Pc problems\αποριες

δεν παει το μυαλο σας ποσο απιστευτα καυλωνω οταν φτιαχνω κατι που ακομα και αντιπροσωπια θα πεταγε στα σκουπιδια…

αλλαξα μερικους πυκνωτες σε ενα motherboard απο παλιο IBM server (power pc επεξεργαστη) και το ανεστησα, την ωρα που η ιδια η ΙΒΜ ειχε σηκωσει τα χερια ψηλα και δεν μπορουσε να το επισκευασει…

ΓΑΜΩ !!! \:D/

εντιτ : μακαρι μονο να πληρωνομουν οσο πληρωνεται το service της ΙΒΜ…

Vielen Dank!

ΝΕΑ ΑΠΟΡΙΑ

Πολλες φορες μου κολλαει ενα παραθυρο του ιντερνετ explorer και οταν παω να το δω απο το task manager μου το βγαζει σαν “not responding”. Το θεμα ειναι οτι αυτο μου το κανει πολυ συχνα(10 φορες την ημερα) τις τελευταιες μερες και οχι σε καποια συγκεκριμενη σελιδα ουτε σε καμμια σελιδα που ειναι “βαρυα”. Υποπτευομαι οτι φταιει καποιο file που κατεβηκε μαζι με κατι αλλο που κατεβασα αλλα δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Eχετε ιδεα για ποιες καταληξεις φακελων να κοιταξω να σβησω ή καποια αλλη λυση??
Ευχαριστω!:slight_smile:

  1. κατεβασε το ad-aware

  2. ενημερωσε το antivirus που χρησιμοποιεις (προτεινω για απλο virus search to BitDefender-αρκετα αποτελεσματικο ακομα και στην online scan εκδοση - κανε κλικ εδω για online scan)

  3. κανε επανεκινηση σε safe mode (Ασφαλης λειτουργια - πατας F8 πριν αρχισει να bootαρει windows)

  4. βαλε antivirus και ad-aware να ψαξουν για ιους - worms - trojans

  5. καθαρισε οσα μπουν σε καραντινα.

  6. reboot σε normal mode

  7. κατεβασε και ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ το mozilla firefox - μακρια απο ΙΕ

απ’οτι καταλαβα απ’το ποστ σου μαλλον εχει τσιμπισει κατι ο ΙΕ, πραγμα διολου απιθανο αν τριγυριζεις στο δικτυο χωρις προφυλακτικο (εννοω με τον αχρηστο και προπαντως ΤΡΥΠΙΟ internet explorer).

Thx ε!:smiley:

Και κατι αλλο, τι ειναι αυτα τα LogTrace (σαν Notepad files) που αποθηκευονται στο Desktop? Χρειαζονται σε τιποτα? Τι σκατα ρολο βαρανε??

ρε παιδες επειδη εφαγα τρελη σκαλωσια
θελω την εξης διευκρινηση

η ταχυτητα dsl 1mbit/s που λεμε αντιστοιχει σε 1024 kb/s?
και αν ναι γιατι κατεβαζουμε με 100kb/s??

κατι αντιστοιχο με την pstn
που λεγαμε 56αρα αλλα κατεβαζαμε με μεγιστο 5.6kb/s

Στο πολύ περίπου…ναι :stuck_out_tongue:

ναι το θεμα ειναι γιατι δεν λεμε οτι εχουμε συνδεση με 100kb/s και λεμε με 1024 kb/s ???

Υποτειθεται οτι εχουμε ταχυτητα 1024 kb/s,μονο που οι γραμμες ειναι τοσο απαρχαιωμενες και ασυντηρητες που υπαρχουν μεγαλες απωλειες.Γι’αυτο νομιζω φτανουμε να κατεβαζουμε με 100 kb/s.

Aν τα θυμαμαι σωστα η ταχυτητα μας ειναι οντως 1024 αλλα για το σερφαρισμα.
Το downloading ειναι 1024/8=128 kb/s μεγιστη ταχυτητα.Απλα για διαφορους λογους δεν την φτανουμε.
Εγω με ενα download manager που εχω κατεβαζω με 120 με 1024 συνδεση.

ελα ρε
απο το 1byte = 8 bit ε??

αν ισχυει αυτο
στην 56αρα θα πηγαινε 56/8 = 7kbps? και εμεις απο τα 7 πιαναμε συνηθως τα 4,9kbps???

You got the point signal.
Απλα δεν ειναι δυνατο να πιασουμε την μεγιστη ταχυτητα.Αυτο οφειλεται σε πολλους παραγοντες.

Μπα, δεν παιζει γιατι μπορει ας πουμε να εχεις και 24mbits…Που σιγουρα πιανεις πανω απο 100kbps.

1024 ειναι η φυσική ταχύτητα σου (του μέσου δηλαδη του χάλκινου ζευγους). εσύ οταν κατεβάζεις όμως πρέπει να βάλεις υπόψη σου κ τα overheads που προσθετονται και σου πιανουν από τη φυσική ταχύτητα (τα δεδομένα δηλαδη του υπολογιστή που δίνεις γινονται 0 και 1). Εσύ οταν κατεβάζεις βλέπεις την ταχύτητα που αντιστοιχεί στο TCP/IP layer (τώρα εάν ρωτήσεις τι είναι αυτό θέλω ώρα να σου εξηγήσω) η οποία τελείως στο περίπου αντιστοιχεί στη φυσικη δια 10.

Δια 8.

Σωστος.8 bits / byte

Και επίσης το να αναλύσεις το θέμα της πραγματικής ταχύτητας που πιάνεις σε σχέση μ΄αυτή που θα έπρεπε να έχεις απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο. Γενικά μην το ψάχνετε.

ΠΑΠΕΙ παιδί μου… Φαίνεται απο μακρυά:!:

Και ένα 8μηνο στον ΟΤΕ έκανε καλά την δουλειά του! :stuck_out_tongue: