Pc problems\αποριες

Προσοχή στην ακτινοβολία όμως, όσο γίνεται.

Εννοείς να ελέγχεις το remote PC από δύο διαφορετικούς υπολογιστές ταυτόχρονα;

1tb εξωτερικός σκληρός γεμάτος με ταινίες (wd my passport) βγήκε off…δεν τον αναγνωρίζει τίποτα,ούτε windows,ούτε linux,ούτε mac…κάτι σε φτιάξτο μόνος σου,υπάρχει λύση?Γιατί είδα κάτι τιμές για ανάκτηση δεδομένων κι έφριξα!!

Το τελευταίο διάστημα στο wi-fi μου συνδέεται και ένα laptop με κωδικό. Αλλά με κάποιο τρόπο σήμερα διαπίστωσα ότι μπορούν και μπαίνουν 2-3 άτομα ακόμα από κινητό + ένα ακόμα laptop και μου ρίχνουν τις ταχύτητες πάρα πολύ. Πως μπορώ να αφήσω ανοιχτό το wi-fi μόνο για συγκεκριμένη συσκευή και να μην μπαίνει όποιος γουστάρει; Από όσο δοκίμασα η θα τους αποκλείσω όλους η κανέναν.

εννοεις οτι σου εσπασαν τον κωδικο και μπηκαν;

@nonserviam με αλλο καλωδιο δοκιμασες;

Δεν έχω ιδέα, αλλά είναι δυνατόν να έχουν σπάσει τον κωδικό τόσοι πολλοί ξαφνικά. Εκτός αυτού σήμερα βρήκα και το firewall του router απενεργοποιημένο (το ενεργοποίησα αλλά δεν βρήκα διαφορά πάλι μπαίνουν μερικοί) Μιλάμε για 3-4 ξεχωριστές συσκευές που συνδέονται εκτός από τον δικό μου υπολογιστή και το laptop που θέλω να βάλω εξαίρεση (βασικά εγώ με καλώδιο είμαι και όχι με ασύρματο).

αν το wifi του ρουτερ σου ειναι το αρχικο,σπαει με προγραμματακια πολυ ευκολα…δοκιμασε αρχικα να αλλαξεις ονομασια και κωδικο…αν δεις οτι εχεις θεματακι και παλι,θελει ρυθμιση με mac address ωστε να οριζεις ποια συσκευη θα μπορει να συνδεεται…

Ναι με 2 διαφορετικά καλώδια σε διαφορετικές συσκευές…

Άλλαξε password και ssid στο WiFi και κάνε το κρυφό.
Επίσης αν είσαι σίγουρος ότι το firewall ήταν ενεργό και το βρήκες απενεργοποιημενο, τότε πρέπει να αλλάξεις username και password και για την σελίδα του ρουτερ.

Επίσης θεωρώ αυτονόητο ότι το encryption mode σου είναι wpa2 psk

καλυτερα να ειναι mixed…wpa+wpa2 γιατι υπαρχουν συσκευες που το 2ο δεν το αναγνωριζουν

Το 2014? Anyway δεν έχει σημασία το ίδιο είναι

Δεν λεω για νεες συσκευες…
ειναι καποιοι που ακομα χρησιμοποιουν xp η vista…οπως και πολλοι που εχουν παλια κινητα κτλ και πιστεψε με ειναι παρα πολλοι…

Βασικά από κινητά πρέπει να μπαίνουν. Anyway άλλαξα μόνο κωδικό προς το παρόν και σήμερα τουλάχιστον δεν είδα κίνηση μέσα.

εγω συνεχίζω να μη μπορώ να αλλάξω κωδικό για το wifi πάντως αφού δε μπορώ να μπω στη σελίδα 192.168.1.1 (σε όλους τους browsers μου βγάζει πρόβλημα φόρτωσης)

πως μπορώ να δω αυτό που λεει ο dead αν μπαίνουν άλλοι?

Αυτη ειναι η πιο κλασικη IP των ρουτερ, αλλα δε χρησιμοποιουν ολα την ιδια.
Δοκιμασε και
192.168.1.0
192.168.0.1
192.168.2.1

Αν μπεις στις ρυθμισεις του ρουτερ, θα υπαρχει στο menu καπου επιλογη Active DHCP client ή κατι παρεμφερες (στο δικο μου μονο απο κει μπορω, σε αλλα που εχω χρησιμοποιησει υπηρχε και μενου με MAC Addresses ή Active Connections). Εκει σου δειχνει ολες τις IP που ειναι συνδεδεμενες στο δικτυο σου, μια θα ναι η δικη σου (ή περισσοτερες αν εισαι συνδεδεμενος και απο κινητο ή ταμπλετ ή οτιδηποτε), αν υπαρχουν πολλες τοτε κατι παιζει.

Επισης, μπορεις να δεις αν ειναι αλλος υπολογιστης συνδεδεμενος και απο τον Windows Explorer, αριστερα στη λιστα με τις συντομευσεις καπου θα υπαρχει το network,και απο κατω οι συνδεδεμενοι υπολογιστες. Εκτος αν ο αλλος εχει κανει κατι για να μην εμφανιζεται στο network, αν υπαρχουν κι αλλα pc συνδεδεμενα θα εμφανιζονται εκει.

Εχω εδω και μηνες ενα προβλημα με το πληκτρολογιο.Οταν κραταω πατημενο ενα κουμπι για 4-5 δευτερολεπτα το πληκτρολογιο αποσυνδεεται στιγμιαια και και ξανασυνδεεται.(Ακουγονται και οι γνωστοι ηχοι των windows σαν να βγαζω το usb και να το ξανασυνδεω).Εχω ψαξει στο google και τα εχω δοκιμασει ολα και το προβλημα παραμενει.Ξερει κανεις τι παιζει?

Το πλητρολογιο μου ειναι το φθηνιαρικο της microsoft.Σιγουρα δεν ειναι επισης προβλημα hardware γιατι στο pc μου το ιδιο ακριβως πληκτρολογιο που εχει ο αδερφος μου κανεις τις ιδιες μαλακιες.

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Μερικές φορές έτσι όπως κάθομαι στο πισί, ξαφνικά μαυρίζει η οθόνη και δεν γίνεται τίποτα. Κλείνω το πισί από το κουμπί και μετά όταν πάνε να φορτώσουν τα windows μαυρίζει πάλι η οθόνη και το πισί δεν νοιώθει. Συνήθως, όταν το κάνει αυτό, ανοίγω σε safe mode κάνω επαναφορά συστήματος και το πρόβλημα λύνεται. Αλλά σήμερα αρχίδια. Και σε safe mode μπήκα, και system restore έκανα αλλά δεν έγινε τπτ. Κάθε φορά που ανοίγω το πισι, αφού βγεi το σηματάκι των windows μαυρίζει η οθόνη και δεν γίνεται τπτ. Τι μπορεί να φταίει? Και τι μπορώ να κάνω για να δουλέψει το γαμημένο? (υποψιάζομαι πως δεν το γλιτώνω το φορμάτ)…

Χαχαχαχα ποτέ και για καμία παναγία.

@mindcrimeK για να βρεις την σελίδα του ρουτερ σου.

  • πας στο command line (type [B]cmd [/B]στο run)
  • type [B]ipconfig[/B]
  • θα σου βγάλει διάφορα που δε σ απασχολούν. η σελίδα του ρούτερ σου είναι η ip που γράφει στο πεδίο[B] Default Gateway
    [/B]

@Mech-Cannibal δοκίμασε το σε άλλη θύρα usb. Αν δεν παίξει πέτα το και πάρε άλλο.

@dmembra το πισι σβήνει εντελώς ή απλά μαυρίζει η οθόνη και ο ο υπολογιστής εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά? έκανες κανά update σε driver της κάρτας γραφικων τελευταία?

Δεν σβήνει. μαυρίζει η οθόνη αλλά ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά. Το καταλαβαίνω γιατί ενώ η οθόνη είναι μαύρη ο ήχος από το καλωσόρισμα των windows ακούγεται κανονικά. Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν έχω κάνει κάποιο update στους drivers. Θα το δοκιμάσω.

όχι μην το δοκιμάσεις. ίσα ίσα θα σου έλεγα να κάνεις roll back μήπως ήταν προβληματικοί και σου κράσαραν την κάρτα. αλλά αφού δεν έκανες άκυρο.
τρέξε το pc σε safe mode για αρκετή ώρα και δες αν κάνει το ίδιο.
επίσης τρέκαρε αν η κάρτα σου ανεβάζει θερμοκαρασία και αν το ανεμιστηράκι της δουλεύει κανονικά.