Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

έχεις πολυ μα πολυ καλό γουστο μπορώ να πω. απο αυτους δεν εχω τσεκαρει ακομα τους zozobra και MGR. mare παλι ντρεπομαι που δεν εχω πολυακούσει το ep τους :oops: αλλα δεν εχει βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία.

made out of babies έχει και κριτική το rocking για το δεύτερο τους. καλό δισκάκι, αλλά οχι σαν το πρώτο δυστυχώς…το οποίο gmt ειναι μια ζωη στα 20 ευρω στο μαντρόπολις. που θα παει. δε θα πέσει…

edit: είχα κανει και για το site ενα review για battle of mice τώρα που το σκεφτομαι. είχα μείνει ψιλοάναυδος. πααααααρα πολύ καλή δουλειά…

Thanx για να το λες κι εσύ το ίδιο καλό γούστο θα? χεις :wink:
Τους Zozobra κι εγώ πολύ πρόσφατα τους άκουσα, είναι νέο χαρτί της hydrahead αν δεν κάνω λάθος. Μάρτη/ Απρίλη είναι σε τουρ με ISIS και JESU! Αν και το όνομά τους ακούγεται λίγο φλώρικο στην γλώσσα μας, είναι δυνατή μπάντα με σκληρό ήχο!
MGR τι να πω, δεν έχω λόγια, πολύ καλοί!
Mare, φυσικά και θα πρεπε να ντρέπεσαι :stuck_out_tongue: αν δεν είχαμε και τα νταονλόουντς τι θα κάναμε με αυτές τις τιμές!
Κριτική και review δεν έχω διαβάσει, αλλά θα το κάνω σύντομα :slight_smile:

χαίρομαι που εμβαθύνει όσο πάει κ σε λιγότερο γνωστές μπάντες αυτό το topic :smiley: Μου κάνει όμως ακόμη εντύπωση το ότι δεν αναφέρθηκαν ακόμη οι Ιάπωνες Mono κ οι Αμερικανοι Grails. Τα σπάνε έταιροι! Οι Grails έχουν βγάλει κ ένα split 12" βινύλιο με Red Sparowes κ οι Μοno είχαν περιοδεύσει με Pelican κ είχαν βγάλει μαζί τους ένα tour split (βινύλιο νομίζω κ πάλι).

Κ μια λίστα από ποστ μπάντες που ακούω τον τελευταίο καιρό που δεν έχουν αναφερθεί ακόμη:

Αerogramme
Όχι κ τόσο post-rock. Έχουν φωνητικά και “καθωσπρεπει” δομές στα κομμάτια τους, με επιρροές από Mogwai μέχρι Placebo. Το τελευταίο (και πιο όριμο) άλμπουμ τους τα σπάει περισσότερο από τα υπόλοιπα (“My Heart Has A Wish That You Would Not Go”). Έβγαλαν ένα collaboration CD με τους Isis πρόσφατα που τσακίζει κόκκαλα! Προσοχή: ΟΧΙ split, collaboration, δλδ συνεργασία με τα μέλη κ των 2 groups να παίζουν ενωμένα δυνατά :lol: Επίσης είναι γνωστοί για τις κουλές διασκευές που διαλέγουν να κάνουν (Slayer, Michael Jackson κλπ) :lol:

Amiina
Girlband (:lol:) από την Ισλανδία. Άνοιγαν τα lives των Sigur Ros για ένα διάστημα. Πολύ κοντά στον μινιμαλισμό των Mum. Ηλεκτρινικα glitches, έγχορδα, καμπανάκια κ διάφορες άλλες ομορφιές. Ακούστε το ΕΡ τους “Seoul” κ δε θα χάσετε :slight_smile:

Αntennas To Heaven
2 27χρονοι τύποι από το Newcastle της Αγγλίας, ο ένας γράφει κ παίζει όλη τη μουσική κ ο άλλος γράφει τους στοίχους. Παρότι επιρεασμένοι από Mogwai, Arab Strap, Explosions In The Sky κ άλλους, δε μπορούν να λείψουν οι ευθύες αναφορές στους (θεούς) Godspeed You Black Emperor. Aπαγγελίες-samples, εμβατηριακοί ρυθμοί, επικές (όχι Manowar ρε παλιομεταλάδες!) μελωδίες και ονειρικές ατμόσφαιρες. Έχουν βγάλει ένα album ονόματι “The Line Between Myth And Reality Has Always Been In Finland”. (ναι κάτι έχουν όλοι αυτοί με τα μεγάλα ονόματα :lol: :stuck_out_tongue: )

Dakota/Dakota
Οι Russian Circles χωρίς παραμόρφωση (άντε, με λίγη παραμόρφωση έστω). Για την ακρίβια από τις στάχτες τους δημιουργήθηκαν οι Russian Circles. Τεχνικότατο post-progressive instrumental rock. Χαλαροί και εγκεφαλικοί. Σίγουρα όχι μουσική για να την ακούς με τον πρωινό καφέ σου πάντως :stuck_out_tongue: :lol:

Day For Airstrikes
Νεολέοι από το Manchester που ακούνε πολύ Mogwai, Explosions In The Sky, Grails, Low και ίσως κ Pink Floyd. Έχουν ένα εξαιρετικό ΕΡ ονόματι “The Secret Whale” κ ένα εξίσου εξαιρετικό, αλλά (ακόμη πιο) ατμοσφαιρικό άλμπουμ ονόματι “Widows”.

EF
Αγαπημένη πεντάδα Σουηδών που αρχίζουν κ αναγνωρίζονται σιγά σιγά :slight_smile: Ονειρικά τοπία που σχεδιάζουν οι Sigur Ros και οι Godspeed, βαλμένα στον ίδιο πίνακα με τις μαυρίλες των Isis. Χώνουν μέσα - πέρα από τα “συμβατικά” ροκ όργανα - φυσαρμόνικα, ακορντεόν, τσέλο, τρομπέτα, καθώς κ κάτι περίεργες ambient (laptop generated) ατμόσφαιρες, κάνοντας το αποτέλεσμα ακόμη πιο ενδιαφέρον! Έχουν βγάλει ένα 7" βινύλιο κ ένα άλμπουμ ονόματι “Give me beauty… or give me death”. Ακούστε τα έταιρα.

Αυτά για απόψε. Σύνεχεια από το F εώς το Κ αύριο γιατί πήγε κ αργά παρά τέταρτο :stuck_out_tongue:

Καλή συνέχεια κ πάντα τέτοια τόπικς :smiley:

ευχαριστούμε για την συνεισφορά χρήστη Kontan. επειδη ως γνωστον εισαι και ο ποστ-ροκ-γκουρου (ΛΟΛ-για πλάκα το λέω αλλά πλάκα στην πλάκα ξερεις τα 20πλάσια από μένα στο είδος :wink: ) αμα πέσει κάτι καλό στη αντίληψή σου, μπορείς να μας ενημερώνεις…

και το isis + aerogramme τα σπάει. περισσότερο από το τελευταίο isis. σίγουρα.

Αν δεν είχαν αναφερθεί οι Mono πίστεψέ με θα τους ανέφερα πρώτους πρώτους. Το ίδιο και τους Grails, τους οποίους σώστα λες δεν ανέφερε κανένας αλλά είχα την εντύπωση πως έχουν αναφερθεί. Και να επισημάνω πως τα (γαμάτα)split που αναφέρεις έχουν και απίστευτο artwork :wink:

Η λίστα αυτή θα περιλαμβάνει Giardini Di Mirro, Gregor Samsa και Kinski (ίσως εκείνο το φοβερό split Kinski-Acid Mothers Temple); Αυτά και άλλα πολλά εύχομαι :smiley:

Απ’ όσους αναφέρεις στην παρούσα πάντως έχω Aerogramme (με Isis), Antenas to heaven, Dakota/Dakota και EF! Τα υπόλοιπα γιατί ΔΕΝ τα έχω χρήστη Kontan???

x2

Νιώθω λίγο άσχημα διαβάζοντας αυτό το topic… :lol:

Θα σου φέρω αγόρι μου ν’ ακούσεις Tristeza να τους την πεις μετά :wink:

Θα σου φέρω αγόρι μου ν’ ακούσεις Tristeza να τους την πεις μετά :wink:[/quote]

LOL! οτι και να του φέρεις…πάλι deep purple θα ακούει… :lol:

αν και aerogramme παιζει να του αρέσουν…

Θα σου φέρω αγόρι μου ν’ ακούσεις Tristeza να τους την πεις μετά :wink:[/quote]

Τρεις-τέζα :lol: Τα σπάνε άσκημα πάντως!

και ναι Azza, δε παίζει να παραλείψω κανέναν απ’αυτούς (ίσως μόνο τους Kinski κ τους AMT μιας κ αξίζουν δικό τους topic :stuck_out_tongue: )

Που 'ναι η λίστα…οεο;

Πρέπει μα πρέπει να τσεκάρετε τους God Is An Astronaut…

Να υποθέσω τους SigurRos τους ξέρετε…

Οι Kayo Dot τα σπάνε…

Explosions In The Sky είναι must!

65 Days Of Static με όμορφα ηλεκτρονικά περάσματα (ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ θέλω να δω ULVER λέμεεεεε)

και να μην ξεχνάμε βέβαια τους υπέρτατους A Silver Mt. Zion…

(Δεν αναφέρω τους Mogwai καθώς είναι πασίγνωστοι ετσι?)

Wraio auto to topic!!! Twra to mpanisa. Aformh gia eggrafh sto rocking.gr

kai o prwto mou post kai replay here!

Kala ola auta pou lete… Ennoeite pws oi explosions in the sky einai apisteutei kai to album tous “Those who tell the truth shall die…” pistevw oti a3izei na to akousei kaneis.
To teleutaio twn Pelican sigoura einai to kalutero tous kai tous exei anevasei polu “the fire in our throats will beckon the thaw”.

PREPEI na akousete oloi sas edw pera apo God is An Astonaut to “All is violent, all is bright” pragmatika apisteuta ola ta kommaia.

K akoma apo logh “Every time a bell rings, an angel gets his wings!!!” souhdilaaaaaaaaaaa!!!

8a h8ela akoma na rwthsw po mporw na vrw russian circle kai sohra. Exw faei to kosmo. Spoudazw kai sto hrakleio ths krhths kai einai pio duskola ta pragmata…

Telos se olous proteinw na akousete kai ligo ellhnikh post, giai an den timhsoume to spiti mas…

AKOUST LOIPON Gardenbox kai peite mou entypwseis. Ta palikaria spane…

οι pelican ειναι ΦΟΒΕΡΟ group… αρκει να μπεις στη λογικη τους…

Γενικά όλη αυτή η σκηνή έχει συγκροτήματα διαμάντια! Αξίζει λίγο ψάξιμο και ανταμείβει πλουσιοπάροχα! Άντε να γίνουμε πολλοί μπάς και έρθει κανά Group…

Tι δεν τα μαθες???

Φαίνετε πως γίναμε αρκετοί γιατί:

05/31/2007
Athens, GR
AN Club

(από το http://www.redsparowes.com/RS_index.html):wink: :drunk: :bounce:

Ναι ρε συ! Τα μαθα πρώτος πρώτος…πολλοί είμαστε για το ΑΝ εγώ θέλω κανά τρελό festival…8)

Gia osous den 3eroun, anepishma sas anakoinwnw oti
oi isis paizei na mas episkeu8oun girw sta mesa tou iouniou!!!

65 days of static - one time for all time , milame gia diskara etsiii

Opoios apo exei BOSSK as er8ei se epikoinonia mazi mou!

DULCINEA k o m m a t a r a!!:stuck_out_tongue:

Ante re paidia giati tosh nekra???
Peite tpt!!!

…Γιατί όταν ακούγεται το “Blaise Bailey Finnegan III” από Godspeed. δεν κουνιέται φύλλο!
Σε λίγες ημέρες θ’ ανακοινωθούν κι επίσημα οι Isis, αναμείνατε…

Γιατί συγκροτήματα τέτοιου είδους δεν επισκέπτονται την χώρα μας. Εντάξει μπορεί να μην υπάρχουν
τόσοι πολλοι funs, αλλά από την άλλη, είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνεις γνωστός σε ευρύ κοινό.
Παίζει τίποτα με τις εταιρείες μήπως?

Σχολιάστε πλζ πάνω σε αυτό!:dunno: