύο ομογενών, του Ιωάννη Δημητρίου, ο οποίος διέμενε στην Αλεξάνδρεια, και του Αλέξανδρου Ρόστοβιτς που διέμενε στο Κάιρο και το 1904 δώρησε στο ΕΑΜ 2.237 αντικείμενα.

Η ελληνική συλλογή από αιγυπτιακές αρχαιότητες αποτελεί την τέταρτη στην Ευρώπη, αυτή τη στιγμή όμως βρίσκεται σχεδόν στο σύνολό της στις αποθήκες του Μουσείου.

Σύντομα όμως έργα που απεικονίζουν τη μικρή πριγκίπισσα Τακουσίτ, τον θεό Όσιρι και τη θεά Ίσι, καθώς και τον φαραώ Ψαμμήτιχος Α’ θα βρεθούν στις αίθουσες του ΕΑΜ, μιας και οι αίθουσες του μουσείου ανακαινίζονται.

Προς το παρόν η Τακουσίτ βρίσκεται στο Μητροπολιτικό Μουσείο της Νέας Υόρκης για τις ανάγκες της έκθεσης «Δώρα για τους θεούς. Εικόνες από τους αιγυπτιακούς ναούς», η οποία θα διαρκέσει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2008.

Άρχισαν να μου δημιουργούνται λίγες αμφιβολίες για το αίτημα μας για επαναπατρισμό των μαρμάρων του Παρθενώνα… :roll:

Θέλω internet !Μου λειψε αφάνταστα !..κ το ΟΤΕ κάνει μήνες για να μου κάνει τη σύνδεση!
Πάλι καλά που υπάρχει και το pc lab!

Α, οχι! Ολα κι ολα! Μη συγκρινεις τωρα τα μαρμαρα του Παρθενωνα με κατι αιγυπτιακα ψωροεκθεματα…

αχ βαριεμαι αφανταστα και δεν εχω ορεξη να κανω την εργασια στη φυσικη…τη μισω!!!:wacko:

να χαίρομαι ή όχι που αύριο πρέπει να ξυπνήσω πρωί γιατί έπεσε δουλειά?
δεν νυστάζω και δεν ξέρω αν μπορώ να κοιμηθώ τώρα.
πρέπει να κανονίσω να βγω για κάνα ξύδι.καιρό έχω.
πφ,πως θα βγει αύριο χωρίς μουσική το κερατο μου μεσα.
να πάω να δω αύριο για μπ3?μίντια μαρκτ α.
πφ.

:drunk: [I]τίποτα τίποτα δεν ήμουνα για σένα

         τίποτα τίποτα δεν ήμουνα για σένα

          πού πήγαν τόσα λόγια κρυφά ψιθυρισμένα[/I]  :drunk:

πρεπει να κοιμηθω γιατι αυριο εχω τρεξιμο…και δεν μπορω να κλεισω ματι…γυριζω σαν το σουβλακι 2 ωρες στο κρεβατι…δεν την παλευω…

Πρέπει να ξυπνήσω νωρίς γιατί θα βάψουμε το δωμάτιο μου…
Σκέφτομαι να το ξαναβάψω το ίδιο χρώμα γιατί μου αρέσει πολύ, από την άλλη όμως… μια αλλαγή ίσως να είναι πιο ευχάριστη.

Ένα ξέρω… πρέπει να αδειάσω δύο γεμάτες βιβλιοθήκες…
Ναι εντάξει, όλο το δωμάτιο πρέπει να το αδειάσω… αλλά την μεγάλη κούραση τη βλέπω στις βιβλιοθήκες.
Γιατί στο κάτω κάτω… τα έπιπλα αφού αδειάσουν δεν είναι βαριά και δεν θα κουβαλήσω μόνη μου αλλά τα βιβλία δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω κάποιον άλλο να τα μετακινήσει.
Είμαι λίγο περίεργη σε αυτό το θέμα…:-s Δηλαδή…το κάθε πράγμα έχει τη θέση του, όχι επειδή θα τα αδειάσουμε να τα ανακατέψουμε κιόλας… να μου πάρει άλλη μια μέρα μετά μόνο το να τα τακτοποιήσω…!

Αυτά λίγο πολύ…
Καλημερούδια σε όλους και όλες!!!:slight_smile:

Good morning Girl! 8)

Have a nice painting! :smiley:

Στο στόχαστρο του ΕΣΡ μπαίνει ο Μπομπ Σφουγγαράκης

Με τον Μπομπ Σφουγγαράκη θα ασχοληθεί στο εγγύς μέλλον το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης έπειτα από καταγγελία προερχόμενη από μέλος του.

Στις 4 ή στις 18 Δεκεμβρίου το ΕΣΡ θα αποφασίσει για την καταγγελία αναφορικά με την προβολή από το τηλεοπτικό κανάλι «Channel Nine» του παιδικού προγράμματος, καθώς το μέλος του υποστηρίζει ότι στις 21/5/2007 στη συγκεκριμένη εκπομπή προβλήθηκε υλικό που βλάπτει την πνευματική και ηθική ανάπτυξη των ανηλίκων.

«Η επίμαχη εκπομπή φέρεται να περιέχει σκηνές βίας» δηλώνει στην εφημερίδα Έθνος ο πρόεδρος του ΕΣΡ Ι.Λασκαρίδης, ενώ αρνήθηκε ότι το ΕΣΡ επελήφθη καθώς ο ήρωας του συγκεκριμένου κινουμένου σχεδίου έχει «συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό», όπως έχει καταγγελθεί στις ΗΠΑ και τις άλλες χώρες που προβάλλεται.

πηγη in.gr

Δεν τους ενοχλουν οι πουστηδες στα μεσημεριαναδικα καθως σε οποια εκπομπη και να δεις θα βρεις ΜΟΝΟ κραγμενες πουσταρες και τους ενοχλει ενα καρτουν που ειχε (δεν παρακολουθω και δεν ξερω αν ισχυει) μονο μια σκηνη.Αρε κατζολια που ειμαστε.500 χρονια πισω

Έχει βία ο Μπομπ Σφουγγαράκης και δεν έχουν όλοι οι αμερικάνοι σουπερ-ήρωες που σκοτώνουν τα τέρατα. #-o

Πόση βλακεία χωράει πλεον στην ελληνική τηλεόραση?

Ε ρε ένα south park που σας χρειάζεται

Καλά είσαι…Το south park δε θα περνούσε καν τα ελληνικά σύνορα…:wink:

Δεν χαλιούνται από καραγκιοζοπαίχτες τύπου Λιακόπυλος/Κεραμμυδάς/Βελόπουλος/Γεωργιάδης, με τους δύο τελευταίους να γίνονται βουλευτές.
Δεν τους πειράζει να βγαίνει στην τηλεόραση το δίποδο ζώο Πλεύρης και να λέει ότι δεν επιδυκνείει σεβασμό στους αλλοδαπούς.
(Και αν και τους μισώ όλους τους προαναφερθέντες δεν θα συμφωνούσα να απαγορευτούν οι εκπομπές τους, γιατί μετά θα το έπαιζαν και κυνηγημένοι από πάνω και γιατί πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει τις μ@λ@κιες του).
Και τους πειράζει ένα… καρτουν!!!
Αίσχος.
Η καλλιέργεια της σοβαροφάνειας, της υποκρισίας και της προκατάληψης. ¶μα θέλουν ανθρώπους με τέτοια μυαλά να μην αναρωτιέστε καθόλου γιατί η ακροδεξιά έχει τέτοια άνοδο στην Ελλάδα και γιατί τόσοι άνθρωποι δεν έχουν απελευθερωθεί από χιλιαδυο ταμπου.

Τελικά ο Αινστάιν είχε απόλυτο δίκιο…

ειδικά αυτό για το σεξουαλικό προσανατολισμό…έλεος…πόσο κόμπλξ πια?

Κάτω τα χέρια απ’ τον Μπομπ το Σφουγγαράκη,
Εσείς είστε γκέι και αυτός σκληρό αντράκι!!!

H αλήθεια πάντως να λέγεται. Είναι πολύ βίαιο




Αμα απαγορευτει ο Μπομπ Σφουγγαρακης θα πειστω οριστικα πλεον οτι το πολιτευμα της χωρας αυτης ειναι “Κοινοβουλευτικη Δημο-βλακεια”…

To KρισΠ ανακαλύπτει το γκόσμο

3037 μην περιμένεις άλλο πείσου από τώρα !!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ποτέ δε με άρεσε αυτό το πράμα βασικά…σφουγγάρια και καλαμάρια που μιλάνε…