Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σωστός είσαι σ’ αυτό αν και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το επικαλεστούν αυτοί που χτυπάνε [U]“έναν συλληφθέν” [/U] (Είχε καταγράψει η κάμερα έναν αστυνομικό να λέει μη χτυπάτε ρε είναι συλληφθεν).

Η εν λόγω διάταξη δεν αφορά αυτές τις περιπτώσεις.

Στο μεταξύ διαβάζω , πως μετά από την χθεσινή πορεία της χρυσής αυγής έγινε επίθεση στη βίλα ζωγράφου.Ε ο ένας φαίνεται πως ήταν μπάτσος και τώρα είναι στο 401. Μεγαλεία ζούμε…άντε όπως το πάμε να πάμε και σε κανάν εμφύλιο να γουστάρουμε δλδ . ωραία κοινωνία…

Όπως γράφω παραπάνω η δημοσίευση των συλληφθέντων με εμφανή τα σημάδια του ξυλοδαρμού, έχει ένα συγκεκριμένο εργαλειακό χαρακτήρα. Αμφισβητείς το σύστημα - δεν κρίνω εδώ, αν ο τρόπος τους αμφισβητεί το σύστημα και πως, γιατί ουσιαστικά δεν το αμφισβητεί - δες τι σε περιμένει. Ο ξυλοδαρμός δεν είναι αποσκοπεί στην “τιμωρία” της πράξης της ληστείας καθεαυτής, ούτε στην διαπόμπευσή τους. Η βία και η δημοσιοποίησή της απλά τρίζει τα δόντια σε σκέφτονται ανατρεπτικά - και αυτό δεν αφορά μόνο τους αναρχικούς αλλά και κομμουνιστές, εξάλλου οι δεύτεροι έχουν ιστορικές μνήμες ανάλογες.

Στην περίπτωση των ηλιθίων - “επαναστατών” της Κοζάνης υπάρχει και η ακόλουθη αντι-περίπτωση, όπου ούτε δημοσίευση είχες των ονομάτων και φαντάζομαι ότι όχι ξυλοδαρμό δεν υπέστησαν, αλλά οι αρχές σεβάστξκαν τα δικαιώματα τους όπως - και δικαίως - ορίζει ο νόμος :

[B]266.000 ευρώ, 3.000 δολάρια, 19 όπλα, χειροβομβίδα, πυροκροτητές και ρούχα της ΕΛ.ΑΣ.[/B]

[SPOILER]

23 ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ

Ακροδεξιοί οι αρχηγοί της συμμορίας

Δύο πρώην συμμαθητές και ένα ακόμα άτομο, που αποτελούσαν τον ηγετικό «πυρήνα», επέλεγαν τους στόχους και μοίραζαν ρόλους. «Με αυτό το πουλί (οπλοπολυβόλο) στον ώμο και την μπλούζα της Χρυσής Αυγής θα εξαφανιστούν όλοι», ακούγονται να λένε σε συνομιλία τους, αν και η ακροδεξιά οργάνωση τονίζει ότι δεν έχει σχέση μαζί τους

Πρώην καταδρομείς, εκπαιδευμένοι στη χρήση βαρέων όπλων, αδίστακτοι, εξαιρετικά επικίνδυνοι και σε στενή επαφή με τον ακροδεξιό χώρο κινούσαν τα νήματα της πολυμελούς εγκληματικής οργάνωσης που εξαρθρώθηκε στην Καβάλα κατά την προχθεσινή μεγάλη αστυνομική επιχείρηση της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης.

Δύο πρώην συμμαθητές μαζί με ένα φίλο ενός εξ αυτών αποτελούσαν τον ηγετικό «πυρήνα» της οργάνωσης και ήταν αυτοί που άνοιξαν πυρ με καλάσνικοφ κατά αστυνομικών στο διπλό «χτύπημα» της περασμένης εβδομάδας στο Ροδολίβος Σερρών και στην Κεραμωτή Καβάλας.

Ενας μάλιστα από αυτούς ακούγεται σε συνομιλία που έχει καταγραφεί να λέει ότι «με αυτό το πουλί στον ώμο (οπλοπολυβόλο) και την μπλούζα της Χρυσής Αυγής θα εξαφανιστούν όλοι».

Αυτοί ήταν που επέλεγαν τους στόχους, στρατολογούσαν μέλη και μοίραζαν ρόλους στο εσωτερικό της οργάνωσης. Ενας φέρελπις δικηγόρος, που παρά το νεαρό της ηλικίας του προκαλούσε το κοινό αίσθημα της Καβάλας με τον υπερπολυτελή βίο του, είχε αναλάβει τη νομική υποστήριξη της οργάνωσης, παρέχοντας συμβουλές έναντι αμοιβής 500 ευρώ κατ’ άτομο και οδηγίες για τη συνέχιση της δράσης τους. Ο Καβαλιώτης ειδικός φρουρός που υπηρετεί στην Αθήνα προμήθευε το κύκλωμα με αλεξίσφαιρα γιλέκα (ως αστυνομικός μπορούσε να τα αγοράζει χωρίς να κινεί υποψίες).

Μάλιστα, έχει καταγραφεί να συμμετέχει σε συνομιλίες για σχεδιαζόμενο μελλοντικό «χτύπημα» στην Αθήνα, αναλαμβάνοντας να υποδείξει τα κατάλληλα δρομολόγια. Μεταξύ των συλληφθέντων βρίσκεται και ένας ακόμη που έχει περάσει τις εξετάσεις για ένταξη στο σώμα των ειδικών φρουρών, ενώ ένα από τα φερόμενα ηγετικά στελέχη είναι γιος εν αποστρατεία αστυνομικού.

Μέχρι στιγμής έχουν συλληφθεί 23 άτομα, ηλικίας από 24 ως 50 ετών. Αλλο ένα άτομο είναι ήδη προφυλακισμένο για άλλο αδίκημα, ενώ αναζητούνται άλλα 7 άτομα για όπλα, ναρκωτικά και παραχαραγμένα νομίσματα.

Στο «ενεργητικό» της οργάνωσης έχουν καταγραφεί 5 ληστείες τραπεζών και 10 διαρρήξεις ΑΤΜ με χρήση εκρηκτικών, ενώ ένα μέλος έχει διαπράξει μόνος του άλλες 4 ληστείες.

Η συνολική «λεία» αγγίζει τις 450.000 ευρώ, από τα οποία βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 266.000 ευρώ και 3.000 δολάρια. Βρέθηκαν επίσης 19 όπλα (μεταξύ αυτών 4 καλάσνικοφ, 1 οπλοπολυβόλο, 6 καραμπίνες και 6 πιστόλια), χειροβομβίδα, πυροκροτητές, ρούχα της ΕΛ.ΑΣ. κ.ά.

Αποκαλυπτικές συνομιλίες

Οταν «κελαηδούσε» η «καρδερίνα»

Σε συνομιλία τους, που καταγράφηκε στις 16 Ιουνίου, δύο μέρες πριν από το διπλό «χτύπημα» σε Ροδολίβος Σερρών και Κεραμωτή Καβάλας, ακούγονται ηγετικά στελέχη της οργάνωσης να μιλούν με ενθουσιασμό για το νέο τους απόκτημα, ένα όπλο, το οποίο κωδικοποιημένα αναφέρουν ως «πουλί», ή «μηχανάκι», ή «καρδερίνα», που «κελαηδάει». Ως προμηθευτής αναφέρεται ο «Μπαμπάου». Οι κατηγορούμενοι περιγράφουν μια δοκιμή που έκαναν για τις δυνατότητες του όπλου, την οποία βιντεοσκόπησαν.

-«Ε έχουμε, έχουμε τέτοιο ρε; Εχουμε βίντεο με το πουλί να κελαηδάει. Για να το δειγματίσεις το πουλί. Αν το δεις θα πάθεις πλάκα».

-Τι έκανε; Το πήρε αγκαλιά; Το πήρε αγκαλιά;

-Δεν το πιστεύω, δεν το πιστεύω. Κάτι τέτοιο» (γέλιο).

Στη συνέχεια, και μιλώντας ακόμη για το νέο όπλο που τους «αναβαθμίζει» επιχειρησιακά, κάνουν αναφορά και στη «Χρυσή Αυγή».

-«Ολους όσους θα ζητάνε εδώ λέει. Θα τους ξεκ…με μαλ… λέει. Θα χάσουν τον ύπνο τους. Γι’ αυτό το τράβηξε φωτογραφίες το πουλί και βίντεο να κελαηδάει και τέτοια για να 'χει να δείξει. Κατάλαβες; Λέει με αυτό το πουλί στον ώμο και την μπλούζα της “Χρυσής Αυγής” θα εξαφανιστούν όλοι».

Μέλη της οργάνωσης έχουν καταγραφεί σε συνομιλίες να αναφέρονται σε ακροδεξιές οργανώσεις που δρουν στην περιοχή και να εκφράζονται θετικά για τη «Χρυσή Αυγή». Ενας από τους συλληφθέντες έχει κατηγορηθεί για συμμετοχή σε επίθεση κατά αντιεξουσιαστών. Με ανακοίνωσή της η «Χρυσή Αυγή» διαψεύδει πως έχει οποιαδήποτε σχέση με τους συλληφθέντες.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ
[/SPOILER]

23 συλληφθέντες, 5 ληστείες τραπεζών, καλάσνικοφ, τρομοκρατία κλπ κλπ.

Τους έχουμε δει; Ξέρουμε τα ονόματά τους; Έπαιξε η είδηση στα κανάλια;

(Τους χρυσαυγίτες δολοφονους του Πακιστανού τους ξέρουμε; Δημοσιεύθηκαν τα προσωπά τους; )

Αν όχι γιατί; Γιατί στην μια περίπτωση η ΕΛ.ΑΣ. πράττει τα νομιμα -να δεχτώ εγώ- όσον αφορά τη δημοσίευση ονομάτων/προσώπων και στις άλλες απλά και μεθοδικά αφήνει τα αντίστοιχα θέματα να ξεχαστούν;

Ποια είναι η διαφορά-κλειδί στις δύο ένοπλες αυτές ομάδες, που καθορίζει αν θες και την διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της πρόληψης και καταστολής εγκλήματος (sic); Και πια η σχέση ακριβώς αυτής της επιλεκτικής προσέγγισης με την κυρίαρχη πολιτική και εξουσία;

Για τον νόμο θέλω να πιστεύω πως παίζει ρόλο και το αν η υπόθεση θεωρείται εξιχνιασμένη ή αν υπάρχουν νόμιμα στοιχεία πως οι συλληφθέντες είναι το παρακλάδι μιας ευρύτερης εγκληματικής οργάνωσης. Επίσης θα έπρεπε πιστεύω να λαμβάνεται υπόψην και τα πιθανά οφέλη από μια τέτοια ενέργεια. Πιθανόν να θεωρήθηκε πως στην περίπτωση της Καβάλας δημοσίευση των φωτογραφιών θα ήταν μόνο διαπόμπευση και δεν θα υπήρχε κανένα όφελος ή πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες για τους συλληφθέντες.

Την υπόθεση στην Καβάλα την θυμάμαι. Και με φόβισε περισσότερο από άλλα περιστατικά με μέλη της Χ.Α. για λόγους σαν αυτούς που λέει ο zouglau. Αλλά δεν θέλω να φανταστώ νόμο όπου κάνει άρση δικαιωμάτων σε πολίτες, σύμφωνα με το “hunch” μερίδας πολιτών.

Όπως κι αν έχει, οι δημοσιεύσεις φωτογραφιών από την ΕΛ.ΑΣ. έχουν γίνει ενοχλητικά πολλές πλέον και δεν μπορούμε να τις κάνουμε ignore (λες και είμαστε στο facebook). Κάποια στιγμή θα πρέπει να μελετήσουμε και το αν φέρνουν αποτέλεσμα. Αν όχι, τότε ή θα πρέπει να ελεγχθούν όσοι τις αποφάσισαν ή να απαγορευτούν για όλες τις περιπτώσεις.

Μη το ψάχνετε, η δημοσιοποίηση φωτογραφιών όπως και ονομάτων είναι ακριβώς μια στρατηγική που προσπαθεί να περάσει το κράτος για να τρομοκρατήσει και να ‘παραδειγματίσει’ τους πολίτες για το μέλλον. Είναι μελετημένο και καθαρά πολιτικό το ζήτημα.

Σχετικά με τη ψυχασθένεια των γουρουνιών:
Ο ξυλοδαρμός που συμβαίνει στα αστυνομικά τμήματα είναι φαινόμενο που είναι βαθιά ριζωμένο στις τακτικές του ελληνικού κράτους και συμβαίνει σε όλους τους εγκληματίες. Βασικά κυρίως σε αυτούς που δείχνουν πιο αδύναμοι στην εξουσία. Πέρνω πάσα για να σας πώ ένα περιστατικό που μου εξιστόρησε ένας παπαράκος μπάτσος στη σχολή με μεγάλη περηφάνια κιόλας. Το εξηγούσε στην παρέα δηλαδή. Έλεγε πώς στο αστυνομικό τμήμα που είναι, το οποίο είναι μάλιστα είναι και κάπου στο κέντρο, παραλαμβάνουν πολύ συχνά άτομα εθισμένα στην ηρωίνη και στα ναρκωτικά που κυρίως είναι μικρής ηλικίας μάλιστα, γύρω στα 20-24. Το τι βασανιστήρια τους κάνουν μόλις τους βάζουν μέσα, απλά και μόνο επειδή μπορούν δεν λέγεται. Τι τσιγάρα σβήνουν, τι ξυλίκι πέφτει, τα έλεγε ο παπάρας και ήθελα να τον πνίξω. Και όχι μόνο δεν τιμωρούνται για αυτό, αλλά μου δίνεται η αίσθηση ότι επευφημούνται για τις πράξεις αυτές απο τους ανωτέρους τους.

Από ποιον να ελεγχθούν?

Είναι απίθανο πλέον, με τόσα περιστατικά καθημερινά να συζητάμε ακόμα για την ΕΛ.ΑΣ. σα να πρόκειται για την αδέκαστη αστυνομία του Μίκυ Σίτυ, η οποία σε μερικά τεύχη έχει και κάποια στραβά (ένα κακό αστυνόμο που συνεργάζεται με τον Μαύρο Πητ) αλλά ο αγέρωχος Μίκυ με τον αρχηγό Ο’Χάρα θα λύσουν το ζήτημα και θα τη φέρουν στον ίσιο δρόμο.

Πόσα περιστατικά χρειάζεστε μερικοί για να αποδεχτείτε πρώτον τη σύνδεση ΕΛ.ΑΣ. - Χ.Α. και δεύτερον την ευλογία αυτής της σύνδεσης από την εκάστοτε πολιτική ηγεσία?

Και αυτό είναι ένα ακόμα ζήτημα το οποίο δε λύνεται στα κοινβουλευτικά έδρανα.

PS. Πράγμα που θα καταθέσω και σε υπόμνημα, στον εργοδότη μου, για να μην ανησυχεί ο Mule.

Προφανώς ήταν κάπως ρητορική η ερώτηση, μιας και το κράτος τους θέλει σε αυτή τη θέση που βρίσκονται. Αυτοί που θα έπρεπε να τους ελέγχουν δυστυχώς, όχι απλά συνήθισαν στο θέαμα και στις πρακτικές αυτές, αλλά νομίζω πως πια κυλούν και εκείνοι προς αυτή τη κατεύθυνση

Chrisp απαντώντας στο edit σου, η αστυνομία και το κράτος δεν μπορεί να λύσει το θέμα άλλωστε δεν τους νοιάζει, αλλά και οι πολίτες που πρέπει να αυτοοργανώνονται για να μην έχουν τους νταβάδες πάνω απο το κεφάλι τους στην τελική, την κάθε ανθρωποφάγα αστυνομία, έχουν υποπέσει στα ναρκωτικά της κυβέρνησης κατα τις τρομοκρατίας και αν τους ρωτήσεις για το περιστατικό, με την απλή ερώτηση, αν άξιζαν το ξύλο αυτοί και οποιοσδήποτε άλλος θα σου απαντήσουν με ένα ξερό και χωρίς να πολυ-γνωρίζουν γιατί το λένε, ‘ναι’

πού είναι το σέκοντ αμεντμεντ όταν το χρειάζεσαι ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Οι πολίτες μπορούν να κάνουν ό,τι γουστάρουν, να επικροτούν “κάτι”, να ανέχονται “κάτι” ή να αντιμάχονται “κάτι” αρκεί να ξέρουν τι είναι αυτό το “κάτι” και να μην βρίσκονται εκτός πραγματικότητας.

Πάντως Isis, για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ που είπα ότι άλλο εάν ήταν δολοφόνοι ή βιαστές και άλλο τώρα, μιλήσα καθαρά για το πως θα αισθανόμουν εγώ απέναντι σ’ αυτούς, όχι στη θέση των αστυνομικών, αλλά τώρα σαν πολίτης και άνθρωπος. Και θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Στο χωριό της μαμάς μου, πριν ένα χρόνο περίπου, μπήκαν στο σπίτι ενός ανθρώπου τέσσερα καθάρματα (πρόσφατα τους έπιασαν), και γροθοκόπησαν τον άνθρωπο μέχρι θανάτου για να τον ληστέψουν!!! Ο άνθρωπος αυτός, περιττό να το πω, δεν είχε πειράξει ούτε μυρμήγκι.

Γιατί, λοιπόν, σε αυτούς να φερθούνε με ευγένεια, όχι οι μπάτσοι, αλλά οι κάτοικοι του χωριού που έχουν κάθε λόγο να θέλουν να πάρουν εκδίκηση; Και μιλάμε για ένα φιλήσυχο χωριό με λίγους κατοίκους. Ήταν το πρώτο κρούσμα βίας και λυπάμαι που το λέω αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε θα είναι το τελευταίο! Το λέω καθαρά απ’ αυτή την άποψη. Άλλο ένα παράδειγμα, που ανέφερε ο Πασχαλάκος, είναι το τέρας στην Ξάνθη που βίασε και έκαψε ζωντανή την 34χρονη κοπέλα. Καλός και ο πολιτισμός, καλές και οι αξίες και ο σεβασμός στην αξιοπρέπεια και την προσωπικότητα, αλλά όταν ζεις από τόσο κοντά κάποιες καταστάσεις που σε ξεπερνούν και γίνεσαι και εσύ μάρτυρας νιώθεις ότι θες να εκδικηθείς με τον ίδιο τρόπο. Και ειδικά οι συγγενείς ε, που τους δίνω όλα τα δίκαια! Δουλειά των μπάτσων είναι να προστατεύουν, παρά να “παίρνουν εκδίκηση” (αντί των συγγενών).

Εγώ ένιωσα μεγάλη αγανάκτηση και λύπη για αυτό που έγινε και δε μπορώ να δείξω ανωτερότητα ή ανθρωπιά σε κάποιον που φέρεται έτσι, ειδικά όταν το περιστατικό γίνεται δίπλα σου και θύμα είναι ένα οικείο πρόσωπο! Άρα δε μπορώ να είμαι και απόλυτα αντικειμενική και δε μιλάω για “υπόπτους” αλλά για τους πραγματικούς ενόχους!

Όσο για τους μπάτσους, ας μη μιλήσουμε, γιατί αν θέλουμε να είμαστε ακριβοδίκαιοι θα έπρεπε να αναφέρουμε και το πρόσφατο περιστατικό που έλαβε χώρα στην Κρήτη, με τα δύο παιδιά στο μηχανάκι και τον αστυνομικό της ομάδας ΔΙΑΣ που το κλώτσησε εν κινήσει με αποτέλεσμα να ανατραπεί και να τραυματιστούν σοβαρά (αν υπάρχει κανένα νεότερο για την υγεία των παιδιών ποστάρετέ το εδώ). Αλλά γι αυτό το συμβάν δεν είδα να γίνεται ντόρος!!!

Με όλον το σεβασμό.

Το κρατος και η αστυνομια δεν υπαρχουν για να παιρνουν εκδικιση εκ μερους της κοινωνιας.

Μπορεί, αλλά αυτό που έγραψες είναι το ισοδύναμο του να ψάχνεις δικαιολογίες στο πως και το γιατί οι αστυνομικοί “τον ακούμπησαν λίγο” στο μάρτυρα (και όχι απλά “φίλο” του βιασθέντος) του βιασμού κατά τη σύλληψή του σε άλλη υπόθεση.

Λες και ο Ρωμανός ή ο κάθε Ρωμανός είναι η δικαιολογία πίσω από τον απροκάλυπτο πλέον φασισμό της ΕΛΑΣ ή για τον “θεσμικό σχετικισμό” που λες.

Αυτό είπα και γω. Γι αυτό αν το κάνει η κοινωνία θα το δικαιολογήσω ως ένα σημείο και ανάλογα με το έγκλημα, ας πούμε σε έναν παιδεραστή δε μπορώ να δώσω ελαφρυντικά. Είμαι πολύ απόλύτη σε αυτό, γιατί μιλάμε για παιδικές ψυχές.

Ο ρόλος της αστυνομίας είναι να προστατεύει θύτη και θύμα, με τα μέσα που ο νόμος της παρέχει. Δεν είπα, ούτε δικαιολόγησα, ότι καλά κάνουν και εκθέτουν τα πρόσωπα των “εγκληματιών”. Στην τελική, με αυτή τη λογική θα έπρεπε να πάθουν τα ίδια και οι δικοί τους.

Μίλησα για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα, βλακεία μου βασικά τώρα που το συνειδητοποιώ.

Όταν ξεχειλωθεί, αφορά ό,τι θέλει αυτός που την ξεχειλώνει.

Μπορεί ας πούμε να την επικαλεστεί κανένα καλόπαιδο κατά διαδηλωτών έξω από τη Βουλή.

ΥΓ: Κύπριος που εννοεί συλληφθέν άτομο; (!)

Xαίρομαι που λες “εκάστοτε πολιτική ηγεσία” γιατί αυτό πιάνει προφανώς και τον συριζα που έσπευσε να τους αγκαλιάσει όλους μαζί όταν κλαψούριζαν για τα μισθολογικά τους αντί να βγεί και να πεί ειλικρινά “όταν γίνουμε κυβέρνηση οι μισοί από εσάς θα πρέπει να απολυθούν και να πάνε για μεροκάματο στον Μιχαλολιάκο αφού έτσι και αλλιώς στην δική του υπηρεσία έχετε οικειοθελώς ταχθεί”, θέση που θα με έβρικε και εμένα σύμφωνο.

Και δεν ανησυχώ μην φοβάσαι, ο Made in Hell κατάλαβε τι του έγραψα και απάντησε τελικά παρά την αρχική του ενστικτώδη απάντηση.

@Vildanden: Δεν ψάχνω να διακιολογήσω κανέναν αστυνομικό για τίποτα, αυτό που λέω είναι απλά:
Aν τα μπακ σου παίζουν ψηλά και “ξεχνιούνται” μην φωνάζεις να καταργηθεί το οφσάιντ!

Εννοείται ότι πιάνει και τον σύριζα, τα ποστ μου πάντα βλέπουν προς το μέλλον :!:

Πάντα εύστοχος ο old boy :

[B]Tα Λάφυρα
[/B]

Σε αυτήν την εξαιρετικά δυσοίωνη πορεία των τελευταίων ετών, η χθεσινή βραδιά καταχωρείται μέσα μου ως εντελώς σημαδιακή, ως ένα ακόμη κατάμαυρο ορόσημο, ως μια ακόμη αλλαγή πίστας. Το σοκ ήταν διπλό: αφενός οι απειλές («θα βάλω να σε τινάξουν στον αέρα» κλπ) κατά του Λευτέρη Χαραλαμπόπουλου από άντρα που πήρε τηλέφωνο στα γραφεία του Unfollow από αριθμό που είναι καταχωρημένος στην Aegean, συστήθηκε ως Δημήτρης Μελισσανίδης και, πριν περάσει στις απειλές, ζήτησε εξηγήσεις για το ρεπορτάζ του περιοδικού με θέμα το λαθρεμπόριο πετρελαίου και αφετέρου η δημοσιοποίηση των φωτογραφιών των τεσσάρων νεαρών συλληφθέντων.

Αναφορικά με τη δημοσιοποίηση, δεν ξέρω αν, όπως γράφτηκε, πρόκειται για ατζαμοσύνη στο φωτοσόπ ή για επικοινωνιακό αυτογκόλ. Μάλλον πρόκειται για επικοινωνιακό γκολ. Αυτογκόλ θα ήταν αν το παιχνίδι εξακολουθούσε να λέγεται μεταπολιτευτική δημοκρατία. Τώρα το παιχνίδι λέγεται «τσακίζω τους εχθρούς μου». Νομίζω λοιπόν ότι κανένα απολύτως λάθος δεν έκανε η αστυνομία, νομίζω πως πρόκειται για εντελώς συνειδητή ενέργεια. Είναι η διατράνωση ενός μηνύματος. [B]Δεν χρειάζεται να κάνουμε πλέον κάτι στα κρυφά. Δεν χρειάζεται να απολογούμαστε. Είμαστε περήφανοι. Eπειγόμαστε να σας τους δείξουμε. Επειγόμαστε να δείξουμε πως τους γαμήσαμε στο ξύλο.[/B]

Κάνουμε λοιπόν ένα φωτοσόπ έτσι ώστε οι συλληφθέντες να μη κερδίσουν ψήγματα συμπάθειας στις μεγαλύτερες και τους μεγαλυτέρους (που είναι και το προνομιακό κοινό μας και θα ταραχθούν όσο να ‘ναι βλέποντας εικοσάχρονα τσακισμένα στο ξύλο), αλλά ταυτόχρονα το κάνουμε μπακαλίστικα για να καταστεί σαφές στους μικρότερους τι τους περιμένει. Όχι μόνο αν ληστέψουν τράπεζες με καλάσνικοφ, αλλά αν ανήκουν στον λάθος χώρο και βρεθούν στον λάθος τόπο και χρόνο.
Η αγριότητα των παιδιών αυτών είναι ένα θέμα· ευκολότερα ή δυσκολότερα εξηγήσιμη, αυτοτελώς σοκαριστική, ξεβολευτική για τις βεβαιότητές σου, ξεβολευτική ακόμα και για τις αμφιβολίες σου στο πού βρισκόμαστε, ποιοί είμαστε και τι κάνουμε. [B]Αλλά το βασικό θέμα είναι η αγριότητα του κράτους απέναντί τους. Κι αν δεν το καταλαβαίνει κανείς αυτό δεν είναι γιατί τον μπέρδεψαν τα μίντια κι η προπαγάνδα· είναι πολύ απλά επειδή στη λίστα των αξιών του η δημοκρατία καταλαμβάνει όχι ιδιαίτερα υψηλή θέση, ή εν πάση περιπτώσει επειδή η δημοκρατία είναι κατ’ αυτόν ένα πολίτευμα που αρμόζει σε πιο ήρεμους καιρούς.[/B]

Στο ξεκίνημα του 2013, η Ελληνική Πολιτεία, η Ελληνική Κυβέρνηση, η Κυβέρνηση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - Δημοκρατικής Αριστεράς, από κοινού ο Αντώνης Σαμαράς, ο Βαγγέλης Βενιζέλος και ο Φώτης Κουβέλης από κοινού (γιατί τα άλλοθι και τα κρυφτούλια μάς τελείωσαν πλέον οριστικά), έχουν χτίσει ένα αστυνομικό κράτος που αντιμετωπίζει αυτούς που συλλαμβάνει και που έχουν ένα συγκεκριμένο ιδεολογικό προφίλ ως υπόπτους διάπραξης βαρύτατων ποινικών αδικημάτων, ως πολίτες που βαρύνονται με την υποψία διάπραξης κακουργημάτων, αλλά ως εχθρούς, περιφέροντας τις αποδείξεις της λυσσαλέας βίας επάνω στα πρόσωπά τους ως λάφυρα.

Όπως λέει η μητέρα ενός από τους συλληφθέντες εδώ (από το 10:35 και μετά): «Ό,τι ισχύει για τον γιο μου κατά ομολογία του γιου μου ισχύει και για τους άλλους τρεις. Δεν χτυπηθήκανε στη συμπλοκή, χτυπηθήκανε στα κελιά τους μέσα χωρίς κανένα λόγο. Ο γιος μου τέσσερεις συνεχόμενες ώρες τον χτυπούσανε στο κεφάλι αφού πρώτα του είχανε βάλει κουκούλα, με τις χειροπέδες δεμένες πισθάγκωνα και ριγμένο στο έδαφος στα γόνατα».

Εν τω μεταξύ κατατέθηκαν μηνύσεις για τα προηγούμενα βασανιστήρα, εκείνα για τα οποία ο Δένδιας φοβέριζε τη Guardian. Εκείνοι που τα υπέστησαν δεν ήταν ληστές, εκείνοι που τα υπέστησαν δεν ήταν τρομοκράτες. Ίσως για αυτό σε όλη τη διάρκεια της επιχείρησης, η μόνη έγνοια των αστυνομικών ήταν να τσακίσουν τους διαδηλωτές “χωρίς να αφήσουν σημάδια…” Αυτά τον Σεπτέμβριο. Αλλά είναι πια Φεβρουάριος κι ο χρόνος κυλά γρήγορα. Η έγνοια να μην αφήσεις σημάδια είναι πια παρελθόν. Στη φάση που είμαστε τώρα τα πράγματα αρχίζουν να γίνουν στα φανερά, στα φωναχτά, στα ανερυθρίαστα.

[B]Τρομοκρατηθείτε, είναι το μήνυμα, ειδάλλως έρχονται και τα χειρότερα.
Τρομοκρατηθείτε, γιατί θα το πάμε όσο πιο πέρα γίνεται.
Τρομοκρατηθείτε, γιατί τώρα που ξεκινήσαμε, αρχίζουμε να μεθάμε από την τόση δύναμη και την τόση ασυδοσία.
Μετά το μεθύσι όμως ακολουθεί το χανγκόβερ.[/B]

http://old-boy.blogspot.gr/2013/02/blog-post_4.html

Αυτό ακριβώς. Οι κατηγορούμενοι σταμάτησαν να είναι κατηγορούμενοι ενός αδικήματος. Έγιναν ιδεολογικοί κατηγορούμενοι