Porcupine Tree

Δεν ξέρω τι άκουσες,κ για πόση ώρα/πόσες φορές το άκουσες, αλλά έχε υπόψιν σου ότι οι Oceansize θέλουν χρόνο για να ξεκλειδώσουν. Ακόμη και στα πιασάρικά τους. Και η φωνή του Mike Vennart δεν είναι κάθόλου μα καθόλου τυπική, έχει εύρος και ιδιαίτερη χροιά. Βασικά έχει κ γαμώ τις φωνές. Να επιμείνεις :slight_smile:

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλμπουμ παρόμοια με το The Sky Moves Sideways; Έχω ψηλοκολλήσει με αυτο.

Pink Floyd - Wish You Were Here

Πωω τωρα θυμηθηκα και την λαιβαρα του Σεπτεμβρη.Ε in absentia και απο εμενα αν και ημουν αναμεσα σε 2-3 ακομη.Κυριως για τα δυο-γνωστα στους περισσοτερους- χιτακια του δισκου δινω εκει την ψηφο μου.

Γειά σου ρε Wilson τσίφτη… [-X

[B]Porcupine Tree - Anesthetize (4 vinyl set)[/B]

Porcupine Tree concluded 18 months of touring Fear Of A Blank Planet with a short European tour in October 2008.

Both shows at the 013 in Tilburg were filmed and highlights were released as the acclaimed Anesthetize film on DVD and Blu-Ray in May 2010. Tonefloat are now making available the complete audio soundtrack on vinyl as part of a lavish 20-track four disc set in separate picture sleeves, and housed in a deluxe hardback box, complete with 12x12inch booklet.

The soundtrack was previously only available on CD in the long sold out deluxe book edition of Anesthetize, and like that edition the vinyl set includes a bonus track “Prodigal” that is not featured in the film, making a total of 2 hours 15 minutes of music across 8 sides of vinyl. This release is strictly limited to 3000 copies only, and will be deleted once sold out.

Τιμή κοντά στα 90 ευρω με μεταφορικα…

Έπρεπε να ψάξω λίγο αλλά τελικά βρήκα το thread!
Υπέροχη μπάντα, από τις λίγες που με έχουν ταξιδέψει τόσο πολύ. Αλλά γιατί τόσοι λίγοι ψήφοι στο Stupid Dream; Ο αγαπημένος μου δίσκος τους, δεν υπάρχει κομμάτι που να μην έχω λατρέψει! Even Less, Piano Lessons, Don’t hate me, Baby Dream In a Cellophane, και φυσικά το υπέροχο A Smart Kid, που και μόνο τους στίχους να διαβάσεις ανατριχιάζεις!

1 Like

Xμ,δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά το βρήκα σε κάποιο blog που παρακολουθώ…

Απόσπασμα από συνέντευξη του Wilson στο Planet Rock Radio στις 6 Απριλίου…

?In essence, Porcupine Tree has probably run its course, I believe the band have reached a peak both musically and commercially and with my own change in musical direction, it would seem to me to be the appropriate time to put the band on a hiatus. I?ve enjoyed the extra freedom of being a solo artist and how it allows me to be more diverse than within the context of a band. I?m sure the band will appear again in some form, but not in the foreseeable future, I have a large backlog of musical ideas, I would like to see them come to fruition outside a band context, I trust most Porcupine Tree fans will see the greater picture and look forward to these exciting projects?

:-k

Εντάξει, κανά χρόνο διάλειμμα θα κάνει. Τα λεφτά είναι στους τρη πλέον, καλώς ή κακώς. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Εντελώς συμπτωματικά, πάντως, σκεφτόμουν προχθες ότι δεν είναι τυχαίο που o Wilson το 2008 έβγαλε τον πρώτο σολο δίσκο του και το συνέχισε -και μάλιστα με αυτήν τη μουσική κατεύθυνση που διαφέρει από εκείνη των τρη. Πάντα ήταν πολυπράγμονας, αυτό είναι γνωστό. Όμως κάπου στο 2008 πρέπει να συνειδητοποίησε ότι από εκεί που Porcupine Tree και Steven Wilson ταυτίζονταν είτε σαν έννοιες είτε σαν φιλοδοξίες, οι Τρη απαιτούσαν πια πράγματα από αυτόν. Είχαν αποκτήσει δική τους υπόσταση και ο Wilson έψαχνε δημιουργικές διεξόδους. Δε νομίζω ότι θεωρεί ούτε ο ίδιος ότι δίσκοι σαν το Incident είναι αυτό που θέλει, μουσικά. Αν παρακολουθήσει κανείς την πορειά του καταλαβαίνει κανείς ότι σιχαίνεται να είναι στάσιμος για πολύ…

Μακάρι να ναι κανα χρόνο μόνο!Η αλήθεια είναι πως δε θα με χαλούσε μια ακόμα μεταμόρφωση των Tree,σε κάτι εντελώς διαφορετικό απ το “μεταλλικό” υβρίδιο που παρουσιάζουν απ το In Absentia και μετά. Είμαι οπαδός της περιόδου πριν το εν λόγω άλμπουμ και θα προτιμούσα την επαναφορά στους πειραματισμούς εκείνης της εποχής ή τεσπα κάτι εντελώς διαφορετικό από ένα ακόμα Fear…(όσο καλό και να ήταν) ή ακόμα χειρότερα από ένα ακόμα Incident. Θα θελα ένα ακόμα In Absentia πχ σε νοοτροπία,να πάθουμε το κοκομπλόκο που είχαμε πάθει τότε.

Ναι κι εγώ θα το ήθελα -άσχετα αν κι εγώ λατρεύω In Absentia. Άλλά το point μου είναι ότι οι Τρη είναι πια πολύ μεγάλο όνομα στη μουσική βιομηχανία για να αλλάξουν τόσο δραστικά. Όχι ότι είναι απίθανο, βέβαια, εδώ το καναν οι Όπεθ.

Τέλος πάντων, υπάρχει μια δισκάρα που λέγεται “Insurgentes” και δείχνει τι μπορεί να φτιάξει ο Ουίλσον όταν απελευθερώνεται.

Γκουχ γκουχ…sliiiiightly fixed!:stuck_out_tongue:

Σοφή επιλογή αν όντως ισχύει. Καλά τα γκαφρά αλλά ξέρει καλά ο Wilson ότι τα έχει κερδίσει πρωτίστως με την σταθερή ποιότητα που προσφέρει. Δεν είναι άνθρωπος που θα ήθελε να μείνει μόνο στην εμπορική επιτυχία χωρίς να νιώθει καλυμμένος καλλιτεχνικά.

Όσο για τα σόλο του…τα λόγια περιττεύουν, κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια ποια είναι τα όρια αυτού του καλλιτέχνη. Το Grace for Drowning μπορώ να πω με ασφάλεια μετά και από τοσο καιρό που το ακούω σε σταθερή βάση είναι όχι απλά δισκάρα, αλλά ένας σπουδαίος, διαχρονικός δίσκος, κλασικό δημιούργημα δηλαδή. Και ακούστε
(όσοι δεν το έχετε κάνει) το εξωπραγματικό λάιβ Catalogue/Preserve/Amass όπου τα κομμάτια ακούγονται ΚΑΛΥΤΕΡΑ και απ’τις στούντιο κυκλοφορίες (ε θα έλεγα με μόνη εξαίρεση το υποτονικό Veneno Para Las Hadas). Με περισσότερες jazz-ιές, αυτοσχεδιασμούς και ήχο με περισσότερη δυναμική(!) απτο στούντιο. Πως το καταφέρνει αυτό δεν ξέρω κύριε πρόεδρε, εγώ βρύσες φτιάχνω…

Ήταν ένα μάλλον κακόγουστο αστείο της πρωταπριλιάς το οποίο αναπαρήγαγαν πολλά site.

Όσο για το επόμενο Tree, όλοι σε συνεντεύξεις έχουν πει ότι θέλουν να είναι κάτι διαφορετικό. Άλλωστε, ο αρχηγός είπε ότι βαρέθηκε το metal - και μεταξύ μας, καιρός ήταν…

Επίσης, μέσα στην χρονιά αναμείνατε διπλό CD/DVD με live PT και bluray του SW στο Μεξικό!

24 Σεπτεμβρίου η ημερομηνία κυκλοφορίας του λάιβ του Wilson που είχε αναφέρει ο Raziel666. Πρόκειται για το “Get all you deserve” το οποίο στην ltd edition θα είναι Blu-ray + DVD + 2CD. 25 λιρίτσες. Μόνον. Όσο οι Άγγλοι μας αφήνουν ακόμα να ψωνίζουμε από τα καταστήματά τους. Γιατί μετά, λέει, θα κλείσουν τα σύνορα.

Όσον αφορά λάιβ PT έχουμε μια σημαντική επανέκδοση και όχι νέα κυκλοφορία. ΤΡΙΠΛΟ βινύλιο Coma Divine σε αρκετά καλή τιμή (και με έξτρας). Ημερομηνία κυκλοφορίας 3 Σεπτεμβρίου.

Με τις υγείες μας!

Επίσης, για τους Porcupine Tree αναμένεται 2cd/dvd από την περιοδεία για τους The Incident.

Και η τιμή για το live του Wilson αρκετά δελεαστική και σίγουρα value for money! :slight_smile:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Bump!

Κυκλοφόρησε αυτό το βιντεάκι με τη γνωστή σκηνή με τον Χίτλερ:

Έπεσα κάτω από τα γέλια όταν το είδα!!!

http://starsdie.com/wp/porcupine-tree-octane-twisted-2cddvd-pre-order-details/

Πόσο θεοί ρε γαμώτο: http://www.youtube.com/watch?v=1n9JgUizq8M

Ρε Steven, άσε τα σόλο και βγάλε καμιά δισκάρα με τα παιδιά! Άντε μπράβο!!! :slight_smile:

Αν με το “δισκάρα” εννοείς το Incident, να κάτσει στ’ αυγά του ο Steven και να συνεχίσει να βγάζει προσωπικά 8).

Από το Octane Twisted, την καινούρια live κυκλοφορία του συγκροτήματος όπου παίζουν όλο το Incident και μερικά κομμάτια ακόμα (+bonus ένα DVD με το Incident live), από τα κομμάτια που ξεχωρίζει είναι το Dislocated Day από το The Sky Moves Sideways του '95, ένα τραγούδι με πολύ χαρακτηριστικό drum pattern. Ε, ο Gavin Harrison το σκίζει!!! :slight_smile:

Απολαύστε: http://www.youtube.com/watch?v=Dl5rv8LzEUk

(επίσης, το Incident live ακούγεται για κάποιο λόγο πολύ καλύτερα από το studio)