Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Πονάει το πόδι μου, έχεις πριόνι?

Φαντάσου τον τζίρο που θα κανε αν δεν γινόταν το φαγοπότι…

Διηγήθηκε ὁ Γέροντας στόν ἱεροµόναχο Γ.: «Ἔνιωθα κάποια δυσκολία νά προ-σευχηθῶ στόν Χριστό. Τήν Παναγία τήν ἔχω σάν µάννα. Τήν ἁγία Εὐφηµία τόἴδιο. Τήν φωνάζω: «ἁγία Εὐφηµούλα µου». Στόν Χριστό ἔνιωθα δύσκολα. Τήνεἰκόνα Του µέ φόβο τήν φιλοῦσα.

Ρε την αγια Ευφημουλα.

Αυτο το πράμα θα παω να το εκτυπωσω ολοκληρο να το διαβαζω παντου

Όσο είναι το δημόσιο μέσα φαγοπότι θα υπάρχει. Αν ο ΟΠΑΠ μπορεί να έχει τόσα κέρδη όσο φαντάζεσαι τότε θα ενδιαφερθούν πολλοί να τον αγοράσουν και θα πωληθεί σε τιμή πολύ πιο συμφέρουσα.

επειδή ειμαι εντελώς σκράπας απο αυτα, γιατι να πουλησεις κατι που λετε οτι εχει πολλα κέρδη και θα μπορούσε να εχει και περισσότερα…? :-s

To δημόσιο όχι δεν μπορεί να βγάλει τα περισσότερα κέρδη. Φαγοπότι υπάρχει σήμερα στον ΟΠΑΠ επειδή οι υπάλληλοι είναι διορισμένοι από Ορφανούς. Προφανώς λοιπόν υπάρχει μια τιμή πώλησης η οποία θα μας συμφέρει. Όλα πωλούνται όλα αγοράζονται. Τί δεν καταλαβαίνεις;

μαλλον ειμαι χαζος. ειχαν ακουστεί κατι τιμές του στυλ οσα κερδίζει σε ενα χρόνο.
για πιο λογο να το κάνεις αυτό?
εχεις κατι που σου βγάζει λεφτά για να το πουλήσεις και μετα τι??

εσύ τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που εννοεί???
αν ακόμα και με αυτές τις σάπιες συνθήκες ,που τρώγονται λεφτά από δω κι απο εκεί μέσα στον οπαπ, παραμένει κερδοφόρος ,σημαίνει ότι έχει περιθώρια για μεγάλα κέρδη που πρέπει να τα καρπωθεί το κράτος.
Ήτοι δε χρειάζεται να τον πουλήσεις αλλά απλά να βγάλεις τα λαμόγια από μέσα και υπάρξει επιτέλους οργάνωση σαυτό το μπουρδέλο.

Μακροχρόνια όμως και δεδομένο πως έχει καταπολεμηθεί επαρκώς η διαφθορά(γιατι πάντα θα υπάρχει) ,το κέρδος δε θα ήταν μεγαλύτερο από αυτό τη πώλησης ;
Συμφέρει περισσότερο αυτό το πιθανό κέρδος να το καρπωθούν ιδιώτες και όχι το κράτος;

ΕΔΙΤ : με πρόλαβε ο αποπάνω

να κάνω κι εγώ μαι χαζή ερώτηση με τη σειρά μου.
ο κράπσοδυ σωστά λέει ότι υπάρχει φαγοπότι εκεί μέσα ,ελέω του κράτους διαφθοράς που υπάρχει(δεν ειρωνεύομαι εδώ ε). Τι σε κάνει όμως να πιστεύεις ότι τα λεφτά που πάρει το κράτος από την πώληση του οπαπ ,που θεωρείς ότι θα είναι μέγιστη επιτυχία για μας, δε θα φαγωθούνε από λαμόγια??

Αυτό είναι δεδομένο σε οποιαδήποτε περίπτωση φίλε μου

παιδιά είναι απλά τα πράγματα. ότα χρωστας τη μάνα σου και τον πατέρα σου πουλάς τα ασημικά του σπιτιού σου μπας και ξελασπωσεις.
ασημικό είναι ο ΟΠΑΠ με το μονοπώλειο του τζόγου στην ελλάδα…τον οποίο έκανε μπουρδέλο το κράτος βάζοντας τον χορηγό σε όλες σχεδόν τις ομάδες της SL, μοιράζοντας τους μισθούς και τα επιδόματα που διαβάζουμε και χορηγώντας άδειες κατα το δοκούν.
αν μπορέσει να αποκρατικοποιήσει άλλες ΔΕΚΟ ας το κάνει αλλά ποιος θα πάει να πάρει πχ τη ΔΕΗ με το φωτόπουλο και τους συνδικαλισταράδες της ΓΕΝΟΠ ή μήπως ο ΟΣΕ και η ΤΡΕΝΟΣΕ που μπαίνουν μέσα είναι φιλέτα;
έχουν πει πως θα βρουνε 50δις απο αποκρατικοποιήσεις (γελάει ο κόσμος)

ναι ρε μανα μου. γιατι να πουλήσω το ασημικό μου για ενα πόσο που το παίρνω ετσι και αλλιώς ενω κάθεται και ειναι δικό μου?

η λογική είναι απλή και την ανέφερα στο ποστ μου
πρέπει να βρεις [U]αμεσα[/U] ρευστό οπότε αναγκαστικά πουλάς αυτα που πουλιούνται. είπαμε το έχουν δηλώσει στην τροικα πως θα βγάλουμε 50δις από αποκρατικοποιήσεις (και ξαναλέω γελάει ο κόσμος με αυτό το ποσό)
σε μια καλύτερη εποχη θα καθόσουνα και θα περίμενες τα κέρδη του ΟΠΑΠ και του κάθε ΟΠΑΠ. Τώρα…νιετ [-X

Τα νούμερα που θα βάλω είναι υποθετικά. Σκοπός μου είναι να δείξω ότι η φράση η επιχείρηση είναι κερδοφόρα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

Έστω λοιπόν ότι ο ΟΠΑΠ στο κράτος έχει κέρδη 100 δρχ τον χρόνο ( Τη δραχμή την βάζω για να σας δελεάσω μιας και σας αρέσει πιο πολύ)
Έρχεται λοιπόν ο φραγκάτος crabsody και την αγοράζει με 100 δρχ. (και τζάμπα σας λέω εγώ)
Με μια φορολογία 40% ποιό είναι το κέρδος τον χρόνο που θα πρέπει να έχει ο crabsody για να είναι και οι 2 κερδισμένοι;;;;;;
250δρχ*0.4 = 100 δρχ (δηλαδή το δημόσιο βάζει πάλι 100 δρχ στην τσέπη )

Τα νούμερα είναι χαζά προφανώς αλλά είναι προφανές ότι δεν σημαίνει τίποτα ότι μια επιχείρηση είναι κερδοφόρα.

Υ.Γ: Αν ο αγοραστής του ΟΠΑΠ δεν καταφέρει να πολλαπλασιάσει τα κέρδη του εγώ θα αιφνιδιαστώ.

[B]chinaski[/B] αυτο δεν θα ίσχυε στην περίπτωση που θα γινοταν στην ωρα της? απο τοτε εχουν περάσει 3 χρονιές που τα παίρνεις.αν θα τα παρεις πιο γρήγορα κατά 3 μηνες ξερω γω , ειναι λόγος να πουλήσεις(και χαμηλά κιόλας!)
ασε που το θεμα με τις αποκρατικοποιήσεις ειναι απλά αστείο

[B]crabsody[/B] δηλαδή εμεις την δίνουμε γιατι βαριόμαστε την λατζα?
γιατι αυτη τη στιγμή δεν φορολογείτε ο οπαπ? νομιζω οτι η πλειοψηφία του δεν ειναι στα χερια του κράτους πλέον.

τι ωραίο να βάζουμε νούμερα που μας βολέυουν, γαμάς ειλικρινά :lol:

[B]crabsody[/B] δηλαδή εμεις την δίνουμε γιατι βαριόμαστε την λατζα?
γιατι αυτη τη στιγμή δεν φορολογείτε ο οπαπ? νομιζω οτι η πλειοψηφία του δεν ειναι στα χερια του κράτους πλέον.[/QUOTE]
Τα νούμερα που ανέφερα είναι τυχαία. Αλλά και αυτά να πάρεις για όσα ο crabsody βγάλει πάνω από 250 το κράτος θα έχει έξτρα κέρδος. Συν τα λεφτά της πώλησης. :wink:
Δεν ξέρω ποιο ποσοστό έχει το δημόσιο τώρα. Ας μιλήσουμε για αμιγώς κρατική επιχείρηση.

Τα νούμερα τα έβαλα για να σας δείξω ότι το ότι μια επιχείρηση είναι κερδοφόρα δεν σημαίνει ότι δεν την πουλάς. Μπορεί στην πραγματικότητα να συμφέρει να πωληθεί ο ΟΠΑΠ μπορεί και όχι. Εγώ έχω τη εντύπωση πως συμφέρει. Δεν είναι σωστό όμως κάποιος να λέει ότι επειδή ο ΟΠΑΠ έχει κάποια κέρδη δεν είναι σωστό να πωληθεί

εγώ απλά θεωρώ ότι ο οπαπ συγκεκριμένα θα προσφέρει παραπάνω έσοδα στο κράτος αν εξυγειανθεί παρά αν πωληθεί. δε το γενικεύv σε επιχειρήσεις που αν έχουν κέρδος δεν είναι σωστό να πωληθούν. just that.

Αυτή είναι και η διαφορά φιλοσοφίας μας. Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να εξυγειανθεί από το κράτος. Εσύ πιστεύεις ότι δεν βρέθηκε ο κατάλληλος άνθρωπος να τον εξυγειάνει. Εγώ πιστεύω ότι ο υπουργός πάντα θα έχει κίνητρα για να ΜΗΝ το εξυγειάνει. Εσύ πιστεύεις ότι ο Αλέξης θα στείλει όλους τους αυτους τους κηφήνες του ΟΠΑΠ που τα ξύνουν και πλουτίζουν σπίτι τους, εγώ πιστεύω ότι απλά ίσως τους αλλάξει με κάποιους άλλους. Εσύ αλήθεια γιατί νομίζει ο κάθε Αλέξης θα θελήσει να εγυγειάνει; Γενικότερα γιατί πιστεύεις ότι ο μόνιμος ΔΥ χωρίς αξιολόγηση θα θελησει να ανεβάσει τον ΟΠΑΠ και κάθε ΟΠΑΠ;

ηθελε κανείς να κάνει κάτι στην ώρα του και δεν το κατάλαβα; έχουμε 2,5 χρόνια και το μόνο που κάνανε είναι να κόβουνε μισθούς και συντάξεις και να μας πηδάνε στη φορολόγηση. δηλαδή όλα αυτά που γίνονται εύκολα. όλα όσα λένε για αποκρατικοποιήσεις, αναδιάρθωση δημόσιου τομέα είναι στα χαρτιά για αυτό και η τρόικα συνεχώς τους λέει θέλω κι άλλα μέτρα γιατί ξερουν πως τίποτα από όλα τα υπόλοιπα δεν είναι σίγουρο πως θα γίνουν.
διάβασε τον [B]ισολογισμό[/B] του οπαπ και δες πόσα κέρδιζει το δημόσιο το χρόνο. (39%)
για όλα υπάρχει η σωστή τιμή. αν βρεθεί κατάλληλη προσφορά ας πουληθεί το θέμα είναι μην τον δώσουν στο τσάμπα