Porcupine Tree

ενα dvd απο τη signify περιοδια θα ηταν γαματη…αλλα ας μην κανουμε ονειρα …θα αρκεστουμε με anesthetize και arriving somewhere

ναι…άσε…κρίμα…θα χαλαστούμε πολύ :stuck_out_tongue:

Τις τελευταίες μέρες λιώνω το On The Sunday Of Life… που δεν του είχα δείξει την κατάλληλη προσοχή… Σπέρνει και θερίζει!!
Το Linton Samual Dawson είναι το πιο αστείο και πιο καμένο τραγούδι που έχω ακούσει απο PT. Και εκεί που ακούω τον στίχο: “Escape from the boredom of mankind” καταλαβαίνω ότι ο τύπος έχει τριπάρει τελείως και τριπάρω κι εγώ μαζί του!

Πάντως, πραγματικά, ο Γουίλσον δεν παίζεται…
Δημιουργεί τους PT, και το πρώτο άλμπουμ ενώ μοιάζει με ένα τεραστίων διαστάσεων αστείο καταλαβαίνεις μετά από μερικές ακροάσεις ότι είναι ένα σπάνιο έργο τέχνης.
Παπαδίζει και πάει, όχι μόνο ένα, αλλά χιλιάδες βήματα μπροστά τη μουσική των Φλόιντ, στο Up The Downstair. Και κάνει τα ίδια και χειρότερα μέχρι και το Lightbulb Sun. Μετά ρίχνει τους τόνους και πάει εκ του ασφαλούς γιατί πολύ απλά είναι ο καλύτερος.
Δημιουργεί ένα απίστευτο, τριπαριστό θεϊκό λάιβ άλμπουμ το Coma Divine και χάνεσαι στους ήχους και στις ψυχεδέλειες.
Κυκλοφορεί EP (και καλά leftovers) τόσο γαμηστερά πωρωτικά που κάνουν άλλα full length άλμπουμς να μοιάζουν με απλές συρραφές απο συγχορδίες.
Και γενικότερα “παίζει” τόσο πολύ με διάφορα τραγούδια που βρίσκονται σκόρπια σε σινγκλάκια ή compilations ή στα κανονικά άλμπουμ, που για να συλλάβει κάποιος το έργο του Γουίλσον θέλει άπειρες ώρες ενασχόλησης. Για παράδειγμα το ξέρετε ότι η κομματάρα Even Less έχει 2 μέρη; Το 1ο είναι στο άλμπουμ Stupid Dream και το 2ο είναι στο σινγκλάκι Stranger By The Minute. Ολόκληρο το τραγούδι (14λεπτο παρακαλώ) βρίσκεται στο compilation άλμπουμ, Recordings.
Γενικότερα με τους PT, όταν μπεις στο τρυπάκι τους, την εβαψες! Δεν βγαίνεις με τίποτα.

Συγχωρέστε με για το παραλήρημα, ένας απλός φανμπόης είμαι…:slight_smile:

δεν ειχες δειξει καταλληλη προσοχη στο on the sunday of life?[-X
καλιο αργα παρα ποτε:p
PS:καλα τα λες…καλα τα λες(αλλα για το voyage34 και to metanoia δεν ειπες τιποτα)

Ναι ρε γαμώτο. Πάντα, ένω έχω μαζεμένη τη δισκογραφία των PT, για κάποιον ηλίθιο λόγο το On The Sunday Of Life, το προσπέρναγα… Πραγματικά δεν ξέρω γιατί…

Εντάξει, απο κεκτημένη ταχύτητα, κάποια πραγματάκια τα ξέχασα.
Καλά το Voyage κι αν είναι ΤΑΞΙΔΙ. Ένας τύπος παίρνει LSD. Αυτή είναι η ιστορία του. Χάσιμο.
Για το Metanoia ισχύει σχεδόν ότι ισχύει και για τα EP των PT. Leftovers που δεν χώρεσαν στο Signify (τι να πρωτομπεί πια σε αυτό το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ άλμπουμ;;:wink: αλλά ευφυέστατα και αρκούντως πανέμορφα που θα ήταν κρίμα να χάνονταν σε κάποιο σκονισμένο ράφι σε κάποιο στούντιο.
Ειλικρινά νομίζω ότι μέχρι και το Lightbulb Sun (μέσα σε 9 χρόνια δηλαδή από το ντεμπούτο τους), οι PT έχουν δημιουργήσει τόσα πολλά και εκπληκτικά παράλληλα πράγματα που ακόμα και τα 6 άλμπουμ που κυκλοφόρησαν σε αυτήν την περίοδο ν’ ακούσει κάποιος, στην ουσία δεν θα έχει ακούσει ΤΙΠΟΤΑ.

To Voyage 34 είναι στημένο από το artwork μέχρι τη μουσική και τις ομιλίες πάνω στο L.S.D. του Timothy Leary που είναι πραγματικά η καταγραφή ενός trip ως πείραμα και τις εμπειρίες του “πειραματόζωου”. Αν δεν κάνω λάθος ήταν την εποχή που το LSD ήταν ακόμα νόμιμο.

ιδού και το εναλλακτικό εξώφυλλο

κάτι μου λέει ότι έχει σαν θεμα το LSD :lol::lol::lol:

μια χαρα τα λες :slight_smile:

ετσι ειναι ο wilson ειναι μακραν η πιο μεγαλοφυης περσονα που βγηκε απο βρεττανια την τελευτια 15ετια

αν ακουσεις τον αφηγητη στο ξεκινημα σου λεει για εναν τυπο που εχει φαει 33 φορες lsd και ολα εχουν παει τελεια καθε φορα

και στο 34ο ‘ταξιδι’ του καθεται στραβα και τον παει αιμα

ιδου και ο τιτλος…ταξιδι 34

μεγαλη δισκαρα αν και παντα το ριφ-ραχοκοκαλια μου θυμιζε το ξεκινημα του comfortably numb

θελοθουμε κι’αλλες τετοιες στιγμες απο wilson ρε γαματο

εγώ έτυχε και τους γνώρισα πολύ πριν το stupid dreams

οποτε προσωπική μου άποψη…
από το stupid dreams και μετά…
εμενα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα…
εντελώς ανούσιοι

όσο για το voyager 34 εγώ το πρωτοάκουσα όταν πρωτοβγήκε αυτή η συλλογή to 1995

έχει μέσα άπειρα καλούδια
να ακούσει κανεις και καλύτερα από το voyager 34 :wink:

Αυτό το είδε κανένας, να μας πει?

εγώ, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα…:stuck_out_tongue:

Περιμένουμε ρεβιού.

Έχει ένα κλιπ στο τιούμπ πάντως:
http://www.youtube.com/watch?v=95QS3c_Tei4

Πού καλό φαίνεται αυτό:):!:

κλικ.

Κατατοπιστικότατος

Απ ότι διαβάζω. η εικόνα πρέπει να είναι state of the art.