Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

On fire σημερα το τοπικ.Παραθετω και εγω ενα λινκ απο ενα χθεσινο αρθρο του παπαχελα για οποιον εχει την ορεξη να διαβασει τον καραγκιοζη,ειναι και μικρο [SPOILER]http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_09/02/2011_1294407[/SPOILER]

Ο τυπος πλεον εινα ιεπικινδυνος, αν και ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θαμωνες του ποντιουμ θα συμφωνησουν 100 % με τα λεγομενα του.

κυριε παπαχελα

ολοι αυτοι που κατηγορειτε στο αρθρο σας(ομοβροντια απο τα ΜΜΕ σχετικα με αυτο το θεμα ολως τυχαιως)κανουν αυτο που δυστυχως εμεις φοβισμενοι δεν κανουμε:αντιστεκονται και για αυτο θα εχουν τον σεβασμο μας.δεν μας νοιαζει αν ειναι αναρχικοι,αν ειναι κομμουνιστες,αν ειναι κεντρωοι,αν ειναι δεξιοι.τα αιτηματα τους ειναι δικαια και παντα πρεπει να μαχεσαι για το δικαιο.
ειμαι κατοικος θεσ/νικης πολλα χρονια τωρα.το τελευταιο διαστημα πληροφορηθηκα για το καθεστως υπο το οποιο λειτουργουν οι δημοσιες συγκοινωνιες.και ξερετε απο ποιους?απο αυτους που τοσα χρονια εβλεπα να παρουσιαζονται ως χουλιγκανς,ως κοινωνιοπαθεις και συγκεκριμενα απο ενα γλυκητατο και ευγενικο κοριτσακι 20ετων με παραξενο ντυσιμο και μαλλια η οποια μου μοιρασε ενα φυλλαδιο και μου εξηγησε 5-10πραγματα,τα οποια βρηκα λογικα.στην συνεχεια καθησα και ενημερωθηκα αναλυτικοτερα επι του θεματος.ο μονος λογος που δεν μπαινω οπως αυτοι σε λεωφορεια και δεν μπλοκαρω τα μηχανηματα ειναι γιατι φοβαμαι,γιατι εχω παιδια,γιατι δν εχω μαθει να απαιτω να εφαρμοζεται το δικαιο,αλλα να βολευομαι με παραχωρησεις που εχουν την μορφη φιλανθρωπιας.αν ψαχνετε για υπευθυνους για τον κατηφορο που εχει παρει η πατριδα μας,τοτε ψαχνετε σε λαθος στρατοπεδο.τουλαχιστον αυτοι που κατηγορειτε ειναι αξιοπρεπεις και μαχονται για αυτην.αλλα οπως λετε και στο αρθρο σας: εμεις δεν εχουμε μαθει να κατεβαινουμε στους δρομους και να φωναζουμε δυνατα.

Αυτο το σχολιο απο κατω, του απαντα οπως πρεπει. :bow:

Προφήτης?

Αυτό δήλωσε ο Σ.Σ. σήμερα

Αν και μπαίνω σε χωράφια του Vic Vega (ας με διορθώσει αν διαφωνεί), νομίζω πως η απάντηση στα θέματα που θέτεις βρίσκεται εδώ:

http://www.nomikaxronika.gr/article.aspx?issue=50

Παιδιά κάντε ένα κόπο και διαβάστε το σύνταγμα. Με όλα του τα κουσούρια (είμαι από αυτούς που θέλουν αναθεώρηση και μάλιστα σημαντική) έχει μέσα και πολλές δικλείδες που ευτυχώς μας διαφοροποιούν από απολυταρχικά καθεστώτα και αποδυναμώνουν τα επιχειρήματα αυτών που εκμεταλεύοντια τη δικαιολογημένη απογοήτευση των πολιτών για να συκοφαντούν τη δημοκρατία.

Το 'χουμε διαβάσει.

Σχόλια επί του προκειμένου δεν είδα όμως. :roll:

Τι να σχολιάσω ρε συ, τα αυτονόητα;
Πως δεν είναι δυνατό, όσο διαδεδομένη και να είναι μία παράβαση το πρόστιμο για τον παραβάτη να είναι εκτονταπλάσιο από το αντίτιμο που δεν πληρώθηκε!
Το ίδιο ισχύει και για τον ΚΟΚ που μας άφησε κληρονομιά ο Λιάπης που προβλέπει κάτι 500άρες κλπ. Εκεί δεν θα πρέπει η κυβέρνηση να εφαρμόσει τον “αποπληθωρισμό” που τόσο πιστεύει; :roll:

Στο μετρό πιό λογικό και νόμιμο μου φαίνεται να βάλουν κάγκελα σαν της Νέας Υόρκης ώστε να μην μπορείς να μπεις αν δεν ακυρώσεις, παρά αυτά που λένε…

Να σχολιάσεις τα εξής:

  • Ποινική δίωξη (όχι απλό πρόστιμο) γι’ αυτούς που δεν πληρώνουν τα αυξημένα εισιτήρια.
  • Απαγόρευση δημοσίων συναθροίσεων, κυκλοφορίας και οποιασδήποτε απόπειρας πορείας με απόφαση αστ. διεύθυνσης Σερρών.
  • Προφυλάκιση κατηγορούμενης για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση με το σκεπτικό ότι “κατείχε και διάβαζε δημοσιευμένα κείμενα ατόμων που η ίδια χαρακτηρίζει πολιτικούς κρατούμενους”.
  • Κερατέα, κατεχόμενη πόλη.
  • Ασκήσεις ΕΣ για αντμετώπιση διαδηλωτών που φέρουν πανό κοινοβουλευτικών κομμάτων και φωνάζουν το εξτρεμιστικό σύνθημα “PEACE!”.
  • ΜΑΤατζής με SS στο κράνος του, χωρίς φυσικά να τον εγκαλέσει κανείς γι αυτό πριν δημοσιευτεί η φωτογραφία.

Υποστηρίζεις ότι η απάντηση σε όλα αυτά είναι οι ασφαλιστικές δικλείδες του συντάγματος?

Και βέβαια είναι. Το θέμα είναι αν κανείς πλέον απαιτεί την τήρηση του.

Μάλιστα.

Θέλεις να μου πεις ποια είναι η ασφαλιστική δικλείδα ώστε να εκπέσει ο γελοίος ισχυρισμός της εισαγγελέως και να αποφυλακιστεί ΑΜΕΣΑ (όχι μετά από πολύμηνη και πολυέξοδη δίκη, ΑΜΕΣΑ) η κοπέλα?

Η ασφαλιστική δικλείδα ώστε να αρθεί ΣΗΜΕΡΑ η απαγόρευση δημόσιων συναθροίσεων στις Σέρρες?

Προβλέπει το σύνταγμα να δέχονται μαύρα χρήματα τα κόμματα από εταιρείες?
Προβλέπει το σύνταγμα κάποιοι να έχουν ασυλία απέναντι στο νόμο( υπουργοί)?
Προβλέπει το σύνταγμα παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας σε δανειστές?
Προβλέπει το σύνταγμα προφυλάκιση για όσους διαβάζουν " αναρχικά " κείμενα?
Προβλέπει το σύνταγμα η αστυνομία να μπαίνει σε σπίτια πολιτών ή το να πέφτει πάνω τους με μηχανές?

Δεν έχουμε στρατιωτική χούντα, δεν έχουμε βασιλιά , δεν έχουμε Μπεν Αλί ή Μουμπάρακ. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε δημοκρατία? Μήπως έχουμε απλά μια αστική δημοκρατία δυτικού τύπου από αυτές που εξάγει η Αμερική? Εγώ πιστεύω ότι ειναι ολιγαρχικό το καθεστώς που ζούμε και όχι δημοκρατικό.Μια φορά τα 4 χρόνια ψήφος δεν είναι δημοκρατία. Δεν υπάρχει συμμετοχή, δεν υπάρχει ευθύνη, άρα για ποια δημοκρατία μιλάμε?

Ο Παναγούλης ας πούμε , επί χούντας δολοφονήθηκε? Δημοκρατία είχαμε το 1976. Απλά δεν έπρεπε να μάθει ο κόσμος ότι κάποιοι από τους δημοκράτες πολιτικούς συνεργαζόντουσαν με τη χούντα. Γιατί τότε ίσως να είχε αμφιβολίες για το πολίτευμα.

Θέλω να τονίσω ότι δεν υπάρχει απλά ένα δίπολο ( δημοκρατία-χούντα). Υπάρχουν διάφορα πολιτεύματα, διάφορες μορφές κλπ. Κατά τα άλλα, η κυβέρνηση ενδιαφέρεται να περάσει μέτρα εισπρακτικού τύπου. Εξού και οι 500αρες του Λιάπη κλπ.

Συμβαίνουν απίστευτα πράγματα και δεν μιλάει ο πολύς ο κόσμος. Αυτό θα γυρίσει πάνω μας. Και τότε δεν θα μας σώσει το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία.

σόρρυ για το διπλοποστάρισμα, αλλά έχει μια σημασία να διευκρινίσουμε κάτι. ΈΣΤΩ πως όντως το θέμα είναι η τήρηση των νόμων και των δικλείδων που υπάρχουν. [B]Ποιος θα απαιτήσει την τήρηση του?[/B] Αυτοί οι οποίοι το καταπατούν συστηματικά( οι κυβερνώντες και οι μεγαλοκαπιτάλες) ή οι πολίτες? Και αν το απαιτήσουν οι πολίτες, αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων? δεν θα γίνει χαμός?

Δυστυχώς ναι, τα άρθρα 85 και 86 αυτό κάνουν, για αυτό και τάσσομαι 100% υπέρ της ανάγκης αναθεώρησης.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, σαφώς και το σύνταγμα προστατεύει τα ατομικά δικαιώματα.

Ναι αλλά το ίδιο το σύνταγμα λέει ότι όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο. Άρα ποιος έκανε το σύνταγμα κουρελόχαρτο? Τα ίδια κάνει και ο Μπερλουσκόνι δίπλα μας…

Αυστηρός δάσκαλος θα γινόσουν εσύ… :stuck_out_tongue:
Το να έχει κάτι λάθη δεν το καθιστά αυτόματα κουρελόχαρτο στο σύνολο του.
Ναι, το σύνταγμα χρειάζεται βελτιώσεις. Από την αρχή-αρχή, εκεί που ξεκινά στο όνομα της “αγίας και ομοούσιου τριάδας” (το διαβάζει και η “τρόικα” και νομίζει πως αναφέρεται σε αυτή! :lol::p)

Α τώρα σε ενοχλεί και η αγία τριάδα ε :stuck_out_tongue:
Το έγραψε ο floydized σε κάποιο άλλο τόπικ και με βρίσκει σύμφωνο. "Οι νόμοι μοιάζουν με ιστό αράχνης που συγκρατεί τα ελαφρά και αδύναμα αλλά σκίζεται από τα βαριά και μεγάλα "

[SPOILER]ο σόλωνας είναι ξεπερασμένος , ο floydized το γραψε :p[/SPOILER]

:smiley: Μιά χαρά είναι η Αγία Τριάδα αλλά για τα ευαγγέλια και όχι για το σύνταγμα! :wink:

Σωστό,για εμένα,αυτό που γράφει ο Mule.Έχω την εντύπωση ότι μόνο εμείς και η Δανία έχουμε στο Σύνταγμά μας κάτι τέτοιο.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι εφικτό να αλλάξει αυτό,δηλαδή να μην κατοχυρώνεται από το Σύνταγμα.Είναι και ιστορικοί οι λόγοι που σχετίζεται η Ορθοδοξία με την Ελλάδα,είχε γράψει κάτι ο Bleedin πριν καιρό στο θρεντ για την Εκκλησία,αλλά και η νοοτροπία των πολιτών δεν νομίζω να αφήσει μία τέτοια αλλαγή στο ντούκου.Για τους παπάδες δεν το συζητώ.
Προχθές ήμουν σε ένα σουβλατζίδικο με κάτι φίλους μου,και έτυχε να έχουμε στα χέρια μας ένα εγχειρίδιο Συνταγματικού Δικαίου για την εξεταστική,και διαβάζαμε έτσι για χαβαλέ τα άρθρα και τέτοια.Ώσπου πάμε σε αυτό που γράφει ο Mule και λίγο παρακάτω όπου ορίζεται το θρήσκευμα της Ελλάδος,εκφράζουμε κάποιες ενστάσεις και όλο το μαγαζί μας λέει “Ώπα παιδιά,χωρίς αυτά δεν πάμε πουθενά,δεν είμαστε τίποτα”.Και πιστεύω αυτό το τυχαίο δείγμα να αντιπροσωπεύει μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού.
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μία τέτοια συζήτηση.
Τώρα κάθε Σύνταγμα αρχικώς έχει δύο ρόλους.Περιορισμός της κρατικής αυθαιρεσίας και κυρίως προστασία των πολιτών και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.Δεν ξέρω πως αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές όταν σκεφτόμαστε “Σύνταγμα” έχουμε κάτι στο μυαλό μας που είναι απέναντι από τους πολίτες και όχι μαζί με αυτούς.

[SPOILER]Ίσως επειδή στην χώρα που ζούμε πολλοί πολιτικάντηδες το έχουν γραμμένο στα αρχίδια τους,όπως ο Καραμανλής όταν έκλεινε την Βουλή
[/SPOILER]

  1. Όταν λέω να φύγει η αναφορά στην Άγια Τριάδα, δεν εννοώ να πάψει να αναφέρεται απλά, αλλά να πάμε σε πλήρη διαχωρισμό κράτους εκκλησίας μέσω αναθεώρησης του συντάγματος, να απαλειφθούν και τα περί “επίσημης θρησκείας” και να σταματήσει και η μισθοδοσία των κληρικών από το δημόσιο που αυτή τη στιγμή γίνεται με τα δάνεια της τρόικας και του μνημονίου για το οποίο βγήκε να διαμαρτυρηθεί μέσω φυλλαδίων στις εκκλησίες ο Ιερώνυμος #-o ζηλέυοντας τη δόξα του προκατόχου του…
    Δεν έχω αμφιβολία πως ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού θα αντιδράσει, θα κατέβει στο κέντρο με τα εξαπτέρυγα κλπ.
    Eίναι όμως το πιό καθυστερημένο κομμάτι του πληθυσμού και δεν με πολυ-νοιάζει η γκρίνια τους.
    Η κυβέρνηση θα μπορούσε να πάει και σε δημόψήφισμα αν ήθελε. Θα ήταν μία καταπληκτική ευκαιρία να δούμε “στη γωνία” τους διάφορους που σνομπάρουν τις εκλογές και διαφημίζουν την αποχή. Θα έχουν μία μοναδική ευκαιρία να κόψουν με την ψήφο τους το “χαρτζηλίκωμα” των παπάδων από τους φορολογούμενους. Θα το κάνουν ή θα ξεμέινουν στα “στέκια” τους αγκαλιά με την ξύλινη γλώσσα τους;
    Δεν είμαι καθόλου βέβαιος, αλλά το σίγουρο είναι πως μετά η ευθύνη θα τους βαραίνει.
    “Ιf you choose not to decide, you still have made a choice” που λένε και οι Rush στο Free Will.

  2. Ίσα-ίσα που όταν ο Καραμανλής έκλεινε τη βουλή την άνοιξη του 2009 ήξερε πολύ καλά τις δυνατότητες που του έδινε το τωρινό σύνταγμα (κανένας Παυλόπουλος θα του το εξήγησε, μην τρελαινόμαστε σχετικά με την ευφυία του… :p) και ποιούς ακριβώς προστάτευε έτσι…

Εγώ πάντως την αστική δικαιοσύνη δεν την εμπιστεύομαι. Ιδίως σε καιρούς κρίσης και αναταραχής, πάει περίπατο. Τι κάνει η Φαίη Μάγυερ στη φυλακή? τι κάνουν τα ματ στην κερατέα? το the mall γιατί είναι ακόμα όρθιο? Το άλτερ γιατί εκπέμπει ακόμα? Και πάει λέγοντας…

Τώρα για τον διαχωρισμό κράτους -εκκλησίας, θα ήθελα να διαβάσω την άποψη του Ψυχάρη :stuck_out_tongue: Πέραν από την πλάκα όμως, το θέμα είναι ότι καλώς ή κακώς η εκκλησία έχει ρεύμα. Και έχει πιστούς που ψηφίζουν. Και ψηφίζουν πασόκ, νδ, λάος. Ποιο κόμμα θα πάει ενάντια στους ψηφοφόρους του?

Πάντως mule στο θέμα που βάζεις για τους αναρχικούς , θα ήθελα να σου αντιστρέψω κάπως την ερώτηση. Εσύ είσαι σίγουρος ότι ψηφίζοντας καλυτερεύεις την κατάσταση? δεν έχεις καμία αμφιβολία? και αν βοηθάς απλά στην διατήρηση ενός σάπιου συστήματος? απόλυτες απαντήσεις δεν έχω, αλλά το συγκεκριμένο θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση . Σε εκλογές πάμε οπότε θα γίνει χαμός (και) στα φόρα :stuck_out_tongue:

Στο πρώτο,το ίδιο πράγμα λέμε.Ούτως ή άλλως από την στιγμή που θα αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και πάψουν να υφίστανται κάποια πράγματα στο άρθρο 3 “Σχέσεις Πολιτείας και Εκκλησίας” θα πάψουν να ισχύουν.Πάντως συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Tώρα για το δεύτερο,το κύριο θέμα για εμένα είναι ότι πρέπει να αρθεί η βουλευτική ασυλία.Με βάση αυτήν ενήργησε ο Καραμανλής και έκλεισε την βουλή,προκειμένου να επέλθει διαγραφή των αδικημάτων.Σαφώς και ήξερε πολύ καλά τι έκανε.