Καλύτερος Post-Punk δίσκος

είδωλο η κοκκινομάλα \μ/

ναι μωρέ σιγά το γκρουπ που ήταν οι Damned…κάτι τυχαίες μπάντες επηρρεάστηκαν από αυτούς…Guns n Roses νομίζω τους λέγανε??

Οκ, νο προμπ πάντως. Το να προτιμάς άλλους δίσκους από αυτούς που υπάρχουν στο πολλ είναι σεβαστό, αλλά το να λες ότι το ποστ πανκ οριστηκέ από τους ΤΣΟΛ ακούγεται κάπως υπερβολικό (<---- ευγενικός χαρακτηρισμός). Δλδ το Unknown Pleasures τί θα έπρεπε να θεωρείται τότες? Να μου έλεγες ότι δεν έβαλα Birthday Party ξέρω γω εντάξει (αν και τους φυλάω για πιο σκοτεινό πολλ).

Ίσως τρέφω ιδιαίτερη αδυναμία στους TSOL οκ! Το dance with me ήταν από τα πρώτα album που αγόρασα γιαυτό. Από damned πήρα το live της επανασύνδεσης το '88 και δε μου άρεσε και πολύ. μετά άκουσα κ τα άλλα αλλά δε μου κάθησαν καλά.

Tώρα για Joy Division προσωπικά δε μου αρέσουν αλλά έχουν κάτι καλά κομμάτια όπως το Twenty Four Hours που το έχουν διασκευάσει κ οι Karma to Burn στον πρώτο τους δίσκο.

η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κ ο πιό ειδικός σε αυτό το είδος απλά είπα τη γνώμη μου…συγγνώμη για την επιμονή μου!!

το poll 8a επρεπε να περιλαμβανει echo and the bunnymen kai jesus and mary chain chameleons (ισως κ bauhaus )

Echo and the bunnymen και Chameleons εχω φαει τρελο σκαλωμα…Και δεν υπαρχουν και στο πολλ…

Για’μενα δεν αξίζουν να μπουν στο poll, δηλαδή έχουν την φάση τους ως συγκροτήματα όμως είναι ένα σκαλοπάτι κάτω από όλες αυτές που έχει το poll.

Ωραίο θέμα, βέβαια για’μενα είναι κακό να προσπαθεί κάποιος να χωρέσει όλο το είδος σε ένα poll. Αφήνει πολλά απ’έξω, π.χ. δεν μπήκαν οι: The Fall, Pere Ubu, Mission of Burma, Sonic Youth, birthday party, The Ex, This heat κλπ κλπ ,και όλο το λεγόμενο “no-wave” που ουσιαστικά είναι και αυτό post-punk.

πιθανότατα τα άφησε απ’ έξω γιατί γι’ αυτόν δεν αξίζουν να μπουν στο πολλ. κι εκεί έρχεσαι εσύ να μας διαφωτίσεις γιατί έπρεπε να μπουν στο πολλ αυτοί οι πουθενάδες. αν θέλεις βέβαια!

Βασικά η καρδιά αυτού που έγραψα εγώ ήταν πως για’μενα είναι κακό να προσπαθεί κάποιος να χωρέσει όλο το είδος σε ένα poll 10 επιλογών, και απλά έφερα μερικά παραδείγματα για να υποστηρίξω την άποψη μου αυτή. Θα μπορούσα να μην έφερνα κανένα παράδειγμα, αλλά είμαι σίγουρος πως μετά θα έβγαιναν άτομα σαν και εσένα και θα έλεγαν “Τι λες ρε;; Που στηρίζεις αυτή σου την άποψη;;”.

Όχι, δεν θέλω να σε διαφωτίσω γιατί οι πουθενάδες θα έπρεπε να μπουν στο poll.

το πουθενάδες ήταν αστειάκι από το no-wave :slight_smile:

κατά τ’ άλλα περισσότερα από αυτά τα συγκροτήματα που παρέθεσες εσύ έχω ακούσει (να ‘ναι καλά το γκουγκλ) παρά από αυτά που υπάρχουν στο πολλ. αλλά σε γενικές γραμμές δηλώνω απόλυτα άσχετος, ναι. γι’ αυτό ζήτησα από εσένα, που φαίνεται να ξέρεις, να μου πεις.

Βασικά γιοτσίμπε να σου πω κι εγώ πως στο ρόκιν υπάρχουν δύο ειδών πολλς.

Αυτά που έχουν ένα συγκεκριμένο θέμα (“Doors vs Scorpions”, “Metallica vs Volanis” κλπ) και απαντάς μονολεκτικά/λακωνικά “οι Doors” “οι Scorpions” και συνήθως συνιστούν έναν ιντερνετικό αυτισμό (οκ with me), και αυτά που συνήθως αφορούν κάποιο συγκεκριμένο ρεύμα/εποχή, που έχουν ένα πολλ (κι άμα το έχουν κι αυτό) έτσι για να υπάρχει, αλλά κατ’ουσίαν σε προκαλούν να γράψεις απόψεις για μπάντες/συγκροτήματα, να θυμηθείς άλμπουμς κλπ, και είναι της μόδας τελευταία να έχουν και ένα “\m/” στον τίτλο αλλά όχι απαραίτητα.

Μάντεψε σε ποιά κατηγορία πόσταρες και πού έκανες λάθος.

Και λίγο no wave: Mars - Helen Forsdale, DNA - Blonde Redhead.

Ποτέ δεν αμφέβαλα πως μπορεί να προτείνει στο τόπικ ο κάθε ένας ότι θέλει (εκτός αυτών που είναι γραμμένα στο poll), απλά τα polls αυτά υπονοούν πως αναφέρουν τα βασικότερα του είδους ενώ δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να κάνουν κάτι τέτοιο με δύο χούφτες άλμπουμ, εκεί είναι η ένσταση μου. Την ίδια ένσταση είχα ουσιαστικά και στο poll για τα anime.

Απλα η στιγμη οπως λες των chameleons τυχαινει να ειναι ‘‘πανω στην ωρα’’ το 1982 δηλαδη και με εναν εκπληκτικο δισκο το script of the bridge με υποβοσκουσες φοβερες μελωδιες και εναν απο τους πιο χαρακτηριστικους και αισθαντικους τραγουδιαρηδες της εποχης.Φυσικα δεν λεω οτι αναγκαστικα επρεπε να ναι στο πολλ γιατι οι 6/10 επιλογες μ αρεσουν και μαλιστα πολυ απλα το ειπα γιατι δεν τους εχει αναφερει κανεις…

http://www.youtube.com/watch?v=3Cd5GOmJqGI&feature=related

yojimbo, ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι φυσικό σε ένα πολλ 10 επιλογών να μην χωρέσουν τα άλμπουμς που θα ήθελε να δει ο καθένας μας. Όπως εξήγησα κ στην αρχή, ήθελα να καλύψω την περίοδο 79-82, αν και δεν μπορούσα να μην αναφέρω τους Television ή τους New Model Army. Από την άλλη, είπα ότι επίτηδες άφησα εκτός σημαντικές αλλά πιο σκοτεινές μπάντες όπως οι Bauhaus ή Birthday Party, και το κράτησα σε πιο συμβατικά ακούσματα.

Επί πλέον, δεν έβαλα καν τα πιο αγαπημένα μου άλμπουμς (αν ήταν έτσι, τα μισά άλμπουμς θα ήταν ελληνικά, βλ.~ Metro Decay, Villa 21, Yell o Yell κλπ κλπ).

Σχετικά με τις μπάντες που αναφέρθηκαν, προσκυνώ Script of the bridge από Chameleons, εννοείται ότι προσκυνώ Birthday Party, και σίγουρα οι Fall είναι μία από τις πιο ξεχωριστές και σημαντικές μπάντες με σταθερή και διαρκή πορειά όλα αυτά τα χρόνια (να σημειωθεί ότι είναι η αγαπημένη μπάντα του John Peel).

Από την άλλη, οι Pere Ubu είναι από τα συγκροτήματα που σέβομαι αλλά δεν πολυ-παλεύω. Οι Ex… ενώ ήξερα την ύπαρξή τους, αυτές τις μέρες άρχισα να τους ψάχνω ύστερα από ένα ποστ του Yozimbo σε άλλο θρεντ. Οι Mission of Burma…χμμ θεωρώ ότι τα καλύτερα τους άλμπουμ είναι τα πρόσφατά τους (μετά την επανένωσή τους δηλαδή πριν μερικά χρόνια, και όχι τα πρώτα τους).

Εξάλλου, μερικές μπάντες που λείπουν από το πολλ είναι αρκετά πιο σεβαστές για την συνολική τους πορεία, από ότι πχ…οι Gang of Four που τελευταία το έχουν ξεφτυλίσει ΕΝΤΕΛΩΣ, αλλά δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος στο ότι το Entertainment είναι από τα πιο σπουδαία και επιδραστικά άλμπουμς έβερ.

To επαναφερω, γιατι αφενος το ποστ-πανκ εχει καιει ασταματητα τον εγκεφαλο μου τους τελευταιους μηνες και αφετερου, διοτι η ερωτηση που θελω να κανω εχει αμεση σχεση με το ειδος.

Διοτι καθε ποστ-πανκ μπαντα που σεβεται τον εαυτο της ειχε ηχογραφησει Peel Sessions.

Και ερχομαι να ρωτησω τι ηταν αυτα τα Peel Sessions (που μας χαρισαν υπεροχες εκτελεσεις αγαπημενων κομματιων), οχι μονο αυτα καθ’ αυτα, αλλα και για το πως επηρεασαν (αν εγινε κατι τετοιο) το ειδος.

Ερχομαι σ’ αυτο το τοπικ, εξαλλου, (καθως υπαρχει κι αλλο σχετικο στην πρωτη σελιδα) για το πολλ.

Απο τα δυσκολοτερα εβερ, νομιζω, και χωρις μαλιστα ακομα να εχω ακουσει Killing Joke, Magazine και The Sound.

Κι επειδη σχολιαστηκε στις προηγουμενες σελιδες, νομιζω οι επιλογες αυτες σε γενικες γραμμες συνοψιζουν το ποστ-πανκ, παροτι μπορει να υπαρξει αρκετη περαιτερω συζητηση.

εννοείται κάθε ποστ πανκ μπάντα της εποχής έπρεπε να είχε ηχογραφήσει ένα Peel Session! Τα οποία δεν ήταν άλλα, από ειδικές ηχογραφήσεις κομματιών για την εκπομπή του μεγαλύτερου ραδιοφωνικού παραγωγού της εποχής, του John Peel!!! Μακαρίτης πλέον, δυστυχώς…

αν ειχε Peel Sessions θα στηριζα. το προτιμω απο Unknown
τωρα στηριζω Killing Joke!:slight_smile:

Πριν λίγους μήνες άκουσα το Real to Real Cacophony των [B]Simple Minds[/B]. Πρόκειται για το 2ο άλμπουμ τους και κυκλοφόρησε το 1979. Η αλήθεια είναι ότι δεν σκάμπαζα πολλά από δαύτους αλλά μέσα μου κάτι μου έλεγε να ψάξω τα πρώτα τους. Βασικά είναι κάτι παραπάνω από καλό new wave, οι τύποι συνδυάζανε Kraftwerk-ιες με την post punk αισθητική της εποχής. Παράδειγμα το κομμάτι που ακολουθεί που δεν έχω διευκρινήσει ακόμη αν πρόκειται για διασκευή με άλλα λόγια του RadioActivity των Kraftwerk

Σιγά - σιγά λέω να ψάξω και τα υπόλοιπα άλμπουμ, αν κάποιος έχει ασχοληθεί ας δώσει guidelines.

The Sound - From the Lions Mouth

και δεύτερο πάει το Pere Ubu - Dub Housing
Βέβαια τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμαι με το post-punk

Τους Pere Ubu δεν τους χώνεψα και πολύ καλά ποτέ μου. Τους παλεύω ακόμη μεν :stuck_out_tongue:

Με την ευκαιρία της επερχόμενης συναυλίας των Buzzcocks, έχω ξεθάψει τα άλμπουμ τους και παρατήρησα ότι το ριφφ (μία από τις καλύτερες ριφφιές της εποχής βασικά) του Shot By Both Sides των Magazine (που ήταν αδελφό γκρουπ με τους Buzzcocks βέβαια) έχει χρησιμοποιηθεί και στο κομμάτι Lipstick των Buzzcocks. Ιδού

Shot By Both Sides

Lipstick

Διάβαζα χθες ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για συναυλίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα ανά της δεκαετίες, και είδα ότι οι wipers έχουν εμφανιστεί 2-3 φορές εδώ:cry::cry:

Και τι δε θα δινα απλα…
[B]