Pearl Jam!

Τραγούδι όχι. Δίσκο ναι. Όλο το “Ten”

Αν θες τραγουδάκια αποκλειστικά:

Black, Once, Alive, Oceans, Jeremy, Rearview mirror (τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό)

…και evenflow, Corduroy, Spin the Black Circle, Porch, Betterman και, και, και…
Αλλα δεν είναι μέταλ, έτσι?

Βασικα αυτα:

Black
Alive
Jeremy
Do the Evolution
Daughter
Betterman
Rearviewmirror
Wishlist
Spin the Black Circle
I Am Mine

αλλα και Go, MFC, Brain of J., Save You, Animal και απειρα αλλα.
Τα αλμπουμ που αξιζουν τρελα απο αυτους ειναι Ten, VS., Vitalogy και Yield…απτα υπολοιπα πολλα τραγουδια…

το imagine in cornice εχει κυκλοφορησει στην χωρα μας?

Σε ποια χωρα εισαι? :stuck_out_tongue:

Για την Ελλαδαρα μας φυσικα!Δουλευω τοσο πολυ που ουτε απο μετροπολις απο εξω δεν περναω…
Εχει κυκλοφορησει?Που και ποσο?

πολυ μεγαλη μπαντα.τα 3 πρωτα αλμπουμ τους (ten/vs/vitalogy) ειναι ολα δισκοι του 9-10/10 .

μια μπαντα με τρομερη αισθηση της μελωδιας , ενας κιθαριστας με απιστευτα licks (mccready) ενας τραγουδιστης-περφορμερ-ποιητης (διαβαστε στιχους και δειτε ποσο αλληγορικα-απευθειας γραφει…) και κριμα που εφυγε ο abbruzezze ηταν τρομερος ντραμερ

τους ακουγα πιτσιρικας το 94 τους ξαναπιασα τωρα μεσω των live bootlegs τους και κολλησα χειροτερα

αν δουλευετε με torrents στο www.the-zomb.com παιζουν απειρα βootlegs τους.και οπως ολες οι μεγαλες μπαντες οι τυποι live ακουγονται απειρως καλυτεροι αποτι στα studio albums τους

κλασικη μπαντα.γιατι πολυ απλα γραψανε μουσικαρες.

μαζι με τους tool μακραν οι καλυτερες μπαντες των 90s για μενα

οσον για κομματια τι να πρωτοδιαλεξεις ?

tremor christ ? jeremy ? corduroy ?

why go ? go ? immortality ?

porch ? animal ? given to fly ?

release ? whipping ? daughter ?

alive ? rvm ? last exit ?

το καλυτερο σημειο με τους pj ειναι ποσο καλα αλληλοσυμπληρωνονται τα 3 πρωτα αλμπουμ τους

kai θα το επαναλαβω

προσπαθηστε να ακουσετε ενα καλο live τους απο 94-95 εκει θα παθετε shock με το ποσο μεγαλη μπαντα ηταν στα 90s…

Άκου τους δίσκους Τen και VS αρχικά και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους…8)

Τι γκρουπάρα… Και τι live τότε στο ΟΑΚΑ 8O

:frowning: :frowning:

Απο τις πολυ αγαπημενες μου μπαντες. Οταν πρωτοακουσα το pearl jam, αρχισα να περνω απο μετροπολις τα cd τους. Μεχρι τοτε ακουγα σκορπια κομματια. Πρεπει να μου λειπουν πλεον 2-3 cd :smiley: Βγαζουν μια ενεργητικοτητα διαφορετικη απο τις αλλες grunge μπαντες (τι δεκαετια τα 90’s θε μου!) και ποιοτικα ειναι πολυ μακρια (δεν συγκρινω alice in chains γιατι ειναι αλλο). Λοιπον αγαπημενοι δισκοι pearl jam, ten, riot act. Αν και γενικα σε ολα τα αλμπουμς υπαρχουν αξιολογα κομματια κι ας μην ειναι τοσο τελειοι δισκοι οσο αλλοι (δικοι τους παντα).

Το ‘‘Ten’’ είναι καταπληκτικός δίσκος με κομματάρες μέσα. Από εκεί και πέρα όσο τους έψαξα δε με ενθουσίασαν.

Ένα ban στον απο πάνω παρακαλώ…

χωρις υπερβολες το ΚΑΛΥΤΕΡΟ live που εχω δει ποτε.θεωρω τα ten,vs και yield απλα κορυφαιους δισκους,αυτο ομως που μετραει πανω τους ειναι τα live.οπως ειχε πει καποιος λιγο μετα την εμφανιση τους στην αθηνα “το μεγαλο αυτο συγκροτημα 15 χρονια μετα τη πρωτη του προβα ειναι ακομα παθιασμενο επι σκηνης και αντιμετωπιζει καθε του εμφανιση σαν να ναι η τελευταια του”

Τσεκαρετε στο επισημο site τα setlists του 2008 απο USA. Τα πιο απιθανα σετλιστ ισως στην ιστορια του συγκροτηματος…

ΥΓ Το εχω ξαναποσταρει εδω μεσα, παρτε και απο εδω http://www.youtube.com/watch?v=7ZW4x3O3HBI 8)

να σας ‘καψω’ λιγο οπως καηκα και εγω οταν το πρωτακουσα

δωστε στο you tube ’ pearl jam jeremy alternate 1995’

ακουστε πως επαιζαν το jeremy το 1995

και για να καειτε χειροτερα δειτε σε τι συναυλιακο χωρο (red rocks colorado) παιζουν εκει στην αμερικη…

Ειναι αληθεια οτι ηταν η μπαντα του Neil Young πριν βγαλουν δικο τους δισκο; Κατι τετοιο εχω ακουσει και το χω πιστεψει :Ρ
Και μιας και το ανεφερα και βαζετε βιντεακια παρτε και τουτο δω…!

Pearl Jam με Neil Young στο Keep on rocking in the free world. Απο τα μουσικα βραβεια του MTV το 93. Τρομερο live! Αυτο ειναι ροκ :!:

Χμ, πρώτη φορά το ακούω αυτό για το Neil Young, περίεργο μου φαίνεται. :-k

oi pearl jam εχουν ξανασυνεργαστει με τον neil young στο mirrorball του τελευταιου(πολυ καλο τσεκαρε το αν δεν το εχεις κανει).στο δισκο αυτο οι pearl jam ειναι η studio μπαντα του neil.

OMG!!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.το εχω κι εγω στα favourites πραγματικα ειναι απο τα καλυτερα live videos τους.κορυφη το τελος με τον eddie να σπαει τη βαση του μικροφωνου και τον stone τη κιθαρα.true rock n"roll

Τhat’s the truth:wink: . I’m The Ocean, Throw Your Hatred Down…κομματαρες. Και το Fallen Angel αφιερωμενο στον Kurt Cobain.
O Νeil Young για να ανταποδωσει για την συνεργασια επαιξε κιθαρα στο I Got ID των Pearl Jam, το οποιο περιλαμβανεται στο CD Single με την ονομασια Merkinball. Εκει βρισκουμε και το Long Road, ενα απο τα καλυτερα κομματια των Pearl Jam.

Merkin Ball is a Pearl Jam-led two song EP featuring Neil Young that was released on December 5, 1995 through Epic Records. Merkin Ball is considered the official companion to Neil Young’s Mirror Ball. The EP has achieved Gold status in the United States.

Eδω το Long Road σε εκτελεση μαζι με τον Νeil Young, αφιερωμενο στα θυματα της 11ης Σεπτεμβριου

εχεις ακουσει λαθος φιλε μου

αυτο που συνδεει τους pj με τον ny ειναι το εξης

οι pj ειχαν παιξει ως μουσικοι στο αλμπουμ του neil young ‘mirroball’ που ειχε βγει το 1995 και ειχαν περιοδευσει μαζι του το καλοκαιρι του 1995 ως η μπαντα του neil young στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο

ακομα οι pj εχουν διασκευασει τραγουδια του ny σε συναυλιες τους (ritfw/fucking up/act of love)

και οπως ειπα παραπανω αμα θες να ακουσεις τρομερα bootlegs τους (οι pj ειναι pro-taping μπαντα και γουσταρουν να τους ‘ηχογραφουνε’) τσεκαρε το παραπανω site

WWW.THE-ZOMB.COM

εχει παπαδες.