Pink Floyd

Καλοδεχούμενο.

[I][Oh, where are you now?
Pussy willow that smiled on this leaf
When I was alone
You promised a stone from your heart

My head kissed the ground
I was half the way down treading the sand
Please, please lift a hand
I’m only a person whose armbands beat on his hands
Hang tall, won’t you miss me?
Wouldn’t you miss me at all?](http://www.youtube.com/watch?v=xEr6w7P44Nk)[/I]

Seven years shining on the skies…

:):):slight_smile:

Nα μην ειναι το 150ο ποστ μου ο,τι κι ο,τι! Να κανω μια δηλωση μ’ αυτο.
Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της νομοθεσιας, δηλώνω υπευθυνα, ως μεγαλη φαν των Pink Floyd, απεραντη λατρεια και πιστη σε αυτους till death do us part.
Μπα!! Και στον… παραδεισο Pink Floyd θα παιζουν, ειμαι σιγουρη!

[I]Comfortably numb[/I]

[SPOILER]
Hello? Hello? Hello?

Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me.
Is there anyone at home?
Come on now
I hear you’re feeling down.
Well I can ease your pain
Get you on your feet again.
Relax.
I’ll need some information first.
Just the basic facts.
Can you show me where it hurts?

There is no pain you are receding
A distant ship smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I can’t hear what you’re saying.
When I was a child I had a fever
My hands felt just like two balloons.
Now I’ve got that feeling once again
I can’t explain you would not understand
This is not how I am.
I have become comfortably numb.

O.K.
Just a little pinprick.
There’ll be no more, ah!
But you may feel a little sick.
Can you stand up?
I do believe it’s working, good.
That’ll keep you going through the show
Come on it’s time to go.

There is no pain you are receding
A distant ship, smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I can’t hear what you’re saying.
When I was a child
I caught a fleeting glimpse
Out of the corner of my eye.
I turned to look but it was gone
I cannot put my finger on it now
The child is grown,
The dream is gone.
I have become comfortably numb. [/SPOILER]

[B]Επίθεση της Χρυσής Αυγής στον Ρ. Γουότερς. Τον αποκαλεί “πουρόκερ”[/B]

http://news247.gr/eidiseis/politiki/epithesh_ths_xryshs_ayghs_ston_r_goyoters_ton_apokalei_poyroker.2343154.html

Συλλεκτικό το κείμενο των χρυσαύγουλων.

"Ένας ξεφτι(λι)σμένος (που)ρόκερ, ο Ρότζερ Γουότερς, γνωστός από την θητεία του στους PINK FLOYD, θεώρησε σκόπιμο σε συνέντευξή του που έδωσε σε ένθετο της «Καθημερινής» να αναφερθεί στην ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
Αφού, λοιπόν, παριστάνοντας κι αυτός τον? έγκυρο πολιτικό αναλυτή, ξεστομίζει κάποιες ανοησίες φτάνει «στο ζουμί», λέγοντας τα εξής: «Παρακολούθησα με φρίκη σ? ένα ντοκιμαντέρ, νεαρούς Έλληνες με καλυμμένα πρόσωπα, οι οποίοι μιλούσαν για Χρυσή? κάτι. Πάντα χρησιμοποιούν ονόματα με το επίθετο χρυσός ή μαύρος». Οπότε, αφού ακολούθησε η ερώτηση «Αναφέρεστε στη Χρυσή Αυγή;» απαντά ως εξής: «Ακριβώς. Έλεγαν ότι ο στόχος τους είναι η καθαρή ελληνική φυλή. Και σκέφτεσαι «ωχ, αυτό είναι απαίσιο, αυτοί δεν είναι οι φίλοι μου, δεν είναι οι άνθρωποι που με έβαλαν στα σπίτια τους και με τάισαν και με φρόντισαν με τόσο φιλόξενο πνεύμα τη δεκαετία του ?60, τότε που ήμουν ένα άφραγκο παιδί που περιπλανιόταν στην Ελλάδα». Βλέπω αυτά τα παιδιά και σκέφτομαι πόσο αξιοθρήνητα είναι. Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι τα εθνικά σύνορα είναι κάπως ξεπερασμένα. Να κατανοήσουμε τις αιτίες που αναγκάζουν μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες να μετακινούνται από το ένα μέρος στο άλλο. Το κύμα μετανάστευσης τα τελευταία χίλια χρόνια υπήρξε πάντα το ίδιο. Μοιάζει με νόμο της φυσικής».
Ο Ρότζερ Γουότερς είναι 70 ετών. Έχει βγάλει πολλά χρήματα από την καριέρα του ως μουσικός. Τόσα πολλά που μπορεί να θρέψει τις τέσσερις γυναίκες, τις οποίες έχει παντρευτεί ισάριθμες φορές. Φαίνεται, όμως, ότι χρειάζεται κι άλλα γι? αυτό, σε μια ηλικία που θα έπρεπε να τον απασχολούν τα αρθριτικά, η ακράτεια και γενικώς το πώς θα πηγαίνει προς? νερού του, αυτός επιμένει να αρμέγει τις τσέπες των θαυμαστών του κάνοντας «αρπαχτές» ανά τον κόσμο. Προσπαθούμε να φέρουμε στο νου μας τον? νερουλά (Γουότερς), κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του ?60 όπου, όπως υποστηρίζει, επισκέφτηκε την χώρα μας. Η εικόνα, η οποία αυτόματα μας έρχεται στο νου, είναι ενός βρώμικου ατημέλητου «χίππυ» με ψείρες στα μαλλιά (και στα μυαλά;), να παίζει κιθάρα, ενώ κάποιοι πονόψυχοι να του ρίχνουν μερικές δεκάρες στο καπέλο του προκειμένου να αγοράσει μια τυρόπιτα? Ελπίζουμε, πάντως, αυτοί που «τον τάισαν» τότε, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, να περιορίστηκαν μόνο σ? αυτό και να μην είχαμε κι άλλες ενέργειες, που ενδεχομένως να δημιούργησαν ποικίλα ψυχικά τραύματα στο άφραγκο αυτό παιδάκι. Αυτό το λέμε γιατί, δυστυχώς, υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι εκμεταλλεύονται με ποικίλους τρόπους την ανάγκη των απένταρων, άστεγων και βρώμικων νεαρών?
Πέρα, όμως, από τις όποιες υποθέσεις και την σχετική πλάκα επιστρέφουμε τον χαρακτηρισμό «αξιοθρήνητος» στον γηραλέο αυτόν φραγκοφονιά. Στην έκφραση των πιο παρακμιακών δεδομένων της ροκ σκηνής (σ? αντίθεση με την Φιλοπατρία και την ρομαντική ιπποτική διάθεση άλλων μουσικών του είδους, όπως ο Ίαν Άντερσον, ο Έρικ Κλάπτον και ο Ρίτσι Μπλάκμουρ) που δηλώνει με στόμφο ότι «τα εθνικά σύνορα είναι κάπως ξεπερασμένα». Δήλωση που παραπέμπει σε συνειδητοποιημένο οπαδό της παγκοσμιοποίησης και των πολυπολιτισμικών κοινωνιών. Ότι ακριβώς θέλει ο Σόρος, δηλαδή, και όλοι εκείνοι που θέλουν έναν ομοιόμορφο πλανήτη με μια οριζοντιοποίηση σ? όλους τους τομείς της ζωής των Ανθρώπων. Αν, πάντως, είναι τόσο φιλεύσπλαχνος και φιλάνθρωπος, αν νοιάζεται τόσο πολύ για την τύχη των λαθρομεταναστών, μπορεί να φιλοξενήσει όσους θέλει και για όσο καιρό θέλει στα πολυτελή σπίτια που διαθέτει. Ή, ακόμη καλύτερα, να χαρίσει όλη την περιουσία του (η οποία εκτιμάται στα 130 εκατ. λίρες) στους αναξιοπαθούντες αυτούς ανθρώπους. Αν, μάλιστα, κάποιοι τον υποχρέωναν να το έκανε αυτό ο επερχόμενος «ταμπλάς» θα ήταν, μάλλον, νόμος της φυσικής? Συνεχίζει, όμως, ο πλούσια αμειβόμενος για τις συναυλίες του, Γουότερς, λέγοντας λίγο παρακάτω τα εξής:
«Να διαβάζουμε Αριστοτέλη και Πλάτωνα, και να ασπαζόμαστε την ιδέα ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ικανοί για κάτι παραπάνω από το να πιστεύουμε ότι θα πρέπει να αρπάζουμε ό, τι μπορούμε και να το κρατάμε για τον εαυτό μας, χωρίς να μας ενδιαφέρουν τα δεινά των συνανθρώπων μας. Για να το κάνουμε αυτό, όμως, πρέπει να είμαστε μορφωμένοι. Οπότε, για παράδειγμα, αν πρόκειται να συμμετάσχεις σε οποιαδήποτε Χρυσή Αυγή, πρέπει να είσαι αμόρφωτος. Ή δεν το έχεις σκεφτεί καλά, κατά τη γνώμη μου. Κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν μαζί μου».
Η εύλογη απορία μας είναι αν ο Γουότερς έχει διαβάσει ποτέ Πλάτωνα και Αριστοτέλη. Αν π.χ. έχει διαβάσει την «Πολιτεία» του πρώτου ή αν γνωρίζει τι γνώμη έχει για την δουλεία ο δεύτερος. Φυσικά και δεν έχει διαβάσει ο αμόρφωτος αυτός άνθρωπος (πληρωμένη απάντηση στον μπασίστα Γουότερς από έναν «φασίστα»?), Απλώς, ξεστόμισε τα πρώτα δύο ονόματα Αρχαίων Ελλήνων Φιλοσόφων που του ήρθαν στο νου εκείνη τη στιγμή, χωρίς φυσικά να γνωρίζει τίποτα για τα έργα και τις απόψεις τους. Αντιθέτως, τα μέλη της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ όχι απλώς έχουν διαβάσει, αλλά έχουν μελετήσει τους δύο αυτούς Γίγαντες της Ελληνικής Σκέψης και ακολουθούν τις διδαχές τους. Επαναλαμβάνουμε, όμως, ότι αφού αυτός ο ανενημέρωτος και ευρισκόμενος στη δύση του βιολογικού του κύκλου «καλλιτέχνης» θέλει να μην κρατά τίποτα για τον εαυτό του, και αφού τον ενδιαφέρουν τα δεινά των συνανθρώπων του, ας χαρίσει όλη του την περιουσία για τέτοιου είδους αγαθοεργίες. Ο Γουότερς, όμως, δεν είναι κορόιδο, αλλά θεωρεί όλους τους άλλους κορόιδα. Γι? αυτό και με τόση θρασύτητα κινείται μέσα στα πλαίσια ενός κακοστημένου «πολιτικά ορθού» κλίματος που ισχυροποιεί την καθεστωτική τάξη και το παγκόσμιο καθεστώς.
Τελειώνοντας, Εμείς οι «αμόρφωτοι» της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ, οι οποίοι τουλάχιστον μελετάμε τους Κλασσικούς της Αρχαίας Ελλάδας, έχουμε σκεφτεί πολύ οτιδήποτε κάνουμε. Έχουμε σώας τας φρένας, δεν παίρνουμε ναρκωτικά, φροντίζουμε την κρατική επιχορήγηση να την επιστρέφουμε στον Ελληνικό Λαό δια μέσου της κοινωνικής αλληλεγγύης και γενικά δεν κάνουμε εκ του ασφαλούς δηλώσεις, αποκομμένοι από την κοινωνική πραγματικότητα και εγκλωβισμένοι μέσα σε μια έπαυλη και τον μικρόκοσμο ουτοπικών θεωριών. Όσο για τα κορόιδα που θα πάνε στην συναυλία, ήδη το σύνθημα δονεί την ατμόσφαιρα: Γέρο, γερά, φάτους τα λεφτά!

Είναι μεγάλο αλλά αξίζει να το διαβάσει κανείς, είναι απίστευτο πόση βλακεία μπορεί να χωρέσει σε ένα κείμενο.

Αν οι Monty Python ήθελαν να το σατιρίσουν νομίζω δεν θα άλλαζαν τίποτα απολύτως

ακριβώς αυτό βασικά. όταν το διάβασα πέθανα στο γέλιο!!

το σχολιάσαμε το κειμενάκι και στο thread για τη συναυλία του Waters.

Δεν το πήρα χαμπάρι. Πάντως είναι συλλεκτική η ανακοίνωση. Σε μια φάση νόμιζα πως διάβαζα το κουλούρι :lol::lol: Δεν πρέπει να χαθεί αυτό το μνημείο βλακείας με τίποτα. Εγώ το έκανα print screen.

Προς γελοίους χρυσαυγίτες: Κάτω τα χέρια από τον Ρίτσι Μπλακμορ!!!

Δηλαδή ο Ίαν ο Άντερσον και ο Έρικ ο Κλάπτον ψηφίζουν Χρυσή Αυγή;

Για τον Clapton εχω διαβασει το παρακατω

#1. Eric Clapton Is Incredibly Racist

Depending on who you talk to, Eric Clapton is either a hardcore blues legend or the king of vanilla soft rock. Yeah, he gave us “Layla,” but he also forced us to deal with “Wonderful Tonight”; both were monster hits, proving that everyone loves Clapton, and Clapton loves everyone.

Unless you’re a filthy colored immigrant, that is, in which case, he kind of wants you to get the shit out of Britain.

The Incident:

Eric Clapton is an unapologetic follower of first-class douche Enoch Powell, a member of the British Conservative Party and full-blown racist. His 1968 “Rivers of Blood” speech, which basically foretold of an England in tatters if (non-white) immigration was allowed to run rampant, was ridiculously controversial and seriously damaged his political career. But Clapton stood by him.

In 1974, six years after Enoch was drummed out of political life by his remarks, a drunken Clapton was performing at a concert in Birmingham, and apparently saw an Arab man leering at his wife. This was too much for Clapton, who began a diatribe lambasting “wogs,” “blacks,” “Jamaicans,” and anyone else who lived in England and wasn’t white. No official recording exists of the speech, but some choice quotes that witnesses agree on include Clapton saying, “I think Enoch’s right … we should send them all back. Throw the wogs out! Keep Britain white!” and that Britain was on its way to becoming “a black colony.”

Clapton then picked up his guitar and went right back to covering songs originally performed by black people.

Why You Forgot About It:

The lack of actual footage of him saying it helped, despite the large number of people reporting on it (and a whole anti-racism movement being launched thanks to his comments). When asked about it, Clapton bafflingly says that of course he isn’t a racist, but still insists that Powell was “outrageously brave” and “misunderstood,” and that his own views on the matter haven’t changed. Hey, you can’t say he’s not consistent.

Ντάξει, για τον Clapton στα τέτοια μου, μη μου γράψετε τίποτα ανάλογο και για τον Ian, θα ξεράσω τα γεμιστά που έχω φάει…:stuck_out_tongue:

Μιλαμε για μια εποχη που ο Κλαπτον δεν την εβγαζε με φασολάκια και ντοματούλα ε… Τα χε κανει ολα
Οποτε περισσότερο χαζα ξεσπάσματα ηταν παρά συνειδητοποιημένες απόψεις. Νομιζω το χει δηλώσει και ο ίδιος καποτε μετα. Απο πολιτικη δεν είχε ιδεα

Ασε που μονο και μονο να λες το όνομα του Κλαπτον για να στηρίξεις εθνικιστικές ιδεες ειναι αστείο.Μιλαμε ξερω γω για τον τυπο που εφερε εν μερει τα μπλουζ στην Ευρωπη:lol::lol:

Δειτε ποσοι μαυροι εχουν περασει απ’ τις μπαντες του Κλαπτον. Γνωστο το περιστατικο που εβαλε ο Γιαννης, αλλα μιλαμε για μια εποχη που ο Ερικ ηταν πρεζακι :).

[I][B]Ε λοιπόν, θύμωσα. Ούτε δικό μου δίσκο θα βγάλω, ούτε επανένωση θα κάνω με τους άλλους δύο. Έτσι για να μάθετε.[/B][/I]

το κλασικο καπελακι του παππου.

και ουτε μια κιθαρα να γρατζουνα…ουμφ…

http://1055rock.gr/player/

τώρα στο 1055 Rock έχει αφιέρωμα στους Pink Floyd. μόλις ξεκίνησε

ενα μοναδικο μονταρισμενο Dark Side Of The Moon που εχει βγει σε διαθεσιμοτητα για 4 ακομη μερες απο το bbc

Τι χαμπάρια μεγάλε? Άργησα λίγο, αλλά ας έχει…

ενδιαφερουσα προσφατη συνεντευξη απο τον ψηλο και συγκινητικη, σε σημειο που… δακρυσε.

Μεγάλη αγάπη οι Floyd 4 cd έχω όλα αυθεντικα
DARK SIDE OF THE MOON
MEDDLE
WISH YOU WERE HERE
ANIMALS
Αυτα ειναι και τα αγαπημένα μου