Pearl Jam!

PEARL JAM

Ακούω γνώμες γι αυτούς!
Αν και έχω ακούσει μόνο δυο cds τους ,έχω κολλήσει τώρα τελευταία με κάμποσα τραγούδια τους !
…είναι νομίζω ξεσηκωτικά αν καιι όχι hard!

τι να πεις…
απο τις πολυ αγαπημενες μου μπαντες, οτι και να πω δεν θα ειναι αντικειμενικο…
PEARL JAM :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Καλά ότι και να πούμε είναι λίγο… Είναι για μένα το κορυφαίο συγκρότημα από το 1990 και μετά.
Μια φωνή που σε στοιχειώνει… στίχοι που σε ανατριχιάζουν… κι ένας κι8αρίστας, σύγχρονος Jimi Hendrix…

Ούτε αγαπημένο τραγούδι δε μπορώ να διαλέξω, ανάμεσα στα τόσα αριστουργήματα που έχουν γράψει

Για μενα τα 2 πρωτα αλμπουμ τους (Ten , VS) ειναι ο ορισμος του hard rock στα 90’s…τι grunge και αηδιες…hard rock (μονο και μονο γιατι εχει κιθαριστικα solos…)…στα επομενα αλμπουμ τους εγιναν πιο εσωστρεφεις, αλλαξαν μουσικο υφος, κρατωντας την προσωπικοτητα τους ακεραιη, με λιγοτερο εντυπωσιακα αποτελεσματα…Μου αρεσουν ολα τους τα αλμπουμ , αλλα αν επρεπε να διαλεξω εκτος απο τα 2 προαναφερθεντα θα διαλεγα και το riot act…τρομεροι στα live, και αντικειμενο φετιχισμου με ολα αυτα τα καλουδια που κυκλοφορουν ανα καιρους…

τσεκαρε επισης τους Temple of the dog με το ομωνυμο αλμπομ…ουσιαστικα ειναι oi pearl jam με τον Chris Cornell στα φωνητικα και τον Εddie Vedder sta δευτερα…τρελο αλμπουμ…

:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Να αρχισω να σπαμαρω τωρα :?: :!: :lol:

Ο βεντερ ειναι πολυ ανετα στους 5 αγαπημενους μου τραγουδιστες…Κανανε φοβερα λαιβ, ειδικα ενα που ειχαν κανει στην ολλανδια επι εποχης Τεν το ειχα δει πανω απο 30 φορες :stuck_out_tongue:

Φοβερες συνθεσεις και στιχοι…Εχουν βγαλει “μετριους” δισκους, στους οποιους ομως ακομα μπορεις να εντοπισεις κομματια-αριστουργηματα…

“Τελοιοι” δισκοι: Ten, VS., Yield

και ακολουθουν Vitalogy και Riot Act…οι υπολοιποι ειναι αρκετα μετριοι αλλα τεσπα :stuck_out_tongue:

Το αγαπημενο μου συγκροτημα, απλα…τους ακουσα πριν 6 χρονια και απο τοτε η “σχεση” μας ειναι αρρικτη:p . Ευχαριστω τον Θεο που αξιωθηκα να τους δω live 4 φορες ( Λισσαβωνα (2 βραδιες) και Αθηνα το 2006 και Λονδινο το 2007). Και μην κολλατε στα Ten, Vs ακουστε τους παραπερα…

Βρηκα καλουτσικα καποια σκορπια τραγουδια μονο που ακουσα οταν ειχαν βγαλει το Ten,αλλα κατα τ αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα ενδελεχως ωστε να χω πιο σφαιρικη αποψη.Δε μ αρεσε ποτε η φωνη του Βεντερ(η χροια του συγκεκριμμενα)βασικα και αυτη ηταν και ο βασικος ανασταλτικος παραγοντας για να ασχοληθω περαιτερω μαζι τους.Δεν κολλαω σε ταμπελες πχ grunge,hard rock κτλ,απλα δεν μ αρεσει ο τροπος που τραγουδαει.Βλεπω παντως οτι εχουν φανατικους οπαδους(και με τελειως ετεροκλητα γουστα),οποτε στανταρ θα εχουν καποια καλα στοιχεια τα οποια εκτιμωνται.

Μεγάλη μπάντα που όμως τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει μια σημαντική κάμψη…Ωστόσο τα 3 πρώτα τους (και ειδικά το Ten) είναι δίσκοι διαμάντια…

Υ.Γ Και αγαπημένο κομμάτι το Black…8)

Καταπληκτικη δισκαρα.αναμεσα στα καλυτερα ροκ αλμπουμ των 90’.δυστυχως ο vedder κανει backing μονο σε 3 κομματια και φυσικα μοιραζεται τα φωνητικα στο αριστουργηματικο Hunger Strike.

ον τοπικ!σπουδαια μπαντα.ιδιαιτερα στο ξεκινημα της.αν και εχει κανει μια καμπη ποτε δεν σταματησε να βγαζει ωραια τραγουδια.

φοβερο κολλημα το rearview mirror!!!
Καταπληκτικο το βιντεο του Life Wasted!!

Το rearviewmirror είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια ever… Εκείνο το ξέσπασμα του Eddie προς το τέλος του τραγουδιού, κάθε φορά με ανατριχιάζει

1 Like

Παρα πολυ καλο συγκροτημα. Η συναυλια τους στο ΟΑΚΑ τα εσπασε πραγματικα. Καλυτεροι δισκοι κατα τη γνωμη μου οι Ten, Vs και ο ομωνυμος περισυνος.

και ενας φιλος στην αθηνα επιασε την μασκα του vedder… εεεεε??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Χμμμ πολλα ξερεις εσυ… :-k :lol: anyway

Black - Live at Pinkpop

:bow: :bow:

:har: :har: :lol: :lol: :lol: :har: :har:

Σοβαρα τώρα, υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη Γη που να μην του αρέσουν;

Yπαρχουν ,αλλα ευτυχως ειναι λιγοι.Αλλα ακομα και οι πιο πολλοι απο αυτους τους παραδεχονται με καποιο τροπο.
Στεναχωρηθηκα που δεν ηρθαν και αυτο το καλοκαιρι Αθηνα.Εκαναν μινι περιοδεια στην ευρωπη αλλα παιξανε κυριως σε φεστιβαλ.
Ετοιμαστειτε για το dvd που θα βγει σε λιγους μηνες με κομματια απο τις 5 συναυλιες περσυ στην Ιταλια.

Σοβαρά τώρα, επί πολλά χρόνια είχα απορία για το αντίθετο… :yes:

Πραγματικά, μόνο εδώ στο rocking.gr τα τελευταία χρόνια συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν άτομα στην Ελλάδα που τους ακούνε! Δεν σου κάνω πλάκα! [-X

Την προηγούμενη δεκαετία, οι metalheads / hard-rockers τους ρίχνανε (στην πλειοψηφία τους, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις!) μεγάλο κράξιμο!

Τότε όσοι δεν ακούγανε λαϊκά ή beatάκια, ακούγανε πιο παραδοσιακά πράγματα και οτιδήποτε ήταν alternative, το απορρίπτανε! Δεν θα κρίνω αν το κάνανε καλώς ή κακώς, αλλά είναι γεγονός!

Τα πολύ πρόσφατα χρόνια στην Ελλάδα άρχισε η ευρεία αποδοχή αυτών των ειδών!

Οπότε για να απαντήσω το ερώτημά σου, ναι, υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν τους αρέσουν! Για Ελλάδα μιλάω!

Έξω, είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα! Ακολουθούσαν πιο εύκολα αυτά που προωθούσε το MTV!
(Μιλάω για όλα τα είδη, όχι μόνο το alternative! :wink: )

Υπερβολες… :roll: