Pc problems\αποριες

Δοκιμασε αλλο mousepad, αν συνεχισει, δοκιμασε αλλο ποντικι. Το πιθανοτερο ειναι οτι το ποντικι τα εφτυσε. Ποσα χρονια το εχεις? Θεωρω πολυ απιθανο να υπαρχει προβλημα στην υποδοχη της μητρικης.

…Μαλλον θέμα mousepad. Αλλαξε επιφάνεια και δοκίμασε! Αν κάνει τα ίδια …πας για ποντίκι!

Αποφασισα μετα απο καιρο να παλεψω να δουλεψει το Nova GO στο εξωτερικο … Το ειχα απορεια και τωρα το καλοκαιρι εκανα τα απαραιτητα βηματα στην Ελλαδα για να το τσεκαρω τωρα που ανεβηκα UK.

Τελικα εφαγα ηττα γαμωτο …
Ουσιαστικα σεταρα τον λογαριασμο στην Ελλαδα και προσθεσα τη συσκευη που θα streamara.
Στην Αγγλια αγορασα VPN (NordVPN) που εχει servers και στην Ελλαδα … αλλα δυστυχως δε δουλεψε … Aπο το support μου ειπαν οτι μαλλον blockαρουν VPN IPs … εχει κανενας παρομοια εμπειρια?

Ξερω εκ των εσω οτι γενικα καναν ελεγχους αυτο το διαστημα για να χρησιμοποιειται αυστηρα στον νομιμο “χωρο”, “χρηστη” κτλ. Δεν ξερω αν εχει να κανει κ με σενα, αλλα περιορισαν πολυ την αυθαιρετη χρηση του.

Έχει ασχοληθεί κανείς εδω μέσα με την αγορά πακέτου iptv απο το internet να μας σφυρίξει καμιά λεπτομέρεια?

delete

Μετα απο ανελεειτο research πανω σε monitors , πηρα την αποφαση να επενδυσω σε 144Hz τερατακι.
Εχει κανενας εμπειρια με TN / IPS panels ? Κοιταω γενικα προς 27’’ Gsync 144Hz και λογικα προς TN λογω τιμης γιατι το αντιστοιχο IPS ξεφευγει πολυ …

Η βασικη μου ερωτηση ειναι πως κανετε calibrate τις οθονες σας.
Παντα ειχα απορια πως μπορεις να βρεις τα καλυτερα settings, και ρωτω : Ποια η διαφορα να κανεις calibrate με software ( πχ μεσω Windows η Spyder 4 Elite ) και να τη φτιαξεις με τα κουμπια της οθονης? Ειναι το ιδιο?

Που φτάνουν τα οικονομικά σου; Ενδεικτικά μια καλή φτηνή λύση είναι αυτή εδώ αν και δεν είναι και μια πιο ακριβή και καλύτερη (προσωπική γνώμη) αυτή εδώ. Νομίζω βέβαια ότι δεν υποστηρίζει καμία Gsync.

Εχει περασει λιγο καιρος αλλα θανξ για την απαντηση :slight_smile:
Τελικα πηρα την Acer Predator XB271H - 27" LED Monitor σε καλη τιμη Black Friday.

Το προβλημα μου φετος, ειναι το bit mining που εχει εκτοξευσει τις τιμες σε ολες τις GPU ΤΡΑΓΙΚΑ.

Ξέρω ότι δεν είναι και το κατάλληλο θρεντ το συγκεκριμένο αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι.

Η Βοήθεια που ζητώ είναι η εξής; Ζω στην Γερμανία και θέλω να γίνω συνδρομητής στο Νετφλιξ αλλά στην Ελληνική βερσιόν και όχι την Γερμανική.

Προσπάθησα από πάνω αλλά είτε έγραφα netflix.com, είτε .gr, είτε μέσω google, πάντα μου άνοιγε το Γερμανικό.

Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι Ελλάδα και το ερώτημα είναι ότι αν κάνω τώρα την εγγραφή για το λάπτοπ μου, όταν ανέβω Γερμανία θα έχω πρόσβαση στο Ελληνικό? ή πάλι θα μου πετάει το Γερμανικό?

Χωρίς να έχω Netflix για να επιβεβαιώσω, φοβάμαι ότι θα σου πετάει το Γερμανικό ανεξάρτητα από το πού έχεις κάνει εγγραφή.

Τσέκαρε λίγο αυτό:
https://www.quora.com/Will-using-the-same-Netflix-account-as-someone-in-a-different-country-affect-what-I-can-watch

1 Like

Το γράφει ξεκάθαρα στο λινκ που ανέβασες: “Your Netflix selection depends on your specific geographic location, not the origin of the account.”

Οπότε το αφήνω.

Ευχαριστώ Αχιλλέα.

1 Like

Να είσαι καλά. :slightly_smiling_face:

Μου κίνησε την περιέργεια αυτή η ερώτηση γιατί σκέφτομαι κι εγώ να βάλω Netflix. Είδα ότι όλοι απαντάνε πάνω-κάτω τα ίδια, οπότε φαντάζομαι ότι αυτή είναι η αλήθεια.

1 Like

Μου έχουν στείλει στην δουλειά αρχεία Pages (που ούτε καν ήξερα τι είναι γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΜΑC).

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν υπάρχει τρόπος να γίνει μετατροπή ώστε να τα ανοίξω σε PC με Microsoft λογισμικό (PDF, WORD πχ).

Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα ότι υπάρχουν σαιτς για ονλαιν μεταροπή, τα οποία δεν τα εμπιστεύομαι, πόσο μάλλον για την δουλειά.

Κάποιο δωρεάν πρόγραμμα υπάρχει? Ή κάποιος άλλος τρόπος?

Καπου πηρε το ματι μου, οτι αν αλλαξεις το extension σε .zip μετα ανοιγει με Word , δοκιμασες?

2 Likes

Δούλεψε!!! Σωραίος…Ευχαριστώ!

1 Like

Μια απορια ρε παιδια αν ξερει κανεις γιατι ο τεχνικος μας εδω στην δουλεια μας εχει γραμμενους. Την Παρασκευη αφησα το pc στην δουλεια να κανει το windows 10 update του και πηγα για κατι εξωτερικες δουλειες. Απο τοτε που γυρισα δεν με βαζει σε κανεναν user. Ολα τα βγαζει λαθος κωδικο. Αλλαξαμε κωδικους κτλ, σε αλλα pc που ναι συνδεδεμενα εδω στο δικτυο μας με βαζει κανονικα, στο δικο μου pc τα ιδια. Λαθος κωδικος κτλ. Οτι user μας και να χρησιμοποιησω. Δοκιμασα και σε safe mode, τιποτα, και το δικτυο φαινεται κανονικα συνδεδεμενο. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να χει παιξει? Κανα μπαγκ του απντεητ?

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε και ένας φίλος μου. Πέρασε για πρώτη φορά τα 10 σε ένα πισί πριν λίγο καιρό και μετά από 2-3 μέρες που δούλευε κανονικά, έκανε αναβάθμιση και από τότε δεν δεχόταν το κωδικό.

Τα ξανά πέρασε από την αρχή και εδώ και μια εβδομάδα και με όλες τις αναβαθμίσεις δεν έχει κάποιο πρόβλημα (προς το παρών τουλάχιστον).

Δεν είναι λύση αυτή που σου δίνω βέβαια :yum:

χαχα αυτο προσπαθω να αποφυγω! Αν και δεν βλεπω να το γλυτωνουμε το φορματ

Έχω ένα θεματάκι τις τελευταίες μέρες λίγο παράξενο. Ανα τακτά χρονικά διαστήματα ότι και αν δουλεύω στο pc μπαίνει για 2-3 δευτερόλεπτα στο παρασκήνιο και έρχεται μπροστά η γραμμή εργασιών. Το παρατήρησα αρχικά με το KMP Player που αν και το είχα full screen ξαφνικά πεταγόταν από κάτω η γραμμή εργασιών. Μετά είδα να γίνεται παντού, από google chrome μέχρι και στα παιχνίδια. Η μαλακία φυσικά είναι πως κάθε φορά χάνω την επαφή με την όποια εργασία κάνω (πιο εκνευριστικό στα games που δεν πιάνει το gamepad για αυτά τα 1-2 δεύτερα).

Any ideas? Γίνεται αρκετά συχνά πλέον και μου σπάει τα νεύρα.