Καλύτερος Post-Punk δίσκος

Ύμνος!

Άλλο σπάνιο b-side, της εποχής λίγο μετά το ντεμπούτο τους (συμπεριλαμβάνεται τώρα στα b-sides του 17 Seconds) και [U]αυτό[/U]. Τρελή ποζεριά λέμε!

That’s groovy, oh yeaaaah!

με μπέρδεψες κάπου με τα γραφοόμενα σου: που κολλάνε οι Magazine με τα μπλιμπλίκια και τα υπόλοιπα που λες? Ναι είχαν πλήκτρα αλλά ήταν απίστευτα! Κάπου σε χάνω, οι Magazine ήταν από τα πιο πρωτοποριακά και ανήσυχα γκρουπ του είδους.

Permafrost από τα πιο ωραία κομμάτια τους.

Κατά τα άλλα, το Talk Talk Talk από Psychedelic Furs είναι πολύ καλό άλμπουμ, έχουμε και την ίδια ηλικία :lol:

:rockon:

ναι αμα είναι να βάλουμε και τα peel sessions και να φτιάξουμε το ουλτιματ κιουρ LP.

Το neu! είναι post punk,αν θεωρήσουμε ότι οι Stooges και οι Mc-5 (και οι Hawkwind διάολε) έπαιξαν punk,και αν δεχτούμε ότι στη δεκαετία των 80’s οι υπόλοιποι απλώς αντέγραφαν,όντας ατάλαντοι!:stuck_out_tongue:

από περιέργεια, για πες μας μερικούς αταλαντους των 80’ς.

Λυπάμαι φίλε. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αυτό έπρεπε να το πω εγώ.

Χαχαχαχαχαχ, γαμώ τα λες μαν, χαχαχαχαχα, συνέχισε :!: :thumbup:

Μπα,δε θα συνεχίσω.Το punk είναι σπουδαίο μουσικό στοιχείο,εννοείται πως έδωσε πράγματα στη σύγχρονη μουσική,και σπουδαίες μπάντες όπως οι joy division,the clash,black flag,the addicts και κάμποσοι άλλοι,που βαριέμαι (αλήθεια) να απαριθμήσω.
Αλλά άμα έχεις ακούσει prog-psych,που πολλές φορές υπάρχει και ένα κάποιο punk element (έτσι τουλάχιστον όπως το έχω στο νου μου)…ντάξει να πούμε…
Άποψή μου!:slight_smile:

Απλά μιλάς λίγο αφοριστικά για να μην το δικαιολογείς. Και στο λέω φιλικά και χωρίς να έχω και καμιά ιδιαίτερη κάψα για το punk.

Εντάξει,έχεις ένα δίκιο.Θα εξιλεωθώ ακούγοντας Βανδαλουπ!

Συγκίνησης! ήμουν εκεί. μετά έπαιζαν και οι Γκούλαγκ αν θυμάμαι καλά:!:

1:35 ο λιωμένος χωρίς μπλούζα, φορούσε πριν μπλούζα de mysteris dom shatanas και του την έσκισε κάποιος πάνω στο πόγκο ρε γμτ :frowning:

Οι Γκούλαγκ δεν είναι αυτοί που έβγαλαν τον καλύτερο post-funk δίσκο? :-k

Το παλικάρι που σκάει στο 1.30’ περίπου το ξέρεις;

oloi krifopankides eiste loipon :stuck_out_tongue:

Kata ta alla, poli diplomatiki i apantisi tou tsakalia: anti na pei poious thewrei atalantous, telika anefere poious thewrei talantaxous.

Από τα λίγα που έχω ακούσει ψηφίζω:

[B]Zounds[/B] - “The Curse of Zounds” και θα ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα προτεινόμενα.

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πως άλμπουμ σαν το Real Life σε βάθος χρόνου έχασαν από τα πολλά synths (π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=gJ1QyRn5TPQ#t=04m26s) και ακούγονται ελαφρώς ξεπερασμένα σήμερα. Ότι είσαι αναγκασμένος να “ανεχθείς” τα πολλά πλήκτρα όταν ακούς έναν κατά τα άλλα εκπληκτικό δίσκο. Φυσικά αυτά τα λέω χωρίς να τα εντάσσω στο αντίστοιχο χρονικό πλαίσιο, γιατί αυτό που έπαιξαν οι Magazine στο ντεμπούτο τους δεν το είχε παίξει μάλλον κανείς άλλος το 1978, αλλά σκέφτομαι μόνο σαν σύγχρονος ακροατής που πρωτάκουσε τον όρο ποστ πανκ 6-7 χρόνια πριν.

εντωμεταξύ για τους λόγους που χαλάνε τον adaris, το λατρεύω το real life :stuck_out_tongue:

Λοιπόν,επειδή είσαι τίμιος πάνκης κι επίμονος,επειδή ακούς και Van Der Graaf (που δεν ακούω εγώ,έτσι; :-Ρ ) κι επειδή είμαι σίγουρος πως - έστω και μία φορά στη ζωή σου - έχεις σκουπίσει κατουρημένα all stars στο πίσω μέρος του παντελονιού σου,μετά από κατούρημα σε πλατεία,κι επειδή στην τελική,όλοι παιδιά του iommi είμαστε, έχω να σου πω τα εξής:
Δε με χαλάει το πανκ.Ούτε οι πανκηδες.Με χαλάει όταν ο άλλος ασχολείται περισσότερο με τη μοϊκάνα του και τις παραμάνες που θα περάσει και στην κωλοτρυπίδα του,αντί να κάτσει να μάθει μια δυο νότες.Η πολλή η “φάση” κάνει κακό,και απ’αυτή στο πανκ βρίσκεις μπόλικη.
Καλλιτέχνες όπως ο GG Allin,

(τούτος έτρωγε ΣΚΑΤΑ πάνω στη σκηνή,και όχι μόνο)
οι Exploited,

οι G.B.H.,

και άλλοι πολλοί τέτοιοι,έχω την αίσθηση πως αξίζουν λιγότερο σεβασμό,ή αλλιώς,για να μιλήσω λιγότερο διπλωματικά,η μουσική που παίζουν είναι για τον καράπουτσο.
Ωραία η φάση με το πογκο και τις ιπτάμενες amstel,δε λέω…να πάμε όμως και λίγο παρακάτω,ε…;
Γι’ αυτό λοιπόν,περισσότερη μουσική και λιγότερη “φάση”.

bush tetras,lords of the new church του bators πολλα και διαφορα τη να πρωτοβαλεις

θα εβαζα και το only theater of pain των christian death αλλα ειμαι μπερδεμενος αν ειναι post punk deathrock η δεν ξερω εγω τη παντως πανκ στοιχεια εχουν