Βοήθεια για αγορά pc

Ok δεν βοηθάς, αλλά θα κάνω μια δευτερη απόπειρα.
Όλες οι συσκευές έχουν έχουν ένα κύκλο ζωής που ανάλογα με την χρήση που κάνεις και πόσο το φροντίζεις το μηχάνημα (βγάζω έξω απρόοπτα που μπορεί να τύχουν) δεν κρατά επ άπειρον.
Αυτό σημαίνει ότι ένα pc με μία απλή καθημερινή χρήση μπορεί να σε βγάλει άνετα 6-7 χρόνια.
Το θέμα είναι ότι σε ξεπερνάνε οι εξελίξεις. Έχω ένα Pc 12ετίας που είναι σε άψογη κατάσταση, δουλεύει κανονικά, αλλά αν πω να παίξω ένα flash game στο internet (farmville πχ) χάνει το φως του ξερω γω. Οκ αυτό για σένα θα ήταν αντοχή στο χρόνο αλλά so what? Τι να το κάνω?
Δεν είπες τι σπουδάζει ούτε πως θα το χρησιμοποιείς. Πως να βοηθήσουμε? Πάντως ότι και να κάνεις δεν σου χρειάζεται μια υπερκοστολογημένη σακαράκα. Αν θες να φαίνεται ωραίο το πισι σου βάλτου ένα σεμεδάκι από πάνω. Μπορείς να το πλέξεις μόνη σου.

Σταματήστε!!!Σε λίγο θα πρέπει να πάρω θέση, αν συνεχίσετε, είμαι υποχρεωμένη!
Σοβαρά τώρα, μπορεί όντως η υπερβολή του αυτή να είναι μαλακία, αλλά ντάξει, λεφτά του είναι (και πράγματι, μόνος του τα δούλεψε, δεν τα ζήτησε), ας τα κάνει ό,τι γουστάρει!!

Όχι, παιχνίδια δεν παίζω. Θέλω, όμως, να είναι καλό το μηχάνημα (με τα όλα του, και μεγάλη οθόνη με μεγάλη ευκρίνεια και καλά ηχεία και μικρή σε έκταση κεντρική μονάδα). Τέλος πάντων, κάπως έτσι τον έχω στο μυαλό μου!

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να ανοίξεις θέμα εκεί;;; Θα αναμένω νέα!!! :slight_smile:

Αύριο γιατί πρέπει και να κοιμηθούμε κάποια ώρα :stuck_out_tongue:

Όχι και αυτός!!! Χαχαχαχαχαχα…
Καλύτερα ρώτα εσύ και για ό,τι νεότερο, ενημέρωσέ με, είτε εδώ είτε στο μέηλ που θα σου δώσω (τα πμ είναι φουλ). Οπότε στείλε εδώ αν έχεις νέα.

Με νοιάζει να είναι γρήγορο και να κάνει τη δουλειά του. Να την κάνει καλά όμως, να μη μου βγάζει την πίστη!! Σπουδάζω Νομική, οπότε στη σχολή μου μού είναι άχρηστο το πι σι. Δεν ξέρω να πλέκω. :stuck_out_tongue:

Μη μου λέτε για τεχνολογία, είμαι ανίδεη ρε! 8)

*Σταθερός υπολογιστής με ενδιαφέρει.

Νομική… χαχαχαχαχ!
Σε φαντάζομαι σε αγόρευση να ξεκινάς “κ πρόεδρε, ντρέπομαι που το λέω αλλά…” :lol:
Anyway στο δια ταυτα, παιχνίδια δεν παίζεις, νομική σπουδάζει, πες σε κάποιον να σου φτιάξει μία αξιοπρεπή σύνθεση με μαξ τα 500 ευρώ περίπου και είσαι καλυμμένη για την επόμενη πενταετία. Μην πετάς τα λεφτά σου τζάμπα.

Χαχαχαχαχαχαχα!!!Με κάνεις και κοκκινίζω τώρα! Αλήθεια, πλέον και μένα αστείο μου φαίνεται… :stuck_out_tongue:
Ωραία λοιπόν, νομίζω ότι βρήκα τον άνθρωπό μου! Τυχερέ Πασχαλάκο, μπελά βρήκες… :stuck_out_tongue: Σας ευχαριστώ. :slight_smile:

Λοιπον silent θα πας σε ενα καταστημα εκει κοντα στο σπιτι σου και θα τους πεις τα εξης απλα

Πες θελω να συναρμολογησω το δικο μου πισι.το “δεσιμο” και τις συνδεσμολογιες ζητα να τις κανουν αυτοι.

Μετα θα μαθεις ποιηματακι τα παρακατω και θα τους τα πεις.

Θελω ενα τροφοδοτικο στα 550-600W, της thermaltake.Ενα mid tower κουτι 25 ευρω μαξ.

Επεξεργαστη intel i3.
Μητρικη ζητα να σου βαλουν μια της εταιριας gigabyte, και οπου δεις σε ονομα μοντελου τα γραμματα “UD” ζητα αυτην.130 ευρω ταβανι στην μητρικη.

Μνημη ραμ ζητα 4 gigabyte.Μετα πες θελω καρτα γραφικων, ειτε nvidia ειτε της ATI, και οτι θες μια κοντα στα 60-70 ευρω.

Σκληρο δισκο ζητα εναν western digital.750gb πιστευω θα σου ειναι αρκετα.

Με τον ι3 θα εχεις τουλαχιστον 10ετια “ελαφριας” χρησης σε αντοχες.
Με την καρτα γραφικων στα 60 ευρω θα μπορεις να βλεπεις ανετα ταινιες και βιντεο σε 1080p χωρις να σου κανει τα νευρα τσαταλια.

Το τροφοδοτικο θα ναι επωνυμο οποτε δε θα σαι κρεμασει (ποτε δεν παιρνουμε ορκο παντως)

Αυτα.Το μηχανημα θα σε κρατησει οσο θες εσυ να το κρατησεις.Το προηγουμενο πισι μου κρατησε 10 χρονια ακριβως και το αλλαξα επειδη το βαρεθηκα, γιατι κατα τ αλλα μια χαρα δουλευε.

Επισης, ο φιλος σου μαλλον πηγε να σου εξηγησει την υπαρξη του linux.Μαλλον δεν εχει που να τα πει και λεει τον πονο του σε σενα.

Το μηχανημα που σου λεει ο Mackintosh ειναι οτι πρεπει για σενα.Θα προτεινα ομως να βαλεις amd επεξεργαστη,μαλλον ο fx-4130 σε καλυπτει.Και μαθε να πλεκεις!:lol:

και καμία asrock κάτω από 100? μια χαρά θα είναι π.χ. :slight_smile:

Eγώ προτείνω να βάλει κανέναν A6 ή Α10 και ας μην βάλει καθόλου κάρτα γραφικών.
Η κοπέλα ουσιαστικά γραφομηχανή θέλει και render για τον browser, τίποτα παραπάνω.
Kαι το κόστος θα πέσει και το τροφοδοτικό θα ελαφρύνει και οι θερμοκρασίες μέσα θα είναι χαμηλότερες. Αύξηση διάρκειας ζωής που φαγώθηκε χθες. :stuck_out_tongue:

θέλω να φτιάξω ενα pc μόνο για gaming… Να πάω σε κατάστημα τύπου πλαίσιο, public, ή να το ψάξω με πληροφορικό ?

εγω θα ελεγα να εχεις καποιον μαζι σου που ειναι σχετικος (ή πληροφορικος οπως εγραψες) και να τα παρεις κομματια κομματια…ειδικα στο e-shop καθε εβδομαδα βγαζει καλες προσφορες…

Χρειάζομαι καμιά καλή συμβουλή για αγορά ηχείων υπολογιστή (δεν βρήκα ανάλογο thread μόνο για ηχεία και το βάζω εδώ).

Το θέμα είναι πως το budget το πολύ πολύ να φτάσει τα 30-35 ευρώ, δεν είμαι για παραπάνω αυτή την στιγμή. Κάτι που περιορίζει τρομερά τις επιλογές μου φαντάζομαι. Έχω πετύχει βέβαια ακόμα και 2.1 speakers με χαμηλές τιμές αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα τα φτύσει σε κανένα μήνα. Η μόνο απαραίτητη προϋπόθεση είναι να παίρνουν ακουστικά.

καταρχας μιλας για υπολογιστη η laptop? γιατι τα νεα laptop δεν εχουν καν τις normal εξοδους για ηχο, αλλα usb μονο.γενικα ομως το budget σου ναι σε περιοριζει.

δες κατι σε αυτα:

Για υπολογιστή.

Αυτά καλά, το δεύτερο βλέπω το παινεύουν στα σχόλια αλλά φτάσαμε στα 41 ευρώ ήδη :stuck_out_tongue:

Υποθέτω πως και τα 2 παίρνουν ακουστικά, το λέω επειδή δεν βλέπω σχετικά αναφορά στην σελίδα.

Τίποτα το extreme, αλλά απόλυτα πρακτικά, για βασική χρήση και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο 1,5 χρόνο. Value for money.

κλασικά ακριβά στο πλαίσιο βέβαια, τα ίδια ηχεία:

Τα εχω εγω εδω και σχεδον 1 χρονο και ειναι τελεια για την τιμη τους.

we have a winner λοιπόν :smiley:

Απλά να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω αλλάξει 2 φορές ηχεία ως τώρα, βέβαια αυτά που είχα πάντα ήταν κάτι φτηνοπράγματα των 10 ευρώ. Επειδή χρησιμοποιώ σχετικά συχνά ακουστικά και στις 2 περιπτώσεις μετά από 2-3 μήνες ο ήχος άρχισε να χάνει από το ένα ηχείο. Επανερχόταν μόνο όταν πείραζα λίγο την υποδοχή των ακουστικών. Γενικά όσο περισσότερο χρησιμοποιούσα τα ακουστικά τόσο συχνότερα χανόταν ο ήχος από κάποιο ηχείο. Κάνω κάτι λάθος ή απλά υπερβολικά μούφες ηχεία;

απλά οτι πληρωνεις παιρνεις