Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Και τι θα κάνει αυτό; Αφού τα κανάλια τα έχει στις νέες συχνότητες απλά κάνει τετράγωνα συνέχεια.

http://www.zougla.gr/money/article/foroepidromi-kat-ikon

Εφοδοι στα σπιτια λεει, απο τους εφοριακους λεει. χωρις παρουσια δικαστικου λειτουργου λεει, για να βρουνε που εχεις κρυμμενα τα χρηματα λεει, κριθηκε συνταγματικο λεει… προτεινω αν δεν βρισκουν χρηματα να μπορουν να μας πηδηξουν τις γυναικες… The new age has begun! Γεια σου Αντωνη με τα ωραια σου…

Δηλαδή τι θα κάνουν, θα αρχίσουν να να ψάχνουν σε συρτάρια και ντουλάπες αν κρύβει κανείς χρήματα; Εγώ στο δικό μου σπίτι μέσα δεν τους βάζω μια φορά, θα πάρουν τα αρχίδια μου. Ας έρθουν με τα Ματ για να μπούνε μέσα. Δεν είμαστε καθόλου καλά, μα καθόλου καλά. Χρυσή Νέα δημοκρατία. Σαμαρά το μουνί της μάνας σου.

τσιλ. και πριν γινόταν. απλά νομίζω ήθελε και κάποιον δικαστικό

Σε μια περίοδό που οι περισσότεροι αδυνατούν να ανταποκριθούν στην εφορία με τα συνεχή χαράτσια (και αν συνεχίσει αυτό το πράγμα για καιρό ακόμα και εγώ μέσα σε αυτούς θα είμαι) και μαλακιές τύπου ΕΝΦΙΑ δεν είναι δυνατόν να λες όποτε γουστάρουν οι εφοριακοί θα μπαίνουν στα σπίτια να δουν τι έχεις. Μήπως θα βγάζουν και φωτογραφίες στο internet?

Θα μπορούν υποτίθεται να κάνουν κατασχέσεις κινητών αντικειμένων αξίας για χρέη… ενεχυροδανειστήριο-κατασχέσεις χρυσών κοσμημάτων “Η Εφορία”!
Τα 14 άτομα του ΝΣΚ που το γνωμοδότησαν, έχουν επαφή με την πραγματικότητα; Γιατί για τήρηση ατομικών ελευθεριών και συντάγματος ούτε λόγος… τα έχουν καταργήσει τελείως εδώ και 4 χρόνια οι προϊστάμενοί τους.
Μια απορία: πώς ακριβώς σκοπεύουν να μπαίνουν στα σπίτια, αν δεν τους αφήσουν; Θα σπάνε πόρτες; :roll:

Εγώ δεν ποταμίζω (προς το παρόν τουλάχιστον). Ο Θεοχάρης όμως είχα την εντύπωση ότι απλά ήταν ένας τεχνοκράτης ο οποίος είχε στόχο να εκσυγχρονίσει τους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς. Δεν τους έβαζε αυτός τους φόρους άλλωστε. Το έργο του αν κρίνω π.χ. από το taxis το βρήκα αρκετά επιτυχές.

O Θεοχάρης είναι κομπιουτεράς και τον έφεραν στη ΓΓΠΣ από τη… Lehman Brothers (για την τύχη της οποίας προφανώς και δεν ευθύνεται, αλλά οι συνειρμοί μεταξύ χρεοκοπημένης τράπεζας και χώρας βγάζουν πικρό γέλιο…).
Αν είχε παραμείνει κομπιουτεράς ίσως και να μπορούσαμε να τον θεωρήσουε πετυχημένο γιατί πράγματι επί των ημερών του το Taxis απέκτησε λειτουργικότητες που μας γλίτωσαν μερικά ακόμα περιττά πήγαινε -έλα στις εφορίες.
Όμως ο Θεοχάρης δεν έμεινε σε αυτό που ξέρει να κάνει. Αναλαμβάνοντας ΓΓ δημοσίων εσόδων κατάφερε να ταυτιστεί με την υλοποίηση της πιό ανήθικης και φορομπηχτικής πολιτικής του Στουρνάρα παραβιάζοντας κάθε έννοια ηθικής και νομιμότητας, βάζοντας ως υπέρτατη αξία την είσπραξη από το κράτος φόρων (πάνω σε ανύπαρκτα ή και αρνητικά εισοδήματα) σε βάρος συνήθως των πιό αδύναμων πολιτών, αυτών που πληρώνονταν μέσω τραπζών και δεν μπορούσαν να κρύψουν τίποτα και γενικότερα της ιδιωτικής οικονομίας.
Επιχειρήσεις κατέρρευσαν επί των ημερών του γιατί με τίποτα δεν μπορούσαν να πάρουν ενημερότητα και να δουλέψουν…
Στις ημέρες του έγινε ρεκόρ κατασχέσεων από λογαριασμούς μιστθοδοσίας και συντάξεων.
O Θεοχάρης καταστρατήγησε την έννοια του τραπεζικού απορρήτου βάζοντας το κράτος-μεγάλο αδερφό μέσα στους λογαριασμούς των πολιτών, αναγκάζοντας τους τελυταίους να σηκώνουν τα λεφτά τους και να τα κρύβουν… “στο πάπλωμα” με προφανείς κινδύνους, αλλά προκαλώντας και ζημιά στις τράπεζες σε μία περίοδο που κυνηγούν τις καταθέσεις με το δίκαννο!
Για να μην αναφερθούμε στην κουτοπονηριά των καθυστερημένων εκκαθαρίσεων επιστροφών με τις οποίες χτίστηκε το κλεπτογεννές πλεόνασμα!
Οι ασυνάρτητες εγκύκλιοι που έβγαζε με το κιλό προκάλεσαν τεράστια προβλήματα στους πολίτες και στους λογιστές. Η πατάτα με τον “φόρο υπεραξίας” τον έφερε αντιμέτωπο με τους συμβολαιογράφους και επί 6 μήνες στην χώρα δεν μπορούσε να γίνει αγοραπωλησία ακινήτου.
Αποκορύφωμα και επιστέγασμα της θητείας του -λέγεται πως σε αυτό πάτησε για να τον στείλει ο Σαμαράς, που έτσι και αλλιώς έψαχνε εξιλαστήριο θύμα- ήταν η εγκύκλιος που έλεγε πως θα φορολογηθούν οι κάτοχοι ομολόγων της χώρας που με το που βγήκε άρχισε πάλι να ακριβαίνει απότομα το κόστος δανεισμού της χώρας μέχρι να συμμαζέψει κάποιος τα ασυμμάζευτα…
Για το τελευταίο ειδικά, η πιό αθώα εκδοχή είναι πως ήταν απλή γκάφα, αν θέλει κανείς να είναι καχύποπτος θα μπορούσε να πεί πως κάποιος που δούλευε στη Lehman στο Λονδίνο τα καταλαβαίνει αυτά τα πράγματα και μπορεί να έπαιξε και άλλα παιχνίδια…

Το δε “δεν τους έβαζε αυτός τους φόρους” δεν τον απαλλάσσει, τουλάχιστον όχι αν κάποιος τον κρίνει από μία φιλελεύθερη οπτική που πιστεύει στην ατομική ευθύνη! Για ό,τι καλό και κακό! :wink:

Σίγουρα βέβαια το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτός, βλέπεις και την κατάπτυστη απόφαση για ντου εφοριακών σε σπίτια που σχολιάζεται και πιό πάνω…
Έχει έρθει η ώρα για το Ελληνικό Tea Party…

ναι, μπορεί αν προσπαθείς για 3 συνεχόμενες μέρες να μην πετύχεις κρασάρισμα, το θέμα είναι να αντέξεις, όπως ο ροκυ που έφαγε 500 μπουνιές από τον απόλλο, αφού δεν πέθανε ήταν νικητής στα μάτια του κόσμου…

Δεν υποχωρεί ο Λοβέρδος
Αποφασισμένος να μην υποχωρήσει στο θέμα της διαγραφής «αιώνιων» φοιτητών στα τέλη Αυγούστου δήλωσε ο υπουργός Παιδείας, Ανδρέας Λοβέρδος, διευκρινίζοντας πως δεν πρόκειται να δοθεί νέα προθεσμία για σπουδαστές που οφείλουν ακόμα και λίγα μαθήματα.

Ο Λοβέρδος είναι σίγουρα στο τοπ 10 των πιο σιχαμένων βουλευτών .

εδώ πριν 10 μέρες όταν του είπαν οτι σε μερικά τει η κάθετη μείωση δαπανών τα έχει φέρει σε άσχημη κατάσταση, απάντησε με τουπέ, "ε βρείτε ιδιώτες να σας πληρώνουν."
λες και αυτό γίνεται έτσι μετά απο πρώτη μείωση 40% και δεύτερη 18%. από πριν μάστορα το λες. οι αλλαγές δεν έρχονται με τσεκουριές.
αλλά δεν τον παρεξηγώ . που να ασχοληθεί τώρα. είναι και η χαρά που επιστρέφει στην κο της πασοκαρας σε λίγο.

[SPOILER]είναι και τα τραβήγματα που κάνει στην μούρη για να μην χάσει την γυναίκα. [/SPOILER]
είναι πολλά σας λεω…

Τις επόμενες ημέρες αναμένω να δημοσιεύσει φωτογραφίες αιώνιων φοιτητών που ξυπνάνε το μεσημέρι και βαράνε τη μάνα τους πίνωντας φραπόγαλο :stuck_out_tongue:

Σιχαμένος δεν λες τίποτα. Σήμερα αποφάσισε να δοθεί μία μίνι παράταση, μέχρι τον Φεβρουάρη, σε όσους, λέει, έδειξαν κάποιο ενδιαφέρον. Προφανώς για να κλείσει στόματα και να καταλαγιάσει το κύμα οργής που ξέσπασε εναντίον του τις τελευταίες μέρες, και εν μέρει τα κατάφερε. Αυτό είναι το τραγικότερο όλων. Οι περιβόητοι Οργανισμοί των ΑΕΙ/ΤΕΙ, στο μεταξύ, κάνουν λόγο ξεκάθαρα για διαγραφές. Πλέον δεν υπάρχει σωτηρία.

Κάνανε ναζάκια…

Τελικά είμαι πολύ κακός άνθρωπος, πάρα πολύ κακός άνθρωπος και σίγουρα θα καώ στην κόλαση. Μόλις είδα τις πρώτες φώτο των δύο 19χρονών δραστών που δολοφόνησαν τους 2 φουσκωτούς “πατριώτες”, dealers αναβολικών (στον ελεύθερο χρόνο τους) με τα “αρχαιοελληνικά σύμβολα” στα μπράτσα τους. Και οι δύο τους skinhead με παντελόνια παραλλαγής και… πατριωτικούς αγκυλωτούς σταυρούς ζωγραφισμένους με στυλό στα μπράτσα. Και ενώ όλο αυτό είναι κάπως τραγικό εγώ έχω σκάσει στα γέλια. Θα πάω στην κόλαση σας λέω, αλλά δεν βαριέσαι θα έχω καλή παρέα τουλάχιστον.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=322334&catid=4

Αν υπήρχε και θανατική ποινή ώστε να κρέμαγαν τους 2 δράστες, τότε θα’χαμε με δυο σμπάρους τέσσερα τρυγόνια. Κρίμα.

Συμβαινουν σημερα στην χωρα της ηθικης παρακμης και του “πρωτογενους πλεονασματος.”

Το γάμησες και ψόφησε ρε

Ειρωνικό ήταν για αυτό που έγραψα εγώ πιο πριν. Don’t worry μόνο εγώ θα καώ στην κόλαση κανένας άλλος :stuck_out_tongue:

Όχι, σε διαβεβαιώ ότι δεν ήταν καθόλου ειρωνικό.