Καλύτερος Post-Punk δίσκος

Kαι μιας και λεμε για ποστ-πανκ…

Τριημερο φεστιβαλ με New Order, Birthday Party και Fall λεει. 8O

Τώρα το είδα αυτό. (ποστ του 2009 :stuck_out_tongue: )


Εν έτη 1972 (και γενικά σχεδόν ολόκληρος ο πρώτος δίσκος τους)

Άλλωστε νομίζω ότι κι ο Ian Curtis είχε δηλώσει οτι είναι φαν των Neu! και Kraftwerk.

καλή η πάσα στους Neu! ειδικά άμα σκεφτείς και γκρουπς όπως οι πρώιμοι Simple Minds που έλεγα πριν, που είχαν έντονες επιρροές από KRaftwerk κλπ.

όσο για τον Curtis… http://www.youtube.com/watch?v=23HfAHSKWlk&feature=related

όμορφα πράγματα (βέβαια όλα τα γκρουπ τα έστελναν για βρούβες οι Μetro Decay στο πολύ χαλαρό)…

δεν με τρελαινει ιδιαιτερα η ποστ πανκ αλλα ασυζητητη ψηφιζουμε απ τα λιγα που μ αρεσουν το αριστουργημα των τζου ντιβιζιον:)

στο πολ δεν κολλάνε οι Television ενώ λείπουν δεκάδες δίσκοι αφού το post punk είναι πολυ ανοικτό για να χώσεις πολλά πραματούδια.μερικές ελλείψεις:Mission of Burma, Birthday Party, Wipers, Smiths.φοβερή μπάντα οι Gang Of Four!

three imaginary boys απο the cure το αγαπημενο μου απο αυτα της λιστας

Bump

γιατι μετα απο καιρους ακουσα… The Comsat Angels: “The Sleep no more”
(1981) :bow2:

panagioti, ellanor και λοιποι συμφορουμητες ακουστε!

Ο καλύτερος post punk δίσκος βγήκε το 1975.Ψηφίζω “άλλο”.

που εισαι συ βρε παιδί;

Anyway, τους Comsat Angels τους είχα τσεκάρει κάποια στιγμή και έπεσα μάλλον σε κάποιο απο τα επόμενα άλμπουμ τους που δεν μου είχε κάνει καλή εντύπωση απ’ ό,τι θυμάμαι. Tελείως safe Synth-pop της νοικοκυράς ένα πράμα. Ρϊχνω μια αυτία τώρα στο youtube απο το άλμπουμ που προτείνεις και σίγουρα έιναι πιο ενδιαφέροντες από αυτό που θυμάμαι. Θα τσεκαριστεί.

Μιας και πάμε και σε πιο safe και πιο αρτίστικα πράγματα, όσοι γουστάρετε τέτοια ας τσεκάρετε τους [B]associates[/B]

Αν και τα φωνητικά είναι πολύ μελωδικά για τα γούστα μου όπως και γενικά η όλη αισθητική πολύ γυαλισμένη, ήταν ενδιαφέρουσα μπάντα και ειδικά το παραπάνω κομμάτι είναι respect.

η δεύτερη πλευρά του μόνο.

στο πολ το έχω ρίξει joy division, αλλά το άλλαζα και με μάρκι μούν. ή τέλος πάντων ισοφαρία

Ναι,αλλά είναι 1975,οπότε τους νικάει όλους!:lol:

Το Neu! 1975 είναι δηλαδή proto-post punk…

Proto-post pre-punk

ισχύει ότι οι neu! μετά από τόσα χρόνια μετονομάστηκαν σε alt! ;

Εδώ κάπου να πω

ότι

άμα στα

10.15 Saturday Night
Accuracy
Grinding Halt
Another Day
Object
Foxy Lady
Subway Song
Meathook
So What
Fire in Cairo
It’s Not You
Three Imaginary Boys
Untitled

προσθέσεις τα

Boys Don’t Cry
Jumping Someone Else’s Train
Boys Don’t Cry
Plastic Passion
Killing an Arab
World War

της αντίστοιχης αμερικάνικης έκδοσης του δίσκου

τοτε

εχεις τον καλύτερο δίσκο που κυκλοφορησε ποτέ. Απλά πράγματα.

Ναι είναι αυτές οι μέρες του χρόνου που χρειάζομαι την [B]CURE[/B] μου. Το παθαίνω χρόνια τώρα. 8)

Εμένα μου’χει κολλήσει ότι το post punk είχε την ατυχία να πέσει πάνω στο new wave και έτσι κάτι δίσκαροι φέρουν δυστυχώς μια ξεπερασμένη πανηγυρτζίδικη χροιά, γεμάτη μπλιμπλίκια (π.χ. βλ. Magazine). Ακόμα και έτσι όμως δε γίνεται να μην το λατρέψεις το ρημάδι. Μια που έχει ελάχιστες αναφορές στο forum (του Panagioti η μία εντελώς τυχαία :p) να θυμίσω ένα δίσκο που ανακάλυψα πρόσφατα και που θα έκανε εύκολα παρέα στους υπόλοιπους του τόπικ, τούτον δω:

[SPOILER]
[B]The Psychedelic Furs - Talk Talk Talk[/B]
[/SPOILER]

panagioti δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις, ειναι πολυ αδικο, οι Cure ειναι μια κατηγορια μονοι τους:p:lol:.

Το Talk Talk Talk ειναι πολυ ωραιος δισκος και, γενικα, οι Psychedelic Furs καλη μπαντα. Το δικο μου αγαπνμενο ειναι το πρωτο, ομονημο αλμπουμ, με τη κομματαρα ?Sister Europe?.

Τους Neu! τους αγαπαω, τους ακουω, αλλα δε ξερω αν μπορω να τουε ενταξω στο post punk, συμφωνα με τα δικα μου ακουσματα. Τους εχω πιο κοντα στους Can , Faust, Popol Vuh, Tangerine Dream κλπ.

Α! Και μην ξεχναμε τους δικους μας Cpt.Nefos, Libido Blume, South of no North, Xoris perideraio, Flowers of Romance, NewZero God?

Έλα ρε djnefilim αγόρι, σκόρπισε τα φώτα σου. 8)

Bαλε και τα

Ι’m Cold
I Just Need Myself
I Want To Be Old

απο τα rarities της επανεκδοσης, τοτε εχεις την καλυτερη κυκλοφορια εβερ.

:smiley: