Porcupine Tree

ωραια κριτικη χρηστο

κατατοπιστικη ως προς εικονα,ηχο και σετλιστ

και ουδετερη ,με την καλη εννοια, διχως υπερβολες και φανατιλες

epishw εξτρα ποντο στην παρομοιωση της μπαντας με οργανισμο κ στο μοιρασμα ρολων (μηπως δουλευεις σε τμημα human resources???)

ηδη βρεθηκε σε dvd-9 και κατεβαινει :slight_smile:

thank you guys.

όσο για τον παραλληλισμό με enterprise, ας πούμε ότι απλώς έχω κάποια εμπειρία από τέτοια…:stuck_out_tongue:

πραγματικά θα αγοράσω την έκδοση με το Blu Ray μόνο και μόνο για να δω τι στο καλό περισσότερο μπορεί να προσφέρει. Σε όσα έχω τεστάρει η διαφορά είναι διακριτή τουλάχιστον, αλλά αυτό πραγματικά είναι πολύ καλό ως DVD.

αυτη εδω η εκδοση παντως ειναι sold out στο PT store οποτε ετοιμασου για ebay

Porcupine Tree - Anesthetize (Special Edition)

Filmed in high definition and taken from two concerts given by Porcupine Tree at the end of the Fear of a Blank Planet tour in October 2008, this deluxe special edition includes a 130 minute concert film on both standard definition DVD and high definition Blu-Ray disc,

[SIZE=“3”]The package also includes two audio CDs of the entire live film soundtrack, alongside a bonus track not featured in the film.[/SIZE]

Limited to 4,000 copies with a grey cover and 1,000 copies with a red cover, the special edition comes in a beautiful cloth bound hardback book featuring concert photography of the band taken over the last few years.

μολις ακουσα τα 2 audio cd και ειναι πολυ καλα σαν ηχο

και μια ωραια συνεντευξη του στηβ που λεει ωραα πραγματα

http://ptontour.tripod.com/swfbinterview.html

σε amazon κλπ υπάρχει κανονικά, χωρίς audio cd μεν, αλλά dvd+blu ray.
τα special limited editions του wilson παραείναι ακριβά.

Tonefloat presents the Porcupine Tree masterpiece, In Absentia, in a beautiful, re-designed package on 180 grams audiophile vinyl…

When released in September 2002, Porcupine Tree’s 7th studio album, In Absentia, was their first for a major label (lava/warner) and the first to add a heavier sound to the band’s already eclectic blend of influences (a sound that would be explored comprehensively throughout the ensuing decade)

Following classic vinyl editions of Fear Of A Blank Planet and The Incident, Tonefloat presents In Absentia in a beautiful, re-designed, package on 180 grams audiophile vinyl.

A regular edition is available on black vinyl and a special limited edition comes on marbled vinyl, housed in a special spotvarnished gatefold picture sleeve (designed by Carl Glover and using the original Lasse Hoile photography).

Preorder now for 26th July 2010 release.

http://www.burningshed.com/store/vinyl/

http://www.crazy-diamond.nl/tonefloat/html/store.htm

μολις το ακουσα.ωραιο…

To έχουν παραχέσει λίγο με τις επανακυκλοφορίες και τα special editions ή μου φαίνεται; :-s
Kαι μάλιστα για δίσκους που δεν πάνε ούτε 10 χρόνια από τότε που αρχικά κυκλοφόρησαν…

Οι μόνοι είναι;:):!:

Καμία σχέση η επανακυκλοφορίες των cd με αυτές των βινυλίων.

Βγάζουν δεύτερη παρτίδα επειδή προφανώς έχει εξαντληθεί όλες οι κόπιες του βινυλίου.

Εχοντας ακούσει και το εξαιρετικό Signify, πλέον μπορώ να πω ότι καλοί χρυσοί και γαμάτοι οι Porcupine Tree από το In Absentia και μετά, με θαυμάσια τραγούδια και κανένα φιλερ αλλά ακούς τους δίσκους, γουστάρεις πολύ αλλά μετά σαν να ξεφουσκώνουν μέσα σου.
Ενώ οι προηγούμενοι δίσκοι είναι πανέμορφοι, κολλητικοί, άλλη αίσθηση ρε παιδί μου, πως το λένε.
Και εκεί που δεν το περίμενα, και ας μην έχω ακούσει νότα από Pink Floyd, προτιμώ τα 90’ς , και όπου να ναι θα ακούσω και το Sky.

το λεω εδω κ χρονια αλλα δυστυχως η φωνη μου καλυπτεται απο τα μεταλ ηχοτοπια του in absentia

τα καλυτερα αλμπουμ των PT ειναι η τριαδα

up the downstairs
sky moves sideways
signify

fact.

οι PT απο το in absentia και μετα δεν ειναι κακοι αλλα ειναι μια αλλη μπαντα,σαφως υποδεεστερη σε συνθετικες ιδεες και εμπνευση.

σκουρτζε ακουγα χθες το sky (και το εχω σχεδον 15 χρονια) και με εστειλε παλι αδιαβαστο 8O

ετοιμασου για το αριστουργημα τους.οι floyd θαθελαν να ειχαν βγαλει ενα τετοιο αλμπουμ στα 90s (αντι για division bell…)

Καλό και άγιο το signify…πολύ σκοτάδι…αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το βάζεις μαζί με τα άλλα δύο. Είναι ένα μεταβατικό άλμπουμ που έχει στοιχεία απο τα επομενα (πιο τραγουδιστικές φόρμες) και προηγούμενα άλμπουμ τους (ψυχεδέλεια), αλλά σε καμιά κατηγορία στοιχείων δεν είναι εξίσου καλό. Την ψυχεδέλεια του πχ την βρίσκω αρκετά αποστειρωμένη και κλινική, δεν τη θεωρώ και το καλύτερο δείγμα που έχω ακούσει ποτέ μου. Εγώ θαρρώ ότι και ο ίδιος ο Wilson θα το θεωρεί ψιλοανώριμο σαν άλμπουμ.

Γνώμη μου πάντα ε, don’t βαράς:p

το in absentia ειναι τρομερος δισκος awake, απο τα επομενα αρχιζει η ‘‘κατρακυλα’’, χωρις ομως κανεις να μορει να πει οτι ειναι κακοι δισκοι. απλα ειναι χειροτεροι απο τους αλλους.

οσο για το singify, συμφωνω και γω οτι ειναι μαλλον το καλυτερο τους, γιατι ειναι στη μεση δυο διαφορετικων φασεων της μπαντας. ανωριμο σαν αλμπουμ, αλλα νομιζω οτι αυτο το κανει ωραιο

(και την εποχη του signify ειχε κανει γραψει ψυχεδελικα τραγουδια, αλλα τα αφησε σε αλλες κυκλοφοριες)

asyftae μαζι σου,το in absentia ειναι οντως ο τελευταιος πραγματικα πολυ καλος δισκος τους.

και συμφωνω απολυτα με το ολο σου ποστ.

εχω εκγκριση awake ή μου κανει πλακα?

και να χαιρομαι η να ανησυχω?:oops:

δεν σου κανω πλακα ρε,αφου μιλας σωστα τι να σου γραψω ?

παντως στα 50 πιο αγαπημενα μου αλμπουμ εχω 4 απο porcupine tree κ ολα ειναι απο την 1η περιοδο τους

downstair
sky
signify
dream

εχεις γραψει λιστα με τα αγαπημενα σου αλμπουμ?:stuck_out_tongue:

κυκλοφορησε κ αυτο εδω το live

Porcupine Tree - Atlanta (24bit flac download)

[SPOILER]This download comprises a complete 2 hour live performance from the Fear of a Blank Planet tour.

The show was recorded and mixed to the usual PT standards in order to provide material for a planned live album, but when the decision was taken to film much of the same repertoire in Holland for a major DVD release instead, the Atlanta recording ended up back in the vault.

Now PT have decided to make it available in complete form as a download only release. Although the repertoire is similar to that on the Anesthetize DVD, the performance has its own atmosphere, and also includes the first ever officially released live recording of “A Smart Kid”.

Please note that all Porcupine Tree’s and Burning Shed’s profits from the sale of the Atlanta 24 bit Flac download will go to cancer charities.

As these are large files, we advise that people download no more than two files simultaneously. Please refer to the Burning Shed Download Help section regarding 24 bit Flac downloads.

File Size: 1500.0 MB.
buy (?13.30 EUR)

[B]Tracks

1 Fear of a Blank Planet
2 What Happens Now?
3 Sound of Muzak
4 Sentimental
5 Drown With Me
6 Anesthetize
7 Open Car
8 Dark Matter

9 Cheating the Polygraph
10 A Smart Kid
11 Blackest Eyes
12 Half-Light
13 Way Out of Here
14 Sleep Together
15 Even Less
16 Halo[/B]
[/SPOILER]

Το λαηβ το ακούμε στο αμάξι εδώ και 2-3 βδομάδες, εξαιρετικό σετλιστ, εξαιρετικός ήχος (λίγο χαμηλός αλλά δεν πειράζει).

τοβαλα τωρα να παιζει.

οντως καταπληκτικο.μπραβο ρε στιβ !!!