Pc problems\αποριες

120 ευρώ, η καλύτερη σε αυτήν την τιμή μάλλον, και πολύ καλή κάρτα γενικά (2GB RAM, GDRR5). Έχει και σχετικά χαμηλή κατανάλωση μιας και δεν θυμάσαι τι τροφοδοτικό έχεις…
Διάβασε και σχόλια από κάτω (θετικά όλα, 10αρια βαθμολογία). Από ό,τι λένε, σηκώνει άνετα και πιο απαιτητικά παιγνίδια…

Απο Amd πας σε r7 370

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=r7+370&from=autocomplete

Μια λυση ειναι και η gt 740 που προτεινει και το παιδι απο πανω.
Ξαναλεω οτι οι AMD χρειαζονται καλο/δυνατο τροφοδοτικο απο καλη εταιρια π.χ XFX. Χθες διαβαζα σε ενα forum το εξης: Παει ο αλλος και σε ακριβουτσικο συστημα, βαζει αμαρκε 750w τροφοδοτικο το οποιο αγορασε 35 ευρω (!) και σε 2 μηνες του κλεινει το pc μολις βαζει κανενα βαρυ παιχνιδι. Το τροφοδοτικο, αμα ειναι κανενα της πλακας, σου καιει ολο το συστημα και σε αφηνει λαλακα!!! Οποτε προσοχη!

Επισης μετρα το μηκος της καρτας για να εισαι σιγουρος οτι χωραει στο κουτι σου.

http://speedtest.ftp.otenet.gr/
Αν έχεις οτε μπες εδώ και δες την πραγματική ταχύτητα που κατεβάζεις.

οτε έχω… 4,93mbps μου βγάζει…παρόλα αυτά, αυτή τη στιγμή κατεβάζω ένα παιχνίδι και το ανώτερο που πιάνει είναι 840kbs…

Το αντίθετο είναι πιο συνηθισμένο. Πάντως οτι λέει το ρουτερ και ότι σου βγάζει το speedtest είναι η ταχύτητα σου. Απόλαυσε την όσο διαρκέσει αν και μπορεί να είναι εικονική

b είναι bit, B είναι byte. 8 bits είναι 1 byte. 6,19 Mb/s είναι περίπου 800 kBytes per second.

α ρε microsoft… τι παίζει με τη blanc screen στην εναρξη των windows 10? είναι δικό μου θέμα ή συμβαινει συχνά και σε άλλους?
9 στις 10 φορές κολάει εκεί εκτός και αν έχω πατησει F9 και οκ που σημερα ουτε και αυτο δούλεψε… :frowning:
κατι διαβασα για ασυμβατοτητα καρτας ή οθονης αλλά πως διαολο αλλαζει αυτο? πρεπει να αναβαθμισω drivers ξερω γω?

Μπα, Windows πρέπει να αναβαθμίσεις, από 10 σε 7 :p!

Ποια καρτα γραφικων εχεις? Εχουν βγει drivers για windows 10 (τωρα το αν δουλευουν σωστα αυτο ειναι αλλο θεμα), ψαξε να δεις αν ειναι ενημερωμενοι. Επισης τσεκαρε το καλωδιο της οθονης να μην ειναι ‘‘σπασμενο/διπλωμενο’’ πουθενα και σιγουρεψου οτι ειναι σωστα κουμπωμενο επανω στην κ. γραφικων οπως και στην ιδια την οθονη. Απο εκει και περα, αν δεν γινεται τιποτα format και επιστροφη στα windows 7. Μεχρι τουλαχιστον να στρωσουν τα 10αρια, πραγμα που μπορει να παρει καιρο ακομα.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα των windows ή της κάρτας γραφικών. Για παράδειγμα έγω είχα στο λαπτοπ μια AMD radeon και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα όταν έκανα update τους drivers (σε windows 7).

η κάρτα είναι:
ASUS VGA GTX 660Ti, GTX660 TI-DC2-2GD5

δεν έχει να κάνει με καλώδιο αφού καταφέρνω και κάνω login και όλα δουλεύουν κανονικά ακόμα και σε βαριές εφαρμογές (πχ video editing)

επίσης ποτέ δε σκαλώνει σε restart, μόνο όταν κάνω τερματισμό και ανοίξω πάλι, απλά πατάω σα τρελός διάφορα F5 ή F9 με την ελπίδα να μη σκαλώσει όπως όταν το αφήνω χωρίς να πατήσω τίποτα

Περιπου την ιδια καρτα εχουμε, εγω εχω την Asus GTX 660 Top DC2, η top σειρα ειναι ενα ειδος Ti. Οι driver σου ειναι ενημερωμενοι? Η τελευταια ενημερωση ειναι η 364.51 . Ανοιξε το Geforce Experience (αν δεν το εχεις εγκατεστημενο βαλτο απο εδω–> http://www.geforce.com/geforce-experience) και κοιταξε τους drivers. Αν δεν ειναι ενημερωμενοι, ενημερωσε τους. Παντως το προβλημα δειχνει να ειναι software. Μηπως εκανες εγκατασταση κανενα προγραμμα/εφαρμογη που εχει θεμα με τα 10αρια?

Παντως μην το αφησεις γιατι με hard reset και τα ρεστα συνεχεια μπορει να δημιουργησεις και hardware προβλημα. Αν δεν λυθει, format και πισω στα σταθερα σαν τιτανες 7αρια!

@dmembra οι drivers της Amd εχουνε γενικοτερο θεμα, αυτο ειναι γνωστο. Και της nvidia εχουνε αλλα συνηθως ειναι πιο σταθεροι. Εγω στοχευω σε Amd r9 390 βεβαια λογω του οτι ειναι πιο value for money σε σχεση με τις gtx 970 αυτη την στιγμη.

Σε λαπτοπ hp το wifi βρίσκει ελάχιστα δίκτυα και αυτά με χαμηλό σήμα… Έχετε να προτείνετε κανα δυνατό ανταπτορακι usb που να πιάνει μακριά? Ή καλύτερα να μπει εξωτερική κεραία στο σπίτι?

Με ενα τετοιο το εχεις λυσει το προβλημα σου.

http://www.skroutz.gr/c/2593/range-extender/m/5702/TP-LINK.html?o=tp+link

Αυτό είναι για να ενισχύεις το σήμα στο υπάρχον δικό σου wifi, σωστά? Για να δώσω να καταλάβεις τι ψάχνω… Βασικά, αυτός που έχει το λαπτοπ, δεν έχει wifi σπίτι του και ουσιαστικά είχε σήμα από έναν γείτονα φίλο του και κάτι δημόσια δίκτυα… Πλέον με το νέο λαπτοπ δεν τα βρίσκει αυτά και θέλει κάτι που να του ενισχύει το σήμα στο λαπτοπ και να πιάνει περισσότερα δίκτυα…

Τοτε μαλλον χρειαζεται ενα usb-κεραια. Υπαρχουν τετοια αλλα εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Οποτε τα παραπανω με καθε επιφυλαξη.

Θα σου πω αυτό που κάνω εγώ στις διακοπές! Θα πάρει ένα
NETGEAR WNDA3100 Usb adapter(δοκιμασμένο)και για να το φτάνει σε λιγότερο προσβάσιμα σημεία που μπορεί να πιάνει καλύτερα όπως π.χ. μπαλκόνι ή κάπου ψηλά, θα πάρει ένα Usb Extension Cable 10m όπως αυτό εδώ το DELOCK 82446 με repeater. Υπάρχουν και κάρτες με extra κεραίες όπως αυτή της Level Oneαλλά δεν τις έχω δοκιμάσει.

τα windows 7 που ειχα εκαναν upgrade μονα τους σε 10 χωρις να το αποδεχτω ποτε. Ημουν ενημερος για τα πακετα που κατεβαζαν αλλα οχι και ολοκληρη την εγκατασταση.
Διαβαζω εδω πχ κατι τετοια

Saw this message box that said something like ‘Your update is ready! Restarting and installing in 13 minutes.’ If I made myself a meal or watched TV, I would have had Windows 10. Oh, and the best part is how they hid the Decline button in the More Info button."

Αυτο εγινε και σε εμενα αλλα ειχα ηδη φυγει απο το pc πριν βγει το μηνυμα για να το αρνηθω.

Μου συνεβει κ εμενα πριν μια βδομαδα, " Your update is ready! " και ναι ηθελε λιγο παραπανω κλικ να το ακυρωσεις, αλλα υπουλο!

Μπορει καποιος να μου πει που οφειλεται αυτο το προβλημα των mouse που ο κερσορας πηδαει περα δωθε αντι να κινειται οπως θες; εχει να κανει με το mousepad? Με το οπτικαλ; υπαρχει καμια λυση;