Pc problems\αποριες

Ερώτηση…συνέδεσα το pc με την τηλεόραση με hdmi και στο 1920χ1080, τρεμοπαίζει η εικόνα…μόλις χαμηλώσω την ποιότητα, παίζει κανονικά…υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση γι αυτό?

Μπήκα στον πειρασμό και έβαλα τα 10 ε

Ελπίζω να μην το μετανιώσω σύντομα

Μια χαρά είναι, τα τρέχω εδώ και κάνα 2μηνο που ήταν σε beta και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Ssd είναι must πλέον βέβαια.
Ειδικά όσοι έχουν ακόμα τα άθλια 8 πρέπει να κάνουν την αναβάθμιση asap

Όπως έχουν πέσει οι τιμές αξίζει ο SSD ειδικά από Windows 7 και πάνω. Του δίνει αέρα. Έβαλα έναν Kingston HyperX FURY 120GBστο δικό μου και πραγματικά πετάει!!!

Άθλια τα 8, ΟΚ…

Tα 10 δεν τα έχω περάσει ακόμα γιατί έχω κάποια project που εκκρεμούν και δεν με παίρνει να γίνει μαλακία, αλλά αφού βασίζονται στο ιδιο API με τα 8 δεν τα φοβάμαι. Θα είναι σίγουρα εξαιρετικά. Οι αλλαγές θα είναι κυρίως αισθητικού και user experience περιεχομένου .

Μου έβγαλε το πρώτο bug, αναγράφοντας πως δεν μπορεί να ανοίξει η start up screen, το οποίο μάλιστα διόρθωσε μόνο του αφού με προέτρεψε να κάνω restart.
Είναι συχνό για όσους κάνουν upgrade απο 8, απ’ότι διαβάζω, οπότε μην σκαλώσετε όσοι αναβαθμίσετε. Χωρίς να είμαι σίγουρος επειδή τα έχω μόλις μια ημέρα, νομίζω πως είναι τουλάχιστον περισσότερο user-friendly απο ότι τα 8. Αν είναι καλύτερα θα φανεί μετά απο χρήση

εχει καποιο νοημα το updgrade σε laptop του 2008 που έχει τα ηλίθια vista? (+μικρό σκληρό?)

οταν λεμε οτι το λειτουργικο συστημα ειναι 32bit ή 64bit
πως ονομαζεται αυτη η αξια?

και αυτο καθοριζεται απο τον επεξεργαστη?

Τι εννοείς και ναι

Θέλω να δω αν μπορώ να περάσω τα windows 7 τα 64αρια σε ενα λάπτοπ που τρέχει τα 32αρια. Διάβασα ότι εξαρτάται από τον επεξεργαστή και ψάχνω να βρω τα specs του επεξεργαστή να δω αν το αναφέρει πουθενά. Αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Το μόνο που πέτυχα, είναι ένα value που λέγεται width και κει η αξία ειναι 64. Είναι αυτό όμως?

Επίσης υπάρχει διαφορά απόδοσης μεταξύ Windows 7 home premium και ultimate?

Ειναι το ιδιο λειτουργικο αλλα καθε edition βλεπει και περισσοτερη RAM, οποτε αναλογα τι μνημες εχεις και θες να αξιοποιηθουν.

Here are the upper RAM limits for the different editions of Windows 7:
Starter: 8GB
Home Basic: 8GB
Home Premium: 16GB
Professional: 192GB
Enterprise: 192GB
Ultimate: 192GB

Η μόνη ερώτηση είναι πόση ραμ έχει το λαπτοπ

Άμα μετράει μόνο η ραμ, γιατί γράφουν ότι πρέπει να δεις άμα το σύστημα είναι 64bit για να περάσεις τα 64αρια Windows?

Επίσης για αγορά μνήμης, ποιο είναι καλύτερο?
Pc10600 ή. Pc12800?
Και υπάρχει περίπτωση, να μην κάνει το ένα και να κάνει το άλλο?

Επίσης

Τσεκαρε την μητρικη να δεις ποση μνημη σηκωνει ακομα/σλοτς μενουν και μεχρι ποσα Hz βλεπει. Γενικα ειναι λιγο περιεργες οι μνημες και τα λαπτοπ, τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια. Πρεπει να βρεις τις συμβατες ακριβως και καμια φορα να παιξεις με το ποιο σλοτ τη βαζεις για να τις δει ολες.

Κοίτα δεν ξέρω τι ακριβώς διαβάζεις και έχεις μπλεχτει, αλλά τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όλοι οι επεξεργαστές τα τελευταία κοντά 10 χρόνια είναι 64bit. Οπότε δεν χρειάζεται να την ψάχνεις απ αυτή την άποψη.
Το ζήτημα είναι πόση ραμ φορας. Μέχρι και 4, βάζεις 32bit OS. Οτιδήποτε πάνω από 4 (6,8,12 κλπ) βάζεις 64bit λειτουργικό.

τελεια. θενκς

οσο αφορα ομως αγορα μνημης πως επιλεγω αν πρεπει να διαλεξω pc10600 ή pc12800?

η υπαρχουσα μνημη ειναι pc10600
αλλα το scanner της crucial μου βγαζει για αγορα μονο pc12800.
και εχω μπερδευτει.

Λοιπόν. Λέω να αναβαθμίσω το λαπτοπ μου βάζοντας έναν SSD. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω έναν στα 250GB ή έναν στα 120GB. Η χρήση που του κάνω είναι κυρίως για internet browsing, ταινίες/σειρές και μουσική και αραιά και που κανένα game. Ταινίες και σειρές δεν τις κρατάω, οπότε ότι έχει ο σκληρός μου είναι κυρίως μουσική και φωτογραφέις. Έλεγα να πάρω κάτι τέτοιο ώστε μετά να κρατήσω τον HDD σαν εξωτερικό για αποθηκευτικό χώρο. Επίσης σκέφτηκα και έναν υβριδικό όπως αυτός αλλά ξεφεύγει αρκετά το μπατζετ. Πιστέυετε ότι αξίζουν τα 50? παραπάνω για έναν 240άρι σκληρό; Έχετε ίσως να προτείνετε κάποιον άλλον καλό SSD? (είδα και τον Samsung 850 EVO που είναι στα 133 ο 250άρης αλλά η αλήθεια είναι ότι το bundle της kingston είναι αρκετά βολικό). Για πείτε γνώμες

120gb είναι πάρα πολύ λίγα και να μην αποθηκεύεις ταινίες. Πλέον βρίσκεις και 250 γύρω στα 100+?

Λοιπόν…σίγουρα την αγορά του SSD δεν θα την μετανιώσεις!!! Νομίζω πως αξίζει να πας όμως στα 240GB - 250GB όπως πχ αυτός εδώ ο Samsung 850 evo. Από εκεί και πέρα για τον παλιό δίσκο έχεις 1 - με 2 επιλογές! 1ον τον παλιό δίσκο είτε τον βάζεις σε εξωτερική θήκη όπως η ICY BOX IB-231StU-G και για να μην παραφορτώσεις τον SSD βάζεις εκεί τις ταινίες σου ή οτιδήποτε μεγάλο ή 2ον εάν δεν χρησιμοποιείς το DVD του laptop… και με την προυπόθεση ότι είναι Sata, εάν ξέρεις να το αφαιρέσεις μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα Slim HDD SATA 5.25’ Installation Frame HDD Slim frame όπως το Delock 61993. Με αυτό θα καταφέρεις να έχεις 2 δίσκους στο φορητό σου. Τον SSD για να λειτουργεί σφαίρα το λειτουργικο και τα προγράμματα και τον παλιό σου για Backup, ταινίες, αρχεία και ότι άλλο θες!!!