Pearl Jam!

Αυτό που λέει ο maiden ισχύει. Και αιτία της αλλαγής των τελευταίων χρόνων είναι το Internet και το ADSL…

Εδώ το hammer δεν αναφέρει καν στις συναυλίες τη συναυλία των Muse, λες και οι HIM είναι περισσότερο μέταλ. Αλλά το image μετράει πιο πολύ φαίνεται.

Ξέρω άτομα που μέχρι αρχές millenium έβριζαν και έκραζαν το grunge, ότι κατέστρεψε τη μουσική κτλ κτλ… Καλά μέχρι εδώ. Το τραγικό ήταν όμως ότι δεν είχαν ακούσει ποτέ έστω και 1 τραγούδι (για ολόκληρο άλμπουμ δε μιλάω…)

Τεσπα, δεν έχουν πολλές ομοιότητες οι Virgin Steele με τους Pearl Jam, οπότε δε μου φαίνεται παράλογο κάποιος να ακούει τους πρώτους και καθόλου τους δεύτερους.

Και τοτε πως ειχε μαζεψει τοσο κοσμο η συναυλια των RATM ας πουμε? Η δεν ειναι αλτερνατιβ αυτοι?

Ήταν περίπτωση έχω ακούσει το Killing In The Name Of και πάω… Εξάλλου οι RATM ήταν εξαίρεση και μια εποχή ήταν υπερβολικά δημοφιλείς στην Ελλάδα. Οι Pearl Jam αντίθετα την ίδια εποχή ενώ μπορεί να ήταν πιο δημοφιλείς από τους RATM στο εξωτερικό, στην Ελλάδα ελάχιστοι τους άκουγαν

Πολύ σωστά!

Και να συμπληρώσω ότι το live των RATM ήταν το 2000 (σχετικά πρόσφατα δηλαδή και όχι στα '90s) που τα πράγματα είχαν αρχίσει να αλλάζουν ούτως ή άλλως…

Ε ναι, αυτο εννοω αλλωστε δεν μπορω να ξερω τι γινοταν στα 90’ς για να εχω γνωμη οποτε δεχομαι αυτο που λες. Απλα δεν ειναι οτι το αλτερνατιβ αρχισε να γινεται γνωστο εδω στην Ελλαδα τα τελευταια 2-3 χρονια εχει λιγο παραπανω…

Ε ναι! Δεν είπαμε μόνο τα τελευταία 2 - 3 χρόνια!
Σίγουρα παραπάνω! Στα '00s τέλος πάντων!

Μάλλον το πήρες αλλιώς, επειδή κάπου έγραψα “εδώ στο rocking.gr τα τελευταία χρόνια συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν άτομα στην Ελλάδα που τους ακούνε!” :-k
Ήθελα να πω ότι εδώ συνειδητοποίησα ότι τους ακούνε αρκετοί!
Ήξερα ότι τους ακούγανε (κάποιοι λίγοι) και πιο πριν… :roll:

Για μισό ρε παιδιά…

Ήμουν μικρούλης (τότε μόνο Floyd άκουγα :p), αλλά καθότι έχω μεγαλύτερη αδερφή θυμάμαι πολύ καλά τον πανικό που υπήρχε για συγκροτήματα όπως οι Pearl, Nirvana, REM, κλπ. . To Μτν επίσης ήταν ελεύθερο κανάλι εδώ στην Αθήνα και είχε και πολύ καλά νούμερα τηλεθέασης…

Απλά το να ερχόταν κάποιο από αυτά τα συγκροτήματα στην Ελλάδα, ενώ ήταν τόσο μεγάλα εμπορικά ονόματα, ήταν κάτι αδύνατο. Δεν ήταν θέμα κοινού. Αν ήταν έτσι όλοι οι μεγάλοι των 70ς και 80ς θα είχαν περάσει από Ελλάδα όσο βρίσκονταν στο peak τους…

Ποιόν πανικό; :-k
Το ότι οι περισσότεροι ξέρανε 3 τραγούδια από το κάθε group;
Εγώ μιλάω για οπαδούς, ενεργούς, ψαγμένους…

Και αυτοί ήταν πολύ λιγότεροι από τους αντίστοιχους μεταλλάδες…

Επίσης, οι REM πού κολλάνε; :-k

Α! Kαι οι Nirvana είναι η εξαίρεση! Ναι, με αυτούς γινόταν χαμός το 1991 - 1994, το θυμάμαι πολύ καλά! :yes:
Guns N’ Roses, Metallica και Nirvana ακούγανε οι περισσότεροι τότε!
Και από τα τέλη του 1994 και Offspring!
Αλλά όλα τα άλλα alternative εκείνη την εποχή ήταν στα αζήτητα από την πλειοψηφία!

Σαφώς, έχει να κάνει και με το τι παρέες είχε ο καθένας (πιο rock, πιο metal, πιο alternative κ.τ.λ.)

Anyway, νομίζω το κουράσαμε το θέμα… :roll:

και Blur ξέρανε και Oasis και Nick Cave. Δεν ήταν δίχως κοινό αυτές οι μπάντες. Και μια χαρά αγόραζαν τους δίσκους και περίμεναν πότε θα βγει ο επόμενος.

To alternative (για αυτό δε μιλάμε? Για αυτό είπα και τους REM, δεν είμαι εκτός θέματος ε? αν είμαι, ξεχάστε μερικά από αυτά που λέω :p) είχε κοινό και το θυμάμαι. Θυμάμαι επίσης τις εποχές που κάθε Χριστούγεννα καθόμασταν με το κασσετόφωνο παραμάσχαλα για να γράψουμε σε κασσέτα τα τραγούδια που θεωρούνταν τα καλύτερα της χρονιάς σε διάφορους σταθμούς και ως επί το πλείστον ήταν alternative. Και δεν ήταν μόνο η αδερφή μου με τις φίλες της που τα άκουγαν, αλλά ολόκληρα κοινά ραδιοφωνικών σταθμών…

Ντάξει, είχε κοινό για 1 - 2 δίσκους! Όσο πουλούσε το συγκρότημα δηλαδή… :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, τώρα που το σκέφτομαι αυτά τα άτομα θυμάμαι ότι τα εντάσσαμε στο pop εμείς… :roll:

Oasis και τέτοια πράγματα! :-k
Πώωωωωω! Τί μου θύμισες τώρα… :lol:

Ναι, δεν τα είχαμε καν για rock αυτά, άντε για pop - rock! Με το ζόρι!

Εγώ σου λέω για αρκετά πιο σκληρά alternative όπως Rage Against The Machine, Faith No More, Alice In Chains , Soundgarden και τέτοια!

Αυτά σου λέω ότι δεν τα δέχονταν τότε οι hard rockers / metallers και αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια!

Blur και τέτοια , britpop τα λέγαμε! Και αυτά, πράγματι τα ακούγανε αρκετοί άλλα όπως είπα και πιο πριν για ελάχιστα χρόνια μέχρι να περάσει το trend!

edit: Δεν το πιστέυω ότι κάθομαι και κάνω τόσα posts σε thread για τους Pearl Jam!
Είθε οι Θεοί του Metal να με συγχωρήσουν…

:lol: :lol:

οκ, νόμιζα ότι μίλαγες για alternative γενικότερα (alternative rock δηλαδή). Πάντως, τα alternative μπαράκια της Αθήνας είναι αρκετά παλιά. Δε ξέρω αν βοηθάει αυτό :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Πάντως το Ten των Pearl Jam, παλιά που κοίταζα τις πωλήσεις που τις δημοσιεύανε, συχνά πυκνά ήταν στα τοπ50 της εβδομάδας. (για τέλη 90ς μιλάω τώρα) Και επιτυχία εμπορική στην Ελλάδα είχε σίγουρα και το Mellon Collie των pumpkins

“Garden”

the direction of the eye
so misleading
the defection of the soul
nauseously quick

I don’t question
our existence
I just question
our modern needs

I will walk…with my hands bound
I will walk…with my face blood
I will walk…with my shadow flag
into your garden
garden of stone

after all is done
we’re still alone
I won’t be taken
yet I’ll go…

I will walk…with my hands bound
I will walk…with my face blood
I will walk…with my shadow flag
into your garden
garden of stone

I don’t show…
I don’t share…
I don’t need
what you have to give…

Εχω κολλήσει τελικά μ αυτό το τραγούδι!!!:-- :walkman: :stereo: :rockon:

Εγώ πάλι με το Jeremy…

τι να λέμε τώρα… την πρώτη φορά π άκουσα το τεν δεν εντυπωσιαστηκα…(περιέργως)…΄μετά δεν ξέρω τι συνέβη… έπηξε το μυαλό…? πάντως πλέον ακουω φανατικά τον αξιότιμο κύριο βέντερ ο οποίος πραγματικά έχει την πιο αισθαντική φωνή έβερ, μαζί και την υπόλοιπη παρέα του(η οποία μόνο σε 2η μοίρα δεν είναι…) αγαπημένα σιντι ten(να πρωτοτυπήσουμε και λίγο) και vitalogy… μακάρι να μας ξανάρθουν+ γω θα’μαι πρώτη σειρά να τραγουδάω μαζί με τον eddie ‘‘cannot find the confort in this world’’ κι άλλα τέτοια… αν μας πούνε +κανα last kiss-που δεν παίζει- να δω ποιος θα με μαζέψει… (κοίτα το σκάρωσα η άτιμη το σετ λιστ της υπέροχης αυτής φανταστικής συναυλίας!)

πριν 1 χρονο δεν τους ηξερα και τωρα εχω κολλησει…απιστευτη ερμηνεια που σε κανει να ουρλιαζεις…ασε που ακομα και σημερα καταφερνουν να μεινουν αυθεντικοι και <<νεοι>> παρα τα χρονακια τους…:slight_smile:

Oι pearl jam είναι θεοι…σημείο αναφορας για ολη την seatle σκηνή…Τί να πρωτοθυμηθώ…Το black(το απόλυτο κομμάτι χωρισμού),jeremy,animal,γενικά όλο το Ten είναι δισκάρα και must όλων των δισκοθηκών…Απίστευτοι απλά…

Ωραίο συγκρότημα! Και όντως, πρόκειται για ένα από τα γνήσια grunge συγκροτήματα, καθοριστικά στην πορεία του είδους. Το Ten μου αρέσει πολύ φυσικά, αλλά γενικά πιστεύω έχουν γράψει πολύ καλά κομμάτια. Να συμφωνήσω για τη φωνή του Vedder, καταπληκτικός.

Κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο ενα DVD με τις περιοδείες τους στην ιταλία λέγεται “Imagine in Cornice(Picture in a Frame” με ζωντανές εμφανίσεις ,παρασκήνια κτλ

Το tracklist είναι το εξής:
Severed Hand (
World Wide Suicide
Life Wasted
Corduroy
State Of Love And Trust
Porch
Even Flow
Better Man
Alive
Blood
Comatose
Come Back
Rockin’ In The Free World

Bonus tracks:

A Quick One While He’s Away -Vedder with My Morning Jacket
Throw Your Arms Around Me
Yellow Ledbetter

To dvd που αναφερεις ειναι απλα φανταστικο!

Μιλαμε,δεν εχω ακουσει τιποτα απο αυτους.Κανα τραγουδι να προτεινετε?