Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Apo ta kalitera post metal sigrotimata pou exw akousei pote exoun apo ta poio epic kommatia. mousiki teleios xexoristi . akouste kai tha porothite!!! from red sparowes: buildings began to stretch wide across the sky and the air is filled with a reddish glow

Το πρώτο των Red Sparowes είναι καταπληκτικό. Το καινούριο δεν το χω πολυακούσει ακόμα, αλλά με λίγες ακροάσεις μου φάνηκε και αυτό αρκετά γαμάτο.
Από Pelican το Australasia είναι κορυφή, όπως και το EP March into the sea.
Το περσινό δεν με τρέλανε κιόλας.

έχετε ακουσει explosions in the sky (project των godspeed you black emperor); κυμαινονται στο ιδιο στυλ και θερίζουν!

γενικα αυτη η σκηνη εχει αναπτυχθει τρελα αυτα τα χρονια…dakota suite, grails, mum, sigur ros, 27 και ενα καρο άλλα ειναι χαρακτηριστικά παραδειγματα.

ψαχνομαι πολυ σε παρομοια ειδη μουσικης τελευταια. οποιος θελει κουβεντουλα σχετική ειναι ευπρόσδεκτος…

P.S. dyingfreedom, μιλας σοβαρα; δε σ’άρεσε το ‘the fire in our throats will beckon the thaw’ των pelican; μιλαμε ειναι μνημείο!!!μηπως δεν το χεις προσεξει αρκετα; πρεπει να σαι ο πρωτος που προτιμα το australasia…

'Οντως τέλεια και τα δύο συγκροτήματα, και γενικά πολύ ενδιαφέρουσα η όλη σκηνή του instrumental/sludge/drone/math/ambient/psychedelic-post metal τεσπα…, που προσωπικά είναι και το αγαπημένο μου.
Σε ίδια φάση προτείνω να τσεκάρετε και Russian Circles, Shora :wink:

FILE TSEKARE KAI ISIS EINAI POIO HARD CORE ALLA GIA MENA EINAI KORIFI. RE GLIFADIOTIS KAI ESY?

Φίλοι postrockάδες, τσεκάρετε επίσης και τους Tides & Elf Power,

…τα σέβη μου για το post που ανοίξατε :!:

Σε Ευχαριστούμε potofgold. Να σαι καλά!
Όσοι δεν βαριέστε κατεβάστε ένα free mp3 των Misuse( από το site www.spinalonga.net ) που είναι σε ανάλογο ύφος.[/img]

thnks kai nai re to post rock einai ena poli xexoristo eidos mousikis kai to agapimeno mou

TerraForm3r, εισαι το πρωτο ατομο που βρισκω να ξερει τους russian circles. μολις με κουφανες…οι τυποι για μενα ισως θα πρεπε να ειναι η συνεχεια του lateralus, οχι μονο επειδη σπερνουν, αλλά και επειδη ειναι καργα χωμενοι στο στυλ, μονο που αυτοι το εχουν εξελίξει…

το ep enter σπερνει…ενδιαφερον ειναι και το 7’’ upper ninety…οσοι πιστοι προσελθετε. περιμενω το δισκο τους σε αναμενα καρβουνα

ακουστε επισης giant squid…αλλοι θεουλες (με την καλη εννοια) που συνδιαζουν την drone/doom/post/alternative αισθητικη με ενα περιεργο τροπο.

κατι αλλο που πρεπει να τσεκαρετε ειναι οι North…πιτσιρικια ειναι, αλλα το χουν μεσα τους!!!

επι την ευκαιρια, ξερω καποιους ελληνες ποστροκαδες ονοματι afformance.

εμενα μου αρεσουν παντως…ασε που (στον TerraForm3r παει αυτο) εχουν και τους russian circles πανω πανω στους friends…

τα σπάνε αυτοί.

thnks kai nai re to post rock einai ena poli xexoristo eidos mousikis kai to agapimeno mou[/quote]

Καλά τι μου λές τώρα :stuck_out_tongue:
Εννοείται ISIS τους ξέρω και συμφωνώ 100% ότι είναι ΚΟΡΥΦΗ (και μιλάω για μπάντες σε worldwide επίπεδο έτσι…) :slight_smile:
Ναι, και εγώ απο Γλυφάδα είμαι… (για να το γράφω) :stuck_out_tongue:

Russian Circles όντως γαμάνε οι τύποι :!:
Βασικά τους ξέρουνε κ άλλοι Ελλάδα… Τους βρήκα myspace κ αυτούς, που έχω profile (το έχω γράψει και σαν homepage μου εδώ για όποιον θέλει να το δεί, έχω και Russian Circles να παίζει backround απο τον καινούριο δίσκο!)

Πάντως θέλω να μάθω πολλά bands ακόμα τέτοιο style (γιατί είναι όντως ό,τι καλύτερο), πολλά απο αυτά που είπατε δε τα ήξερα…
Οπότε όποιος θέλει ας postarei ότι νομίζει είναι καλό post φάση εδώ?
Το full-length Russian Circles το “Enter” πάντως σπέρνει, το είχα βρει torrent νομίζω…

Παίδες, 1000 thanx για τους Russian Circles…
Μιλάμε για κεραμίδα στο κεφάλι !!!

Oι Ολλανδοί 35007 είναι μια μπάντα σε τέτοιο στυλ με πιο stoner ποσανατολισμούς χωρίς φωνητικά ωστόσο.Χάσιμο…

Up C Down C Left C Right C ABC Start…ένας φιλος με είχε πρήξει για αυτη την μπαντα…pelicanο-ειδες λεει πως ειναι…εχει παθει πλακα…

μολις επεσε στα χέρια μου…στας επόμενας ωρας αναμένεται ακρόασις…

το τοπικ ψιλοπέθανε και το επαναφέρω :stuck_out_tongue:

up c down c υπέρτατοι! μιλάμε για κόλλημα για την post rock φάση…

ότι μπάντες θέλετε να προτείνετε, ελεύθερα…

επίσης: ακούστε το resurface των κυρίων…φόρο και τιμή στον φίλτατο ζάρκαδούλα:

http://www.rocking.gr/article3127.php

επίσης, για όσους δε γνωρίζουν:

http://www.rocking.gr/review1004.php

http://www.rocking.gr/review916.php

http://www.rocking.gr/review980.php

http://www.rocking.gr/review925.php

4 reviews σε προς-το-ποστ-ροκ φάση από τον υπογραφών. και τα 4 προτεινόμενα.

Μια άλλη μπάντα που μοιάζει με τις υπόλποιπες αλλά είναι πιο πολύ metal είναι οι Cult Of Luna. Το τελευταίο album τους “Somewhere Along The Highway” μου άρεσε πάρα πολύ.

μπαντάρα. έχω όμως να τους παρακολουθήσω από το “the beyond”, το δευτερο άλμπουμ τους το οποίο τσακίζει κόκκαλα. βέβαια παίζαν sludge τότε…

POST ROCK RULES!!!
Φιλοι ποστροκαδες να κανω και εγω την προταση μου…
Φανταζομαι οτι επειδη εισαστε χωμενοι βαθια θα ξερετε τους Αγγλους JESU.
Αυτο που ισως δεν φανταζεστε ειναι οτι οι Mono εβγαλαν γαματη ποστροκια!!!
Για οσους δεν τους ξερουν ειναι γνωστοι απο το soundtrack “great expectations” (Ethan Hawk - Gwyneth Paltrow) με το τραγουδι life in mono που ηταν το πιο ποπ τραγουδι που εχετε ακουσει.

οι mono βεβαια όμως εχουν βγαλει αρκετα και καλα δισκακια. ειναι καμποσα χρονια στο χωρο. δεν ειναι χτεσινοι. λογικα το “you are there” εννοεις. δε το χω πολυακουσει ακομα…και πρεπει.

οσοι ακουτε ποστ ροκ πρεπει να τσεκαρετε αυτο:

8 (Πεμ) Μisuse, Red Light, Absent Without Leave Αθήνα Μικρό Μουσικό Θέατρο 6 e

και

9 (Παρ) Afformance, Hues And Separation, Spyweirdos Αθήνα Μικρό Μουσικό Θέατρο 6 e

εγω μαλλον θα παω και τις δυο μερες. σιγουρα την δευτερη. τα γκρουπ (πλην ενος νομιζω) ειναι σε ποστ ροκ φαση και απ’ οτι εχω ακουσει ειναι και αρκετα καλοι. θα το βαζα στις συναυλιες κανονικα, αλλα επειδη ολοι για ποστ ροκ αυτο το τοπικ τσεκαρουν πιστευω ειναι καλυτερα να ειναι εδω.

ελληνικη ποστ ροκ σκηνη ρε! ετσι ρε! :smiley:

Μπράβο μπράβο παιδάκια!!! Πάντα τέτοια θέματα να ανοίγουν!

Μερικές μπάντες που δεν έχουν αναφερθεί και νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρετε (τυχαία σειρά):

  1. This Will Destroy You
  2. God Is An Astronaut
  3. This Is A Process Of Still Life
  4. Crippled Black Phoenix
  5. Mare
  6. MGR
  7. Old Man Gloom
  8. Made Out Of Babies
  9. Battle Of Mice
  10. Zozobra