Καλύτερος Post-Punk δίσκος

@ about music

qte
Το συγκρότημα όμως που θα δούμε στην Αθήνα λέγεται Chameleonsvox και αποτελείται από τον Mark Burgess, συνθέτης, τραγουδιστής και μπασίστας των Chameleons, μαζί με τον John Lever -drummer των Chameleons- και το συγκρότημά του (Bushart). Σκοπός να παρουσιάσουν τα τραγούδια που κυκλοφόρησαν οι Chameleons από το ξεκίνημά τους μέχρι το 1987 όπου και διαλύθηκαν…
uqte

Θα το τιμησουμε το λαιβ, αν ολα πανε καλα.

ρε σεις oi δύο δισκάρες των Chameleons…είναι όντως από τις ομορφότερες στιγμές. Τι να λέμε… τι έπος είναι το Monkeyland. Δεν εχω ακούσει το Strαnge Times βέβαια, αυτό τι λέει?

Το Strαnge Times ειναι ο τελευταιος δισκος που εβγαλαν στα 80ς. Ωραιος δισκος εχει τους υμνους “Swamp Thing” και “Tears”.

Απο τους δισκους του poll μ’αρεσουν ολοι αλλα μπροστα στο Unknown Pleasures οι υπολοιποι 9 απλα ακολουθουν.

Απο Killing Joke ειναι αγαπημενο και το “Outside the Gate”:).

Τελικά ψήφισα το Marquee Moon. Ήμουν μεταξύ αυτού και του ντεμπούτου των Killing Joke. Cure τους άφησα γιατί τους αποθεώνω αλλού έτσι κι αλλιώς, New Model Army υπάρχουν άλλα άλμπουμ τους που προτιμώ, Joy Division το ψηφίζουν οι περισσότεροι, Gang of Four κάποια φοβερά κομμάτια το άλμπουμ, αλλά σα σύνολο το Marquee Moon μου κάθεται πιο καλά. Τα υπόλοιπα δε τα έχω ακούσει ακόμα.

Ε πρέπει στην τελική να έχουν και μερικές ψήφους οι Television, με τα τρία όλα κι όλα άλμπουμ, των οποίων το συγκεκριμένο θεωρείται και ένα απο τα ορόσημα του post punk ήχου, και αρκετά ιδιαίτερο στο στυλ κίολας, με αυτά τα τρελά μακρόσυρτα τραγούδια του.

Σα συγκροτήματα, όπως είπα πάλι, αγαπημένοι οι Cure και οι New Model Army (τους Killing Joke τους ψάχνω ακόμα. Chameleons ε? Κάποια στιγμή θα τους ψάξω κι αυτούς…)

μιας και κάποια στιγμη στα αρχικά ποστ λέγατε για το πιο ήταν το πρώτο ποστ πανκ/γκοθ/μπλεξαμε-τα-μπούτια-μας-με-τις-ταμπέλες κομμάτι, ρίχτε μια ματιά εδώ:

Υπάρχει post punk πριν από το punk; Κι άλλες ιστορίες από την κρύπτη των 60s

ένα ενδιαφέρον αρθρο, μαζί με ένα ενδιαφέρον κομμάτι από το 1968 (!).

Πολυ ενδιαφερον αρθρο και το τραγοθδι πολυ μπροστα.

Α, και να μη ξεχναμε και τα δικα μας τα γκρουπ…http://http://greekpostpunk.blogspot.com :wink:

Αγάπες μεγάλες :slight_smile:

και δυστυχως αδικιμενες και…ξεχασμενες απο πολλους.

αλλα και η νεα γενια εχει βγαλει καλες μπαντες Interpol, Editors, Stellastar*, Frandz Ferdinad (το πρωτο), White Lies, Mary Onettes κλπ.

Και τα δικα μας παιδια oπως οι Flakes, οι Victory Collapse, οι New Zero God (ααααααχ! αρρωστια Flowers!!!)

Είναι καιρός να βγουν ρε γμτ τίποτα επανακυκλοφορίες ρε γμτ. Βγήκε σε βινύλιο πρόσφατα το άλμπουμ των Hands of Cain. Ή τα άλμπουμς των South Of No North πριν μερικά χρόνια. Κάτι άκουσα επίσης για επανακυκλοφορία του άλμπουμ των Μetro Decay. Aλλά θέλουμε και άλλα. Δαλίδη τα ακούς? θέλουμε κ άλλα :stuck_out_tongue:

Aσχετο-σχετικό. Tο νέο των “Magic De Spell” το άκουσες? όχι ότι έχει σχέση με το υπάρχον θρεντ, αλλά υπάρχουν κάποια κομμάτια εκεί μέσα που είναι διασκευές σε κομμάτια από τον πρώτο τους δίσκο. Και από Alice In A Nightmare, και X-Mandarina Duck κλπ. Ροκ διασκευές βέβαια, αλλά και μόνο που μπήκαν στην διαδικασία να ξεθάψουν πχ την κομματάρα And The Burned Puppet, (υπό το όνομα Κλόουν), είναι κάτι και αυτό. Καλά, θα μ πεις οι τωρινοί Magic De Spell, ελάχιστη σχέση έχουν με την αυθεντική σύνθεση, οκ και εγώ συμφωνώ.

εδιτ: τώρα είδα που ανέφερες New Zero God… σε λίγο καιρό κυκλοφορεί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το άλμπουμ. Στην αρχή μέσω ιντερνετ μόνο, και κάπου προς Φλεβάρη σε cd. Και από τα samples που έχω ακούσει κατά καιρούς, θα ΓΑΜΕΥΕΙ το σύμπαν!

Ετσι, ετσι!!!

Οχι δε το’χω ακουσει ακομα, βασικα εχω χρονια ν’ασχοληθω σοβαρα μαζι τους, αλλα τωρα αλλαζει το πραγμα.

Ομως And The Burned Puppet στα ελληνικα??? Κι απ’την αλλη, Alice In A Nightmare, και X-Mandarina Duck απο τους σημερινους Magic De Spell???

θ’ακουσω και θα σου πω…

Ε, καιρος ηταν να βγει:lol: Το Kiss the witch ειναι κομματαρα!!!
Α! και λαιβ στο After Dark με Split Image στις 26/11/09

Δεν έχω ακούσει τα μισά, οπότε δεν ψηφίζω, αλλά ομολογώ ότι αγαπώ Cure.

Ως μέγας Killing Joke φαν ψηφίζω φυσικά το υπέροχο ομώνυμο τους.

Ακουσα το ghost of cain οπως και 2 νεοτερα αλμπουμ των NMA και γουσταρισα πολυ…Θα συνεχισω και με αλλα αλμπουμς της λιστας.:smiley:

Λειπουν πολλα παντως που βγαζουν ματι.Νομιζω Cure ειναι το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα χρονικα τουλαχιστον…

Panagioti, δισκαρα επισης ειναι και “Westworld” απο Theatre of Hate, αλλα τι πρωτοβαλεις στο poll!!!

πολύ καλή η πρόταση, και ομολογω δεν τους ήξερα, αλλά τσεκαρίστηκαν:!:

αμα τον λιώσω τον δίσκο θα γράψω πιο κατασταλλαγμένες εντυπώσεις.

Μόνο σε εμένα θυμίζει η εισαγωγή του Do You Believe In the West World αυτή του In League With Satan των Venom; το οποίο είχε κυκλοφορήσει μία χρονιά πιο πριν από το άλμπουμ των Theatre Of Hate:

Δεν τα έχω ακούσει όλα τα άλμπουμ της λίστας αλλά για συναισθηματικούς λόγους Joy Division…