Pc problems\αποριες

Μου έκαναν φορμάτ γιατί δε φόρτωναν τα windows , δοκιμάζω να παίξω 2-3 cd rom & dvd αλλά δεν παίζουν.Λέτε να μην έχουν εγκαταστήσει τους drivers ή να έχει χαλάσει το cd player;;

edit: nevermind, νομιζω πως βρηκα τη λυση στο προβλημα μου

Εχω ενα ακομα προβλημα… το screensaver τωρα τελευταια δε δουλευει, Απ οσο ειδα στο task manager δεν ειδα καποια εφαρμογη που θα μπορουσε να ευθυνεται. Προτεινομενη λυση;

που διαολο βλέπω τα messages στο youtube ?
το είδα στο προσωπικό μου email (που έρχεται αυτόματα) αλλά δε μπορώ να το βρω στο νέο layout του youtube ώστε ναπαντησω!

2 ερωτήσεις:

  1. τα usb tv-tuners, είναι αξιόπιστα γενικά? αξίζει να πάρω ή όχι?
  2. κάτι συσκευές (παίζει να πω και κοτσάνα) που μπαίνουν σε μπρίζα και από εκεί νομίζω τραβάς καλώδιο ethernet ή κάτι τέτοιο, για να ενισχύεις το σήμα του router ή να έχεις ενσύρματη πρόσβαση ή κάπως έτσι τελοσπάντων, πως λέγονται? προτάσεις?
  1. repeaters. δε θέλουν καλώδιο, απλά αναμεταδίδουν το σήμα του router σου. ο Mackintosh μπορεί να σε διαφωτίσει.

Μπορεις να παρεις ενα καλωδιο το οποιο μπορεις να ρυθμησεις ως:

  1. Repeater. Το ρυθμιζεις μεσω του εθερνετ αλλα μετα απλα χρειαζεται να το εχεις στο ρευμα κι αυτο θα αναμεταδιδει

  2. να το εχεις με καλωδιο πανω στο ρουτερ και να λειτουργήσει σαν 2ο access point

  3. Client. Θα παιρνει σημα απο το αρχικο ρουτερ και θα σου βγαζει ιντερνετ στο καλωδιο.

ρε συ Mackintosh, σόρρυ αλλά επειδή είμαι άσχετος δεν κατάλαβα. οπότε σου λέω τι θέλω να κάνω για να μου πεις τι να πάρω/κάνω.

έχω το λάπτοπ σε άλλο δωμάτιο από το ρούτερ, και επειδή συνδέονται άλλοι 2 υπολογιστές (1 ενσύρματα και 1 ασύρματα) πέφτει δραματικά η ταχύτητα, και ψάχνω να βρω κάτι για να διατηρείται σε καλύτερα(ανεκτά) επίπεδα

Θα σου απαντησω αργα το βραδυ γιατι πρεπει να φυγω.

Θελω να μου πεις τι ρουτερ εχεις (οχι “του ΟΤΕ” αλλα μοντελο) + ποσα λεφτα εισαι διατεθειμένος να δωσεις + στα ποσα κλειδωνει η γραμμη σου.

ZTE είναι το ρούτερ (μάλλον το ZTE ZXV10 H108L), ε κανα 30άρι να δώσω, και αν εννοείς τη μέγιστη ταχύτητα κάπου στα 15mbps.

καλα τα ΖΤΕ δεν εχουν μεγαλη εμβελεια ετσι και αλλιως…για τι αποσταση μιλαμε;

7-8 μέτρα, αλλά σε άλλο δωμάτιο. επειδή φορτώνεται και με 2ο υπολογιστή στο ασύρματο σέρνεται ασύστολα :confused:

αλλο ταχυτητα και αλλο εμβελεια…κανα 10αρι μετρα πιανουν αυτα αν δεν υπαρχουν εμποδια…7-8 με εμποδια λογικο ειναι να εχεις θεμα…

πως αλλάζουμε κωδικό στο ρουτερ? (σύνδεση οτε) θα χρειαστώ κάτι άλλο πέρα από τον κωδικό που έχω ήδη?

τι κωδικο;συνδεσης ιντερνετ γενικως;κωδικο εισοδου στο ρουτερ η κωδικο για το wifi;

για το wifi, το είχα αλλάξει την πρώτη μέρα πριν χρόνια αλλά δε θυμάμαι πως, μπαίνω σε κάποια συγκεκριμένη σελίδα?

μπαινεις στην ip του router και το αλλαζεις απο εκει

την οποία ip βλέπω που?

Μπορεις να βρεις τη μαρκα και το μοντελο του ρουτερ σου?

συνηθως αναγραφεται κατω απο το router