Βοήθεια για αγορά pc

επισης, για να εμποδισεις τη φθορα μπορεις να ψαξεις για κανενα εξτενσιον καλωδιο για να μη γαμησεις την υποδοχη με το βαλε-βγαλε

Κοίτα, όσο αφορά τα ηχεία, νομίζω πως τα Logitech Ηχεία Z-150, είναι όντως Value For Money και αρκετά καλά γι’ αυτό που πληρώνεις. Εάν δεν έχει το PC fronτ panel ώστε να σου φέρει μπροστά τα ακουστικά, σίγουρα ένα Extension σου χρειάζετε για καλύτερη διαχείριση των βυσμάτων και λιγότερες φθορές! Ρίξε μια ματιά εδώ

Παιδες εδω ξανα για τις πολυτιμες γνωσεις σας. Σκεφτομαι να ολοκληρωσω την σταδιακη μου αναβαθμιση. Περυσι πηρα μια gpu nitro+ rx580 της Sapphire κ ενα τροφοδοτικο. Μια χαρα κομπλε. Φετος σκεφτομαι να κανω τα μεγαλα βηματα. Επεξεργαστη, μνημη και φυσικα motherboard. Εχω εναν i5-4400@3.1 Ghz κ 8 gb Μνημη παλαιας κοπης. Παντα σε ψιλοbudget φαση σκεφτομαι να παρω εναν Ryzen 5 3600, μνημες G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz κ για μητρικη την B450 Aorus M . Eχει κανας γνωστης καμια ιδεα? Χρειαζεται τιποτα αλλο που ξεχναω?!

P.S: Ειχα παρει και εναν ssd για τα windows κτλ

Αν ήμουν αθήνα θα στο έφτιαχνα εγώ ρε μπαγάσα αλλά τέσπα. :stuck_out_tongue: Μια χαρα εισαι, μπορει να γινει λιγο fine tuning αν θες.

χαχα κριμα! παντα ντρεπομαι να ζηταω απο τους κλασικους φιλους την συναρμολογηση!
Fine tuning? like?

Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ mini μητρικων και κανονικων? Αυτη πχ ειναι μινι.

επεκτασιμότητας κυρίως. οσο πιο μικρό είναι τόσο πιο άβολο να χωρέσεις πράγματα. Ουσιαστική ΟΧΙ τόσο. αν μιλάμε για ίδιες προδιαγραφες υποσυστημάτων. (αλλά με πιο μικρο χώρο ισως να μην μπορείς να βάλεις μια μακρια κάρτα γραφικών επείδη θα βρίσκει σε μνήμες κτλ.) Γενικά δε bigger the better για να έχεις και airflow κτλ αν και ειδικά τα νέα amd έχουν τίμιες καταναλώσεις και θερμοκρασίες.

1 Like

Ο αριθμός των Sata κατά βάση είναι μικρότερος, δλδ 4 αντί για 6. Εγώ Gigabyte έχω κάνει εμπάργκο για διάφορους λόγους πάντως. Γενικά πάντως όποια μητρική και να βάλεις μια χαρά θα είναι από 80-100 ευρώ πχ, μνήμες μπορείς να γλιτώσεις κανα 30ρι βάζοντας πάλι Gskill στα 3200, τις Ripjaws V. Επίσης ο 3600 με τον 2600 έχουν 80-90 ευρώ διαφορά και 10-15% σε επιδόσεις. Και επίσης είτε 2600 είτε 3600 δεν είναι καθόλου μπάτζετ, είναι υπερτούμπανοι και οι δύο.
Εγώ μόλις πήρα αυτά που πήρες και εσύ, ούτε μια βδομάδα δεν έχει και ακόμη τα τεστάρω πριν τα βάλω στο κουτί. Είχα ήδη έναν 2600 καβαντζα και πήρα μια ASUS B450F-Gaming λόγω του ότι έχει πολύ καλή κάρτα ήχου για onboard και έχει πέσει στα 115 ευρώ που είναι πολύ τίμια τιμή. Επίσης πήρα και τις Gskil 2x8 3200 Ripjaws V στα 70. Παρεμπιπτόντως είμαι τεχνικός Η/Υ slash βλαμμένος κομπιουτεράκιας από το μακρινό 87 που έγινε η αρχή με Amstrad κλπ οπότε καταλαβαίνεις…πιο true μόνο οι Manowar :stuck_out_tongue:

2 Likes

Moλις θα εγραφα οτι θα παω σε αυτην μαλλον. Φιλε και εγω με Αμστραντ και μανογουορας :stuck_out_tongue: χαχα!
θα τσεκαρω αυτο που λες με τις μνημες. Δεν ειναι μικρη διαφορα. Θα σκεφτω και για τον επεξεργαστη. Απλα σκεφτομαικαι τομελλον. Να κρατησει λιγο παραπανω.

Κοίτα αν μπορείς σκάστα για 3600, έχει λογική. Αν ήσουν σε αυστηρό μπάτζετ ο 2600 είναι μονόδρομος. Από PSU πως είσαι?

Aυτο εδω.


Ρωτησα εναν φιλο και μου πε οτι φτανει. Ο καινουργιος επεξεργαστης καταναλωνει λιγοτερο απο τον παλιο.

Με ρωταει ενας τυπος να του πουλησω τον i5, τις 2 4αρες μνημες και την μητρικη https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H87-D3H-rev-1x?fbclid=IwAR0yE9zjGNG20SE2fliTlW5ZdliEeXTTGcMvEO7690_-U_Uf5P9Ktpqylsc#ov

Kαμια ιδεα ποσα ειναι μια λογικη χαμηλη τιμη?

Δές το βάσει λογικής. Δλδ ο Ryzen 1200 έχει 50 ευρώ καινούργιος με 3 χρόνια εγγύηση και είναι 10-15% πιο γρήγορος από τον I5-4440 που έχεις οπότε πόσο να τον δώσεις? 25-30? . Η motherboard από τις φτηνές σχετικά ήταν, τώρα χωρίς εγγύηση ούτε στα 40 - 50 ευρώ και πολλά λέω δλδ…και μνήμες με 30-35 παίρνεις καινούργιες αν και αν έχεις απόδειξη τις δίνεις στα 25-30 άνετα. Οπότε κανένα 100ρικο σε φίλο είναι μια χαρά, 150 σε εχθρό :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλα εγω ουτε 50 δεν σκεφτομουνα…χαχα. κανα 50αρικο θα του πω.

Αυτο που τα τεσταρεις μ ανησυχει. Πως το εννοεις;

Επειδή συνήθως είναι χρονοβόρο να βγάλεις τα παλιά από το κουτί και να βάλεις τα καινούργια προτιμώ να τα τεστάρω πρώτα εκτός κουτιού για καμιά βδομάδα πρώτα να σιγουρευτώ ότι πάνε όλα καλά και δεν έχουμε τπτ κολλήματα, αστοχία υλικού κλπ… για μένα είναι εύκολο γιατί είναι η δουλειά μου οπότε μην το λαμβάνεις υπόψιν και τόσο. Εσένα ποιός θα το στήσει?

Εχω κανα δυο φιλους που ασχολουνται σε καλο επιπεδο. Λογικα ενας απο τους δυο. Η μονη μου ανησυχια ειναι μηπως δεν χωραει η μητρικη, αλλα δεν νομιζω. Κ η προηγουμενη νορμαλ ηταν, οχι μινι

Ποιο κουτί έχεις? Η b450f gaming είναι λίγο βόδι πίσω στις υποδοχές, μπορεί να πρέπει να βγει πρώτα ο πίσω ανεμιστήρας αλλά πρόβλημα να μην χωράει δεν παίζει.

Νομιζω αυτο


Η μητρικη ειδα ειναι μινι

Μια χαρά το κουτί, νόμιζα όμως οτι πήγαινες για τη b450f gaming

Sweet spot αναβάθμισης το b450 + ryzen 3600
Θα προτιμούσα την MSI B450 Tomahawk Max (είναι στα 100+ στα σκρουτζομάγαζα). Είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε b450 και βάζει κάτω πολλές x470 και x570 σαν υλοποίηση στα λεφτά που ζητάει.