Pc problems\αποριες

Ψάχνω φθηνή λύση για κάμερα στο πισι με ενσωματωμένο μικρόφωνο. Εχει κανείς καμιά δοκιμασμένη πρόταση?
Δεν χρειάζεται να είναι hd εικόνα ξερω γω, απλά ενα βασικό-ανεκτό επίπεδο σε εικόνα/ήχο.

Παρε την φτηνοτερη Logitech.Κανει κανα 15αρι νομιζω.Σταθερη αξια.

Καλά…είχα δει την ερώτηση και δε σου απάντησα αμέσως και το θυμήθηκα σήμερα…[emoji12]
Καινούριο μηχάνημα αποφάσισα να στήσω από το μηδέν… Έχω πάρει ήδη τα πρώτα κομμάτια και ελπίζω το επόμενο διάστημα να πάρω και τα υπόλοιπα… Να πουλήσω και το προηγούμενο και να ολοκληρώσω αυτό… [emoji4]

Με γειες!!!
Απο τι θα αποτελειται?

Ευχαριστώ!!
Μητρική msi z97 gaming 5
Επεξεργαστή intel i7
Κάρτα γραφικών msi geforce gtx980 ti 6gb
Μνήμες corsair 8gb (2x4gb) για αρχή
2 δίσκους ssd samsung 250gb και hdd western digital 1tb
Τροφοδοτικό evga 750w 80 plus gold
Και διάφορα άλλα, bluray recorder, ψύκτρα στη μητρική, κλπ
Στα windows το σκέφτομαι τι να περάσω… 8.1 ή 10αρια…

Ποιον i7; γιατί 2ssd, θα κάνεις raid;

Sent from my D5803 using Tapatalk

4790k
Δεν το έγραψα σωστά…
2 δίσκους σύνολο - 1 ssd κι 1 hdd

Ωωω,θηριο χτιζεις!!! Τουμπανο η καρτα, ακριβη βεβαια αλλα πιο value for money απο την απλη gtx 980.
Αφου δινεις τοσα χρηματα παρε ενα καλο κουτι full tower με καλο airflow, βαλε μια υδροψυξη στον επεξεργαστη για να μπορεις αργοτερα να κανεις κανενα overclock.

P.S. Για την μητρικη διαβαζω γενικα καλα σχολια αλλα εγω την MSI σε μητρικες την φοβαμαι. Στις AMD πλατφορμες απετυχε οικτρα, βεβαια εσενα αυτο δεν σε αφορα αλλα δειχνει μια αδυναμια του κατασκευαστη. Και απο προσωπικη εμπειρια, φιλος με MSI μητρικη και Intel επεξεργαστη το 2008 πηρε το επισημο bios update απο την MSI το οποιο εκαψε την μητρικη. Αναγνωρισαν το λαθος τους και αποζημιωσαν [B]ΜΟΝΟ[/B] τους Αμερικανους, κανεναν απο Ευρωπη μερια…

Επειδη κοιτουσα και εγω την 980, τελικα πηγα στην 970 που ειναι πολυ πιο φθηνη και παρομοια, εκτος εαν θες να streamαρεις…etc.
Για windows θα πηγαινα με 7, και θα αλλαζα σε κανα χρονο στα 10αρια.
Τι ταχυτητες οι μνημες?

Νομιζω οτι θα παιζει σε μεγαλη τηλεοραση οποτε, αφου εχει την οικονομικη ανεση, καλε εκανε και πηγε σε 980ti.
Κι εσυ καλα εκανες και πηγες σε 970 ειδικα αν η αναλυση σου ειναι 1920χ1080. Με λιγο overclock η 970 φτανει την 980 η οποια παει 200 ευρω πανω. Δεν αξιζει.

Το έψαξα για τη μητρική αρκετά,σε site, σε reviews, σε ξένα φόρουμ και για τη συγκεκριμένη δε βρήκα αρνητικά… Τώρα αν είναι το τυχερό μου, τι να πω!!
Αποφάσισα να φτάσω στα όρια το μπάτζετ με την 980ti για 3 λόγους…
Ο πρώτος τα 6gb που μου δίνουν κάποια χρόνια παραπάνω στην κάρτα… Και να βγουν νέα παιχνίδια με τέτοιες απαιτήσεις, να μη χρειαστεί να αλλάξω σε 1-2 χρόνια…
Ο δεύτερος είναι ότι το επόμενο διάστημα θα γίνει αλλαγή και στην tv σε 4k…
Και ο τρίτος, ότι κάνω και video editing, οπότε κοίτάξα για κάτι να τα βολεύω όλα…
Οι μνήμες είναι ddr3 στα 1866mhz…

Και ο τεταρτος να μπορεσεις να φορτωσεις Oculus Rift :smiley:

Χαχα, σωστός!!

Ειμαι σε αναζητηση καρτας γραφικων με μπατζετ μεχρι 150? για να παιζω κανα παιχνιδακι(PES ως επι το πλειστον). Εχετε να προτεινετε κατι;

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες, απο τι αποτελειται το συστημα σου? Motherboard,Cpu,τροφοδοτικο,ram κτλ. Και το ποιο βασικο, σε τι αναλυση παιζεις.

Γιατί σε 24αρα σύνδεση ενώ το speedtest μου δίνει αυτά τα αποτελέσματα,η ανώτερη ταχύτητα που πιάνω στο κατέβασμα είναι περίπου 830 kb/s?
Είναι φυσιολογικό? Μπορώ να κάνω κάτι να την αυξήσω? Κάποιες ρυθμίσεις, αλλαγή ρουτερ? Εν τέλει, αξίζει να πληρώνουμε τέτοια πακέτα (24αρια adsl, 50αρια vdsl όταν και αν αξιωθούν και το φέρουν παντού) ή γίνεται η ίδια δουλειά και με χαμηλότερα πακέτα?

Motherboard: asus p8h61-m le r2.0
CPU: intel core i3 2120 (3.3 GHz)
RAM: 6GB
Τροφοδοτικο: δε θυμαμαι και βαριεμαι να ανοιξω το κουτι :stuck_out_tongue:

Ετυχε να εχω την ιδια απορια πριν 2-3 μερες. Εγω με download γυρω στο 8 Mb/s εφτανα μεχρι 1.1 Mb/s.
Βρηκα ενα αρθρο για αυξηση της ταχυτητας αλλα δεν το δοκιμασα οποτε δεν ξερω.

Σε αυτα που ζητας μαλλον προς καμια gtx 750ti σε βλεπω.
http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/407774/2GB.html?keyphrase=gtx+750ti
Η υλοποιηση της Msi (142,5 e) ειναι πολυ καλη, αλλα διαβασε και κανενα review να δεις ποια σου ταιριαζει καλυτερα.

Αν μπορουσες να μαζεψεις κανενα 100αρικο παραπανω θα σου προτεινα και καποια gtx 960

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx+960&page=2

με παλι την Msi (234,50 e) να ειναι απο τις καλυτερες υλοποιησεις.

σε gtx 960 κοιτας καλυτερα σε 2gb μνημης γιατι ο επεξεργαστης της μαλλον δεν μπορει να εκμεταλευτει πληρως τα 4gb. Επειδη ομως η διαφορα της τιμης ειναι μικρη μπορεις να πας στα 4gb σε περιπτωση που χρειαστουν. Στην προκειμενη περιπτωση η Msi gtx 960 4gb κοστιζει 257 οποτε για ενα 20αρικο εγω θα πηγαινα στα 4gb.
Ας ελπισουμε οτι το τροφοδοτικο σου αντεχει.

Δεν σου προτεινω κατι απο AMD γιατι ειναι πιο ενεργοβορες και επειδη δεν ξερεις τι τροφοδοτικο εχεις καλα ειναι να μην το ρισκαρεις.

Δεν αναφερεις και αναλυση οθονης οποτε ολα τα παραπανω με επιφυλαξη.

Εν κατακλειδι εγω σου δινω μια βαση να ξεκινησεις, καλο ειναι να ψαξεις review των καρτων οπως και review του συνδυασμου κ.γραφικων που θα παρεις με τον επεξεργαστη σου καθως και την αναλυση για να δεις τι πρεπει να περιμενεις απο fps, settings(medium/high κτλ.) Επειδη λεφτα θα δωσεις ψαξτο καλα πριν προβεις σε αγορα.

Στα 250 ανεβαινει πολυ το μπατζετ και εκανα αμαν να μαζεψω τα 150 οποτε δε βγαινει. :stuck_out_tongue:

Η οθονη ειναι 1920Χ1080.

Αμα μπορεσεις να προτεινεις και καμια AMD θα με βοηθαγες αρκετα, ωστε σε περιπτωση που αντεχει το τροφοδοτικο να προτιμησω.

Ευχαριστω για τις συμβουλες.