Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Να επιστρέφουμε στο θέμα του θρεντ όμως σιγά σιγα… :wink:

http://www.newsday.gr/article/27629/stelios-mainas-mou-epitethekan-exo-apo-spiti-mou

Τί μας διδάσκει το κείμενο αυτό λοιπόν παιδάκια;

Αφήστε, θα σας πω εγώ. Ότι το “εσύ που τους υπερασπίζεσαι, τί θα έκανες αν στην πέφτανε;” είναι πολύ φτηνή δικαιολογία. Ότι πάντα έχεις επιλογή. Πάντα μπορείς να κάνεις το σωστό. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, να σκέφτεσαι το σωστό.

Από τον πεινασμένο δεν γλυτώνει κανείς. Μαγκιά του Μάινα να μένει ακόμα στην πλ. Βικτωρίας, καλό θα ήταν όλοι οι ελληνάρες να μην εγκαταλείψουν τις περιοχές γύρω από το κέντρο! Αλλά σε μια πόλη που βγάζει δημοτικό σύμβουλο τον Ψινάκη τι να περιμένεις?!

[SPOILER]Μπάχαλο τα έκανα με το αρθράκι που ανέβασα :p[/SPOILER]

Θεωρώ ότι είναι πράγματι άθλος να αντιμετωπίσει κανείς ένα τέτοιο περιστατικό με το ανθρωπιστικό και δημοκρατικό του αισθητήριο ανέπαφο. Δυστυχώς αυτό είναι σπάνιο. Βέβαια, η αναφορά του κυρίου Μάινα στην καταστολή και στην πρόληψη νομίζω πως φέρει μια λανθασμένη αντίληψη περί του ποιά από τις δύο εξυπηρετεί καλύτερα τις ελευθερίες μας, και στην θεωρία και στην πράξη.

Σχετικά με το θέμα των μεταναστών, αυτό που με ανησυχεί, μεταξύ άλλων, είναι η μανιχαϊστική απολυτότητα των δύο αντίθετων απόψεων, «όλοι έξω» ή «όλοι μέσα». Αυτή η τάση προς ακραίες απόψεις έχω την αίσθηση ότι απομακρύνει από την αντιμετώπιση του πραγματικού καθημερινού προβλήματος, το οποίο όλοι θα έπρεπε να αναγνωρίζουν, αν δεν θέλουν να εθελοτυφλούν.

  1. Η κατηγορία είναι ότι διαβάζει αναρχικά κείμενα και ότι πίνει ποτάκια με ύποπτους τύπους. άρα γιατί να δικαστεί?

  2. στην κερατέα το πρόβλημα είναι ότι πάνε να φτιάξουν χυτά( η εε σε 1,5 χρόνο θα τους καταργήσει. εκτός αυτού[B] δεν γίνεται να μπαίνουν οι ματατζήδες στα σπίτια των κατοίκων και να τους τραμπουκίζουν καθημερινά [/B]

  3. Ναι αλλά αν δεχόμαστε το the mall , τότε γιατί να συζητάμε στην βάση μιας νομιμότητας?

Για τους μετανάστες, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Ποια θα είναι η αντίδραση μας αν πεθάνει κάποιος/οι μετανάστες απεργοί πείνας? και ποια θα ήταν η αντίδραση μας αν πεθαίνανε σε κάποια άλλη χώρα? αν πεθαίνανε στην Κίνα? Νομίζω ότι θα ήταν διαφορετικές και οι αντιδράσεις και τα σχόλια μας και για αυτό θέτω και το ερώτημα.

Vic το "όλοι έξω/όλοι μέσα " ποιοι το ενστερνίζονται? άσε που πρακτικά δεν τίθεται καν τέτοιο ζήτημα. εννοώ ότι οι ίδιοι οι μετανάστες, δεν θέλουν να μείνουν ελλάδα. Κάποιοι από αυτούς θέλουν να μείνουν και κυρίως ζητάνε να τους αναγνωριστούν κάποια βασικά εργασιακά/ανθρώπινα δικαιώματα.

Εγώ είμαι απο Θεσσαλονίκη γι’αυτό μάλλον δεν γνωρίζω
Τι παίζει με το the mall(εμπορικό κέντρο δεν είναι;);

ναι, το μεγαλύτερο στην Αθήνα, και κατασκευασμένο με αμερικάνικα πρότυπα.
λέγεται πως χτίστικε μετά από μεγάλες κομπίνες και οι πολέμιοί του το χαρακτηρίζουν ‘το μεγαλύτερο αυθαίρετο της ευρώπης’.
οι θέσεις τους εδώ:
http://www.blogal.gr/facthemall/

Το the mall είναι ένα τεράστιο εμπορικό κέντρο, που σηκώθηκε παράνομα. Μπλέκουν πολιτικοί από νδ/πασόκ, υπουργοί, πρωθυπουργοί, τράπεζες, τοπικοί παράγοντες, ολυμπιάδα 2004, δικαστικοί κλπ.

Κάποια στοιχεία μπορείς να βρεις εδωπά

http://www.facthemall.gr/
http://galera.gr/magazine/modules/articles/article.php?id=68

έχει δεκάδες άρθρα στο νετ.

Αποκλείεται να συμβαίνουν τέτοια πράγματα σε μια δημοκρατική χώρα :!:

μετα απο αυτές τις 5 σελίδες το παραποιημένο εξώφυλλο του kill am all, εχει περισσότερο νοημα…

αυτό.

Το The Mall σηκωθηκε παρανομα;8O
Αντε ρε…:-k:-s

Απίστευτο :?:

Οχι στην Ελλαδα δεν ειναι απιστευτο καθολου:p (δυστυχως)
Απλα δεν το ηξερα :? δεν ειμαι απο Αθηνα.

Παράνομη μετανάστρια δηλαδή :!:

Ντάξει μη νομίζεις, πολλοί αθηναίοι δεν έχουν ιδέα τι παίζει με το the mall. Τα ΜΜΕ την έχουν θάψει την υπόθεση. Δεν είμαστε τώρα να ανοίγουμε μέτωπα με το Λάτση…

Επισκεπτρια θα το ελεγα 8)

Καλα,τα Μ.Μ.Ε. εχουν θαψει κι εχουν θαψει :S

Υπό κατάληψη βρίσκεται το ΤΕΙ Πειραιά, ενώ οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί αποφάσισαν την αναστολή της εκπαιδευτικής και διοικητικής λειτουργίας του ιδρύματος, διεκδικώντας τα δεδουλευμένα τους.

“Ενώ το ακαδημαϊκό εξάμηνο βρίσκεται στη λήξη του οι ωρομίσθιοι που έχουν αναλάβει το μέγιστο φορτίο του συνολικού έργου είναι χωρίς αμοιβές από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους”, αναφέρουν οι εκπαιδευτικοί.

Τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία στηρίζει το 80% του συνόλου των διδασκόντων του, εργαστηριακοί και επιστημονικοί συνεργάτες, που βρίσκονται σε επίσχεση εργασίας από τις αρχές του Ιανουαρίου.

enet.gr

To πανε για φουντο ετσι και αλλιως…