Pink Floyd

Από αυτό το άρθρο του rocking.gr, συμπεραίνει κανείς ότι οι Gilmour/Waters έχουν ήδη συμφωνήσει.

Αλλά επειδή πιστεύω ότι το άρθρο αυτό βασίζεται πάνω σε αυτό το άρθρο του BBC, όπου ο Mason συγκεκριμένα λέει ότι:

Επίσης στο άρθρο αναφέρεται σε δήλωση του Waters ότι 3 original μέλη είναι αρκετά. Φυσικά δεν αναφέρει πουθενά ότι ο Gilmour είναι θετικός σε αυτό το ενδεχόμενο.

Άρα είναι λίγο παραπλανητικός ο τίτλος, όπως και το περιεχόμενο του άρθρου του rocking.gr

My 2c:

Ενδεχομένως όλα τα παραπάνω να είναι απλά ευσεβείς πόθοι του Mason. Πέρα από αυτό όμως, είναι κρίμα ο Waters να λέει ότι 3 μέλη είναι αρκετά ένα reunion. Κατά τη γνώμη μου ο θάνατος ενός (Wright) και η φυγή ενός άλλου (Waters) είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Οπότε πιστεύω ότι θα ήταν προσβολή στη μνήμη του μεγάλου Richard Wright κάτι τέτοιο. Αν θέλουν να το κάνουν για καλό σκοπό, μπορούν να μαζευτούν και να παίξουν μαζί κάτω από άλλο όνομα, και σίγουρα θα μαζέψουν το ίδιο ποσό με το αν χρησιμοποιούσαν το όνομα των Pink Floyd.

Άλλωστε, βλέποντας τη στάση του Gilmour τα τελευταία χρόνια, μπορεί να υποψιαστεί κάποιος ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αυτός που θα αρνηθεί κάτι τέτοιο, μια και ήταν πιο κοντά στον Wright από τους Mason/Waters.

Όπως και να’ χει, το μέλλον θα δείξει…

Υ.Γ. Φαντάζεστε ένα reunion Pink Floyd με 2 Waters μέσα; Αναφέρομαι φυσικό στον υιό Waters, ο οποίος τυγχάνει πληκτράς και η λογική λέει ότι και πάλι θα χρησιμοποιήσουν 2 άτομα στα πλήκτρα - τον Carin επειδή το κάνει τώρα 20+ χρόνια με Floyd/Waters/Gilmour και κάποιον άλλο. Οπότε φαντάζομαι ότι ο υιός Waters έχει προβάδισμα. Και άντε να αντέξει ο Gilmour με 2 Waters στα πόδια του! :lol:

Τώρα πήρα χαμπάρι τις δηλώσεις αυτές του Mason… (ένα απ’ τα πολλά [U]λινκς[/U])… Ευσεβείς πόθοι μπορεί να είναι του Mason, είναι όμως και δικοί μου και δικοί σας και εκατομμύρια άλλων στον κόσμο. Στην τελική, για μια συναυλία μιλάμε (αν και η απώλεια του Wright θα ήταν αισθητή ούτως ή άλλως)

Τέλος πάντων, είμαι διατεθειμένος να βάλω χρήματα στην άκρη και να δώσω όσα χρειάζεται αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο… Θα πήγαινα ακόμα και στο Τιμπουκτού (άσχετο αλλά είχα διαβάσει σε μια έρευνα οτι το “τιμπουκτου” είναι απο τις πρώτες χώρες που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα όταν θέλουμε να αναφερθούμε σε μια εντελώς ξεκάρφωτη και απόμερη χώρα) για να τους δω…

Χαίρεται!!

Συμπαθάτε με αλλά δεν έχω την δυνατότητα να γράφω συχνά πλέον.
Άμα ξαναβρεθούν οι 3 τους εντάξει τι να πω…
Πάντως όσο και να θέλει ο Γουότερς και ο Μεϊσον,ο Γκίλμορ πιστεύω ότι θα έχει κάποια θεματάκια.Και λόγω της έλλειψης του Ραϊτ που χωρίς αυτόν Πινκ Φλοϋντ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλά και λόγω του ότι καλώς ή κακώς υπάρχουν πιθανότητες να γίνει ότι έγινε και το 2005 όταν και πάλι ψιλό-τσακώθηκε με τον Γουότερς.Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ο ίδιος “έθαψε” το θέμα της επανένωσης.

Floydized, μην ξεχνάς τη συνεργασία τους στο Hoping Foundation που ήταν μόνο οι δυο τους και ήταν ο Gilmour που κάλεσε τον Waters, οπότε ίσως τα πράγματα είναι καλύτερα από το 2005. Και φυσικά, το γεγονός ότι ο Gilmour θα παίξει κάποια στιγμή το Comfortably Numb στην περιοδεία του The Wall!

Πάντως, στην παρούσα χρονική στιγμή, δεν νομίζω ότι οι σχέσεις Waters-Gilmour είναι η τροχοπέδη της επανένωσης. Όπως είπα, άλλο να φεύγει κάποιος από ένα συγκρότημα (οικειοθελώς ή όχι) και άλλο να φεύγει από τη ζωή.

Όσο και να θέλω να δω τους Pink Floyd ζωντανά, θα προτιμούσα πλέον μετά το μοιραίο, να γίνει με άλλο όνομα. Τουλάχιστον αυτοί, ας κρατήσουν την αξιοπρέπειά τους (βλ. ό,τι [B]δεν[/B] κάνανε οι Queen, οι Doors, κλπ).

offtopic αλλα οχι[-X

Μια και το βλεπα πριν…

http://www.youtube.com/watch?v=achCCqpIvOE&feature=player_embedded#!

Δεν ξέρω αν σπαμμάρω τώρα, απλά βάζω μία συνέντευξη που έδωσε ο Mason σε ελληνικό site

http://www.hit-channel.com/sinenteuxeis/xenoi-kallitexnes/item/802-αποκλειστικη-συνεντευξηnick-mason-pink-floyd

σαν σημερα δεν κυκλοφορησε το 1979? ή κανω λαθος?

[SIZE=“4”][B]“Πιστεύω πως αντί να παίξουμε για λίγους «κουστουμάτους», καλό θα είναι να κρατήσουμε την επανένωσή μας για κάτι σημαντικό και μεγάλο. Κάτι σαν το Live 8».”[/B][/SIZE]

Το μονο που εχω να πω γι’αλλη μια φορα ειναι οτι ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΩ!
Παρ’οτι θα μ’αρεσε παρα πολυ να επανενωθουν,μ’αρεσει ακομα περισσοτερο που δε ξεπουλιουνται ποτε:D

Αυτό ακριβώς!!:thumbup:

πραγματικα δεν θα το κανουν ποτε! ενα μεγαλο :respect: στον Mason!

Γουσταρα πολυ με αυτη την δηλωση. Μπραβο τους.

[B]The Fletcher Memorial Home[/B]

take all your overgrown infants away somewhere
and build them a home a little place of their own
the fletcher memorial
home for incurable tyrants and kings
and they can appear to themselves every day
on closed circuit t.v.
to make sure they’re still real
it’s the only connection they feel
[B]“ladies and gentlemen, please welcome Strauss-Kahn and Oli-Ren
mr. Sarkozy and friend mrs. Merkel and Dora
mr. Jeffrey and party
the ghost of Kostakis
the memories of Andreas
and now adding colour a group of anonymous bank leading meat packing glitterati”[/B]
did they expect us to treat them with any respect
they can polish their medals and sharpen their
smiles, and amuse themselves playing games for a while
boom boom, bang bang, lie down you’re dead
safe in the permanent gaze of a cold glass eye
with their favourite toys
they’ll be good girls and boys
in the fletcher memorial home for colonial
wasters of life and limb
is everyone in?
are you having a nice time?
NOW THE FINAL SOLUTION CAN BE APPLIED

Γαματο… Η μουσικη δειχνει πολλες φορες τον δρομο που πρεπει να παρουμε.

Νέο βίντεο από την ΜΥΘΙΚΗ συναυλία των Pink Floyd στο,νεοσύστατο τότε,Knebworth Festival όπου ήταν και ο πρώτος και τελευταίος σταθμός της περιοδείας τους για το Wish You Were Here στην Ευρώπη.Είχαν προηγηθεί εμφανίσεις στην Αμερική και στον Καναδά.
Υπολογίζεται περίπου ότι το παρακολούθησαν 100.000 άτομα.Μαζί τους ήταν και ο Roy Harper όπου τραγουδά και το Have A Cigar.Βέβαια από όσο ξέρω μετά το live o Roy κλώτσαγε κάτι αμάξια από τα νεύρα του!
Να σημειωθεί ότι σε αυτήν την περιοδεία οι Pink Floyd έπαιζαν:

[B]Στο πρώτο μέρος[/B]

Raving And Drooling(πρώτη ονομασία του “Sheep” που κυκλοφόρησε στο “Animals”)
You Gotta Be Crazy(πρώτη ονομασία του “Dogs” που επίσης κυκλοφόρησε με το "Animals"
Shine On You Crazy Diamond (Parts I-V)
Have A Cigar
Shine On You Crazy Diamond(Parts VI-IX)

[B]Στο δεύτερο μέρος[/B]

The Dark Side Of The Moon

[B]Και στο Encore[/B]
Echoes

Ψιλοπράματα δηλαδή!

Πρόσφατα με ένα πολύ μεγάλο κατάστημα υποδημάτων (www.order2com.com
) Ανακαλύφθηκε που ειδικεύεται σε μεγάλα και μικρά μεγέθη και ακόμη πολλά παπούτσια από τα αποθέματα, θα δούμε σύντομα. Στην ιστοσελίδα τους έχω δει μερικά μοντέλα που μου αρέσει ακόμα. Και σύμφωνα με την ιστοσελίδα είναι μόνο ένα μέρος του φάσματος σε αυτόν τον ιστότοπο (χμμ, ένα κομμάτι από ένα περίεργο φράση).

Ποιος ξέρει που μπορώ να επίσης να υποβάλλουν προτάσεις για τα εμπορικά σήματα που δεν έχουν.
Vans της μάρκας Θα χαιρόμουν www.order2com.com ,

τα αγοράζουν για εμένα, διότι πολύ άνετα.

Εδώ έχετε το σύνδεσμο, ελπίζω να έχουν κάποιο όφελος.

Κορυφαίο βιντεάκι!!! Γενικά τα γουστάρω αυτά που δείχνουν τον κόσμο στα 70’ς… γι’αυτό μου θύμισε λίγο αυτό:p http://www.youtube.com/watch?v=KV7i7eaQtmU

+1 απο εδω

οποτε τα βλεπω 8ελω χρονομηχανη η’ εστω μια σκουληκοτρυπα

μπραβο Floydized:)

Dmembra το 1979,που είναι και το βίντεο σου από την άλλη μυθική συναυλία των Ζέπελιν στο Knebworth,είναι σχεδόν 80s!
Αυτό συνεπάγεται ότι πλέον οι μουσικόφιλοι κυκλοφορούν με κολάν,δερμάτινα και άλλα τέτοια!!!

Στα άλλα νέα έχω την εντύπωση ότι οι Pink Floyd κέρδισαν τελικά την μάχη που είχαν με την EMI για το download μεμονωμένων κομματιών