Pink Floyd

Κουκουρουκου μανταλακια.

Σακη ποσα κυβικα ηταν ο Damo Suzuki?:stuck_out_tongue:

φιλε κανεις μπαμ οτι δεν εχεις ακουσει μπιτλς παρα επιδερμικα και ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ

βασικα σορρυ που σε βγαζω φουλ offside

αλλα οι beatles επαιξαν ΚΑΙ HEAVY METAL ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΖΖΥ

ακουσε

helter skelter(1968) και πες μου τι ειναι τουτο

καλα

δεν αναφερω καν το i want you (she’s so heavy)

θα σε εχουμε με υπογλωσσια

και εντελει

οι floyd ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ

ΑΛΛΑ ΟΙ BEATLES EINAI ENA EPIPEDO PIO PAΝΩ

Που ξέρεις το όνομα μου? :lol:

Οι Beatles μπορει να ηταν επαναστατες, να διδαξαν τον τροπο που θα ειναι η μουσικη ανεξαρτητος σκηνης αλλα οι Pink Floyd ειναι αλλο επιπεδος τεχνης, φαντασιας και ηταν μουσικες διανυες. Μουσικα και μονο οι Floyd ειναι ανωτεροι απο τους Beatles, oi Beatles ομως ισως ηταν και ο λογος που ο Gilmour επιασε κιθαρα. Γνωμη μου

offtopic:
Για όσους γουστάρετε Beatles (μαζι και εγω) δείτε την ταινία Across The Universe. Παιζει και o Bono μέσα για λίγο… Ωραία ταινιούλα

Όσα για τις τεχνικές των Beatles θα απαντήσω σε κανα 15ημερο μιας και σπουδάζω αυτο το αντικείμενο (ηχοληψία) που θα έχω internet γιατι μετακομίζω και δεν εχω τωρα…

Συμφωνώ σε κάθε σου λέξη

Oι Beatles επαιξαν τα παντα,οσα ειχαν "βγει"μεχρι τη διαλυση τους.
Απο κει και περα λογικο ειναι να μην επαιξαν ουτε πανκ,ουτε new wave,ουτε grunge ουτε γοτθικες παπαριτσες.
Οι Φλουντ απ την αλλη απο την ψυχεδελικη ποπ της εποχης του Μπαρεττ μεταμορφωθηκαν σε κατι περισσοτερο σοφιστικε,αλλα και προσιτο ταυτοχρονα.κατι που δεν καταφεραν καλως η κακως,πολλες παρομοιας αισθητικης μπαντες της περιοδου.Δεν με ενδιαφερει προσωπικα αν ευθυνονται οι εταιριες για το “σπρωξιμο” τους,ουτε αν ειναι προοδευτικοι σε σχεση με αλλους της εποχης τους(που δεν ειναι και τοσο,κακα τα ψεμματα…),παρολα αυτα εβγαλαν εκπληκτικα τραγουδια και κονσεπτς(με μερικα παραστρατηματα,οπως ολοι οι μεγαλοι φυσικα…) τα οποια δικαιως πουλησαν τα κερατα τους.

This thread is now about the Beatles

οτι ειπε ο hokam

Kαλα αμα ακουσει και το While My Guitar Gently Weeps θα βρεθει στο πατωμα…8O

στο Dear Prudence θα κολλησει…8)

και στο Because θα καταλαβει ΓΙΑΤΙ ειναι τοσο σπουδαιοι…(μεχρι και η Γαλανη το διασκευασε.)

ον τοπικ

Το Shine απλα ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!

Απαντώ και στους δύο φίλους: Πρώτον δεν είπα ότι οι beatles είναι μόνο yeah yeah yeah.
Και φυσικά έχω ακούσει όλα αυτά τα κομμάτια. Και φυσικά επίσης μου αρέσουν οι μπιτλς.
Αντέδρασα απλώς στο κλίμα που πήγε να δημιουργηθεί (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα ποστ) ότι οι μπιτλς τα έχουν παίξει όλα και η μουσική αρχίζει και τελειώνει εκεί. Ευτυχώς, δεν είναι έτσι.
Και το sgt pepper’s μπορεί να είναι χέβι μέταλ και άλλα κομμάτια ίσως (πρώιμο τουλάχιστον).
Εθεσα απλώς αυτή τη είκόνα (Yeah yeah - no no) σε αντιδιαστολή, μόνο και μόνο για να δείξω ότι υπάρχει ζωή και μετά τους μπιτλς.
Και εντάξει εγώ μπορεί να εκτίθεμαι, δεν έχω πρόβλημα, κοιτάξτε μήπως εκτείθεστε εσείς υποστηρίζοντας ότι μία μόνο μπάντα (όποια και όσο σημαντική κι αν είναι αυτή) είναι η αρχή και το τέλος της μουσικής.

ΥΓ Καλά σοβαρά τώρα, περιμένεις να ακούσω τώρα στα γηρατειά μου το helter skelter για παράδειγμα και να μείνω με ανοιχτό το στόμα;; να πω: πω πω τι γράψανε τα άτομα!!! Τι νομίζεις ότι χθες έβαλα τον πρώτο μου δίσκο να παίξει;; ότι προχθές άκουγα ακόμα το “ήταν ένα μικρό καράβι”;; :lol::lol::lol::lol:
Έλα ρε φίλε!!! θα μας μάθεις και το helter skelter!
Τι άλλο μου προτείνεις να ακούσω;; να μαθαίνω κιόλας, μην πηγαίνει τσάμπα η συζήτηση:lol:
Αλλά τώρα που το σκέφτομαι είσαι ο ίδιος που σε άλλο τόπικ μας είπες ότι οι μεταλλάδες κάθονται και πίνουν μπύρες όλη μέρα. Ζεις τη ζωή σου με αφορισμούς;;
Οι μεταλλάδες είναι ΟΛΟΙ καθισμένοι όλη μέρα και πίνουν μπύρες (άρα δεν ενδιαφέρονται για τίποτα, είναι ζώα, όλοι έτσι;:wink: η μόνη μπάντα είναι οι μπιτλς τα έπαιξαν όλα (ας σταματήσουν οι άλλοι να παίζουν λοιπόν). Μα την αλήθεια ενδιαφέρουσες απόψεις…

ΥΓ 2 Ωχ, μόλις άκουσα για πρώτη φορά στη ζωή μου το i want you (she’s so heavy) και πάω για υπογλώσσια:lol::lol::lol: Μου φτιαξες τη βραδιά:lol:

πολλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα 8):stuck_out_tongue:
ψησου να κατεβουμαι FAUST να βγαλουμε την τσουτσου μας κ να την χτυπαμε στον τοιχο!

εμενα ξερει! :p:lol:

δεν μπορω αλλη βλακεια πραγματικα ας κλειδωσει καποιος αυτο το Thread για να μπορω να κοιμαμαι ησυχος!

Καλό θα είναι επίσης οι παρωπιδιασμένοι οπαδοί των μπιτλς να ανοίξουν τόπικ με θέμα τους μπιτλς και να τα λένε/λέμε εκεί μέσα. Το τόπικ εδώ λέγεται “ΟΤΙ ΘΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ PINK FLOYD”.
Και μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές να θέλει μια παρέα να συζητήσει για ένα γκρουπ (εκτός φόρουμ εννοώ), πχ για tool, mastodon, pink floyd οτιδήποτε και να πετάγεται ο μπιτλάκιας της παρέας με την τρομερή ατάκα “τι συζητάτε γι αυτούς όταν υπάρχουν οι μπιτλς;;”.
Σιγά ρε μεγάλε! Συζητάμε για όλες τις μπάντες γιατί ευχυχώς η μουσική δεν σταματάει σε μια μονάχα μπάντα όσο σημαντική κι αν είναι αυτή. Και εδώ πάει να γίνει μια κουβέντα για τους Φλουντ και πάλι το ίδιο γίνεται. Οι μπιτλάκηδες ντε και καλά πρέπει να μας κόψουν την συζήτηση γιατί ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΜΠΙΤΛΣ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΓΚΡΟΥΠ.
Αλλά εδώ ήρθατε εδώ μέσα να μας μάθαιτε το helter skelter, λες και το έβγαλε χθες κάποια άγνωστη μπάντα ή λες και είμαστε νήπια 2 ετών (και στον γιο μου που είναι 5, αν τους πεις αν γνωρίζει το helter skelter θα πέσει κάτω απ’ τα γέλια). :lol::lol::lol::lol3::lol3::lol3:

“Ας βγάλουν πρώτα ένα Abbey Road και μετά μιλάμε” Τι λες ρε φίλε;;; δλδ όποια μπάντα δεν έχει βγάλει ένα abbey road πρέπει να εξαφανιστεί από τον πλανήτη και αυτή και αυτοί που την ακούνε;;
Και είσαι και τελείως άκυρος γιατί το λες για τους φλόυντ, που δεν έχουν βγάλει μόνο 1 abbey road, αλλά εύκολα 2 και 3.

Για μένα πάει αυτό…?

Συγκρίνετε τις δύο πιθανώς μεγαλύτερες μπάντες έβερ αν έχετε καταλάβει. Για ποιόν ακριβώς λόγο;
Οκ, γνωστό ότι οι Beatles επηρέασαν το σύμπαν, όπως και οι Floyd.

ΔΛΔ ΛΟΛ.

edit: και εξάλλου το τόπικ είναι για Floyd, οπότε καλείστε να συμφωνήσετε ότι το Animals είναι εκτός από το κορυφαίο τους άλμπουμ και το πιο υποτιμημένο, μαζί με το A Saucerful…

Nα σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τώρα ποιος ακριβώς είπε και τι, αλλά ρε παιδιά, δεν μπορεί οποιοδήποτε γκρουπ να κρίνεται με αναφορά τους Μπιτλς και μόνο. Συζητάμε για τους φλόυντ εδώ. Και όπως είπα και πριν, είναι κάτι που κατά κόρον κάνουν οι οπαδοί των μπιτλς και καταντάει ενοχλητικό, πως να το κάνουμε…

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Και γω αυτό λέω. Άλλοι είναι αυτοί που επειδή και καλά υπαρχουν οι Μπιτλς πρέπει να εξαφανιστούνε όλοι οι υπόλοιποι από τον πλανήτη.

Πρόσθεσε σε αυτά και το Ummagumma και το Meddle.

εδω συμφωνω!:smiley:

Βασικά όταν αναφέρθηκε πως οι Beatles δεν έχουν ένα Dark Side ή ένα Wall,είπα πως και εγώ θα μπορούσα να πω πως δεν έχουν ένα Abbey road οι Floyd,αλλά και πως αυτή η συζήτηση δεν βγάζει κάποιο νόημα.:wink:
Δεν έκρινα τους Floyd με βάση τους Beatles.Τους λατρεύω τους Floyd(ειδικά αυτό το Animals) οπότε κρίσεις και συγκρίσεις θα ήταν άτοπο να κάνω(για προσφορά,πειραματισμό κτλ,ασχέτως του ποιος μου αρέσει περισσότερο).

Εγώ γιατί δεν ξέρω οπαδούς των Beatles γαμώτο?

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.
Όσον αφορά το σποιλερ: ναι βέβαια δεν ακούγεται καλά το “οπαδός των Μπιτλς” :lol:(η και “οπαδός των φλόυντ” ας πούμε΄:lol:), όταν όμως κάποιοι συμπεριφέρονται με εντελώς οπαδικό τρόπο (που θυμίζει μάλιστα και οπαδούς του Ολυμπιακού, ένας τέτοιος μου είπε προχθές - και το έλεγε σοβαρά - ότι ο ολυμπιακός είναι η μεγαλύτερη ομάδα του πλανήτη) τότε πίστεψε με δεν φταίω εγώ για τον - άκυρο κατά τα άλλα - χαρακτηρισμό “οπαδός”. Όποιος τυφλώνεται, είναι οπαδός, και δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ γι’ αυτό…