Poser/Glam/Sleaze/Hair metal

Και μένα μου φάνηκε κάπως χειρότερος από τον πρώτο…
Δεν ξέρω, μου είχε φανεί σαν να χάνει λίγο την πρωτοτυπία και τον αυθορμητισμό που είχε ο πρώτος…
Αλλά και πάλι μπορεί να ήταν επηρεασμένοι ακόμα από τον θάνατο του Dave, δεν είναι και μικρό πράγμα…

Να ρωτήσω κάτι άλλο…
Έχει ακούσει κανείς το φετινό των Hardcore Superstar για να μου πει τη γνωμη του?

ειναι παρα πολυ καλο…στα ιδια επιπεδα με το προηγουμενο, αν και λιγο πιο μεταλ…
αν γουσταρεις hc/ss θα γουσταρεις γενικοτερα

Περιττό να πω ότι το χω κάψει από τότε που πόσταρα την ερώτηση 8)
Θενκς πάντως.
Πραγματικά, οι hcss εξελίσσονται σε αγαπημένη μπάντα :stuck_out_tongue:

Παιδια να μπει κι αλλο ενα ποζερι στην παρεα σας?Ειναι αληθεια οτι καττα καιρους εχετε προτεινει πολυ ωραια γκρουπ.Το τελευταιο διημερο εκανα δυο αγορες,παλιοτερων δισκων που σιγουρα θα εχουν αναφερθει,αλλα θα τους πω.Λοιπον αγορασα τα:
1)’‘Danger Danger’’ των Danger Danger και
2)’‘Saints Of Los Angeles’’ των θεων.
Bρηκα το ‘‘Danger Danger’’ συμπαθητικο χωρις να παθω την -πλακα της ζωης μου,Θεωρω οτι οσο αξιζει το '‘Under The Gun’'αξιζει μαζι ολος ο υπολοιπος δισκος και
το ‘‘Saints Of Los Angeles’’ μου φανηκε οτι εχει γραφτιε για να παιχτει live.Μου αρεσε παρα πολυ και περα απο τα γκαζομενα κομματια κολλησα τρελλα με το ‘‘The Animal In Me’’.Αυτα!Σχολιαστε…

‘Poser’…Πραγματικά μόνο στην ελλάδα υπάρχει αυτός ο άθλιος και εξ’αθλίων και ανίδεων εμπορευόμενος όρος…

Θέλω να πιστεύω ότι πηγάζει από τους (και καλά)πραγματικούς ‘ροκάδες’ που ακούνε Cradle of Filth, Opeth ή Red Hot Chilly Peppers(ή όπως γράφεται αυτό το πράμα και τα όμοιά του ρεύματα που ουδεμία σχέση έχουν με τη ροκ μουσική και την εξέλιξη αυτής μέσα στο χρόνο) και όχι από εμάς γιατί τότε πραγματικά θα απογοητευτώ οικτρά…

Καλά Χριστούγεννα! :stuck_out_tongue:

Παραθετω τα 15 κατ’εμε καλυτερα sleaze/glam/hard rock albums χωρις αξιολογικη σειρα κατ’αναγκη:
1)Motley Crue:’‘Too Fast For Love’’
2)Dokken:’‘Under Lock And Key’’
3)Cinderella:’‘Long Cold Winter’’(Αν ειναι δυνατον να καλειται αυτος ο δισκος poser!!!Ημαρτον!Καθαρο blues/southern rock απο μια τεραστια και πολυ αδικημενη μπαντα)
4)Skid Row:’‘Skid Row’’
5)Motley Crue:’‘Shout At The Devil’’
6)Guns N’Roses:’‘Appetite For Destruction’’
7)Ratt:’‘Out Of The Cellar’’
8)Bon Jovi:’‘Slippery When Wet’’
9)White Lion:’‘Pride’’
10)The Cult:’‘Sonic Temple’’
11)Def Leppard:’‘Pyromania’’
12)Motley Crue:’‘Dr Feelgood’’
13)L.A Guns:’‘L.A Guns’’(Μεγαλη Μου Αδυναμια Αυτος Ο Δισκος)
14)Κingdom Come:’‘In Your Face’’(Τι Δισκαρα!!!)
15)Firehouse:’‘Firehouse’’
Ακουω τις αποψεις σας.Αν παρελειψα κατι η αν εχετε κατι αλλο ,εξισου κολοσιαιων διαστασεων να προτεινετε ευχαριστως να το δεχτω.

Sample απο το καινουργιο Crazy Lixx
http://www.youtube.com/watch?v=abpBweScs30

και απο το Crashdiet
http://www.youtube.com/watch?v=B6G5-j8cv4g

ωραιο το crashdiet

Τελος Φλεβαρη θα εχουμε και τον πρωτο δισκο απο Reckless Love (η μπαντα του Olliver Twisted πρωην τραγουδιαρη των Crashdiet)
Για παρτε ενα δειγμα

One More Night (πολυ party κατασταση)

και

Beautiful Bomb

Ας κανω κι εγω σεφτε σ αυτο το thread μιας κ το πηρε το ματι μου.
Καταρχας συμφωνω με τον φιλο πανω σ αυτο που λεει.

Επισης θα ηθελα να αναφερω τους OUTLOUD.
Δεν ξερω αν το εντασετε μερικοι σ αυτη την κατηγορια,αλλα εχω δει να γραφονται κι αλλες μπαντες μελωδικου hard rock με AOR μελωδιες,οποτε…
Για μενα λοιπον ειναι το καλυτερο cd που χω ακουσει τα τελευταια χρονια.

Υ.Γ Παιδια thanks για μερικες προτασεις σας.Βρηκα αρκετο υλικο που μ αρεσει.

sorry guys που το εγραψα εδω.μετα ειδα οτι υπαρχει κι αλλο thread (aor/hard rock)

βασικα με την ευκαιρια αυτης της συγχησης θα ηθελα κ τη γνωμη σας για το αν βρισκονται τοσο κοντα οσο πιστευω εγω αυτα τα δυο <<ειδη>> (glam-melodic hard rock)

Μηπως το χουμε ξεφτυλισει λιγο με τις τοσες υποκατηγοριες??

Μη γίνεσαι αστείος.

Ξέρει κανείς αν έχει leak-άρει το νέο Crashdiet?

Με Crashdiet θα κάνουν την ίδια παπαριά που έκαναν και με Η.E.A.T.Θα κυκλοφορήσει ένα ep με 3 κομμάτια εκ των οποίων τα 2 δεν θα συμπεριληφθούν στο καινούριο album και γενικά σε κανένα album ever και το εν λόγω ep ο μόνος τρόπος να το αποκτήσεις είναι να γίνεις συνδρομητής στο Sweden Rock magazine…

Ναι έχουν leakαρει αυτά τα 3

Το ένα κομμάτι το Caught In Despair που είχε βγει πριν 1-2 μήνες τελικά δεν το βάλανε στο άλμπουμ απ’ ότι είδα στο tracklist ε?

Ούτε στο album ούτε στο ep…Αγνοείται η τύχη του φίλε axel

Κρίμας και μ’ άρεσε [-X

Καλό κομματάκι ναι,σαν demo είχε παρουσιαστεί…Θα δείξει

το καινουριο live των Faster Pussycat γαμαει…καργα προστυχο…οπως και το The Power and the glory hole,δισκαρα μακρια απο νεροβραστες γραφικοτητες οπως κανουν αλλες μπαντες που ξεμειναν απο τα 80s me συγχρονη αποψη.
ωραιος δισκος για να τσεκαρετε,διαμαντι θα ελεγα αν και παλιος,ειναι
το συγκροτημα Queer For Girl με πρωην μελη των Space Age Playboys(Kory Clarke)
http://www.youtube.com/watch?v=LkPrbtXGz5k

αν εξαιρέσεις λίγο το κούνημα του τραγουδιστή στην αρχή, δεν θα έλεγα ότι οι συγκεκριμένοι τύποι ανήκουν στο συγκεκριμένο ιδίωμα τόσο πολύ…περισσοτερο punk / grunge φάση θυμίζουν βασικά. όσο για τον Kory Clarke όντως ισχύει ή τα μπερδεύεις λίγο? βασικά το space age playboys είναι ένας δίσκος των Warrior Soul, ο τραγουδιστής των οποίων είναι ο Κory Clarke. δεν μου φαινεται ότι έχει σχέση ο Kory Clarke πάντως με τους Queer For Girl